Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luccii
17. led 2010

holky, tak mame za sebou prvni 2 dny s laktovanim 🙂 jenze svrchnacky IV Soft Vojtika skrabou na brisku - jak se plazi apod., tak se ty kraje nejak dotykaji briska a ma to tam zarudle - myslite, ze se to nezlepsi? mate taky nekdo takovou zkusenost? 😕

a jeste dotaz, jak se lisi svchnacky IV Soft a Organic? (nejak nejsem schopna je rozlisit az na obrazky) diky!

Vojtik je desne curavej, cc 2 ks + rucnicek z Ikei ma za hodku promoceny, vv za 2 h taky totalne a BH nevydrzel ani 3 h (pres den)! ted jen zkousime pujcene svchnaky, vv a kalhotkovky, ale nevim, co koupit, kdyz svchnacky odiraji a vsechno ma hned promoceny 😕

ale jinak me to moc bavi 🙂

jak vazete cc pro starsi mimca?

omlouvam se za tolik dotazu, ale kde jinde mi poradi 😉

osma
17. led 2010

Ahoj holky, prosím, co dáváte za pleny na noc batolatům? Dcera mi konečně začala spát 11 hodin, takže jí už nepřebaluji, je jí 14 měsíců. Dávám CuddleBamboo a baby Beehinds s mikroflís vkládačkou, neprotečou, ale je to děsně mokré a otlačí se jí patentky na bříšku, jednou jí to i odřelo. V noci se bohužel pořád často kojí, tak pročůrá vše durch.
Potřebovala bych nějakou plenu s flísem uvnitř, která neproteče a nemá tolik patentek po obvodu. Dcera je hubená, nemá ještě ani 9kg, takže utahuju dost.
Našla jsem si Airhour nebo Bamboo extra od Baby Idea či Bum Hugger, ale nevím jak tam jsou rozvržené ty patentky? A jak do objemnosti?

osma
17. led 2010

Lucii, nevím jak IV Soft, ale na IV Organic jsem přešla po té, co dcera byla po všech svrchňákách otlačená a jsem úplně nadšená, jsou to jediné, které jí neotlačí ani nožičky. A má přesně padnoucí velikost.
Je fakt, že jsem se k nim dostala až když už chodila. Měla období, kdy jí na bříšku škrábaly sucháčové pleny, když lezla, ale teď je zase používám a dobrý (Bum Genius).
Jinak když jedeme na delší cesty používám Cuddlebuns s vkládačkou a vydrží dlouho, v kombinaci s IV Organic ještě neprotekly a nejsou vůbec objemné.

luccii
17. led 2010

osma, nevim zda je to nasim hodne curajicim Vojtikem, ale Bum Hugger mame po 3 h promoceny... nekomu ale vydrzi celou noc, zalezi, jak hodne mala cura 😉

blka
17. led 2010

Lucii, někdo váže čč na draka. Já ještě vážu novosklad, ale brzo asi s drakem taky začnu. Jednou jsem ho ale zkoušela a nebyla schopná na Marečkovi uvázat 😅

Osma, na noc je dobrá bambusová BBH, ale nevím, jestli vydrží celou noc. Někomu jo, někomu ne. Hodně si tu chváli AIO BBH, že prý hodně saje.

raady
17. led 2010

Ahoj,
Lucii, Vojtíšek už je docela velký. Barča v jeho věku také čůrala už hooodně. Dávala jsem čč na draka+vkládačku+ vlňáčky. Ale i teď přebaluji nejdéle za hodinu a půl. Myslím, že ručníček z Ikey je pro něj málo, ten nám stačil tak do 4 měsíců 😉 Já jsem kvůli otlakům na nožičkám z PUL kalhotek přešla na vlňáčky. Když malé seděly kolem nožiček, zase ji odíraly bříško. ☹

Osma, na noc dávám BE + prefold nebo twofold+ flees separačku+ vlňáčky. Nepřebaluju, ráno to má hodně mokrý, ale zadeček neopruzený.
Do bambusky BBH dávám ještě BH nudli. Bum Hugger máme také rychle promočený, dávám jen na den, s BH nudlí.

BBH AIO je opravdu fajn. Mám jednu, je objemnější, ale na noc fajn.

raady
17. led 2010

Ještě jsem chtěla napsat, že BE máme na SZ. Ty napatentky jsou nějak menší nebo co 😕 Mám jen jednu. Někdy má také Barča obtisknuté patentky.

blka
17. led 2010

BE na suchý zip mám taky, ale asi ještě málo opranou nebo co. Když jsem ji Marečkovi jednou dala, tak se hnedka vyčůral a okamžitě to bylo vidět na té vnější straně 😕 . Už je praná tak 5x.

katarina82
17. led 2010

My na noc dáváme BBH bambusku, nebo BL bambus nebo Bamboozle a do všeho prefold. Vydželo to vždycky v poho, ale před Vánocema byla malá nemocná, měla vysoké horečky, tak si zase zvykla v noci na čaj a vyžaduje ho i teď 🙄 , takže ráno durch někdy má i mokrý bodyčko 🙄 Budu jí to muset zas omezit, to bude řevu 😔

joohana
17. led 2010

Lucii, já myslím že vv málokomu vydrží dýl jak 2h-jakou máš velikost ? 1 nebo 2? Já na doma dávám vv č. 2 do vlňáčků-loveybums crepe a moc si to chválím, na ven mám IB SIO (uvidíme jak dlouho nám vydrží velikostně)-ta taky max. 3h. Když chci aby plínka vydržela fakt dlouho, dám malé BL bambusku s bambusovým prefoldem.
A taky dýl jak 3h bych prcka v plíně nenechávala pokud možno. Kromě noci, to se u nás spí většinou bez přebalování.

Na noc BBH bambusku s BH nudlí a super. Na to zas lovíky crepe. BE máme taky, dávám s prefoldem, ale je taky pročůranější než BBH.

barica
17. led 2010

holky, jak mam zmensi BBH bambusku jednovelikostni na S, tedy cca 5kg ditko? zahnout vepredu ci vzadu? nejak mi to tam s temi patentkami nehraje🙂...

blka
17. led 2010

Tak já jsem BL bambusku vycpala BL čtvercem 30x30 a za cca 5 hodin byla úplně durch. Kalhotky to naštěstí udržely.

Barico, vepředu to zahni a tam jsou cvočky, na které se nacvakává vkládačka. Při zmenšení ji nemůžeš mít nacvaklou.

lusinta
17. led 2010

Osma- na noc se požívá BBh AIO, ale já mám raději BBH bambus. Je to zdravější,když dám nahoru vlněný kalhotky.Lépe dýchají,než AIO s pul vrstvou. Dovnitř dávám buď jejich origoš vkládačky nebo Babyidea prefold a vydrží celou noc.

raady
17. led 2010

Blka, pro nás byly BL bambusky taky vždycky málo savé. Stačily asi do 4 měsíců. ☹

barica
17. led 2010

blka, tak pak to opravdu pujde🙂

luccii
17. led 2010

joohana, asi c.1, mam je pujcene

joohana
17. led 2010

Luccii, tak by to chtělo asi větší, ta první velikost má být do 8kg tuším. My máme vel. 2 a dávám je na nudli a vepředu ještě zahnu, takže tam má fakt tlustou vrstvu a za 2h je plína vepředu promáčená (malá se plazí nebo leze, takže je furt na bříšku).

labutka
17. led 2010

baby, poradite? mate niektora vlniaky loveybums jersey? citam, ze niesu moc vhodne na noc... fakt nevydrzia? ja v noci 1x prebalujem...
teraz pouzivam swaddlebees merino a v pohode vnoci vydrzia...

terezita
17. led 2010

labutko, ja je davam pres bbh, vnoci prebaluju jednou, a u nas tu pulnoc vydrzi.

raady
18. led 2010

Ahoj,
labutka, já mám také loveybums jersey. Dávám je jen na den, noc nám nevydržely. Ale já v noci nepřebaluji. Na noc máme doma pletené, jsou zevnitř zplstnatělé. Vůbec nejsou repre, říkala jsem, že je budu mít jen jako záložní. A teď jsou to naše nejlepší držáky. 🙂

osma
18. led 2010

Dik za reakce, vychazi mi, ze zkusim BE. BBH mam, vydrzi, jenze ty patentky ma obtisknute hodne a uz ma na brise 2 fleky, jak ji to poskrabalo.
Jak je to u BBH AIO, jsou tam take patentky az do stran? A z ceho je vnitrek, je to z flisu?
A BE ma taky vnitrni stranu flis, aby byla sucha nebo ne?

raady - a ktera je lepsi BE na patentky nebo na SZ? Cetla jsem u BE hodnoceni a u SZ pisou ze tvrdne, aby to neskrabalo, i kdyz na noc je to asi jedno. jak to hodnotis?

Ja bych si idealne koupila nejakou vkladacku, ktera zakryje po cele delce patentky, musela by byt opravdu hodne siroka na jedne strane, ale takova asi neexistuje.

blka
18. led 2010

Osmo, BE má flís jenom patentková. Ta sucháčová ne.

osma
18. led 2010

aha, skoda, a ty patentky tam jsou z vnitrni strany hodne do stran?

kackaj
18. led 2010

Ale zase nekdo psal, ze patentkova je asi na kratsi obdobi nez suchacova, ze je pry nejaka mensi, tak bacha na to. Na noc si myslim, ze suchacova nevadi, dite se nikam neplazi a flis si tam muzes zajistit sama, kdyz tam das flisovou separacku. Ja jsem si koupila jedny origos flis.separajdy a pak jednu deku Irmu myslim z Ikea, tu jsem nastrihala a mame separacek na deset let🙂 Nebo bambusovy vkladacky od babyidea taky pusobi celkem suse pocurane, tak tak se to da taky resit.

erinka83
18. led 2010

holky, na kolik perete plínky s PUL? Někde je na 60, někde na 40 a někde dokonce na 90... jde mi teďka třeba o BG kapsovky, tam není nic a mám blbej pocit, když je dám k plínkám na 60 😅 A když koupím ty Gro Baby, ty se můžou na kolik?

kubinkov
18. led 2010

BBH AIO má uvnitř polyester ( hladká látka), který dává pocit sucha jako fleec. Patentky jsou až do strany. Vojtu to nikdy neodřelo ani se mu neotlačují, ale nijak extrémě mu plenky neutahuji. Na noc dávám PP Onesize nebo HD Pastelku XL s BI Basic vkládačkou a nahoru vlňáčky Disana.

romankav
18. led 2010

Gro Baby se můžou prát celé (včetně PUL kalhotek) na 60 stupňů. Pokud na některých plenkách píšou prát na 40, tak to bývá buď kvůli mikrovláknu (když to mají jako savou vrstvu) nebo kvůli jiné kvalitě PUL materiálu.

osma
18. led 2010

Budu asi muset navštívit Ikeu, už jsem se chystala ale ještě to nezvládla. 🙂 to bych si mohla nastříhat separačky aby to zakrylo patentky.

Menší patentková mi nevadí, dcera ve 14ti měsících jeeště nepřekročila 9kg, fakt se nebojím, že by se někdy zbavila byť jen velikostí M. 🙂

PUL peru pořád na 60, problém s tím nemám a už je požívám rok, zejména BG, těch mám opravdu hodně, moje velmi oblíbené. Dokonce jsem i sušila na slunci a nic se mi s tím nestalo.

Mě se dokonce jednou podařilo vyprat i swaddlebees vlňáky na 60 a vůbec se nesrazily. 🙂

kvakulka
18. led 2010

Holky, jak odpovídat na kritiku, že ve vycpané Disaní zavazovačce nebo vycpaném novoskladu má mimi strašně velký zadek a nemůže si kopat nožkama, nemá volné kyčle a na zádech neleží v rovině? Tuhle mě sjela fyziterapeutka... Že prý jednorázky jsou lepší...Co na to říct? Myslíte, že balíky na zadečku jsou blbé? Fakt nechci problém řešit samými kalhotkovkami, mám zavazovačky ráda a vycpávání mě baví 😵

erinbrock
18. led 2010

ta me nasrala ta fyzioterapeutka hloupa jedna 😠
1. na kycle je lepsi sirsi baleni...
2. my jsme taky byly v latkovkach kdyz jsme byli mali a taky jsme to prezili...
3. na praci s pohybem v latkovkach vynalozi sice vetsi usili ale take se to jednou nauci a cemu to vadi ze v jednorazovkach o neco mensi???...
4. a kdyz ho obcas nechas rozbaleneho na zadech nebo na brisku se rozvalit idealni at si poradne pokopka - mne doktorka rikala ze pred koupanim chvilku a staci...
5. kdyz pujdes k fyzioterapeutce vem si tu nejtenci latkovou plinecku at ma minizadecek nebo z neho udelej ten nejvetsi balik natruc 😀
6. hlavne klid...jestli si ty spokojena a maly taky..tak se nenech rozhazet... 🙂 😉 ono az povyroste tak se ten zadecek srovna...