Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
8. únor 2010

No k tomu článku..
já tuhle četla článek v Betynce a ten byl vyloženě PRO papírové pleny..četla jsem to napětkrát jak jsem se rozčilovala asi jim tam napíšu 😀

erinka83
8. únor 2010

napiš! 😀 se pod to pak taky podepíšu 😉

zuzule
8. únor 2010

Ahoj holky. Zdravím vás po menší odmlce... poradíte mi nějakou suprovou reprezentativní plenku? Ale samo zřejmě aby nejen dobře vypadala, ale i byla fakt super...představovala bych si nějakou chlupatou nebo s hezkým motivem..chtěla bych jednu na parádu 😵 🙂 moc díky za tipy!

nevím jestli Itti bitti nebo jinou, co myslíte?

katarina82
8. únor 2010

zuzu, Itti bitti je repre, ale né každému vyhovuje, nám protékala, takže bych řekla, že buď BBH mešavici nebo třeba BB minky 😵

katarina82
8. únor 2010

BBH mešavice http://www.branakdetem.cz/plena-magic-baby-beeh... ale prý dělají větší dupku nebo ty BB tady-
akorát že Blueberry jsou teď dost přebrané na tuly-tuly http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky...

zuzule
8. únor 2010

Katarino - díky za tipy... 😵

blka
8. únor 2010

Maly_prcku, děkuju 🙂 . Mně už kůra asi nefunguje, protože dneska v noci mi přišlo, že když jsem ho brala z postýlky, tak byl na zadečku vlhký, i když vlňáčky byly na omak suché a na overálku flek taky neměl.

blka
8. únor 2010

Zuzule, a nebo cushies tushies http://www.branakdetem.cz/plena-vse-v-jednom-co... Je taky repre. Já mám tu žirafkovou 😉 . Akorát nevím, jak chytá vaječinu, myslím, že byla nálože zatím ušetřena 😀 😉 . Někdy mi proteče čůrání, ale náš klučina je šikovnej v čůrání bokem 😅

terezita
8. únor 2010

zuzule, mym mame repre mesavou i MMT s kruhy.. http://www.branakdetem.cz/mommys-touch-aio-pate...
m. ji rika flinstounska plina 😀 no a mesave BBH jsou taky uzasne (jen nektere barvy na netu zkresluji..)

zuzule
8. únor 2010

Holky, díky!

Jo, a máte některá zkušenost s pop in plenkami? Slyšela jsem od jedné kamarádky, že jsou fakt super, perfektní střih. Co vy na to? Asi jednu zkusím a uvidím..

katarina82
8. únor 2010

Jo i CT, ale ty se tu všeobecně nějak neosvědčily, ne? Já teda nemám osobní zkušenost. Odolala jsem jim a ani mě nějak nelákají.

blka
8. únor 2010

Katarino, nevím. Vím, jen že s IB tu proběhla vlna nadšení a pak většina nevole. Ale o CT nevím. Každopádně vypadá k sežrání 😎

terezita
8. únor 2010

CT zacinam pomalu prichazet na chut od emminych 7kg

barica
8. únor 2010

holky mate nektera takove zkusenosti, ze jste kvuli opruzeninam musely prejit na papirovky? ja jsem na tyden na papirovky presla, protoze na opruzeniny nic nepomahalo, u papirovek se to zlepsilo, nebylo to idealni, ale celkem to slo, dnes jsem zase zkusila latkovky a zase cerveny flek?! to bych se na to vyprdla?! u nas asi bude problem v tom, ze ma extremne citlivou kuzi, kdyz ji na to neco namazu, tak je to jeste horsi, protoze asi ta plet pod mastickou nemuze dychat... no preci kdyz ji latkovky nedelaly nic 5 tydnu, tak ted nemuze takhle reagovat?! nevim, jestli nezkusit nedavat separacky, ale ty preci to vlhko trosku odvedou?

erinka83
8. únor 2010

My se zatím červené ďupky nezbavily ☹ Nezvětšuje se to, ale ani to definitivně nezmizlo a od včera zas přibyly červený tečky, tak taky nevím...

barica
8. únor 2010

erinka: a mazes to necim, nebo ne?

raady
8. únor 2010

erinka, taky nám zůstavala tečka na zadečku. Shodou jsme šly do poradny a doktorka říkala, že to jsou pravděpodobně kvasinky. Tak nám dala mastičku a druhý den to měla Barča pryč.

erinka83
8. únor 2010

Barica, střídavě několik dnů jsem mazala Sudocreme a měsíčkovým krémem od Weledy, leší mi to přišlo akorát když měla chvíli holou prcku... Teď pár dnů nemažu ničím a nezhoršuje se to, jen se přidaly ty ďupky, naposled se jí to udělalo, když jsem jedla hodně citrusů, tak jsem myylela, že to má z toho, ale teď fakt nevím, ale taky to tenkrát během pár dnů zmizlo, tak ještě počkám...

erinka83
8. únor 2010

raady, ta mastička bude asi na předpis, že? Imazol je taky na předpis? Nevím, jestli zkusit něco jinýho...a nevím, jak bych zjistila, jestli se jí to drží třeba kvůli praní, už dávám navíc ocet, tak možná zkusím navíc vymáchat, nevím...

barica
8. únor 2010

erinka, taky uz jsem resila prani🙂... vyprala jsem vsechny plinky jeste jednou, jedna pani mi radila, ze mozna davam plinek moc a poradne se nevymachaji, ocet davam taky, zkusim take jeste jedno machani navic a asi zkusim prat na 90... ale to se asi nesmi u vsech plinek?! ja uz fakt nevim a stve me to...

izabelkak
8. únor 2010

ahojky, my sme mali niečo podobné na jednorázovkách sme boli skoro 3 týždne a šla som aj ku kožnej, dala imazol - aj keď nám červené miesta nemokvali, za 2 tt. imazol toho velmi nezmohol, plienková oblasť sa nám však v jednorázovkach výrazne zlepšila, šli sme na kontrolu ku kožnej a namiesto imazolu sme dostali namiešanú hnedú masť s ichtamolom dúfam že to dobre píšem, natieram ju len vo velmi jemných vrstvách, na látke sme necelý týždeň a zatial dobre by som povedala, včera keď sa 5 x pokakala a vonku v tom bola dlhšie očervenela pipka aj červené bodky na noc som jemne pretrela tou hnedou masťou a do rána to bolo o.k., separačky dávam len na noc flees koli suchu a na von, doma prebalujem po každom čúrnutí, kožu máme veľmi suchú tak premasťujem ideálne namiešanou masťou z lekárne a do kúpela olejová prísada... uff to je román, držím palce aby sa to rýchlo zhojilo a ak sa nehojí týžden asi by som šla k doktorke, lepšie však keby vam dala pediatrička papierik ku kožnej si myslím... ocot som prestala používať a nejem paradajky, čokoládu, orechy a iné velké alergény, tak možno aj to má na to vplyv...

izabelkak
8. únor 2010

erinko imazol nie je na predpis, ale pýtaj krémpastu...

romankav
8. únor 2010

barica: to opravdu vypadá na kvasinky. Vyzkoušej Imazol a pokud by se to do 3 dnů nezlepšilo, zajdi na kožní. Ideální by bylo co nejvíc větrat, takže trochu přitopit a nechávat mimčo rozbalené. Kvasinky se zhoršují s potlačenou imunitou - např. při nachlazení, pokud kojící matka bere antibiotika atd.

barica
8. únor 2010

romankav: mne se nezda, ze by to byly kvasinky, kdyz jsme presly na par dnu na papirovky, tak byl klid. Po latkovkach nema cervene pupinky, spis ta kuze je svetla, jako by spalena, nebo nacervenala... podle mne to je tim, ze kdyz ji nicim nenamazu, tak ta moc ci stolice pusobi na tu jemnou kuzicku a "rozmokva" ji... jedine, co pomaha je krem od bioturmu se zinkem, protoze ten se vstreba, takze se pod nim nezaparuje a zaroven tu kuzi asi ochrani, jenze to preci nemuzu pouzivat porad?!

erinbrock
8. únor 2010

barico - pokud ti pomaha zinek teda male - tak bych jeste zkusila PYTIOL - masticka na kuzi - ja to davala tatkovi, mela jsem ho jako lezaka a s opruzeninama, myslim ze v lekarne by ti meli rict zda muzou i mimca, ale ja mam pocit ze jo, je to dobra masticka...nebo mrkni na web ...drzim palce 🙂

marcelkad
8. únor 2010

barica - a jaké plenky dáváš (materiál?) nám ze začátku vadilo vše krom bavlny (i bambus a ten by měl být antibakteriální). Zkus třeba dávat jen bavlnu a hodně často větrat. Ocet (jestli dáváš) bych taky vypustila a peru v Batoleti (Lovela nás taky dráždila). A moc bych nemazala, aby to větralo.

CT mám, přidávám tam vkládačku tohoto typu http://www.sijemdetem.cz/produkt/extra-sava-vkl...
tu přehnu na 3x, takže hodně nasaje a vůbec neprotékají. Bez té vkládačky nám protékaly, protože to sjíždí po flísu. Já jsem s nimi spokojená a jsou fakt k sežrání. Zatím všichni, co je viděli koukali jak na nový vrata, že to je plenka 😀

kackaj
8. únor 2010

Jojo holky, pythiol nám doktor předepsal na prcku.

joohana
8. únor 2010

Barica, naše malá taky mívala červenej zadeček dost často když jí bylo kolem 4 měsíců, holt ta vaječinka nic moc na pokožku. Teď s příkrmama je to bez problému, zadeček jak samet.

Jinak na opravdu hnusnou opruzeninu (když se vykakala a já to zaznamenala až za několik hodin) jsem mázla Pityol, střídala se Sudocremem a dávala obklady z černého čaje.

Holky, strašně mě štvou BBH bambusky !!! 😠 Jsou tvrdé a blbě střižené, malou otlačují na stehýnkách úplně brutálně a když je povolím víc, má v pase 10cm fuk.
Nemáte nějaký návrh na noční plínu ? Mám i BE, taky z ní nejsem nějak nadšená. Jo a radši bych normál plínku co potřebuje svrchňáky, používáme vlňáčky 😵 . Nějaké návrhy ???

barica
8. únor 2010

marcelkad: davam bavlnu a nebo bambus ale vzdycky s popolinovou celulozovou separackou... peru v Ulrichu, ted zkousim mydlovy sliz... fakt je mi divne, ze v papirovkach je to v pohode a s latkovkama najednou takovy problem?! treba se to casem zlepsi... jeste mam 3 baliky papirovek, tak je alespon vyuziju🙂)