Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
6. čer 2012

@hela82 Myslím, že dvoje kalhotky jsou hodně na knop, takže bych ještě nějaké pořídila - buď ImseVimse (na novorozence NB, tak od měsíce, dvou vel. S), nebo nám se osvědčily PULky HaipaDaipa. Případně můžeš mít ty třetí z jiného materiálu - flees, vlna... Pak zvaž nějaké vkládačky, když by novosklad z 1čč nestačil /ale lze to dovycpat i na nudli složenou další čč). Ještě mě napadá snapka, nebo raděj dvě a pytel a koš na pleny, jinak asi fakt nic netřeba.

hela82
6. čer 2012

@rebelie Takze poridit jeste 1 ks? Ty PUL HaipaDaipa - daji se pouzivat i dele nez 1-2 mesice? Vkladaci pleny tam jsou taky, s temi pocitam kdyby čč nestačily. Snapku jsme zapomneli objednat, takze ta to se jeste dokoupi a koš na pleny snad najdu jeste v Ikee. Ja se trochu fleesu a vlny bojim aby to tomu miminečku tu jeho ridkou stolici pak vubec udrzelo 😅 Nebo se bojim zcela zbytecne?

katka82
6. čer 2012

@hela82 kdybys chtěla tak jsem nedavno vyštrachala 2 PUL a 1 flísáčky od Haipa Daipa 😉 vel.S

rebelie
6. čer 2012

@hela82 PULky HaipaDaipa jsme odložili asi před týdnem, B. je 5 a půl měsíců a je spíš tloušťík, takže středně rostlemu miminku vydrží klidně do půl roku... Vlna, flees - hovínka to udrží, nebo taky někdy neudrží, ale to se stane i u PULek, velkou výhodou je prodyšnost, nevýhodou fleesu je, že někomu (někomu jo a někomu ne) provlhá, jinak je velice snadný na údržbu, vlna má nevýhodu, že když ji mimčo pokadí, péče o ni je náročnější a některým ekzematikům vadí, ale je nejprodyšnější, přírodní a my třeba přesedláváme hlavně na vlnu.

janinek
6. čer 2012

@rebelie Davas cely den a noc svrchnacky? jak casto je v praxi menis?

bamboolik
6. čer 2012

Jen aby nedošlo k nějakým nedorozměním. Zmiňovaná uživatelka jsem já, s admini jsme si však všechno vysvětlili a já jsem zvolila PRO účet. Mrzí mě, že do toho nakonec spadla i Iva tímto způsobem, ale to už já neovlivním. A jak už bylo napsáno, ona PRO učet prozatím odmítla, což vzhledem k těmto událostem je vcelku pochopitelné.

reruna
6. čer 2012

@jennyska netuším o jakou konkrétně informaci šlo, takže se nebudu hádat, jestli to vyhodnocení, že byla komerční, bylo nebo nebylo správné, nicméně děkuji za vysvětlení. Osobně je mi velice líto, že je blokovaná.

rebelie
6. čer 2012

@bamboolik Mně bylo jasné, že šlo o Tebe, ale je fajn, že ses k tomu přihlásila... A stejnak mě ty PRO účty štvou - já se nechci bavit s bamboolikem, ale se susannah a nestojím o pokec s Anavy, ale s ivuskou ... Ať tu klidně máte reklamu, nebo obchůdek, ale v diskusi se chci bavit s váma jako osobama, ne s firmama.
@janinek Nevím, jak přesně tu otázku myslíš, ale: Když to jde (jsme doma, venku je hezky), tak se snažím nechat B. nahatého, ale kdykoliv by mě případná loužička akorát tak vytočila, tak dávám raděj plínu včetně svrchňáků (= šetřím nervy). Plínka bez svrchňáků provlhne docela rychle na oblečení, takže bez nich to moc nemá smysl. Ale mám různé varianty svrchňáků, včetně jednoduchého vlněného obdelníku (MokoMini), až po supr, dupr nepropustné PULKy, takže to obměňuji podle toho, jak moc se bojím, aby se nepročůral. Na noc se snažím dávat vlňáky a jen na noc, zato důsledně, dávám Irmu, aby měl suchej zadek.

rebelie
6. čer 2012

@reruna Já se bojím, jestli jsme do toho ivusku nedostaly my, že jsme se jí ptaly na jejich nový PULky... Protože si fakt nejse vědomá, že by ona jen jednou jedinkrát sama něco nadhodila na téma Anavy...

janinek
6. čer 2012

@rebelie Jsme se nejak blbe zeptala, me prave zajimalo, kolik tech svrchnaku se 'spotrebuje', protoze ty PUL ci vlnaky nemusis menit pri kazde vymene plinky, tak me zajimalo v praxi, jak casto to protece a peres je. kdyz bych treba chtela mit cely den v novoskladu (to je teda scifi, zatim se mi to vlastnorucni skladani moc nepozdava) a PUL, tak jestli mi staci treba tocit tri ty PUL nebo je vetsi spotreba.

Ja pocitala s tim, z ena zacatku proste budou pampers, ale manzel me prekvapil, ze pry hned od zacatku. Ale nase bude asi mala, tak nevim, jestli ji hned budou ty plinky, co mam, tak mozna bych musela ctvercovky.

bamboolik
6. čer 2012
rebelie
6. čer 2012

@janinek Troje PULky stačej. Samozřejmně se Ti někdy jako na potvoru může stát, že jsou pokaděný všechny 3, ale to je zákon schválnosti a pro ty případy asi poslouží záložní papírovka. My jsme standardně točily dvoje PULky a jedny - méně oblíbené - byly v záloze. Takže jsme rozbalili, PULky hodily větrat přes židli, dali druhé a příště je zas prohodili. Když se nepokadí, peru cca jednou za týden (ale my praktikujeme BKM, takže nejsou tolikrát pročůrané, bez toho bych prala častěji - třeba dvakrát), ale ze začátku potřebu praní docela spolehlivě určuje pokadění, neb se to prostě stává relativně často - ve smyslu, že hovínka vytečou z plenky, ne že vytečou až na oblečení, to se naopak u látovek zas tolik neděje.

bamboolik
6. čer 2012

@janinek troje jsou myslím max, u nás stejně jedu v 2 kalhtkách, 3. jsou rezervní a za celou dobu se mi teda stalo opravdu vyjímečně, že by byly všechny špinavé. Hodně ale záleží na tom, co používáš pod ty PULky. Když budeš mít jen čč na rovno, tak je větší pravděpodobnost zašpinění než při kalhotkové dobře těsnící plínce.

reruna
6. čer 2012

@bamboolik až teď jsem přišla na to, že jsi susannah..... 😅
@rebelie máš pravdu, v diskuzi se nebavím s firmou, ale maminkou, která má bohaté a neocenitelné zkušenosti s látkováním a taky mám špatné svědomí, že jsme tu ivusce dělaly reklamu vlastně my...mě připadá, že tady si člověk už musí setsakra dávat pozor na jazyk, aby náhodou něco nebylo reklama, komerční, mimo pravidla, za chvíli budou všechny diskuze jen soukromé, aby se v nich lidi mohli svobodně bavit, což by byla teda škoda 😝

rebelie
6. čer 2012

@reruna Já se tu snažím nějak dál diskutovat, ale uvnitř to pořádně vře. Jestli se mi něco na MK (krom naprogramování toho, jak to tu funguje) líbí, tak to je fakt, že je to otevřené a pro maminky napříč všemi názorovými, sociálnimi, národnostními a nevím co vrstvami. Moc se mi líbilo, jak v téhle diskusi vždy každá nová látkařka dostala radu, přestože ty zkušenější musely řadu věcí psát už potisící... a teď tu holky, který tu byly samy za sebe, znaly jsme jejich porodní příběhy, starosti s dětma apod., redukujou na firemní značky a na slovenském koníkovi už zakládaj "oficiální" poradny, kde radí jedna "poučená" maminka... uffff Za chvíli tuhle diskusi smáznou a místo toho někomu zaplatí, aby tu vedl poradnu... jak absurdní... A schválně, co v té poradně budou doporučovat za značky plenek (tu, která víc zaplatí? i kdyby to byly Sketchky?). Je mi z toho smutno.

reruna
6. čer 2012

@rebelie ono to nebude jen vina MK, to je prostě dobou, když to tu začínalo (jsem tu skoro od začátku), tak jsme byli takoví naivní, dnes po různých aférách kradení profilů, fotek, falešných nicků, různých podvodníků atd. chápu, že se mění pravidla, ale prostě ta svoboda tu už není...a hlavně to pak dopadá i na ty, kteří si to nezaslouží....

@janinek více jak troje pulky nepotřebuješ, já většinou točila jen dvoje a ty třetí byly spíš záložní, takže doporučuju třeba mít dvoje pulky a jedny vlnáčky na noc

janinek
6. čer 2012

@rebelie @bamboolik Diky. Ja totiz hlavne nevim, jestli ty moje size 1 budou sedet vsechny hned nebo ne. Mam jedny blueberry mini (ty asi budou fakt hned), pak dvoje Little Lamb 1, co jsou od 3,2 kg, pak Tots Bots sice size 1, ale ta je od 4,5 kg. A pak dvoje blueberry coverall, ale ty jsou take od ctyr neco kilo do nevidim. A kalhotovky mam ty little lamb bambusove, ale ty jsou prave od tech 3,2 kg. Tak nevim, zda na zacatku nebudou velke. A mam tri newborn AIO. Proto me zajimalo, jeslti kdybych treba ctvercovala, jak jsem na tom s PULkami 🙂 Nesmim ted fakt utratit za pliny uz asi. Ne, dokud se mala nenarodi. Jeste bych teda mela dostat nejaky kupon od mesta, tak za ten bych mohla neco poridit, ale chtela jsem si ho nechat na pozdeji. Nebo proste prodam/vymenim par tech totsbotsek. Jednu teda menim, ale to je jako TB suchac za TB patentky, takze to jako takova zmena neni 🙂

janinek
6. čer 2012

@reruna Take diky. Mne slo prave o ty malicke, ze nechci jich mit zbytecne moc. A tchyni pak chci poprosit o vlnacky, aby mi upletla. Ale na vetsi spis, tak od tri mesicu, ze zase ted nevim, jak bude mit cas, tak ji nechci honit, ma toho hodne chudak. Svagrova ma druhe miminko, tak jezdi pomahat. Ale v zari jedou k nam, tak bych ji prave poprosila, at to priveze, to by mel amit cas. Uz takhle mi hackuje cepicky a plete svetricky.

janinek
6. čer 2012

Jinak ja jsem tady za tu diskusi vdecna, protoze tu vzdy najdu pomoc a rady. Sice treba ty znacky, co se kupuji tady, tolik nejsou v CR, ale ty univerzalni rady jsou pro me opravdu hodnotne a sikovne. Hlavne ta osobni zkusenost. Ja treba uz take kolirkat vidim dotaz a 'teoreticky' bych i umela odpovedet prave diky tomu, co jsem tady tak ruzne nacetla.

bamboolik
6. čer 2012

@janinek obecně když dobře uvážeš novosklad, tak PULky můžou být i větší. Třeba u malého jsem používala Thirsties vel 2 už od 1měsíce (cca 4,5kg). Byly mu sice větší, ale vše udržel novosklad. Myslím, že základ máš, zbytek teď 2m před narozením mimča stejně už nic víc nevymyslíš 🙂

bamboolik
6. čer 2012

@reruna ahoj 😅

janinek
6. čer 2012

@bamboolik No, tam je ta zradnost 'kdyz dobre uvazes' 😀

bamboolik
6. čer 2012

@janinek 2x to uvážeš špatně, budeš prát i postýlku a na potřetí z tebe bude profík 😀 A jeslti si myslíš, že nemusíš mít grif na to, jak zapnout jednorázovku, tak to se pleteš. I tu je potřeba zapnout dobře 😉 Nebo teda alespoň já s nima vždycky bojuju..

rebelie
6. čer 2012

@janinek A nešel by vršek od těch NB AIO použít jako svrchňáky? Někdy to jde... že bys je měla jako záložní...
@bamboolik my jsme se teda dost snažili, ale takoví machři jsme s novoskladem nebyli, prostě to občas proteklo, ať jsme se snažili, jak jsme chtěli...
@reruna Tohle není výsledek zklamané naivity, tohle je snaha vydělat. Pochopitelná (MK je obrovksý projekt, jeho správa stojí dost peněz apod.), ale tady je to mimo a adminům to nedochází, nebo je to pod jejich rozlišovací schopnosti, což je smutné...

reruna
6. čer 2012

@rebelie ta snaha vydělat za každou cenu je taky tahle doba 😝 o peníze jde vždy až v první řadě, že......

sussanah
6. čer 2012

@rebelie fakt? tak mám asi kompaktní děti, u nás to tak nějak drželo v plínce 🙂

janinek
6. čer 2012

@rebelie Vidis, to muzu zkusit. Ono treba proste na zacatku to latkovani zvladat nebudu a proste do vseho doroste, ale rada bych co nejdriv.

rebelie
6. čer 2012

@sussanah Ty žiješ!!! Reinkarnace 😀 😀 😀 K novoskladu - jako fakt - utahovali jsme kolem nožiček, zakládali, rolovali, předháněli s v tom, komu to jde líp a stejnak, když se zadařilo, tak to bylo venku (zcela výjimečně úplně venku, relativně často - aspoň nám to tak připadalo - na svrchňácích... proto mi asi nedělalo takový ujímání přejít na plenky na rovno - když se to po, tak se to po v obojím).

maly_prcek
6. čer 2012

@sussanah Jéé, ty jsi dvojitá a já budu s takovou za chvíli schizofrenní 😅 😅 No nic, jdu radši šít... (A do pytle - já i stroje mám dva 🙂 Už se to projevuje 😀 )

rebelie
6. čer 2012

@janinek Uvidíš, jak to půjde, my látkovali od příchodu z porodnice a myslím, že je to nakonec (pokud třeba manžel pomůže s věšením prádla) jednodušší, protože nemáš dítě pokaděný až za ušima jako v jednorázovce... a jestli se něco dělá blbě, tak je to manipulace s novoškem, když mu máš vymývat hovínka zpoza uší...