Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
1. pro 2009

jeje.. drzim se drzim.. 😀 😀 😀 a holky furt provokujou s dalsima objevama.. 😉

zuzule za nas je to bbh bambus.. ale kdybys chtela temer nenosenou bamboo extra na suchac, tak mam jednu oranzovou na prodej. joo a dneska budu konecne lanolinovat, jeste jsem se k tomu nedostala.. furt tu nekdo strasi. takze az vlnacky uschnou, tak dostanes obri balicek 😉

erinka83
1. pro 2009

Holky a používáte na mimča separačky? Furt mi vrtá hlavou, že ji chci mít v látce, aby měla zadeček v bavlnce (bambusu🙂 ) a přitom má na zadku separačku ☹ Ale zas je fajn, že chytne tu vaječinu.... tak nevíííím 🙂

zuzule
1. pro 2009

Terezita - bezva, už se těším a jakou velikost máš té bamboo extra? A za kolik? Díky 😉

erinka83
1. pro 2009

Holky a ty kapsovky po použití hnedka perete? Nedá se to nechat uschnout jak normální PUL svrchňáčky?

reruna
1. pro 2009

Ahoj, erinko taky mě napadlo, že ty kapsovky od BB budu používat spíš jako svrchní a tu vložku nebo cokoli jiného dám nahoru a ne do té kapsy, to mi přijde jako zdržovačka a ty materiály jsou tak krásně heboučký, že je fakt škoda dávat tu separačku, ale zase když si představím tu vaječinu, na tom.... i když i ta separačka prosákne, že...☹
jo a dneska mi došly ty svrchnáky blueberry coverals, jedny na patentky a jedny na sucháč, tak uvidím, co se mi víc osvědčí, ten, sucháč mi přijde dost tvrdý, snad se to nebude rolovat a dřít na bříšku.

reruna
1. pro 2009

Holky jakou velikost máte vv popoliny?

blka
1. pro 2009

Erinko, já separačky používám do čč. Do kalhotkovej a AIO ne.

erinka83
1. pro 2009

blko, a jak pak pereš vaječinu?

erinbrock
1. pro 2009

barica
davaji se separacky pro pocit sucha, pro male miminko jsou nejlepsi celulozove, takove papirove - ja davam popolini a jsem s nima spokojena, vyzkousela jsem i Imse vimse a Anicky - jednak zadrzi vajecinu a jednak ma snad maly vetsi pocit sucha - nebo muzes dat fleesovou separacku - prave treba z nastrihane deky IRMA z Ikey - jenze nektere deti jsou na flees alergicke - muze jim zacervenat prtka - chce to vyzkouset - ja davam separacky i do kalhotovek
no a kalhotovku neporadim - snad nejaka co ma vnitrni vrstvu (ta co prijde do kontaktu se zadecekem) prave z toho fleesu - jenez zase pozor na tu alergii - chce to vyzkouset 😎 😉
no me prijdou uzasne a bez pocitu mokra ty BBH bambus - ale vetsinou se pouzivaji na noc, pres den je lepsi casteji prebalovat, treba i co hodinku 🙂 nas malej je mokrej furt 😀 😝

katarina82
1. pro 2009

erin, BBH bambus jsou pro pocit sucha? 😕 Já na to furt cpu fleesovou separačku 😕

erinbrock
1. pro 2009

no ja nerikam ze pro pocit sucha ale pokud sahnu na jakoukoliv pocuranou kalhotovku tak na BBH bambus mam pocit ze je nejsuchsi byt ji mel maly celou noc i se separackou 😀 asi je to tim ze toho vcucne do sebe opravdu moc as ten material nepusobi na me tak mokre - rikam ale je to muj osobni pocot 😀 😉

maly_prcek
1. pro 2009

Taky hlasuju pro BBH na noc a musím souhlasit, že mi taky přijde na pohmat suchá, i když je durch... 🙂 Akorát nám teda celou noc nevydrží... Ale dostkrát se mi podařilo vyměnit jenom to střevo a jelo se dál 🙂

Terezita: Anavy taky mám - zatím jen bambusku, která je božská (jak já miluju tu dlouhou vkladku, kterou si naskládám dopředu 😵 😵 😵 Trumfla na celé čáře mé oblíbené SWB) A bambusovo-bavněná se už taky šije... Tak pak napiš reference 😉 Potřebuju na to nutně tu snapku nebo mi to udrží jenom svrchňáčky???

zuzule
1. pro 2009

Holky, hodíte mi odkaz jaká BBH to je? Díky 😉

erinka83
1. pro 2009

řekla bych, že tahle: http://www.branakdetem.cz/bambusova-plena-baby-...
já budu mít tu Anavy, snad už mi ji z Brány brzo pošlou...

blka
1. pro 2009

Erinko, když dávám separačku nebo když ji nedám?

BBH je počůraná mokrá. Není to tak, že by byla suchá, jak třeba fleec, ale je fakt, že je mokrá tak nějak jinak 😀 . Není to úplně durch, jak třeba BL bambus.

Anavy mám taky, ale ještě jsem ji nevyzkoušela.

Holky, kolik máte nočních plínek? Já na noc nelátkuju, ale asi bych měla. Teda měla, protože chci 😀 a vadí ty mi smradlavé jednorázovky. A jde to, že jedno kojení nebudu přebalovat? On v noci při přebalování strašně brečí, prostě potřebuje okamžitě prso 😀 , tak jedno přebalování vynechávám (pokud není nadílka). A malej je teda hodně velkej učůranek - obzvlášť v noci.

silente
1. pro 2009

Tak já separačky používám do všech plen, a to pouze nastříhané z Irmy
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0007...
Když na ni pak sáhnu, je fakt suchá (není-li tam hovňajs) 😀

terezita
1. pro 2009

zuzule za 290,- a mam tu S/M
maly prcku, ja bych na tu anavy tu snapku dala.. ma to ty tlapky dlouhe asi jako HD pastelka, ale stejne pro jistotu bych to ukurtovala.. az uschne, tak ji kvuli tobe testnu i bez snappky.. 😉
blko, ja jich mam 5 a jednu zalozni. a staci to v pohode.. ja prebalim vecer kolem 7-8, to dam pastelku a pak kdyz jdu spat kolem pulnoci, tak em. prebalim do bbh. a v te je tak do 10 nez vstavame. a v pohode. prebaluju pred kojenim, em. sice vresti jak tur, ale tu chvilku prezije.. pak ji zacpu pusinu prsem a je spokojena.. 😅

blka
1. pro 2009

Terezito, pastelku 😕 ? Tak to u nás je teda plínka tak max. na 1,5 hodiny 😅 . Vy vstáváte až v 10 a usíná ti kolem té 7.-8.? Tak to máš fajn 😉

erinka83
1. pro 2009

blko, když nedáš separačku, co pak děláš s tou vaječinkou, jestli hned smyješ, nebo necháš tak... Senja myslím pak máchá v octě... Jsem teďka jednou nedala separačku a byla nadílka 😀

Holky, prodávám nějaký plínky, tak mrkněte, případně se můžem nějak domluvit 😀 😉 http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=210330

terezita
1. pro 2009

blko, ja ji vycpu twofoldem. pak toho udrzi docela dost. a na ty ctyri hodky je to tak akorat. no spat chodi mezi 8-9. v noci je vzhuru co 1,5-2, nekdy i casteji. pak se probudi kolem 7, ale zabavi se sama a tak o pul devate zase usina a spi tak do deseti a nekdy i dyl..

erinbrock
1. pro 2009

blka
ja malyho davam do BBH a vlnaku Disana cca v 9 vecer - pak kojime a jde spat no a v noci jedno kojeni neprebaluju - on je taky ucuranek ale ta BBH to fakt slusne podrzi, no a prebaluju az to dalsi kojeni cca kolem 5-6, to jeste nemam vychytane - takze bud dam jednorazovku na 3 hodky cca nebo zkousim AIO pleny - proste hlavne rychle - ja jsem v noci cela blba, slepa 🙂 - ale to proto ze manzel je ted nemocny a ja ho nechci dlouhym prebalovanim budit - maly taky rve jak tur - no a kdyz se kadi, tak samozrejme prebaluju hned
no a BBH bambus mam 2 a BBH konopnou taky 2 - je hodne te bambusove podobna a vydrzi taky dost, peru co 2 dny 😉
erinka
i z te separacky ta vajecina utece, tak to hned splachnu pod tekouci vodou a hodim do kyble k ostatnim plenam, peru teda v Persilu a davam ocet misto avivaze, zlucak moc nevyuziju 😖

erinka83
1. pro 2009

No já po zkušenostech s kaděním během kojení nejdřív kojím, pak jdem přebalit a zkoušíme nočníček, skoro dycky se vyčurá a většinou i kaká, a pak dám zas prso, to už je spíš na uklidnění... jako tur řvala taky když jsem chtěla nekdřív přebalovat a navíc když se pak pokadila, tak mi to přišlo docela naprd...

blka
1. pro 2009

Erinko, umyju v umyvadle a pak přetřu žlučákem. Ale blbě se to z toho smývá, nejde to dolů samo, tak si pomáhám palcem 😅

Terezito, aha, tak to jo. To se budí často, má hlad? Hmm, já jaksi nemám fantazii na vycpávání plínek 😅

Erinbrock, děkuju 🙂 . Budu muset ty plínky prozkoumat a odložit si na noc. Ale 5 jich asi nemám.

Erinko, Mareček mi v noci u kojení usne, takže bych ho tím přebalováním probudila. Dřív mi taky kadil během kojení, ale teď už ne.

zmuzle
1. pro 2009

Tak ja mam na noc 6 BBH. Peru po 2 dnech a ejdne noci, tedy vzdy tam mam 3 BBH a uschnou mi nez to zase protocim. Aspon se ted nenervuji, ze nebude nocni plina. Me vetsinou usina kolem 19h a vstava mezi 6-7, kdyz mam stesti. Neprebaluji, protoze by byl okamzite vzhuru. Driv byla plina sucha, cim je vetsi, je nacucanejsi, ale pres pulky do nejde.

Terez, ty mas anavy??????????? Hele, jak to? Ja myslela, ze uz mas vse a nic jsi nikde za mymi zady nekoupila. 😀 Chci ji videt 😉

Ja zase budu mti aspon ty nove svrchnaky, jak byly na tech latkovkach v akci, asi Coveraly? Tak se tesim, plinek mam dost a bohuzel nove nepotrebuju ☹

Sil, me se libila ta plinuse, jak jsi se davala odkaz s modelkou eny, ale nevim, jaka to byla. To jen tak pro zajimavost. Stihla prdka, barevna??? 😎

Ad kadeni, Kubik donedavna prutokac, ale vse nastesti slo skoro jen do cinaku. Ted uz asi par tydnu jede co 4 dny a fakt humac. Nastesti to jde do cinaku, protoze to by se do plenky neveslo. Pardon vsem. Dnes rekord, vynechal a jedeme 5. den....Takze radeji budte za to co mate ted.

terezita
1. pro 2009

blko, ja tam rvu, co mam po ruce.. bud BL bambusove vkladacky anebo ty twofoldy. a vydrzi to dost s obema.
ja nevim, proc se budi tak casto. prvni 4 mesice spala uzasne s jednim nocnim kojenim a po prvni hexe to zacalo. bud to jsou zoubky nebo prdiky, casto se chce jen pritulit a pochovat.. nemyslim si, ze je to vzdy hlad. ale mame v loznici suchy vzduch, takze casto je to jen zizen. cucne a je dobre.
eri, mne vnoci nekaka. ale pres den taky nejdriv nakojim a pak az jde em. na nocnik.

blka
1. pro 2009

Terezito, tak hlavně, že hnedka usne 😉 a vynahradí ti to ráno, když můžete lenošit do 10 🙂

kvakulka
1. pro 2009

Já vyječinu odsprchuju- ted silnej proud to vezme sám a nemusím se v hovňousech hrabat- pak namočím do umyvadla nebo kýble s octem a na fleky žlučák (počůraný pleny skladuju na sucho)

terezita
1. pro 2009

zmuz, ja je objednavala nekdy v zari 😀
a jakto, ze mas nove svrchnaky a JA o nicem nevim? 😎 😀 😀 😀
jo a doufam, ze to kubajz nehodi zitra do bazenu k zralokum.. 😀 😀 po 5ti dnech, to by byl docela narez 😅

baarca
1. pro 2009

Teri, ty Zmuzliny svrchňáky je satisfakce za vyprodané kytičkové bummis. Jelikož byli kluci desně zklamaní, vzaly jsme se Zmuzlí dva coveralls od Blueberry, jak měli tu akci minulý týden. Dneska dorazily, ale já zrovna kojila, takže jsou na poště a vyzvednu je až zítra.

maly_prcek
1. pro 2009

Tak já přebaluju cca o půl osmé, dám BBH docpanou ještě vkládačkou navíc, pak kojíme, de spát, vstává kolem jedné až druhé, před kojením přebalím - pokud nekaká bokem, tak stačí vyměnit akorát tu dlouhou vkladku za Ananvy vkládačku a v tom je až do rána, cca sedmi hodin. Pokud pokaká, dám jednurázovku, páč BBH mám málo... 😒

Terezita: Tak vyzkoušej a napiš 🙂 Aj to, kolik nasaje... Díky.