Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

eva518
21. únor 2013

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat - v červnu čekám miminko a chci co nejvíc používat látkové pleny. Přemýšlela jsem, že bych koupila do začátku asi 5 AIO pro novorozence, 4 svrchňáky pro nejmenší děti a kalhotkové plenky asi 10 ks. Také jsem počítala s čč 70x70 a 80x80 celkem asi 30 ks, ale nevím, kolik v jaké velikosti - čč chci hlavně na podkládání, ublinknutí a případně široké balení.
Můžete mi poradit, jestli to bude aspoň pro první 2-3 měsíce stačit a kolik těch čč v jaké velikosti, popř. které plíny, co bych chtěla koupit nejsou moc objemné? Vím, že látkové jsou celkově větší než papírové, ale prý některé typy a značky jsou štíhlejší. Děkuju. Chtěla bych už aspoň něco objednat a nevím, kolik a co 🙂

betysek
21. únor 2013

@eva518 Ahoj, s AIO nemám moc zkušeností, měla jsem jednu, ale prodala jsem ji. Bamboolík AIO Mini mimi pro mimča od 2-6 kg, tak zkus ty. Anavy jsou AIO jednovelikostní a myslím, že na novorozence by to byl opravdu balík. Kalhotovky chceš taky novorozenecké nebo jednovelikostní? Ty novorozenecké vydrží taky asi do 6 kg, pokud ti mimčo rychle poroste, tak ti nevydrží ani do 3 měsíců. Moje starší měla ve 3 měsících už řes 6 kg. Jinak jsem koukala, že i Bamboolik dělá kalhotovky pro malá mimča, tak že kalhotovku pro novorozence bych vzala buď Anavy nebo Bamboolika, třeba půl na půl. Jednovelikostní kalhotovka dělá na novorozenci velký balík, používala jsem ji až od 3 měsíců.
Pokud to dobře chápu, tak čč na přebalování nechceš. Koupila bych 70x70 cm, já mám Libštátské (lepší jsou prý extra kvalita), nebo si holky chválí Kikko. Možná jsou i některé méněobjemné značky, ale já jsem do 3 měsíců používala většinou jen čč narovno s vkládačkou a IV bioflanelky (ty mám 4, jednu Little Lamb a jednu IV biofrote novorozeneckou). Od Těch 3 měsíců pak kalhotovky Anavy na snapku a sucháč a na noc noční Bamboolik.
Jinak ty počty, kolik kalhotovek bude záviset na tom, jak budeš chtít často používat látkovky. Obecně se uvádí, že když pereš obden a nemáš sušičku, tak ti stačí 24 plenek, ale závisí to i na tom, jak dlouho ti budou schnout, myslím, že tyto počty byly dělané v době, kdy byly pouze bavlněné kalhotovky, bambusové jsou savější, ale taky déle schnou, tak že podle mě, pokud budeš chtít jen látkovat, tak bych vzala nejméně 28 ks. Ale myslím, že je málo holek, které by měly pro novorozence jen kalhotovky. Většinou aspoň ze začátku používají čč .....

betysek
21. únor 2013

@eva518 Koukám, že jsem část umazala. Měla jsem jednovelikostní AIO. Bamboolik dělá AIO Mini mimi pro mimča.... Tak mělo být.... 😉

novi
21. únor 2013

Ahoj Holky, jsme zpátky z nemocnice a po 5 dnech prujmu najíždíme znovu na látku. ve špitále jsme byli v hnuskách a jestli si někdo myslí že pobyt v nemocnici = ušezřené úpeníze tak opravdu neeee-
Já + dcera = 200 na den + pleny +ubrousky......super sranda. zlatý látkování.

janinek
21. únor 2013

@lenka5731 No, ja chci pridat Econappi, longies, shorties, nejakou vv, dalsi Basix urcite, mozna Simplex, nocniho bamboolika a zakladniho bamboolika. A hodne se mi libi ty vlnaky ted. Takze si myslim, z emuzu ubrat easyfitky a misto nich vyse jmenovane.

kajalka
21. únor 2013

@cervena_vila
@luciesofi
Ach jo, a já z nich měla takovou radost, že jsou přeci jen levnější a zdaj se být míň objemný, než klasický pastelky.. 😒 Ideálně bych chtěla, aby mi vydržely i na další dítko, ale to si asi můžu nechat jen zdát..

janinek
21. únor 2013

@eva518 Ja mela na zacatku 10 mini bmb kalhotkovek, 2 mini svrchnaky Blueberry a 3 mini AIO. Zacli jsme tyden po porodu, jak odpadl pupik. Stridali jsme s papirovkami, protoze spotreba byla velika. Prala jsem 8 kalhotkovek a 2-3AIO, takze vetsinou mela mezi pranim nejakou papirovku, nez to uschnulo, bylo leto a vedro, schnuly rychle. Myslela jsem, ze v noci budu davat spis papir, jak jsem prebalovala rozespana, ale ne, davala jsem latku i tak. Pak jsem doobjednala dalsi dve AIO, jednu bmb kalhotkovkou, mini svrchnaky, 2 mikrovlaknove kalhotkovky. Mela jsem jeste vetsi pliny a Little Lamb svrchnaky, co byly jednicky, ale byly moc velke na zacatku, takze je mela jen, kdyz zneskodnila vsechny troje. Tahle vybava 13 kalhotkovek a 5 AIO mi pak stacila, prala jsem po dni a pul. A nemusela jsem davat papirovky. Ty mini mela do asi dvou mesicu, Tehdy jsem presla pak na velikost 2 nebo ty univerzalni velikosti. Nepouzivala jsem novosklad, prvni dne mi prisle obrovsky a pak nejak jsem se k nemu uz nevratila. Ale doporucuji ho zkusit, levna rychleschnouci plina. A mzues prat na 90.

Objemnejsi ty pliny jsou, dobre je koupit si extendory na bodycka nebo davat vetsi proste. Jinak objemnejsi budou kalhotkovky plus svrchnaky, stihlejsi jsou AIO. ALe pro me little lamb kalh mini blueberry byla neprustrelna kombinace. Na zacatku byla snad kazda plina pokakana. Dneska treba AIO Tots Bots easyfit Version 3 nepotrebuji s extendorem, ale kalhotkoky ci kapslovky jo.

janinek
21. únor 2013

@novi Tak hlavne at jste v poradku a uz tam nemusite.

samarkaaa
21. únor 2013

@bamboolik @cervena_vila @svha @betysek @katyxq
Ahojte holky, děkuji moooc za rady. Prvně když jsem na ty odpovědi koukla - čtvercovky, novosklad, AIO a jiné zkratky...co too? Já nerozumnět řeči Vašeho kmene... 😀
Ale teď už se v tom trošku začínám orientovat, musím si ale dělat poznámky že..
Měla bych ještě pár dotazů k prvnímu pořizování výbavičky, zda by jste byly té kozí dobroty a pomohly mi doporučit to nejvhodnější 😕 😅
Táák: Dá se do AIO vkládat i čč nebo vv nebo jen ty speciální savé jádra? Jsem někde četla že se tam dá buď našít, nebo již pořídit takovou mezivrstvu, kam se vloží ta vložná vrstva, aby to neprotíkalo a hlavně neujíždělo, je to tak? A ty AIO se perou jako po každým použití, není to škoda? Nebo jak to funguje? Nebo na nich přece už není svrchňáček že.. 😒
Dál jsem se chtěla zeptat či dáváte přednost jednovelikostním nebo vícevel.? Nebo na prťata pidi velikost nvorozeneckou a zbytek už více velikostní? A jaké jsou plínky nejlepší? Kalhotové nebo čč nebo vv?
A co je lepší ta snappi sponka nebo patentky, s čím jste spokojenější? A ta sponečka to jak funguje, má nějaké háčky nebo jak? Jako jestli je vhodná pro všechny materiály plenek...
😨
omlouvám se za stupiditu některých dotazů.... 😅
Jinak pro ten pořizovací balíček, chtěla bych plínky poté využít i pro další mrně - časem. Přebalovat bych chtěla naučit i manžela (ikdyž nevím, jak moc se mu bude zrovna chtít do hovňousů 😀 ). Jinak chtěla bych přebalovat co nejmíň, ale to asi všichni že, ale zase na druhou stranu zase nechci aby malé skrz mou lenost nebylo opruzené....někde jsem i četla, že stejně člověk potom co látkuje přebaluje klidně co dvě hoďky a s radostí...nebo skrz úprc nemusíte vyhazovat celou jednorázovku právě ubalenou že... 🙂
Jinak já bohužel sušičku nemám, ale porod v květnu si myslím, že bude los ideálos, venku teplučko na schnutí, pračka klidně 3x týdně uschne šubydup. 😎 a do podzimu - za půl roku už to snad nebude tak divoké s frekvencí přebalování.. 🙂
Toš to je asi zatím všechno co mě zrovna napadá........

katyxq
21. únor 2013

@samarkaaa Snappi sponka má plastové zoubky - dole na fotce https://www.modrykonik.cz/fotoblog/katyxq/album... jsou trpchu vidět 😉. Snapku jsem používala akorát na upevnění novoskladu ze čtvercovky, teď dávám čtvercovku narovno (neb s příkrmy už jsou bobky tužší, snažíme se bezplenkovat a tak nám savostí čtvercovka stačí, přebaluju každé učůrnutí, něco chytnem do nočníčku/umyvadla, ale rozhodně čůrá častěji než co 2h 😉) a snapku už nepoužívám.
A systém plenek (AiO, kalhotkovky, čtvercovky, suchý zip/patentky) - každému vyhovuje něco jiného, dle životního stylu, osobních prederenci , učůranosti miminka, proporcí miminka, jestli se praktikujje bezplenková komunikační metoda, ...
Za mé je AIO drahý špás, častým praním má ta PUL vrstva nižší životnost, beru s sebou k doktorce na rychle přebalení, na honění parády 😀, mám tři kusy a obešla bych se i bez nich.
Kalhotkové plenky mám jednovelikostní, dávám na noc, než do nich malá dorostla, tak stačila samotná čtvercovka, čtvercovka s malou vkládačkou z kalhotkovky, pak vicevrstvá bambusová Anavy na kalhotkový sklad. Na všem preferuju patentky, prostě sucháče bytostně nesnáším (i na bundách), patentky mám naštelované a zapnuté dřív a laně se za nic nechytají jako sucháč.

betysek
21. únor 2013

@samarkaaa AIO nemám. Na novorozence jsou jednovelikostní kalhotovky hodně velké. To bych šla do nějakých novorozeneckých, pokud trvaáš na kalhotovkách. Asi je dobré mít pár kousků. Já měla 6 ks a stačilo. Jednovelikostní většinou sedí od 3 měsíců celkem dobře. Každému vyhovuje něco jiného, nedá e říct, co je lepší. My třea v 8 měsících jedeme čč s vkládačkou doma, ven a na noc kalhotovky. Poslední dobou dávám většinou jen 2 kalhotovky denně. Zapínání je taky individuální záležitost, já třeba nemusím patentky ani na kalhotovkách ani na svrchňácích. Mám kalhoovky Anavy na SZ 2 ks a 8 ks na snapku, ale snapku na ně nepoužívám, jen zajišťuju svrchními kalhotkami.... Vícevrstvé mi taky moc nevyhovuí...

svha
21. únor 2013

@samarkaaa AIO je dost variabilní, buď jsou k ní jedny vkládací plenky, které do ní pasují (např. AIO Anavy, AIO Totsbots = viz http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/1-1... nebo http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/1-1..., ale lze ji dovycpat, aby se zvýšila savost (vkládaček je spousta druhů, velikostí, materiálů) nebo je hybridní systém, kdy se mění savé jádro do svrchních kalhotek jako např. Grovia nebo Bamboolik = viz http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/1-1..., http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/1-1... takže jsou AIO, co se perou rovnou celé i se svrchní vrstvou nebo se vypere jen savé jádro a do svrchních kalhotek se vloží nové
osobní zkušenost, Bamboolik jsme nepoužila s novým savým jádrem už dost dlouho, dceři se podaří pokadit i svrchňáčky hned při prvním nasazení 😀
nemám zkušenost s novorozencem, jelikož mi trvalo, než jsem začala pořádně látkovat, ale asi bych podle zkušeností, co jsem tu načerpala začala látkovat s čč nebo vv plus svrchní kalhotky nebo s novorozeneckými plenkami, a pak bych cca od 2 - 3 měsíců dítěte najela u mě spíše na jednovelikostní plenky, u vícevelikostních plen bych šla max. do BabyLucy (je s nimi moooc spokojená kamarádka), nebo TB, s těmi má zkušenost já, mám doma vel. 2 na snapku a super
pak se spíš řeší, jestli snapka (doporučuji) nebo špendlík (zkusila jsem a ee), a dále patentky nebo suchý zip - nejsem vyhraněná, něco je lepší u té plenka, něco u jiné, ale záleží na zkušenosti - koupit plenku, vyzkoušet a nechat si, nebo prodat, tak to řeším já
manžel přebalí jen s AIO, když měl dát plenku a svrchňáčky, tak svrchní vždy zapomněl 😉
přebalování se dá redukovat vkládačkama (víc se nasaje = déle vydrží, ale mám vždy separačku), ale když kadíme, tak to jde vše
pokud není čůrání a vše tuhé zachytila separačka, měním jen ji a plenku nechávám
schnutí bude záležet na plenkách, mě v baráku vše uschne do druhého dne vevnitř na šňůře

katyxq
21. únor 2013

@svha To znám, manžel ze začátku párkrát na kalhotkovku svrchňáky nedal (jako pod heslem proč na kalhotky další kalhotky 😅), pak už si dával pozor ... a pak Anavy easy pojistil flísákama 😀, malá měla óbr zadek, ale divný mu to nebylo.

janinek
21. únor 2013

@betysek Co ti vadi na VV? Take jsem nejake chtela vyzkouset.

@samarkaaa Holky ti na vetsinu odpovedely, tak ja jeste jako odbornik na hovnouse 🙂 Take jsem se bala, co na to manzel, ale naprosto v pohode, o pliny je schopny se postarat, hovinka mu nevadi. Jedine, co zvlada hur je zalepeni suchacu, to nekdy zapomene. Ale my hazeme plinky do lavoru pod prebalovakem a pak je neseme do kyble, takze po nem vzdy radsi koukam.

Jinak uz doslo k pokrten Anavek, bylo to asi az na pate nsoeni, to me dost zaskocilo, ze prvni pokus nic. A ted se snazi zlikvidovat Blueberry Fitted ty krasne slony, na to, ze ji ma jednou tydne, tak je posledni mesic snad pokazde pokakana.

janinek
21. únor 2013
eva518
22. únor 2013

@janinek Takže myslíš, že když koupím pro novorozence 3 mini AIO (asi anavy nebo blueberry - podle referencí), 5 kalhotovek velikost 1 a 3 svrchňáky vel.1 + můžu dávat i čč (ale ty nevím do čeho - jestli do kalhotkové pleny nebo někam ještě jinam 😕 ) a občas papírovou kvůli babičce nebo když by to nestíhalo uschnout tak mi to na první týdny bude stačit?
A nebo mám i pro novorozence koupit noční pleny třeba 3 ks.

To myslím fakt do začátku - pak bych kupovala jednovelikostní pleny, ale na novorozeňátko se mi ty jednovelikostní zdají fakt zbytečně obří.
Díky 🙂

novi
22. únor 2013

@eva518 čtvercovky složiš na novosklad do svchních kalhotek, to je asi pro novoše nejjednodušší řeření, s nočníma bych se na novoška vubec nezatěžovala.

eva518
22. únor 2013

@novi dobře, díky. Takže noční až na starší miminko - např. od 3 měsíců? a koupit mám víc čč 70x70 nebo 80? zatím mám objednaných jen 20 čč 70x70

eva518
22. únor 2013

@novi
@janinek a když bych koupila http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/1-1... tak na to patří ještě nějaké malé scrchňáky, že jo? Nebo dovnitř radši vkládačka nebo čč?

novi
22. únor 2013

@eva518 dovnitř už bych nic necpala a na ně svrchnáky. ale nevím jestli to není zbytečně drahá investice, oni z noch přece jenom miminka rychle vyrostou, možná jednu dve k doktorovi. čtvercovky ti neporadím já mám 30 ale ruzný, podědila jsem 🙂

katyxq
22. únor 2013

@eva518 čtvercovky bych koupila jen 70x70, ze začátku na novosklad bohatě stačí a ppk už je sice dítko větší, ale taky má příkrmy, takže stačí skládat na draka nebo prostě narovno.

elana
22. únor 2013

@eva518 jen taková poznámka (holky už většinu napsaly): já bych trochu přehodnotila to množství novorozeneckých plenek...pokud se Ti nenarodí jó drobeček, tak můžeš klidně látkovat od narození s jednovelikostníma plenkama. Syn měl PV 3300g, látkuju od jeho 3 týdnů a nikdy jsem žádnou novověc nepotřebovala. Jak jsem psala Macinaz: třeba ty novorozenecký kalhotkovky jsou podle mě spíšroztomilá zbytečnost, protože novošek většinou pořád kaká, takže je umaže dřív, než je stihne pročurat, čímž se vlastně setře jejich hlavní přednost: jsou mnohem savější než AIO nebo čč. Dávala jsem teda do roka jednovelikostní GroVia...s jinýma kalhotkama zkušenost nemám, třeba by v tom plaval (i když jak jsem si pak zkoušela zmenšit pro oko jakékoli jiné jednovelikostní kalhotky, konkrétně Best Bottom, PopIn a Bamboolik, tak jsou fakt malinké, takže nemyslím, že by je nemohl mít taky od začátku). Můj názor je ten, že pro začátek volit podle finanční situace: pokud chceš látkovat pro radost a protože je to zdravější a hezčí a nemusíš až tak na korunu koukat, vyplatí se nakoupit AIO plenky..do kalhotkovek zatím příliš neinvestovat (maximálně na noc na tu první delší pauzu, kterou si většina dětí dělává, tam se kalhotkovka asi využije). Pokud je majoritní důvod látkování stránka finanční, tak prvních pár měsíců určitě vystačíš s čč a svrchňákama, případně je dovycpávat bmb vkládačkama, až přestanou kapacitně stačit. No a po těch (dejme tomu 6m, ale je to indivindi) dojde čas na kalhotkové plenky (podle mě Anavy nemají konkurenci, jsou spolehlivé a krásné) . S nocí neporadím-dávala jsem dlouho jednorázovky, látkovat jsem se odhodlala až cca. v 16m malého a on není extra učuraný, takže mu stačí právě jednovelikostní Anava zpravidla na celou noc. Kdybych potřebovala ale něco "nočního" vyberu podle referencí nočního Bamboollika-přijde mi nejlepší v poměru kvalita:cena:vzhled.

eva518
22. únor 2013

@katyxq a jde pro nejmenší miminka používat jen kalhotkovky (mini i jednovelikostní) a do nich připínat vkládací plenky tak jak to třeba dělá bamboolik?
a nebo sedí i vkládací plenky navzájem od různých firem? Např. mám kalhotkovou plenu anavy a do ní padne vkládačka od bmb?

eva518
22. únor 2013

@elana děkuju. Mám v tom ještě pořád trochu chaos právě kvůli velikostem a věku miminka. Peníze ne že by jich bylo tolik, ale myslím, že to i tak vyjde levněji než až věku do nočníku papírové a líbí se mi a je to taky ekologičtější. nevadí mi prát, sušit budu mít kde 🙂
a do 3 týdnů miminka jsou teda lepší ty AIO a koupit např. 3 malé svchňáky a do nich klasické čč? a pak už látkovat podle potřeby?

janinek
22. únor 2013

@eva518 Ta velikost a vek se dopredu odhadnout nedaji, to az v praxi zjistis, mzue smit ty mini plinky do 4 mesicu a muzes je mit tri tydny. Na netu jsem cetla, z enekdo t ymoje kalhotkovky jednicky pouzival jeste v osmi mesicich, coz nechapu, kdyz mi ted v 7M prijdou mensi uz dvojky.

Pokud nepocitas kazdou korunu, tak bych vzala 3 mini svrchnaky, par mini AIO a par mini kalhotkovek. Pro me kombinace bmb kalhotkovek a blueberry svrchnaku je neprustrelna, takze ty jsem davala treba do autosedacky, kdyz jsem potrebovala, aby se mi fakt neprokakala skrz cestou nekam.

Ty vkladacky muzes jen vkladat, nemusis pripinat. Jinak mne ty patentky vzajemne sedi napric anavy, bamboolik, tots bots, blueberry. Do anavy kalh. zapnu TB vkladacku, bamboolikovu batoleci vepnu do tots bots bambusove kalhotkove. Do AIO spis vkladas, tam nebyvaji vevnitr patentky, do kapslovek take vkladam, vlastne jen do kalhotkovek pripinam. Ale treba Little Lamb nemaji zadne patentky, jednick ymaji vkladacku zvlast, dvojky vsitou uz.

janinek
22. únor 2013

@eva518 A do tech mini kalhotkovek, kdyz budou z bambusu, tak ani vkladacku potrebovat nebudes mozna, jak porad prebalujes. Ja pak nejak od mesice ji zacla davat vzdy ke kazde pline, ale mozna to nebylo ani nutne.

betysek
22. únor 2013

@janinek Na VV mi vadí, že celkem dlouho schnou. Na první dceru jsem je dávala narovno asi do 8 měsíců, to jsem měla ještě bavlněné Popolini. Těd mi ale přijde, že dělají hodně velký zadeček, mám raději doma méně objemné balení, tak žedávám hodně čč samotnou, nebo čč s vkládačkou.

betysek
22. únor 2013

@eva518 Ty jsi tím bmb myslela Bamboolik, že? Obvykle holky používají zkratku bmb ve smyslu bambus. Jinak jsem to šla vyzkoušet a batolecí vkládačka se dá připnout do kalhotovky Anavy, sice jen na jeden patentek, ale ničemu to nevadí, v zadní části bude mírně nakřivo. Jinak kalhotovku Anavy koupíš už s malou a velkou vkládačkou a na denní provoz si myslím, že není potřeba víc vycpávat, nám v 8 měsících stačí na 4 hod venku v pohodě....Na noc jsem ji dávala asi do 5 měsíců, pak už jsem dávala noční Bamboolik. Já jsem tedy měla mimčo s váho 3,5 kg a jednovelikostní Anavy mi připadaly ohromné a dala jsem je až kolem 5 kg. Pro miminko určitě už nebudeš potřebovat žádnou další vkládačku do kalhotovek.

betysek
22. únor 2013

@eva518 Chaos rrochu ještě máš, ale to jsme měly všechny na začátku, 😀 to je normální. Tak že spíš rada do začátku. Pokud netrváš na AIO a kalhotovkách pro novorozence, tak nejlepší je používat na novorozence klasické čč a na ně svrchní kalhotky. Svrchní kalhotky koupíš buď jednovelikostní - Anavy, Bamboolik....nebo vícevelikostní IV - podle mé zkušenosti, je dobré vzít aspoň jedny Imse Vimse vel NB. Perfektně sedí. Čč budeš skládat buď na novosklad nebo narovno. Při novoskladu máš menší pravděpodobnost, že ti vaječina proteče na svrchňáky, při skládání narovno ji tam máš skoro pokaždé.🙂 Do začátku je dobré mít aspoň 4 PUL svrchňáky. Vzala bych třeba IV NB a S velikost a pak 2x jednovelikostní. POkud ti nevadí kupovat na bazárku, tak seženeš levněji tam, hlavně ty svrchňáčky pro novorozence se používají jen chvilku, tak že bývají zachovalé. Pak můžeš vzít třeba 2 AIO (Anavy - ty jsou jen jednovelikostní, Blueberry, Bamboolik...), Pokud by jsi chtěla kalhotovky novorozenecké, tak bych vzala max 4 ks - Anavy, Bamboolik. A pak uvidíš, jaký systém ti bude vyhovovat. Kdybych neměla už tolik kalhotovek, tak bych vzala půl napůl kalhotovky jednovelikostní a systém Bamboolik, teď myslím už pro dítě starší 3 měsíců. .....

betysek
22. únor 2013

Jinak pro milovnice zvířátek 😀 Novinky U Hanky...http://www.uhanky.cz/svrchni-kalhotky/118-svrch...