Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
22. kvě 2012

Ahoj, prodávám přebytečné plínky. Chci nakoupit pár prefoldů 🙂
https://www.modrykonik.cz/bazar/prodejce/ladida...

ivuska.h
22. kvě 2012

@aemmi Celkem ovlivníš, sypké prášky nechávají inkrustace, tím prádlo taky dost tvrdne, tekuté to nedělají.

@zvalentova Aviváž se nedává proto, že látku jakoby zalepí a plenky potom méně sají. Nemluvě o tom, že má dítě přímo na kůži tu chemikálii...

fizy
22. kvě 2012

po zhruba 4 letech se opět hlásím do diskuze látkařek a hnedle s dotazem na látkařky z okolí českobudějovicka. Holky, prosím vás, kde se teď v okolí ČB dá nakoupit látková výbavička? Nebo při nákupech fungujete jen přes internet?

elaaa
22. kvě 2012

Holky, je možný, že by po 4 měsících denodenního nošení flísáčků na ně začala být malá alergická? Jsou moje nejoblíbenější svrchňáčky. Má je přes den nejčastěji. Ale asi 14 dní pozoruji, že v místech, kde se dotýkají přímo kůže (pruh na břichu, na stehnech a bocích - dávám čč na rovno), má kůži zarudlou. Není tam vyrážka, jen je zarudlá. Jakmile dám vlňáky, do dalšího přebalení to zmizí. Nemáte nějakou radu? Na PUL se mi přecházet teď na léto nechce a vlňáky mi tak nevyhovují. Respektivě nemám žádné tenké na patentky, což mám jako systém nejraději.

michamicha
22. kvě 2012

Ahoj, jdu pro radu 🙂 trénujeme nočník, zatim to je teda tak, že si řekne "čííí", ale buď už to pustil do pleny nebo sedí dlouho na nočníku, nic neudělá a pak to pustí stejně do pleny. Docela se mi osvědčilo dávat mu místo slipíků jen kalhotkovou Anavy bez vkládaček 😉 Když měl jen slipy, tak si třeba sednul na gauč a já to pak pracně čistila a vysoušela 😝 Ale dneska se mu povedlo "EE", nešlo teda do nočníku (protože se musel jít podívat na balkon), ale na koberec a bylo trochu řidší 😅 je to teda takovej menší kus koberce, takže když bych odsunula komodu, tak to můžu hodit do vany a vyprat, ale stěhovat nábytek se mi moc nechce 🙄 čím ten flek od hovňouse vyčistit, aby to tam nesmrdělo? vzala jsem to nahrubo vlhčeným ubrouskem a pak namočeným hadříkem a mýdlovou vodou, ale je to furt cítit 😠

aemmi
22. kvě 2012

@ivuska.h aha, tak to je pro mě nová informace 😲 no stejně pochybuju, že budu prát někdy v něčem jiným než ve slizu...

katyxq
22. kvě 2012

@aemmi My měli v porodnici ekojednorázovky Attiitude (teda drahý jsou děsně) a neprotekly ani jednou, ale s větší velikosí zkušenost nemám.

helenah82
22. kvě 2012

@ michamicha já jsem to jednou vyřešila octem, když vyčichl koberec od octa 😉 tak už to cítit nebylo. Tím octem to bylo cítit tak dva dny

katyxq
22. kvě 2012

@michamicha Kup v DM žlučové mýdlo 😉 (radší tuhou kostku, to tekuté mi přijde, že je míň účinné).

janistr
22. kvě 2012

@michamicha Přesně tak, žlučová kostka z DM za 13 korun. Nedávno jsme čistili koberec od vaječiny, když se malé povedla dalekonosná střela z přebalováku přes půl ložnice :D.

ivuska.h
22. kvě 2012

@michamicha Vanish na koberce a čalounění. My tím čistíme pro změnu poblité koberce :D

aemmi
22. kvě 2012

@katyxq hm, drahý jsou a + poštovné 😒 odkud jsi je prosím objednávala? uvažuju nad moltexkama, ty bych vzala z brány, nebo odněkud, kde by se mi zrovna hodilo více věcí, ty Attitudu jsou nějaký mín dostupný

katyxq
22. kvě 2012

@aemmi Já je kupovala na Babako, paní bydlí tady celkem kousek od nás 😉, tak to mám bez dopravy.

ivuska.h
22. kvě 2012

@katyxq Od nás taky kousek, to asi budeš bydlet někde poblíž, co? 😀

katyxq
22. kvě 2012

@ivuska.h Bydlím tak na půl cesty z Kamech tam 😀 (Valouškova ul.).
Jednou nebo dvakrát jsme se viděly, brala jsem plínky, vložky a tak a pak sem si to jednou nadrzovku nechala předat přes Babako 😀.

janistr
22. kvě 2012

@katyxq
@ivuska.h dneska jsem v DM viděla nějaký jejich desinfekční prostředek na praní (překládají to jako hygienická aviváž, ale z toho německého popisu je zřejmé, že to bude něco jako Sanytol). Ten jste náhodou nezkoušely? Já neměla odvahu ho koupit a sáhla jsem po Sanytolu. Možná by nebyl až tak parfemovaný.

katyxq
22. kvě 2012

@janistr Nezkoušela, příště, až tam budu, tak se kouknu, co to je zač 😉.

ivuska.h
22. kvě 2012

@katyxq Aha, tak to já si nepamatuju, moje paměť stojí za prd 😒

ivuska.h
22. kvě 2012

@janistr Taky jsem ho viděla, ale nezkoušela, vyjde o malinko dráž než Sanytol a ta vůně mi přišla ještě horší.

katyxq
22. kvě 2012

@ivuska.h Tak já si to pamatuju jen proto, že látkové plínky nekupuju každý den 😉. Jinak moje paměť na lidi (jména i obličeje) je úděsná.

janistr
22. kvě 2012

@ivuska.h Aha, tak to ho asi měli zrovna v akci, protože byl určitě levnější, ale docela jsem spěchala, tak nevím, kolik ho je (možná je to menší lahev a vyjde to nakonec dráž). A taky jsem ho teda neočichávala 🙂. Příště ho líp prozkoumám 🙂.

kkomtesa
22. kvě 2012

@malyprcek tak už jsem bambusovo konopný flís minimálně 8x prala, a zkouším vkládačky 33x65 (na 3x složit) a 46x65 (na 4x složit) (chtěla jsem 60, ale 4metry se srazily jen o 10cm na délce po vyprání na 90, tak jsem se bála, že se to může ještě srazit), ted se zdá, že bude možná lepší 46x65 (skládáno na 4x), že to dýl vydrží, ikdyž všichni píšou, že mají maximálně tří vrstvé vkládačky, ale 4x mi ještě pořád nepřijde jako takový balík, tak bych do toho šla, a z těch 4m by mi jich vyšlo akorát, snad ani těch celých 30, co jsem chtěla, by jich ani nebylo. Nevím, jestli mám ještě čekat, a prát víckrát, pořád ještě se stane, že svrchní plínka je víc mokrá, jak ten flís tolik ještě nesaje, ale už je to o hodně lepší.

ivuska.h
22. kvě 2012

@janistr Ona ta flaska je levnější, ale má mnohem větší dávkování.

aemmi
23. kvě 2012

@katyxq díky za odkaz, to je pěkný obchůdek jejda, tam by se mi hodilo věcí 😀

janistr
23. kvě 2012

@ivuska.h Takže se to nevyplatí 🙂. Děkuji za info.

boudova
24. kvě 2012

holky anavy už maj PULky na krámě 😎 http://www.anavy.cz/anavy/eshop/2-1-Svrchni-kal...

littlemousecz
24. kvě 2012

@boudova no, a taky už jsou skoro pryč. jsem si chtěla objednat bílý, a než jsem si prohlídla popis, byly fuč ☹ No ale já mám ještě čas, tak si počkám, až prvotní zájem opadne

boudova
24. kvě 2012

@littlemousecz ty jo, tak to byla rychlost, bílý jsem ani nepostřehla 😲

dandelion
24. kvě 2012

@ivuska.h nebudou PULky i s patentkama? já ty sucháče nějak nemusím :/

rebelie
24. kvě 2012

Holky, prosím, poraďte, z kolika vrstev jsou dělaný ty medvědové Anavy flísáky? Mám tady tu látku, chci ušít odklápěčky, ale nevím, kolik vrstev potřebuju, aby byly aspoň trochu funkční...