Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
2. zář 2010

@karolina20 ono těch kamenných obchodů není moc. Pokud máš nějaký v blízkosti, tak si je zajdi ošahat, ale pokud nemáš, neboj se využít internetových obchodů, myslím, že tu všechny máme dobré zkušenosti. Stačí si vybrat kvalitní plenky a určitě ti žádný hadr nepříjde 🙂

@karmenta sketch nebrat, nedávno tu jedna nakoupila a radši je chce používat na hadry. Nemají certifikát o nezávadnosti 😒 I jiné značky dělají AIO plenky, které jsou na obsluhu stejné jako jednorázovky. Nevýhodou je jejich vyšší cenu a pokud člověk nemá peněz nazbyt, je lepší udělat výbavu i z dalších druhů plenek. Pokud si chceš udělat přehled o plenkách, tak třeba tady http://www.latkovepleny.info/

karolina20
2. zář 2010

@silente ahoj a máš nějakou oblíbenou webovou stránku ?

karmenta
2. zář 2010

@betelgeuzz díky mooc, tu prodejnu mám kousek od doktorky, tak tam zajdu na poradu 🙂

sussanah
2. zář 2010

@karolina20 ja mam zkusenosti s www.latkovky.cz a www.branakdetem.cz (tady maji nekdy trochu opozdene objednavky, ale jinak bez problemu i pripadne reklamace byly v pohode). Je dobre si osahat pliny, at mas predstavu, ale myslim, ze pokud jdes do osvedcenych znacek, tak je to v pohode.

@karolina20 @karmenta Kdyz tak holky kouknete sem, jsou tam sepsane vybavicky ruznych latkarek pro predstavu: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon...

silente
2. zář 2010

@karolina20 - souhlas se @sussanah a pak ješte ecomamma.cz a moje nejoblíbenější (byť omezený sortiment, ale zrovna mou oblíbenou značku) - www.latkove-pleny.cz 😵 Zatím jsem vždy byla s plenou spokojena.

@karolina20 @karmenta - také doporučuji projít si tu diskuzi o výbavě a pak se dotazovat. A čekat milion různých odpovědí, páč každá zbožňujeme jinou plínu. Leda nám udělat radost a koupit si každou, o které napíšeme 😀

reruna
2. zář 2010

@karolina20 já nakupovala přes net, ale předtím jsem byla na přednášce - dokonce i u nás v zapadákově v MC byla paní ze zlínského slune.eu a taky jsem něco viděla na Prodítě v Brně. Zajeď se někam podívat, pak si to promysli a klidně nakup přes net.

@karmenta ahoj osobně sketch nemám, ale nedávno se tu o nich zase psalo, že ty plenky nemají atesty o zdrav. nezávadnosti a i kvalita prý odpovídá nízké ceně...

andelka
2. zář 2010

@karolina20
@karmenta já objednávám z www.4babies.cz. Před porodem jsem viděla pár plínek u kamarádek, jinak jsem dala na doporučení látkařek tady. 🙂

veselazu
2. zář 2010

holky, co používáte pro mimi kolem 10ti měsíců? Aby neměl zadek jak brouk pytlík 🙂 Když dám kalhotovku a na to vlňáky tak je to megabrouk. sím sím poraďte kujíííí. Doma máme 15x vv, 2x BG AIO, hodně čč ale ty jsem skládala naposled tak do 3 měsíců malého, 3 vlňáčky, 3x Anavy kalhotovky, 5x BL Organics, 2x kapsovka noname a nespočetně vkladaček 30*30 a obyč. nudlí

sussanah
2. zář 2010

@veselazu ja pouzivam vv do PUL, slozene jakoby na holku, ale ta predni cast jeste jednou prelozena. Vydrzi to jeden napor (nas cura davky - tj cca 200ml). Zalezi taky na tom, jak chces casto prebalovat. Ale je to uzke mezi nohama, nas s tim zacina hezky stat a trenovat chuzi a v pohode. Teda na spanek a na noc davam jinak balik 😀

terezita
2. zář 2010

@veselazu ja stejne jak sussanah, pouzivam vv. ale davam je do vlnaku. a taky davam doma kalhotovky, ale bez svrchnacku. holt vetra prdku a kdyz nestihneme nocnik a pocura se, tak to aspon citim 😅

@silente 😀 😀 😀 hezky jsi to napsala.. koupit kazdou plinu, co doporucime 😀 😀 😀

ivuska.h
2. zář 2010

@kubinkov Zatím jen bez potisku. S potiskem snad budou následovat v zápětí. Bezpotiskové už jsou ušité, čekám na etikety, dnes zas pošta nic, mám nějakou smůlu v poslední době.

ivuska.h
2. zář 2010

@jasekd Velurová ma nahoře bamb. velur a obrázková obrázky 😀 Jiný rozdíl není. Snapkové budou, už mám materiál, ale ještě chvíli potrvá, než se našijí.

kubinkov
2. zář 2010

@ivuska.h Díky.

ivuska.h
2. zář 2010

Nenapadá náhodou někoho český název pro AIO resp. SIO plenky? Mě se totiž nechce používat ten anglický, jenže mě nic rozumného nenapadá. Plenka vše v jednom ještě jde, ale co to SIO/AI2? Plenka vše ve dvou zní dost divně 😀

sussanah
2. zář 2010

@ivuska.h pouziva se jeste nazev hybrid diapers pro AI2, tak treba neco na ten zpusob?

ivuska.h
2. zář 2010

@sussanah Nejsou ty hybrid jen takové s vyhazovacími vkládačkami?

sussanah
2. zář 2010

na jednom US obchode je maji prave jako AI2 : http://nickisdiapers.com/catalog.php?category=1369

jasekd
2. zář 2010

@ivuska.h no mne prave prislo to materialove slozeni, co jsem cetla, stejne... Takze je rozdil jen v tech obrazkach...

mehlo
2. zář 2010

čauky děvčata teda vy jste tady toho napovídaly když jsem tu nebyla. Týden bez počítače znamenal skoro moji smrt, ale přežila jsem to a už jsem zase v centru dění.
@ivuska.h já teda používám název SIO

reruna
2. zář 2010

@veselazu štíhlé jsou třeba anavy + pulky, Itti Bitti, Blueberry, nebo dávám taky vv nebo bambusovou kikko barevnou čč na třetiny do pulek. Na spaní dávám BL nebo popolinky, ty jsou širší a na to vlňáčky lovíky jersey.

ivuska.h
2. zář 2010

@mehlo Mě se to SIO právě nelíbí... Jednak je to spojené se značkou Itti Bitti a druhak prostě nerada používám anglické názvy, když to jde říct česky, což je ale právě v tomto případě problém... Hybridní plenka se mi taky moc nelíbí, chce to něco takového, aby bylo jasné, o co jde...

ivuska.h
2. zář 2010

Tak manžel navrhuje Rychloplenu 😀

kackaj
2. zář 2010

@ivuska.h já bych to nechala jen zevšeobecněné na "plenky vše v jednom". Jinak mi z toho vyplývá jedině plenky s vepínacím (připínacím/odepínacím/vyjímatelným) savým jádrem (vkládačkou atd.), na nějakej krátkej ale výstižnej název teda nemám hlavu, tož u mě nula 😅
@sussanah k tomu odmlouvání...co popisuješ je spíš vztekání, tak to víš, že se občas vztekne, ale je mu to prd platný, protože s tímhle u mě teda Ondra neuspěje, o to spíš mu danou věc nedám, nebo ho nepustím tam kam chce atd. má prostě smůlu 😝 Ale netěším se na to odmlouvání opravdu jako slovem a to jak ty děcka teď ty maminy a celý zbytek rodiny pomalu veřejně posílají někam a oni se tomu krásně smějou a připadne jim to úplně normální. Doufám, že takoví blbouni teda nebudem🙂
@jasekd tak ty ekoplíny z rossmana noc ustály úplně v pohodě, ale musím říct, že na omak teda nejsou až tak příjemný. Nepamatuji si už teď alany, ale máme normálně babylove (neeko) a ty jsou teda příjemnější na omak, takový měkkčí. Ale jako zas nějakej děsnej šmirgl to není, asi je budem normál kupovat...uvidíme.
@kvakulka Jojo, taky už se těším, jak budu funět s břuchem za malým, nebudu mu stačit a večer budu odpadávat do postele bez jakékoli hygieny asi😀 Už teď jsem hrozně unavená a Ondra mi teď asi týden dělá po nocích divadlo (jednou se vzbudí a nechce spát, tak je u nás řevu a řevu, ale smůla smůlečka, spát nakonec vždycky jít musí🙂) a mě už jen to jedno vstávání dělá krutou čáru přes spací rozpočet. Chodím spát kolem půlnoci a on se vzbudí vždy kolem 1h, takže paráda🙂 Snad je to zubní období a rychle zas přejde...
@markusko je vidět, že místo bereš trošku v potaz, ale stejně máš o věkovým rozestupu mezi dětmi jasno (stejně jako já). Já ze své dětské zkušenosti taky tvrdím, že to je ideál pro děcka, spolu si pěkně a dlouho vyhrajou a mají v sobě morální oporu. Sestřenice má děti 4roky od sebe. Když se druhý narodil, první (do té doby jedináček) se s tím těžko srovnával. Pak přišlo na půjčování věcí, což těžce nesl, tak lítaly od něj baně malýmu a ten to tak pochytil, že i když starší už má rozum a půjčuje věci vcelku ochotně, tak malý se o to stejně už začne preventivně rvát, protože jiný styl půjčování věcí nezná...no kocourkov🙂 Já prostě chci pro Ondru parťáka a doufám, že to ocení 😀
Tak a jestli jsem na někoho nereagovala, tak ať mi promine, páč za celej den dohnat, co se tu probralo a na vše odpovědět, mi dává trošenku zabrat... 😀

kackaj
2. zář 2010

@ivuska.h rychloplena mi moc nelahodí ani oku ani uchu 😒 Nazvi to rychloprdkozábal 😀 😀 😀

ivuska.h
2. zář 2010

@kackaj Mě to evokuje čistonosoplenu 😀 A plenka vše v jednom je právě něco jiného, to se mi nechce používat. Dvoudílná plena by se zas neodlišila od kapsovky.

ali13ali
2. zář 2010

@karmenta Ahoj prosím tě plenky Sketch nekupuj. Já jsem ta nešťastnice co je nakoupila a pak rozstříhala ale jsem ráda. Mám už nové plenky a pravda je, že jak jsem Sketch pleny kuchala tak to co bylo uvnitř, byl vážně hnus, no AIO plenka by tak asi neměla vypadat. V jedné plence bylo něco jako odstřižky z látek v jedné to byla taková froté drť atd. Nemají atest a podle všeho jsme zjistili, že mohou obsahovat olovo a ftaláty takže Sketch nekupovat. 🙂
Já jsem teď vsadila na čč (budu skládat novosklad) a PUL kalhotky a AIO jsem si koupila jen asi dvoje a podle rady od holek si počkám až budu vědět co malému vyhovuje a pak dokoupím co je třeba. 😀

silente
2. zář 2010

@ivuska.h - tak mé návrhy (díky, že jsi mě donutila rozhýbat mozkové závity 😉 )
AIO - vše v jednom (to byla fuška 😀 )
SIO - sepnuto v jednom (no jaká jsem 😀 😀 😀 😀 )

ali13ali
2. zář 2010

@silente Pěkné nápady a i já jsem to pochopila hned 😀 je to stručné a jasné.

silente
2. zář 2010

@ali13ali - díky díky díky 😀 Ooooo, já m,iluju fanoušky 😀 😀 😀 😀 😉

ivuska.h
2. zář 2010

@ali13ali Tyjo, to jsou teda zajímavé poznatky z kuchání, mělas to nafotit na památku dalším generacím! 😀

@silente Wow, musím uznat, že ti to opravdu myslí 😝 😀