Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baca
24. kvě 2010

Tak mi dneska došly nazpět reklamované vlňáky. Trvalo to jen týden. Napsali mi, že se k nim mám chovat šetrněji 😠 , a myslím že se k nim chovám normálně.

sijen
24. kvě 2010

zdravím,
mohly byste mi prosím napsat, jaké je základní vybavení - počet a typ plínek - cca do půl roku věku dítěte? Dál už bych se mohla zorientovat sama..
Něco už doma mám, ale než to začnu rozjíždět ve velkým, tak spíš bych si vzala tak po jednom po dvou kouscích. Ale nějak nevím, s čím začít, co je dobrý, co dobře schne a co zas dobře saje 🙂 atd. A jak je to s velikostí, nechci si dělat zbytečný zásoby v nejmenší velikost...
děkuju za jakýkoukoliv radu, směr 🙂

baca
24. kvě 2010

Záleží, co chceš používat. Někdo používá čč (čtevrcová plenka) uvázanou na novosklad nebo čč ve vázací plence a an to musí vždycky svrchnáky - buď pul nebo fleece nebo nejlépe vlňáky. Pokud budeš mít čč - stačí ti jich cca 40-50 si myslím. Záleží, jak ti to bude schnout v bytě, na zahradě...v sušičce...
Někdo používá raději kalhotkové plenky. Těch tak 20 kusů asi.

jednovelikostní plenky jsou dobré finančně, ale zase jsou třeba větší na malé mim. Já je třeba moc nemusím. Dobře saje bambus, ale zase hůř schne. Pokud más tvrdou vodu, radši se vyhni froté.

sussanah
24. kvě 2010

@sijen Za sebe doporucuju treba vyzkouset i to nejobycejnejsi a to vicevrstve popoliny. Ja jsem sla do nich hlavne proto, abych mohla aspon v sestinedeli prezehlit. Na to jsem dala kikko bambusku a rovnou do PULek. Dneska bych jeste na noc pridala vazacky nebo novosklad. My jsme prebalovali jak sileni (maly kakal snad stokrat denne prvni 2 mesice), takze ja jich mela 36, ale to je fakt extrem. Pokud jen na vyzkouseni, tak 5 bohate staci. Ale uznavam, ze s tim zehlenim jsem asi divna, ale mela jsem z toho lepsi pocit 😀 A muzu rict, ze problem s kapacitou plinecky jsme zacali mit az tak kolem 5mesice (v noci).

maly_prcek
24. kvě 2010

@sijen : my jeli čč na novosklad (doporučuju vícegramážní, já měla cca 25 ks, s praním co 2 dny to stačilo) + PULky (měli jsme 3ks, naše nej Thirsties, pak IV soft). Na docpání jsme měli ikea ručníčky (holky chválí i BL bambusové čč 30x30cm) a BI vkládačky (ty jsou geniální, všechny).
Od té 3m jedem kalhotkovky (naše nej Anavy), jednovelikostní máme rádi. Svrchňáčky vlňáčky (Anavy, BI shorties). Nebo dáváme (až teď poslední dobou) čč do zavazovaček s vlněným obdelníkem nebo vv (ale doma šité) do vlňáčků.

VV za sebe říkám v žádném případě, je to trvdé, dlouho to schne, blbě se to skládá... Když si doma člověk ušije (látky jsou na sijemdetem.cz) je to naprosto nesrovnatelné... A je to obdelník, takže žádné velké složité šití...

sussanah
24. kvě 2010

@maly_prcek Jak dlouho ti schnou tvoje doma site vv? A z jakych vrstev je prosim mas? Ja jine neznam, takze ja jsem s vv popoliny spokojena.

maly_prcek
24. kvě 2010

@sussanah : tak jak kalhotkovky bez všitého jádra (třeba ty Anavy), takže tak 1,5 dne (momentální pitomé počasí nepočítám, to mi schne všechno věčnost 😅 ). Mám z bambusového froté, vrstvy 1-3-1 + z obou stran tričkovinu (jednolíc, využila jsem staré trička mého muže 🙂 ) Nasaje to teda o dost víc a nehrubne to vůbec (a přežehlit se to dá taky 🙂 ) a snapkovat to jde taky, i když já teda dávám spíš na rovno.

sussanah
24. kvě 2010

@maly_prcek se schnutim to je asi nastejno, me to vetsinou schne tak 1 den. Nasaje to o dost vic nez vv popolini? fakt je, ze ja na savost nejedu, ale asi bych si nechala nejake dosit, alespon na noc (zatim davam 2 vv S a jednu BL bmb a v poho, ale uvidime dalsi mesice...) Diky 😉

erinka83
24. kvě 2010

holky, mám dotaz úplně mimo, jak tady odpovídáte přímo někomu, to před přezdívkou je zavináč?? Nějaká nová funkce?? 😕 🙂

sussanah
24. kvě 2010

@erinka83 jj u kazdeho prispevku je vpravo nahore nova fce "odpovez" a na to kdyz kliknes, tak se ti da do odpovedi jmeno s tim zavinacem 😉

erinka83
24. kvě 2010

Jééé, no to je bezva!! 🙂 díky 😉

duzame
24. kvě 2010

@sijen
Taky záleží, jak rychle ti mimčo poroste 🙂 . Naše mláďe už mělo v šesti týdnech přez 5 kg, takže teď ve třech měsících už pomalu vyrostl menších velikostí kalhotkovek. Určitě neuděláš chybu, když se zásobíš čtvercovkama a pár kalhotkovkama a pak podle situace dokoupíš, co bude vyhovovat nejvíc.

maly_prcek
24. kvě 2010

@sussanah : saje to víc, ale pokud chceš hodně savé, bylo by lepší udělat to jenom z bambusu... já mám tohle spíš na den... Je fajn, že je to takové dobře tvarovací oproti těm popollinkám, které pokud jsem nevyžehlila, tak byly jak prkno....

@sijen : určitě kup nějaké vícegarmážní čč a tak 3 svrchňáčky vel. XS-S, od kalhotkovek tak 1-2 ks. Ono stejně zezačátku jednovelikostní úplně nesedí a vícevelikostní jsem taky nechtěla kupovat (a dobře jsem udělala, malý byl taky obřík). A pak uvidíš, co ti bude vyhovovat.

A ještě jsme měli na novoška flísáčky, kromě pulek, ty byly taky super... Na příští mimčo si pořídím 2x pulky a 2x flísáčky.

dagmarkaaa
24. kvě 2010

ahoj holky
mam dotaz 😅 prosimvas jak nosite vlnaky? teda vase ratolesti.... s bodynem to asi nejde moc dohromady co? musi byt teda tricko? a nefouka na zadicka? Pocitam ze kalhoty na to uz ne? Zatim mam totiz jen jedny male kalhotkove tak ty nosim podobne jako PULky... Uz jsem natesena na storchenkinderky co mam objednane a taky longiesky tak zacinam uvazovat v jakych kombinacich to pujde nosit 😕 asi aby byly videt kdyz jsou tak krasne 🙂
jinak seznam plin v excelu 🙂 🙂 taky jsem si ho udelala, dobry napad a vim na cem jsme 😀

terezita
24. kvě 2010

@dagmarkaaa : ja body davam a na nozky puncochy.. jeste mame doma zimu. ale v lete asi bud s bodynem nebo s tricem a na nozky eventuelne babylegs..

a jinak s vv plinusema ja jsem veeelmi spokojena, jsem rada, ze nemusim nic moc skladat.. 😀 mame TB colorfolds a pak kikko. a teda uz je tocime par mesicu a zatim nam nehrubnou. a ze by schly pomalu to jsem si taky nevsimla, jen je musim otacet, aby holt rychlej proschly.

katarina82
24. kvě 2010

My taky dáváme na vlňáčky bodynko a na to tepláčky 🙂

chaarleene
24. kvě 2010

holky, nemáte některá zkušenost s těmito separačkami:
http://www.branakdetem.cz/separacni-vlozky-imse...

já v současné době používám http://www.branakdetem.cz/separacni-pleny-celul... , jsem s nimi spokojená, ale říkala jsem si, jestli nevyzkoušet i ty Imse...

terezita
24. kvě 2010

@chaarleene : nevyzkouset.. 😀 😀
ja je mela jako prvni a ve srovnani s popolinkama hadr.. 😀

sussanah
24. kvě 2010

Tak ja jsem dneska na noc dala poprve ten zazrka mezi separackama - deku irma 😀 Tak jsem opravdu zvedava na rano. Malemu jsem ale pro jistotu vysvetlila, ze ted ma na zadecku fleece, takze bude v suchu a bude pekne hajat celou noc bez probouzeni az do nejmene 7:30 😎

blka
25. kvě 2010

@chaarleene Nezkoušet, jsou děsné 😒

@sussanah Tak co, poslechl 😀 ?

michelle1
25. kvě 2010

na jak velké obdelníky stříháte tu Irmu? A dá se normálně vyprat?

michelle1
25. kvě 2010

teď čtu, že se pere jen na 40 stupňů 😕

markusko
25. kvě 2010

Já myslím, že fleece se může prát i na 60, na funkčnosti nic neztratí, akorát možná zežmolkovatí. Teda my si asi taky budem muset udělat výlet do ikey pro tu irmu 😀

Jinak my vlňáky nosíme jak které - třeba disany s bodyčkem a punčochami, longies jen s ponožkami... Ale body dávám vždycky, jen to chce trochu větší vělikost, než kdyby měla papírovku... 😉

katarina82
25. kvě 2010

Fleecové separačky z irmy peru normálně s plínkama na 60, nic jim není, sice žmolkovatí, ale to mi žmolkovatěly i na 40...

chaarleene
25. kvě 2010

@blka, @terezita - moc díky za informaci 🙂 zůstanu u popolinek 😀

sussanah
25. kvě 2010

takteda irma prekvapila! N ze bych vam neverila, kdyz jste ji tak chvalili, ale stejne jsem takovy vykon (po vyzkouseni haipy) necekala 🙂 No a maly ocenil a pochopil a spinkali jsme do 7:40 😎 Sice s buzenim a s dospavanim u me v posteli, ale to je u nas normalka, takze uspech. A navic mame krasne modre separacky, co vic si prat 😀

blka
25. kvě 2010

@sussanah Tak to tě krásně poslouchá 😀 😉

markusko
25. kvě 2010

že my tu ikeu máme tak daleko 😠 😝

sussanah
25. kvě 2010

@blka jj musi, jak rika manza, strach by mu nedovolil neposlechnout 😀 Ale on si to vybral zase rano, kdy ztropil scenu, kdyz jsem si dovolila zajit na zachod jeste pred kojenim a on byl u tatky 🙄

Jinak jak ted objedvuju kolik novych moznosti jeste mame nevyzkousenych, tak uz i manza rika ze vedet to driv, tak mi na narozeniny koupi dve Irmy, k tomu bambusovy flaus a byla bych spokojena 😀 😀 Azje mi nekdy skoro "lito", ze nam ta BKM tak jde, ze skoro uz nema cenu nic moc poradneho kupovat 😀

sussanah
25. kvě 2010

no a jeste jedna vec, uz jsem se tu ptala, ale nejak to slo do ztracena. Mame svrchni popowrap L a zda se mi, ze ten lem kolem nozicek dela malemu nejakou alergii. Teda nejsem si jista,jestli to je otlak nebo alergie 😕 Delaly vam nejake svrchni kalhotky tohle? My doted meli jen bambinex a tam nebyl nejmensi problem, ale tam neni ten material na svech jako na popowrap..