Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
14. čer 2010

No já ti přeju ať nedopadneš s holčičkou jak já, naše pusinka se nevešla do bodýčka a dupaček které jsem měla v porodnici na odnoc domů (a tatínek zapomněl donést větší), takže jela v rozepnutém bodynku a kombinézce🙂.
Synek vážil po narození 3150g a vel. 50 tak měsíc oblíkl, dcerka měla 4150g a po narození oblíkala 62 😀

noone
14. čer 2010

@jasekd Nahodou HD jsou super pliny, klidne bych mela vybavu jen z nich a zadny jiny by mi nechybely 😉 . Ze zacatku jsem mela Klasiky, ted mam jednu pastelku a premyslim ze jeste dokoupim 😵 (moje vybava je jinak od kazdy pliny 1-2, mam e-shop, takze vsechno testuju 😎 ). na druhy dite uz doufam nic testovat nebudu a pojedu v pastelkach a grobaby 🙂
jo a k tem rychle rostoucim detem, jedna moje kamaradka ma holcicku, co ma v roce 7,2kg, jede v IB SIO co vim od zacatku a teprv po prvnich narozeninach dokupovala dalsi pliny/velikosti 😕 😀
@kvakulka drzim palce na holcicku 🙂 . ja chci druhy snad radsi kluka, jinak zas utratim majlant a to nejen za pliny 😅 😀

katarina82
14. čer 2010

@silente ahooj, holka, už dvakrát jsem na tebe měla dotaz, snad to po třetí výjde 😀 Ty jsi kupovala taky ty Blueberry minky svrchňáčky, ne? Jaké jsou? Nevzlíná ta vhlkost po těch chlupech? Jak se jinak máte? Malá je zdravá?

sussanah
14. čer 2010

Tak jsem konecne koupila nove nocni svrchnaky Thirsties a teda jsem nadsena, zadne cervene pruhy a krupicka na stehynkach, perfektne sedni a hlavne ty barvy! Mame klucic vzor stromecky a jsem z nich unesena. Doufam, ze me to brzy neprejde a nebudu zas neco dokupovat 😉 Chjo, maly zase krici, nejak to usinani s tatou nezvlada, jdu zasahnout...

erinka83
14. čer 2010

@sussanah To máte ty vícevelikostní? Sakra sakra, zatím jsme odolala 😀 A Disany jsou dupr 😉

sussanah
14. čer 2010

@erinka83 to jsem rada, ze vam disany sedi 🙂 a vychazi vam tam jeste rezerva, jak jsem to zkousela ja? A ano, mame ty duowrap a jsou bezva, sice opet neverim tomu, ze by se do toho veso 15kg dite, protoze my jsme na te prostredni velikosti na noc, kdyz ma kalhotovku a teda je to tak tak, takze uz to asi povolim na to nejvetsi tak do mesice. Tak nevim, jestli mam nejake divnorozmerne mimco 😀

erinka83
15. čer 2010

@sussanah Jojo, ještě se prcek nějakou dobu vleze a v těch hicech už jsme s malinovýma frajeřily venku 😵
My bysme nějaké PUL užily, a Thirsties nám vyhovujou, tak uvidíme.... 🙂
Baru je naštěstí menší, takže máme všechno na dýl 🙂 Novosklad dávám doteď 😀

kvakulka
15. čer 2010

@noone Ty máš e-shop? To vůbec nevím 😅 Napiš link, podívám se ti do obchůdku, ať pořád nepodporuju jen Bránu a Látkovky 😉 Díky!

zuzcacig
15. čer 2010

Ahoj, dostala jsem radu, že pokud chci látkovat, mám si vás přečíst. Udělala jsem, získala jsem spoustu užitečných rad, za což vám vřele děkuji.
Zatím chci jet v čč a pak postupně, jestli mě to bude bavit (mám už doma 4 letou holku tak se musím věnovat i jí, ne jen plínám🙂) chtěla bych přejít postupně na SIO a AIO.
Ale teď sepisuju, co všechno pořídit a zarazila jsem se právě u čč: kolik mít 70*70 a kolik 80*80? Můžete mi poradit?

zuzcacig
15. čer 2010

@kvakulka jj, noone má e-shop, ale ne v Česku, a právě ona mě sem odkázala 🙂

noone
15. čer 2010

@zuzcacig nazdarek 🙂

@kvakulka jak psala zuzcacig, ja k vam chodim smirovat info ktery pliny frcej, at mam e-shop takzvane IN 😎 . u nas to zatim tolik rozsireny neni, byly tu k dostani jen BG, TB a pak od mistniho vyrobce, takze jsem tu v plinach udelala dost revoluci 😝 😀

mehlo
15. čer 2010

@noone ahoj a kde je to u Vás- jestli smím být tak smělá? Taky se ráda podívám, co nabízíš.

silente
15. čer 2010

@katarina82 - minky v pohodě, ale já přebaluju po 2 hodinách a snažíme se nočníkovat, takže delší nacucávání nevím 😀 malá musím zaťukat a od listopadu dobrý, zrovna zítra jdeme na kontrolu, tak nám snad zase sníží léky, kéž by 😵
@zuzcacig - já mám 70x70 cca 60 ks a 80x80 asi 20ks. Jedu především v čč a přes ně nějaké svrchňáky, dle nálady a barev 😀 AIO a SIO nemusím, beru je většinou jen jako rezervu.

zuzcacig
15. čer 2010

@silente: díky, takže stačí zatím ty 70*70. A máš vyzkoušené různé značky?

silente
15. čer 2010

@zuzcacig - mám libštát a Kikko lux. Oboje zatím drží, ale kikko jsou lepčejší a myslím, že mi určitě vydrží dýl. 80x80 jsem kupovala nějaké v Intersparu, drží, ale šednou a nejsou tak měkounké jako libštát nebo kikko.

katarina82
15. čer 2010

@silente Já taky přebaluju často, zatím jsem je nezkoušela, ale asi je vytáhnu. Mají být nějak od 6kg ty M-ka, myslím 😕 Kačka má dle mého domácího vážení cca 5,5kg, tak možná by to šlo. Ale jinak pulky nejedu vůbec, jen vlňáky nebo flísáčky.
TO jsem ráda, že je malá ok, držím palce, ať zítra dobře pořídíte 😉

zuzcacig
15. čer 2010

@silente : díky, zatím jsem jen dle referencí na netu vybrala Kikko lux, tak jsem ráda, že to někdo další potvrdil 🙂

mmmk
15. čer 2010

Ahojte, mam dotaz. Ma nektera z vas zkusenosti s plenkam hybler, co se daji koupit v tescu? Pry je to totez, co libstatske, je to pravda?

kackaj
15. čer 2010

@mmmk ahoj, není to totéž, je to totální nekvalitní síťoviny...hnuuuus🙂 Máme jich pár a je to max. na otření pusinky nebo zadku🙂 Ale na savost asi nula nula nic. Libštát taky není bůhvíco, ale pořád je od hyblera nekonečně daleko🙂

mmmk
15. čer 2010

@kackaj Dekuji za recenzi. Mne se to hned nezdalo 🙂 A nevis, kde se daji v CR koupit plinky normalne v obchode, idealne v Brne? Ja bydlim mimo republiku a je pro mne komplikovane objednavat cokoli pres net.

katarina82
15. čer 2010

@mmmk tak v Brně to máš jednoduché. Brána k dětem 😉

mmmk
15. čer 2010

@katarina82 Jo, ale kdyz do Brany nechci? 😅

@erinka83 Jake plinky mas od disany? zavazovacky?

zuzcacig
15. čer 2010

@mmmk: a proč nechceš do Brány? Já mám naplánovanou objednávku právě u nich

kackaj
15. čer 2010

@mmmk no, ony jsou ještě nějaké obchody určitě, ale já o žádných nevím. Pro klasický libštátky nebo jiný čtvercovky můžeš i do nějakého dětského obchůdku, ty mají snad všude, ale člověče jako fakt látkovky - větší výběr mě teď nikde jinde v Brně nenapadají. Ale nezoufej, mrkni na net na obchody s látkovkama a mrkni, kde mají prodejny a třeba v Brně ještě nějakou objevíš...zkusím taky pátrat🙂

silente
15. čer 2010

@katarina82 - já jedu i PUL, střídám s vlňáčky. A pohoda. Malá ještě nikdy nebyla opruzená (jen jednou jako reakce na nové léky, ale to byl děsn, večer čistá a ráno úplně rozmokvaný zadeček ☹ , ale genciánka pomohla okamžitě).
@zuzcacig - jj, Kikko jsou moc fajn, no uvidíš sama 😵

Hele a je tedy nějaká super novinka? Že bych zhřešila 😵

kackaj
15. čer 2010

@mmmk tak třeba babako.cz je z Bystrce, nebo naturebaby.cz je z Brna - Bosonoh, anavy plenky šije Ivuška z Brna a taky se určo dá na ně někde mrknout 😉

mmmk
15. čer 2010

@zuzcacig Ja to tu nechci moc rozebirat, dejme tomu, ze se mi nelibil pristup prodavacky v obchode. Dal to tu nebudu resit 🙂
@kackaj Diky moc za tipy. O Ivusce vim, ty ostatni obchody projdu.

zuzcacig
15. čer 2010

@mmmk to stačí, nelíbí se ti prodavačka, já myslela, že jsou nějaké problémy se zbožím/placením

kackaj
15. čer 2010

@mmmk já na bráně taky ty kočky moc nežeru, tak jak jsou vstřícní na webu, tak ve skutečnosti se mi moc taky nezdají (řešila jsem pár reklamací, tak jsem byla trošku za blba)...ale ono někdy i zdání klame, každopádně tam chodím i nadále a myslím si svoje 😉

jasekd
15. čer 2010

@noone Mne se taky libej, netouzim po jinejch, ale kdyz vidim, kolik je druhu, co tady probirate, mam pocit, jestli jsem o neco neprisla. A dost casto jsem tady na ne cetla, ze jsou tvrdy, hruby apod. Mne pripadaj OK, ale nemam vyzkouseno jine.