Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
13. zář 2010

@katka82 já taky, aby mi něco neuteklo, ale Betynka to vyhrává 🙂

katka82
13. zář 2010

@andelka přesně 😉 😀

@kvakulka jej tak s tím žádnou zkušenost bohudík(bohužel) nemám 😕 a tak neporadím 😅

silente
13. zář 2010

@andelka - jj, taky ji mám předplacenou. Když jsem byla těhu, manžel mi to dal jako dárek k Vánocům 😵

silente
13. zář 2010

@kvakulka - tak to netuším ......

silente
13. zář 2010

@kvakulka - co zkusit tohle: http://www.docsimon.cz/zbozi/ajatin-plus-roztok...
udělat z toho lázeň, namočit plínuše na nějakou dobu (nevím, přes noc ...) a pak normálně vyprat.

izabelkak
13. zář 2010

holky čo máte menšie detičky, dávali ste sem pred časom ako balíte naširoko, bola to vv upevnená snapkami? prosím nenašla by sa tá fotka s inštruktážou? ďakujem Veronika

betelgeuzz
13. zář 2010

Tak jsem chtěla do betynky nakouknout v obchodě, ale je zase s časákem navíc, takže je zabalená 😒 Tak nic. Taky mám doma asi ročník betynky, ale te´d to nestíhám číst, ještě mám nedočtenou srpnovou.

jitavl
13. zář 2010

poraďte - Jonášek má dva roky. Přes den chodí na záchod, ale v noci se mu stane občas nehoda. Jelikoš jsem byla neználek vyrostl na papírovkách a dostává je zatím i na noc. Neexistuje pro takové dorostence nějaká látkovka na noc?

silente
13. zář 2010

@jitavl - napadá mě toto http://www.branakdetem.cz/lotties-odvykaci-plen...
nebo toto http://www.branakdetem.cz/treninkove-kalhotky-i...
ale je to dost korunek ....
Jestli ho ta nehoda ale vždy vzbudí, nebylo by marné toto:
http://www.branakdetem.cz/treninkove-bavlnene-k... + dovnitř vkládačku

izabelkak
13. zář 2010

@silente ale ja som mala podla tej fotky pocit, že je to dajako inak upevnené🙂)) to si sem dávala tú fotku Ty? a dáva sa tá vačšia veľkosť vv na čč? a potom už bez vrchnákov?

silente
13. zář 2010

@izabelkak - já jsem semka ty fotky nikdy nedávala 😕 Každopádně bych složila čč na osminy, pak hezky vv složenou jako kalhotky a navrch určo ještě něco, jinak Ti to provlhne 😉

silente
13. zář 2010

@izabelkak - u ročního prcka spíš vv vel.2 🙂

jitavl
13. zář 2010

@silente Nejvíc se mi líbí ty první, ale je to víc peněz. Musím zvážit jestli se ještě vyplatí nebo to doklepem na papírovkách. Ema už se bude mít líp 🙂

silente
13. zář 2010

@jitavl - právě, 400 je cu fíl 😒 Asi doklepat a připravit pro Emušku 😉

jitavl
13. zář 2010

@silente Už to tak vidím. Teď jsem se vydala z peněz za počáteční balík látkovek (porodné v čudu). Koukala jsem na foto soutěž a tvá fotka je prostě nejhezčí. Už tam máš od nás hlas. 😉

izabelkak
13. zář 2010

@silente to nie je pre moju dcéru ale pre 3 týždňové mimčo🙂)) hmm tak neviem kto sem tú fotku dával, myslela som že Ty keď si reagovala....
tá vv bola na tej fotke navrchu ale tak možno ešte na to dávala dotyčná aj vrchnáky aj keď si to neviem predstaviť... rovnako si neviem predstaviť kolko vrstiev prečúra také mesačné bábo keďže nelátkujeme od narodenia...

tak nič možno sa ešte tá holka ozve čo tú fotku v tej vv sem dávala.... prišlo mi to dosť dobré na balenie na široko taká vychytávka....

silente
13. zář 2010

@jitavl - jééé, moc moc moc děkujeme! 😵 😵 😵

ladida.l
13. zář 2010

@kvakulka - teď jsme taky léčili kvasinky, jela jsem na papíru pampers sensitive, plíny jsem všechny preventivně vyprala na 90 a ty o to přežijou jsem i přežehlila...
Hodně nám pomohl Imazol...

silente
13. zář 2010

@izabelkak - na vv musíš dát svrchňáky vždy, nenecháš-li prcka jen tak ležet na nepropustné vrstvě, je to prostě také jen látka. A měsíční mimi pročůrá vše 😀 Ale kdo sem tu fotku dal nevím 😔

izabelkak
13. zář 2010

@silente jasne že na vv musím dať vrchnáky, ale keď bude pod tou vv jedna alebo 2 čč , tak som myslela že také malé mimi to možno tak ľahko neprečúra🙂)) ale tak to je fuk, ide o to široké balenie, je možné že na tej fotke to bolo tak že mimčo malo plienku na nej vrchnáky a na nich ešte tú vv aby držala nožičky od seba.....

izabelkak
13. zář 2010

tak už som to našla https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-... tú foto dávala @katarina82.... supriš...

ladida.l
13. zář 2010

@izabelkak mám pocit, že tu fotku sem dávala @katarina82
dělala šroký balení na oblečení rovnou plínkou pomocí snapky....

kvakulka
13. zář 2010

@ladida.l Díkec- doktorka mi taky doporučila Imazol- je tam stejná účinná látka jako v Canestenu, což je masť, která mě už dostala z nejedné kvasinkové lapálie.
Pořídila jsem tedy na dobu nezbytně nutnou hnusky, chjoooo- stejně mi ale připadá, že je teď na dupce nějak háklivější- když byl malinkej, tak neexistovalo opruzení, nikdy jsem ho ani preventivně ničím nemazala- teď stačí nechat trošku přes čas v mokřejší plíně a začíná, chlapec, růžovět 😅

izabelkak
13. zář 2010

@kvakulka to my sme na noc dopadli tak že možeme látkovať len v kapsovke BG, t.j. malá musí mať sucho všade, ak som dala nohavičkovú plienku hoc aj so stay dry vkladkou, stačilo ak bola plienka viac mokrá na bedrách ako je zapínanie alebo u gumičky okolo nožičky a zaparenina, noc čo noc, najlepšie na tom bolo to že tie zapareniny jej nabiehali tak do 3 hod. od prebudenia, ráno som ju rozbalila pokožka o.k. a za 3 hoďky červené flaky tam kde bola plenka najviac premočená priamo v kontakte s pokožkou....
len teda neviem dokedy to s tými kapsovkami utiahneme lebo zaset tak moc sa toho do tej kapsy nezmestí a prefold býva ráno totál nacucaný občas trochu bokom prevlhne...

ladida.l
14. zář 2010

Swaddlebees a Blueberry mají slevy 😀
http://www.swaddlebees.com/Clearance

katka82
14. zář 2010

@kvakulka jj taky mi přijde že je teď prcek větší cíťa 😕 a Canesten je úplně bomba mast už mi taky zabral kolikrát 😵
@silente kde je jaká soutěž??? 😕

katka82
14. zář 2010

@silente tak hotovo 😉 máš náš hlas 🙂

silente
14. zář 2010

@katka82 - moc děkujeme! 🙂