Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sokil
4. říj 2010

Ahoj holky, už vás nějakou dobu sleduju a inspiruji se. My jsme najeli na látkovky hned od porodnice. Občas na cesty ještě dávám hnusky, ale už to odbourávám. Smrdí mi. Dneska hlídala tchyňka a dala malému hnusky, no hned jsem to po "čuchu" poznala. Jinak mám na vás takový dotaz nebo spíš chci znát vaši zkušenost. Naš brouček má něco přes 3 měsíce a 8 kilo 😲 (plně kojím) a některé plínečky kalhotovky jsou mu už teď tak akorát. Tak se trošku bojím, co mu budu dávat tak v roce, když teď už je takový obr. Jediné co má velké jsou EH konopky vel. L.
Jinak Ivuško, tvoje plínečky jsou uplně fantastické 😉 Ještě jsem ani nevyzkoušela, jen se s němi mazlím, ale jejich čas taky příjde 🙂

joohana
4. říj 2010

@zlatouch Holky, tak koukám že s dubnovýma miminkama nás tady bude hodně, co ? To byl nějaký plodný červenec 😀
@jasekd Ale na tebe nemáme žádná 😀 Teda co se rozdílu věku týče...

veselazu
4. říj 2010

@sussanah horší když chceš otěhotnět, i když taky to nemusí být pravidlem.

dagmarkaaa
4. říj 2010

Ahoj holky, kdybyste některá měla zájem, prodávám Anavy vlňáčky na patentky, nám nakonec patenťáky moc nesedí jak jsem si myslela. Málo používané, asi měsíc. Kdyžtak IP 😉

ivuska.h
4. říj 2010

@crawler Já mám Ladycup, ale v šestinedělí jsem ho nepoužívala, až teď při MS.

jasekd
4. říj 2010

@joohana Aspon v necem jsem prvni 😀

katka82
4. říj 2010

@sussanah tak koukam že jsem asi taky šťastná žena 😉 😀

katka82
4. říj 2010

@sokil nebuj nic až se prcek začne hýbat(přetáčet,sedat,lozit a pak běhat) tak už tolik přibírat nebude 😉 Honzíno měl ve 3 m přes 6 kilo a do roka byl furt takovej oplácanej a pak jak začal běhat tak už tolik nepřibírá 😉
@veselazu no právě z toho mam trochu obavy bo po novem roce chceme začít pracovat na dalším mimi 😕

jitavl
4. říj 2010

Tak už mi to všechno spí. Holky poradťe co v noci s novoškem. Snažím se látkovat, ale zatím nemám vychytané co je na noc nejvhodnější.

@suik prozradíš mi prosím tvůj systém. Zatím se v tom fakt plácám 😉 Dík

mmmk
4. říj 2010

@jitavl Ja davala zavazovacky a vlnaky. Na noc mu to stacilo do cca dvou mesicu.

katka82
4. říj 2010

@jitavl my dávali novosklad,vkládačku a PULky 😉

ivuska.h
4. říj 2010

@jitavl Já jsem dávala kalhotkovky a vlňáčky, PUL nebo flísáčky, co mi zrovna padlo pod ruku. Nehod naprosté minimum. Novosklad nemám ráda (málo saje), občas jsem dala vv na snapku. Zavazovačky (HHS) mým hubeňourkům netěsnily kolem nožek.

meleri
5. říj 2010

@betelgeuzz já jsem ve Francii. Jsou drahé? to se divím, já si jen pamatuju že byly tvrdé a ostré fuj.

betelgeuzz
5. říj 2010

@meleri docela dost, jedna výjde asi na 10 kč. Vím, že některé ekomaminy je používají a nestěžují si. Ale každé dítě je jiný, prostě tomu tvýmu zrovna nesedly.

@jitavl já dávala novosklad s prefoldem nebo BI nudlí a na to PULky, nebo vlňáky. 1x jsem přebalovala. Pak jsem přešla na kalhotky BE.

slunicko76
5. říj 2010

@jitavl ja davala novosklad a dve cc a jsme v tom prakticky dodnes, na to cokoliv-PILky, Vlnacky,flisacky! Nejpraktictejsi-PUL🙂

meleri
5. říj 2010

betelgeuzz,
jo tak to je dost teda, na to jak jsou tvrdé, to už fakt radši pampers. 😕

zlatouch
5. říj 2010

@joohana @jasekd Jo jo, sakra plodný červenec 😀 A zdá se, že to většinou jaksi nebylo v plánu, ne? 😉 No vida, já se děsim, jestli to přežiju, přitom starší dítko mám nejstarší 😀 Ale já jsem holt z kategorie "líná matka" ... Přeju nám pevné nervy! 😀

suik
5. říj 2010

@jitavl na noc taky nic moc nemam. Ja mam hlavne problem vstat a to hroznej, k ranu to je nejhorsi 😔 , davam nekdy papirovku, nekdy latkovku....

Ja si teda taky oblibila nejvic kalhotkovky, novoskladu mam asi tricet, ale pouzivam je minimalne, taky me moc nenadchly, jsou hned mokry i na brise, schnuti je sice dobry, ale nejdou pak hned pouzit, musim je vyzehlit a naskladat....kalhotek jsem zezazacatku moc nemela, asi 10, ted jsem to rozsirila na dvacet tusim...na zacatku mi prisly vsechny pleny hrozne velky, treba jsem vubec nedavala Haipy a tak.
zatim mi nic neproteklo, davam vetsinou PULky.

systemem jsem hlavne myslela prebalovaci a skladovaci system. prebalovak mam v loznici, tak se snazim mit vsechno po ruce, plenky mam v supleti, novosklady prezehleny a naskladany dopredu. Na prebalovaku pridelanej malej kos s vikem, tam hazim pokadenou separacku a spinavy ubrousky, po ruce misku s vodou, pocurany pleny hazim do kose s vikem, ten se da dobre zavrit a zajistit, kapu tam jeste levandulovej olejicek a nic nesmrdi....
To pokadeny nebo zluty vezmu do koupelny, podrbu zlucakem (toho mam ale neuveritelnou produkci) v umyvadle a hodim do takoveho hranateho boxu s vikem do vody. Vodu menim kazdy vecer po koupani - snazim se vyuzit tu vodu, pokud od ni nenakadi a davam tam ocet a levandulovej olej.....
Nejvic jsem se bala suseni, ale tlusty pleny rozprostu na zebrinovy topeni v koupelne a do rana to je suchy. Uz se mi tam teda nevejdou vsechny, ale vlasnte druhy rano po prani je muzu pouzit....nouze ale nikdy nebyla.
Prijde mi to latkovani docela snadny...... az na tu noc, ale to jsem rada, ze prekulim dite a nastavim prso 😀

suik
5. říj 2010

@veselazu no zkusim to bez nich, ale jestli je to z nich, tak budu smutna, moc mi vyhovujou. 😢 ....uz se to ale lepsi, nacala jsem i rybilku a zda se ze funguje nejlip. Koukam, na ten Imazol, vyrabej ho slovaci, to asi v nemecku nesezenu, co 😅

slunicko76
5. říj 2010

@suik to asi spis nesezenes,ale najdi si na netu slozeni, resp.ucinnou latku a pak se na to zeptej v lekarne v nemecku! A nebo se tam rovnou zeptej a oni ti to treba najdou!

slunicko76
5. říj 2010

@suik Ucinna latka Clotrimazolum! tak toho je na trhu vic, jedno se dokonce tusim jmenuje Clotrimazol!

suik
5. říj 2010

@slunicko76 jj, ten znam. Podivam se.
Jeste mam takovy olejicek, kterej je prave antibakterialni a antimykotickej, tak tim vecer mazu taky.

crawler
5. říj 2010

@katka82 díky moc, chystám se ve slizu prát🙂

katka82
5. říj 2010

@crawler rádo se stalo 😉 já v něm peru teda zatím asi čtvrt roku a super 😉 🙂 teď mi připadají všechny ostatní prášky strašně navoněný 😝 😀 😀

slunicko76
5. říj 2010

@crawler ja v nem taky peru asi 3 mesice a zatim spokojenost! a kdyz se do machani prida ocet, tak to pekne voni! Ani jsem necekal, ze to bude tak prijemne!

katka82
5. říj 2010

Jj ocet a pak to někdy dám ještě vymáchat s 2-3 kapkama teatree olejíčku 🙂

crawler
5. říj 2010

@slunicko76
@katka82 tak jsem na to zvědavá 🙂

a z čeho sliz děláte? kde kupujete ingredience? Já si včera koupila Organic, který lze použít samostatně na praní a nebo z něj právě sliz udělat...

crawler
5. říj 2010

@katka82 a jaký olejíček přesně? to asi není ten, co se používá do aromalampiček nebo jo? 😲 😕

katka82
5. říj 2010

@crawler jj je to normální aromaolejíček 😉 můžeš dát i levandulový 🙂 mýdlo koupín normoš s jelenem a k tomu 1 kg krystalické sody(dělá se i mletá) a seženeš to i někde v supermarketu 🙂

maly_prcek
5. říj 2010

Tak je to tady...

Prodávám snapkové Anavy. Víc tu: http://www.mimibazar.cz/bazar.php?id=38055687 😉

@sokil Neboj... My jsme taky rostli jak hrom (přes 8kg v půl roce při porodní váze 3kg) a teď v roce má 9,6kg... Ony ty mimča nerostou ten druhý půlrok zdaleka tolik. A taky se jim mění proporce... Anavy plínky jsem v 7m zalínala tak tak a teď tam má teda víc místa než v těch 7m...

@jitavl Já dávala novosklad s BI vládačkou dokud jsem v noci přebalovala (většinou jednou)... Pak od cca 3m kalhotkové (BBH bambus, pak doma šité nebo Anavy dovycpané extra), na to vlňáky.