Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jankamaminka1985
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
vercik83
6. únor 2015

@kaaacaaa ja latkovala s novorozeneckym skladem, pak pauza a pouzivala jsem jednorazovky pac mela mala abdukcni decku no a ted taky koukam ze nivorozenecky sklad je prtavej musim se naucit jinej.jsou ji 4mesice.leda mit 80x80, s nim by to slo, se 70x70je to tak tak spis male

milaneek
24. únor 2015

@lenceslava Ahoj, my zatím používáme jen čč, a na noc nebo výjimečně ven jednorázovky. Dceři je cca 11m. Nakoupili jsme asi 10ks obyčejných 80x80, 10ks Libštát extra 70x70, 20ks Libštát extra 80x80. Svrchní kalhotky máme 1ks Anavy na suchý zip, 1ks na patentky (oboje univerzální velikost), dále máme 4ks vkládacích bambusových plen, 2ks Snapi sponky a 1 role celulózových separačních plen. Kromě toho používáme asi 20ks plen, co jsme nosili ještě jako děti my. Na přebalování jsou použitelné jen pleny extra kvality (tedy s vyšší gramáží). Přibližně na první 2 měsíce jsou dobré menší pleny (70cm). Pak jsou lepší velké (80cm). Napřed jsme dávali novorozenecký sklad, až to nestačilo, začali jsme do novoskladu dávat druhou čč narovno (nebo bambusovou vkládačku). S bambusovou vkládačkou není zadeček v plínce tak velký. Svrchňáky jsou určitě lepší na suchý zip, ty na patentky používáme jen jako nouzovku.
V noci zezačátku maminka kojila každé 3h, tak i přebalovala. Pak aby mimísek déle spal, přešli jsme na noc na jednorázovku - momentálně vydrží celou noc.

Chtěl bych se zeptat zkušenějších, kdy upustili od novoskladu a na jaký typ skládání přešli. My jsme asi kolem 8.m zkusili sklad narovno a stolice nám vždy pošpinila svrchňáky, tak jsme na novoskladu s vloženým skladem narovno (v 11.m).

vercik83
26. únor 2015

@milaneek skladam na draka, nic neprotéká

plenkacek
1. bře 2015

@milaneek Taky jsme po novorozeneckém skladu přešli na "draka". Tak nám plínka 70x70 velikostně stačila cca do 1,5 let, jak bylo třeba. Návod naleznete různě na netu, příp. mohu poslat odkaz.

bbibianca
11. bře 2015

Ahoj všem, jsem tady poprvé a nějak se mi nechce číst tolik stran... ale ráda bych věděla, zda je možné poskládat celou výbavu od Bamboolik.....Poradí někdo??

pavcik
11. bře 2015

Ahoj holky, chci si prosím, pročíst veškeré příspěvky ohledně látkování..toto je diskuze III, nenašla jsem I a ani II. Možná už mi oči šilhaj, ale ráda bych se v tom všem zorientovala. Stále mi to přijde jako veliká divočina. Strašně moc informací a zkušeností od vás všech, až v tom člověk neskutečně plave 😅 Díky moc za případné odkazy

jitavrtule
11. bře 2015

@bbibianca Možné to samozřejmě je. Ale záleží, jak budou zrovna tvému miminku Bamboolici sedět, jakou bude mít tělesnou konstituci - obřík nebo prcek, hubená stehýnka nebo ne, buclaté bříško nebo ne....to ti nikdo dopředu neřekne, proto se obecně nedoporučuje nakoupit komplet výbavu jen od jednoho výrobce.
Já třeba kupovala tady na bazárku fungl nové vícevrstvé plenky od maminky, která mi říkala, že koupila výbavičku od všeho něco (a všeho moc 🙂 ) a ve finále jí nejvíc vyhovuje SIO(kapsovky) právě od Bamboolika, takže jedou vlastně jen v něm.
Osobně mám zatím nakoupené různé typy plenek, s tím, že až bude mimčo na světě, zjistím, co vyhovuje nejvíc a zbytek pošlu po bazaru, plus samozřejmě případně dokoupím víc kusů toho, s čím budu nejspokojenější.
@pavcik diskuze I ani II tu podle mě nejsou. Ale je tu dlouhatánská diskuze o látkovkách na novorozence, tam je taky spousta informací. Já se přiznám, že jsem prolezla snad všechno, co tu je k pročtění a nastudování, ale ve finále mi stejně nejvíc světla do "látkovýho tunelu" vnesl kurz o látkových plenkách Zdravé Přebalování z Brány k Dětem. Koukám, že jsi z Prahy, tak doporučuju - za mě dobře investovaná stovka. Lektorka nám vysvětlila systém, jednotlivé typy plenek si tam i ošaháš, vidíš jak vypadají v reálu, můžeš si zkusit na panence nandat, dostaneš info k údržbě a dozvíš se různé fígle přímo z praxe. Fakt dobrý.
http://www.branakdetem.cz/kurzy.php?id=4

A pak se mi ještě moc líbí blog od Jitu, ta i plenky šije a má to na blogu moc hezky shrnuté (přehlednější info než hrabání se v diskuzích):
http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html

pavcik
11. bře 2015

@jitavrtule jj o bráně k dětem vím, byla jsem tam jednou koupit švagrový medvídka a minulý týden jsem byla jen na kukačku. Taky plánuju kurz ale tak mám ještě fůry času. Já ještě nejsem ani v očekávání, jen mě tak napadlo že když do toho vniknu , tak už bych si postupně mohla od něčeho něco koupit. Za prvé pro můj pocit a za druhé, že by to náš rozpočet naprosto nepoznal. V rámci látkovek nebudu nějak řešit peníze, jen chci zjistit co je TOP a nejlepší, jak kvalitou, tak obsluhou a tak 🙂

kamimik
15. bře 2015

@bbibianca Určitě to možné je, ale na začátek bych spíš vyzkoušela víc druhů a značek. Nemusí to miminku sednout a budou to vyhozené peníze. Sama vím, o čem mluvím. Spousta plenek neseděla buď mně nebo malému a tak sem byla ráda, že nemám celou výbavu jen od jedné značky

katchka_chx
22. bře 2015

Ja se zblaznim-jde mi z toho hlava kolem!! :(
Rodim za dva mesice a rada bych zacala kupovat plinky, ale jsem v tom nejaka ztracena, takovych novinek, rozliseni, vychytavek, ze nevim po cem sahnout :(
Jak pliny skladujete? Normalne v supliku/skrini?
Rada bych ze zacatku davala jednorazovky a potom presla na latkovky.. Ziji v zahranici a asi budu pliny kupovat u nas, jelikoz tady to stoji nesmysl.. Mate nejaky oblibeny a overeny obchod?
Mockrat dekuji za cenne rady!! 🙂

elana
22. bře 2015

@katchka_chx jo, suché a čisté plínky jsou prostě látkové balíčky 🙂, takže skladovat kdekoli se to hodí, je to přehledné a po ruce...takže spíš záleží na tobě, na prostoru, ideální je to někde u místa kde se přebaluje, takže buď v šuplíku v komodě na pod přebalovákem, v koupelně nebo tak. Výhodou látkovek je, že jsou krásně barevné a estetické, takže i když nejsou třeba v zavřené polici, ale otevřené nebo volně leží někde po ruce, tak nijak neruší jako stoh vyndaných jednorázovek, ty opravdu parádu nenadělají 🙂

oblíbený obchod já mám nejvíc asi ekopleny.cz a uhanky.cz, jinak dobré a prověřené jsou i veselepleny.cz, opravdovepleny.cz, pulzsro.cz (ti mají dobré poštovné, už od 1000kč zdarma) atd., je jich víc, nakupovat se dá i u jednotlivých výrobců, ale je to celkem jedno, levnější to nemají, tak skoro je lepší kupovat na těch větších eshopech, kde lze pořídit víc druhů, systémů a značek plus různé ty serepetičky okolo (separačky, Medvídek, nějaké oblečení, prsní vložky pro maminku atd.)

katchka_chx
22. bře 2015

Dekuju za pomoc!!! 🙂

tehupetula
28. bře 2015

Dobrý den, nabízím k prodeji nové (pouze vyprané) zavazovací plenky Disana z biobavlny (pův. cena 80 Kč, nyní 50 Kč ks), potom 3 ks flísáčků na patentky od Anavy ( ks 150 Kč), svrchňáčky Imse Vimse z biobavlny S-ka (5-8kg) 150 Kč, pletené vlňáčky z biovlny ( ve 3 velikostech). V případě zájmu nafotím. Udělala jsem se si velké zásoby před porodem, nakonec jsem toho tolik nevyužila 😉 V případě zájmu, prosím do zprávy. Děkuju

jaja_st
22. kvě 2015

Dobrý den, máte zkušenosti s AIO plenkami T-tomi bambus? S látkováním začínám a systém AIO se mi zatím zdá jako pro mě nejvhodnější, ale bohužel se mi u této plence při prvním praní oddělila PUL vrstva a protíká. Je to běžné pro tyto pleny nebo jsem udělala nějakou chybu? S jakou značkou AIO máte nejlepší zkušenosti? Předem díky moc za odpovědi.

elana
22. kvě 2015

@jaja_st mohlo jít o vadný PUL, někdy se to stane (mě to udělaly sovičky od Bamboolika, bez problémů je vyreklamovali, určitě bych zkusila). Jinak AIO jsou fajn, ale jestli můžu, není moc dobře z nich mít celou výbavu, nevím jak staré máš dítě, ale časem mu přestanou stačit savostí a budou protýkat všechny....na větší dítě je lepší kombinace kalhotková plenka+svrchňáky (pokud se dál bavíme o moderních látkovkách). Jinak nejlepší AIO v poměru kvalita:cena jsou podle mě české Bamboolik, úplně nejlepší a TOP v AIO plenách (bohužel i cenou) jsou Blueberry (Econappi konkrétně, ale střih je stejný i u Bamboo Deluxe a Fleece Deluxe, jen tam jsou umělé vkládačky z mikrovlákna, ne bavlna+bambus jako u Econappi).

jaja_st
22. kvě 2015

@elana díky moc za odpověď, zkusím vyreklamovat. Malá má 3 měsíce a právě zkouším různé druhy plenek, u čtvercovek mám problém ten, že mi téměř vždy vyteče stolice na svrchňáky a vzhledem k tomu, že kaká aspoň třikrát denně, tak bych musela mít svrchňáků opravdu hromadu... kalhotkové plenky mi přijdou na ni zatím docela objemné, navíc když se na ně ještě musí dát svrchňáky (má asi 5 kg) a právě z AIO jsem byla koncepčně nadšená (nejsou tak objemné a jsou měkké), ale bohužel jsem asi narazila na vadný kus. Zkusím teda Bamboolika a aspoň pár jich na teď koupím a až povyroste tak uvidíme 🙂

ivetapos
23. kvě 2015

@jaja_st co se týká AIO plenek, doporučuji již zmíněné Bambooliky (s vnitřní dotykovou vrstvou bambus) a Anavy Easy 2015 (sedí lépe než AE 2012). Obě značky jsou české, kvalitní a plenky dělají malý zadeček... Kupovala jsem tady - http://www.pulzsro.cz/kat/pleny-a-potreby-pro-p... - mají dopravu zdarma nad 1.000,-Kč 😉

ritav
24. kvě 2015

@ivetapos Nejste náhodou majitelka e-shopu který zde propagujete jako spokojená nakupující? Pokud ano, tak tady maminky nemaťte větami "Kupovala jsem tady...Mají dopravu zdarma" atd. A zaregistrujte se jako e-shop, ať maminky hned vědí za koho kopete.

hribecekbeztecek
10. čer 2015

@plenkacek já mám jeden blbý dotaz. Plenu poskládáte na draka a pak nahoru oblíknete svrchní kalhotky?

radkabrezikova
15. čer 2015

Ja mam krasne pliny od kamaradky z Roznova - Vašinová - Joli Petit. Fakt doporucuju a zapach uskladnenych plinek resim jednoduse! Mam sprej proti zapachu do kose z ekologicke rady ceske drogerie. Abych se priznala, ekodrogerii se i zivim a jsem za ni rada. Pac i tim setrim rodinny rozpocet 🙂 Predam vsechny rady a zkusenosti. Muzete mi kdykoliv napsat a predam 😀

plenkacek
16. čer 2015

@hribecekbeztecek Ano, přesně tak 🙂 Na delší dobu ještě doporučuji vložit 1 vkládačku nebo čtvercovou plenku jednoduše do tvaru obdélníku.

pernile2003
17. čer 2015

Ahojte,

potrebuji radu. Dcerka 2,5 mesice se vic hybe a potrebuje flexibilnejsi pleny nez cc klasicke ctvercove. To ted jsem balila nasiroko. Da se z nich prikoupenim neceho kvalitniho udelat tensi plena? Mne napada nahradit vnitrni cc plenu necim jinym a nechat vrchni cc plenu.

Dekuji za napady, pernile

elana
17. čer 2015

@pernile2003 chtělo by to něco bambusového. Třeba vv S Anavy narovno a na to tu "vrchní" čč.

pernile2003
17. čer 2015

Dekuji elana........mrknu na to

kitharka
18. čer 2015

@pernile2003 vv na rovno mi do čtvercovky přijde pro 2,5m drobečka jako obrovský balík ve výsledku.. spíše bych doporučila podívat se po bambusových vkládačkách..

vesele_pleny
1. črc 2015

Ráda bych uspořádala seminář o látkových plenkách, okrajově se dotknout dalších způsobů jak i s malým miminek produkovat co nejméně odpadu... přírodní alternativy vlhčeným ubrouskům, látkové vložky do podprsenky pro maminky, pratelné přebalovací podložky... Seminář je cca na 2 hodiny, místo Praha 6, cena 50 Kč (příspěvek na pronájem prostor)... termín bychom domluvili podle časových možností případných zájemců... Ideálně pište do zpráv... Budu se těšit!

tampu
7. srp 2015

Ahoj, pouzivam latkove plenky a jsem s nimi velice spokojena. Mam ale problem, nepromokavy pytel na pouzite plenky prestal byt nepromokavym a zacal mi prosakovat ☹ Da se s tim neco delat?
Dekuji za radu

elana
8. srp 2015

@tampu to bohužel už asi nedá 😒 Čím to? jen tak se prostě opral? to by nemělo, kvalitní PUL by měl vydržet minimálně ty dva roky opakovaného praní na 60°C (spíš víc jak dva, navíc pytel se nepere jako plíny co dva, tři dny). Nesušila jsi ho na sluníčku nebo na topení? Jaká to byla značka? Ale je to jedno, ta laminace už se opravit bohužel nedá.

tampu
9. srp 2015

@elana Dekuji za odpoved. Susila jsem ho na slunicku, to se nema? Mam ho 4mesice, 3x vyprany, od bamboolik. Svrchnacky od nich jsou v poradku a jsem spokojena. To me mrzi ☹