Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

romankav
22. zář 2009

tygrous: tak si tam zavolej, mají na stránkách telefon a jsou ochotní 🙂

smilena
22. zář 2009

Holky prosím vás nemáte některá svrchňáčky Bummis bílé? Mají kolem nožiček takové ty dvojité gumičky??? Na Bráně jsou v akci, tak po nich pořád pokukuju 😉

angetha
22. zář 2009

No já je mám...ale dvojité gumičky? jako, že mají nohavičky? koukni ke mě do alba, mám je vyfocené

smilena
23. zář 2009

Nevím, jak se tomu říká, jako že je vevnitř kolem nožiček ještě jedna gumička, aby to líp těsnilo 😉 . Na těch barevných to určitě je. Mají to třeba Thirsties - ty jsme měli a i Imse Vimse.

ijo
23. zář 2009

zdravím po delší době a tedy především silente, která byla s malou v nemocnici...a vy to tu klidně necháte bez komentářů 🙂
sil - co vám bylo???
gratuluji a co jsi vyhrála

angetha
23. zář 2009

Jo tak to Bummies nemají, ale perfektní jsou na to Tots Wrap...Ale Bummis taky moc dobré 🙂

kubinkov
23. zář 2009

Pokud vím, tak druhou gumičku uvnitř mají Bummis Brite, ty druhé ne. Brite mám a jsou moje nejoblíbenější PULky, ale už je nepoužívám. ☹ ☹ ☹ Odplenili jsme. ☹ ☹ 😀 😀

smilena
23. zář 2009

Holky díky, no ještě uvidím...tak možná půjdo do těch Bummis Brite nebo vezmu osvědčený Thirsties nebo IV...když je toho tolik a člověk neví co dřív 😀

ijo
23. zář 2009

já jsem přemýšlela o těch coveralls, ale nakonec jsem koupila novinku, chlupatý minky. Jsou moc pěkný i když uvnitř nemají tu pul vrstvu, ale zatím neprotekly.

jmisa
23. zář 2009

Já mám ty Bummis bílé, "nohavičky" fakt nemaj, ale těsní dobře i bez nich. Dávala jsem do nich i čč na rovno.

angetha
23. zář 2009

Jmiso a od kdy jsi dávala čč na rovno?

terezita
23. zář 2009

ja si to furt netroufnu.. nejak ty nehody nemam rada 😀 😀 kor ted, kdyz se mi em.kvrdla furt na strany, tak mi to v plinusi narovno protece.. 😖

marcelkad
23. zář 2009

Já dávala na rovno zhruba od 5 měsíce, když jsme začali papat tuhejší stravu a nehody už nebyly tak časté.

terezita
23. zář 2009

na to ja neustale cekam.. ale mne em. kadi furt po kazdem jidle.. 😅

lenkicka
23. zář 2009

Ijo, a kterou minky máš? Mám jednovelikostní minky a ta má PUL zátěr určitě vevnitř. A bezkonkonkurenčně moje nejmilejší plína. Vydrží a pořád suchá. Jen ta cena...ale když má tak krásné barvy 😀 😀 😀

jmisa
23. zář 2009

No já dávala právě, když byl malinkej a moc se nehejbal, teď už je tak nedávám 🙂 Nemám perfektně padnoucí PUL, jsme akorát na přechodu mezi S a M.

evicka7
23. zář 2009

no tak já když dám narovno, tak se Viky zaručeně vykadí do plíny 😀 i když dnes vzala jednou dlažky na návštěvě, jednou prkna v obýváku a jednou koberec v pokojíčku a asi 5x záchod, abych jí nekřivdila

marcelkad
23. zář 2009

na rovno je to úplně v pohodě s vlňáčkama, PUL jsou taky v pohodě. My kadíme 1x denně a to v podstatě od narození - navíc zhruba od 4 měsíce je malej navyklej, že ho přidržím nad umyvadlem, on pěkně zatlačí a je to 😀

jmisa
24. zář 2009

No my kadíme tak nějak furt 😀 3x za den je to obr nálož a k tomu ještě tak dvě menší během dne 😀

zmuzle
24. zář 2009

Ja se taky narovno nemuzu odhodlat. Nejak se bojim, ze to bude hned mokry. No, nevim. furt doma davamna draka. Ted testuju pastelku zakoupenou na Brane.

jmisa
24. zář 2009

Pastelky máme rádi, ale musím tam dávat vkládačku, jinak to vycházku nevydrží, tedy vydrží, ale je na žmach. 😕

kolca
24. zář 2009

ahoj holky, prosím o radu,
ty separačky z Irmy na kolik je perete? taky na 60? nesrazí se?

kubinkov
24. zář 2009

kolca: fleec jsem prala na 60 a bylo to bez následků.

zmuzle
24. zář 2009

Jmisa, ha, to mi nikdo nerekl a ditko mi v ni vytuhlo. Tak budu zdimat 😀

Kolca, jo peru na 60 a v pohode.

katka82
24. zář 2009

Kolca já je kolikrát prala i na 90 a v poho to ustály 😉 😀

evicka7
24. zář 2009

ahoj,
mám tu balíček na prodání od kamarádky, večer nafotím a dám na mmb, ale kdybyste někdo něco chtěl, tak IP

bamboozle zelená suchý zip vel.1 použitá 3x - 250,-
bamboozle bílá patentky vel. 2 použitá 1x - 250,-
Flees vrap duhové vel. 1 mají žmolky od praní 150,-
kapsovka stuffable lite žlutá vel. 1 použitá jednou 200,-
kapsovka stuffable lite žlutá vel. 2 používaná 100,-
kapsovka stuffable lite zelená vel. 2 používaná 100,-
IV jednovelikostní flanelová používaná, trochu flekatá 80,-
BM svrchní M s kolečky, používané - 150,-
IV Fox M, sucháč drží super 200,-

jmisa
24. zář 2009

Zmuzle, no náš mladej čůrá závodně. 😀

zmuzle
24. zář 2009

Tak pastelka asi po 3h a bez vkaldacky naprosto v pohode. Asi prikoupim dalsi 😝 Ted na dalsi spani jsem radsi dala vycpanyho draka, ale asi brzo uz ho neuvazu. Kubik se furt otaci na prebalovaku na bok a snazi se ulovit krtka co je nalepeny na zdi za nim. Nechapu, jak bych pozdeji mela udrzet dite v klidu, nez ho do neceho zamotam 😅

raady
24. zář 2009

Ahoj,
narovno jsem zkoušela, ale nějak mi to nevyhovovalo. Taky jsem měla pocit, že je hned mokro. Vážu na draka.
Irmu, peru na 60 st. Nesrazila se, jen sežmolkovala. Ale to neva.

terezita
24. zář 2009

zmuz, prdlacky, ja ti to rikala! 😀 😀 😀
ja davam do pastelky bambusovou baby lucy vkladacku anebo tam poskladam vv, kdyz ji davam na noc. a vydrzi toho teda dost 😉
tak jsem rada, ze jsi spokojena a neomlatis mi ji o hlavu.. 😀 😀 😀
a zrovna peru bum genius ci co to zelene nove je a jsem zvedava! 😀