Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

raady
31. bře 2010

erinko, myslím, že jsme spolu o ATOKu nemluvily. Asi jsem to vyčetla v jiné diskuzi a říkala jsem si, že se tě musím zeptat, jak vám vyhovuje a pak jsem na to úplně zapomněla. Bambucké máslo jsem ještě nezkoušela.

Jinak Barunka má kvasinky. Jsem z toho straaašně nešťastná, měla už to tak hodně, že jsme musely k doktorovi. Byl tam místo naší doktorky, zarazil se nad dáváním látkových plen a ujistil mě, že to má z toho. Prý macerují... a pak se zapařuje. Já takový poctivec, co přebaluje o sto šest. Dávala jsem ji i papír,ale zlepšilo se to jen málo. Tak teď mažeme a papírujeme ☹ Taky se pozastavil nad tím, že ještě nechodí na nočník, že už by mohla a neměla by tyhle problémy. No mohla, ale nechodí. Tedy na malou, ani neví, že čůrá. Zjistí to už pozdě. Jenom doufám, že se brzy zahojí ☹

erinka83
31. bře 2010

raady ☹ A ty kvasinky, jak se to projevuje?

raady
31. bře 2010

Erinko, písla jsem ti IP. 😉

reruna
31. bře 2010

raady to je zajímavé, že někteří dr. naopak doporučují při těchhle probémech zase látkovky.... 😲 a na nočník náš starší chodí vědomě teprve asi od Vánoc.... předtím jsem ho tam dávala já...

angetha
31. bře 2010

Raady co znamená macerovat?

erinka83
31. bře 2010

řekla bych, že to vlhko narušuje kůži...

baca
31. bře 2010

Děvčata, tak já prodávám bambusku Baby Lucy vel. M-L. Dneska jsem s ní zas zápasila a sundala. Prostě nám nesedí 😠 .

raady
31. bře 2010

angetha, macerovat jsem si vysvětlila, jako že se látka hodně promáčí, natáhne tekutinu.Když to přeženu, tak se pleny louhují 🙂 Asi si pan doktor myslí, že ji přebaluju v látkovce 2x denně 😲 Nechtělo se mi o tom s ním polemizovat. Opravdu teď má kůži hooodně narušenou a sám doktor říkal, že v tomhle stádiu ji může papírovka také uškodit, vzhledem k chemikáliím, které se v ní vyskytují. Tak jsem z toho jelen. Na ven jsem ji dala papír a doma vyzkouším vv narovno + vlňáky a budu hlídat každé čůrání. Vždycky když mě vidí s čistou plenou už zdrhá. 😒 Na noc tedy nevím, papír to určo nepobere.

Reruna, taky jsem od roka Barču vysazovala při každém přebalení. Ale teď má svoji hlavu a křičí jako když ji na nože berou. Tak jsem ji vždycky nechávala 5-10 min běhat bez pleny, aby větrala. Nijak na nočník netlačím. Stačí mi zatím, že si říká na kakání. 😉

katka82
2. dub 2010

Raady holčina co se mou byla v porodce měla taky u malé problém s kvasinkama a moooc jim na to pomohla Rybilka 😉 🙂

raady
2. dub 2010

díky Katka, taky s ní Barču teď mažu.

mayla
2. dub 2010

Ahoj, jsem tu po dlooouhe odmlce. Mě se malá včera oprudila a večerjsem začala mazat Pytyolem a dneska ráno už byla ok, jen malý flíček.

jsem tady na kukandu, jaké plenky teď tady frčí? 🙂

ameliejulliette
2. dub 2010

Ahoj holky, s !mírným! předstihem 😉 dělám průzkum a prosím vás zkušené o radu, respektive srovnání BL flanelová - BL velurová - lotties cotton a pak srovnání BL organic jednovelikostní - popolini biofroťáky. Díky moc.

katarina82
2. dub 2010

Ahoj Mayla 😵 My jsme teď v hnuskách, páč ještě nemá úplně zahojený pupík 😖 Ale párkrát jsme to zkusili a super 😵 , akorát jí to rozdrbalo ten pupík, no... Jak vám to jde?

katka82
2. dub 2010

Raady tak snad to zabere 😉
Katarina malá je krááásnááá 😵 😵 😵

mayla
2. dub 2010

Kat, taky jsme měli rozdrbaný pupík věčně a to i z papírovek. Pak jsme byli ve 3 týdnech na kontrole a tam ji pupík vymazali framykoinem a od té doby nic ani stopa krve. Tak dávám už čč a na noc když rovna jsou kalhotovky BL bamboo. Koupila jsem si teď dvoje kapsovek FuzziBunz a Kissaluv jednu kalhotovou plenku a dvě tvarované a zatím docela dobré. Přišla jsem na to, že mi více vyhovují kalhotovky než čč. Tak teď zkupuji co můžu... 🙂

raady
2. dub 2010

amelijejuliette, ne všechny plenky jsem měla. BL flanel, málo savá, rychle pročůraná, docela rychle se opere. Jinak nám celkem seděla.
BL velurová - líbil se mi materiál, ale vadily nám gumičky kolem nožiček (to až tak kolem 7 kg). Lotties jsem měla jen soft, ale pro nás opravdu pěkná plenka, hlavně střihem. Krásně seděla, "křidélka" kolem nožiček super. Snadjen Lotties obecně nemají až tak kvalitní suché zipy, ale na novouška bych určitě nějakou pořídila. 🙂
Jednovelikostní plenky nám nevyhovují, tak neporadím. 😉

ameliejulliette
2. dub 2010

Raady, díky moc, hlavně k těm Lotties, mně se celkem líbí, o BL flanelce jsem četla spíš horší zvěsti... 🙂

erinka83
2. dub 2010

maylo, gratuluju!! 🙂 Malá má krásný jméno 😵 M je teda pryč? Válčíte samy??

angetha
2. dub 2010

Amelie asi bych tu BL flanelku taky nebrala..Ohledně BL organic a Popoliny - Popo asi vydrží do více kilo ale určitě je větší

michelle1
3. dub 2010

potvrzuju, BL flanelka je mokrá hned, já ji používám, když vím, že se malá počurá min 2x za sebou 🙂

ameliejulliette
3. dub 2010

Díky, holky.

kvakulka
3. dub 2010

Holky, který AIO mají vysoký sed? Synkovi z Itti Bitti lezou půlky, a to má velikost L 😖 . Potřebuju na něj nějaký pořádný bombarďáky, má asi nekonfekční postavu. Je docela štíhlý, ale hrooozně dlouhý (už má 74 cm 😀 😀 😀)
Jo a ještě dotaz- jako noční plínu používám skoro výhradně BBH bambusku, navrch natahovací Disany- je normální, že se z dítěte poránu line pach moči??? Myslím, že to dřív nebylo...

zmuzle
3. dub 2010

Kvakulko, jo, taky to u nas po ranu desne smrdi. Od te doby co je vetsi a vic cura...Ja muzu doporcuti AIO BBH. Jsou fakt vysoky, viz me album. IB jsem zrusila ze stejnych duvodu, ze mu byla videt vzadu carka a taky mu protekaly.

raady
3. dub 2010

kvakulko, také doporučuji BBH AIO. A domnívám se že čím starší dítko, tím větší smrádek 😉

terezita
3. dub 2010

taky hlasuju pro bbh magic.. 😀 😀 ta je krasne vysoka a zatim neprotekla 😉 no a pak teda i MMT, ale ty ted uz musim dovycpavat prefoldem, bo uz toho juniorka vycura trochu vic.. 😅

kvakulka
3. dub 2010

Díky, holky, dívala jsem se do alba Zmuzle (Kuba je frajer 😉 ) a BBH vypadají jako opravdu pořádky gaťata, pořídíme. A s tím smrádkem- halt to teď bude taková vůně domova 😀

angetha
3. dub 2010

Taky radím BBH AIO 😀

baca
3. dub 2010

Já jsme si BBH aio koupila a nejsem nějak nadšená z té vnitřní vrstvy. Fleese to není, je to jakési umělé a mě nesymaptické. Mám tendence dávat tam fleesovou separačku. MMT taky vycpávám.
A ke smradu - je to fakt čím dál horší. Někdy je to cítit i přes spací pytel a ani enmuasí být ráno. O kyblu s plinkama rači ani nemluvim. Ani tea tree nepomáhá.

raady
4. dub 2010

Je pravda, že BBH není nějak zvlášť přírodní. Ale abych řekla pravdu, tak nevím o AIO, která by nám vyhovovala střihem, vydržela větší čůrací nálože a ještě byla z přírodních materiálů. Nevím, snad BG AIO? Nemám vyzkušeno.

kvakulka
4. dub 2010

Holky, já taky nemám AIO vlastně v lásce, ale hlídači s nimi nejlíp pracují, většinou i dlouho vydrží přebalení, tak proto.
Já sama jsem milovník zavazovaček od Disany- ale je fakt potřeba opičí zručnost, abych synka přebalila, když se přitom přetáčí na břicho- musím se pochlubit, že se mi tuhle podařilo ho uvázat do Disany, i když byl na břiše- na mě si prostě nepříjde 😉 , No ale chtějte to od hlídačů, že 😅