Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
7. čer 2012

Kurňa, co se to tu dělo 😕

helulela
7. čer 2012

@aemmi nic pěknýho ☹

Ještě mě zarazila ta vsuvka od Jennysky, že tu nabízíme plíny. To vyznělo, jako kdyby se to tu zvrhávalo v tržiště, přitom to tak vůbec není. Postihovat něco takového už je trochu moc a celkem k ničemu, akorát to naštve lidi. Jako kdyby nestačilo napsat: "Holky, nedělejte to, plíny si inzerujte na bazaru." A návrh na soukromou diskuzi je taky scestný, ta by přece neměla smysl.

Holky, co chodíte na šicí diskuzi, tam nemáte takový problém?

janistr
7. čer 2012

@lemuritto Jak píšou holky, vkládačky se dají využít ty z kalhotkovek, popř. Ikea žínky, nebo starší nastříhané ručníky. My používáme přes den Kikko bambusové ubrousky poskládané na třetiny, na noc buď kalhotkovky, nebo novosklad vycpaný BL/BI vkládačkou. Ze začátku jsem přes noc přebalovala stejně často jako přes den (vždycky, když se H. probudila na kojení), teď už spí třeba 8 hodin v kuse. Ale každé mimčo je jiné 🙂.

janinek
7. čer 2012

@aemmi To mi ani nerikej 🙂 Tak budeme mit vic druhu, tak neco snad bude fungovat.

helulela
7. čer 2012

@janinek u nás byly Huggies v pohodě. Jen mám takový pocit, že se na obalu psalo, že SVRCHNÍ vrstva obsahuje bavlnu, což je fakt vtipný 😉

janinek
7. čer 2012

@helulela Aha, ja spis doufala, ze to je ta vnitrni 🙂

lemuritto
7. čer 2012

@janistr Add Kikko - To jsou takové ty 30x30 ubrousky? V balení je jich tuším 9 nebo 10? Já jsem na ně koukala, že bych je vzala, ale nevěděla jsem, že se dají použít i jako vkládačka. Bude to asi celkem příjemně tenké, takže , jak píšeš, na ten den dobré, ne? Holky, zkouším si to tady skládat na medvěda a trochu mě to začíná děsit..Ještě, že na to mám dost času, nastudovat vše a hlavně se uklidnit 😀
Mám ještě otázku, asi to sem moc nepatří, tak se nezlobte prosím : Holky, co dáváte na pusu a do kočáru a tak? Mně se na parádu líbí ty barevné plíny a hlavně by se mi nepomíchaly s plínama na zadek 😀 Musím dávat taky pozor na savost, nebo lze koupit jakékoliv? Viděla jsem barevné flanelové T-Tomi, ale recenze žádné - do kočáru by stačily? A nebo je to zbytečné a mám koupit obyčejné 🙂 Díky moc!

aemmi
7. čer 2012

@helulela No je to pěkná buzerace, nevím, že by si tu někdo veřejně psal, aby mu jiný něco ušil a to sem nakukuju každý den většinou 😒 to je ted nějakej trend tady, nabourávat zajetý a poklidný diskuze, hlavně, že tu pořád přibývá témat o ničem a duplicitních diskuzí, to jim nevadí 😠

helulela
7. čer 2012

@janinek stopro jistá si nejsem, abych je teda nepomlouvala 😉
@lemuritto kikko 30x30 ubrousky jsem dávala na třetiny do novoskladu, byly fajn tenké, rychle schly.

Do kočáru jsem dávala na matraci tetra osušky potištěné. Na utírání jsem měla obyč čč, pár barevných. Neprala jsem je s plínama na zadek, takže se mi nepletly. Savost u nich řešit nemusíš. T-tomi flanelové jsou moc hezké, ale na utírání silné, dávala jsem je pod hlavičku do zavinovačky. Kdybych kupovala nějaké parádní teď, beru potištěné bmb Kikko, moc se mi líbí.

helulela
7. čer 2012

@aemmi o šití taky nevím. Že tu občas někdo napíše: "Koukněte na bazar, dala jsem tam plínky, co vyřazujeme." To mi vůbec nevadí. Já spíš čekala, kdy začnou řešit, že tu dáváme konkrétní odkazy na produkty, e-shopy a tak, ale pak jsem se dočetla v pravidlech, že to je ok.

Dobře, Zuzka udělala chybu, že se tu rozepisovala o své firmě. Napomenuli ji, vyřešilo se to, aspoň teda myslím. Co provedla Iva, netuším...

aemmi
7. čer 2012

@lemuritto ty ostatní plenky (ne na zadek) stačí úplně obyčejný, já mám 10 kusů libštátských, jsou to nějaký méně gramážní, pak mám asi 10 s obrázkama, ty jsou dost řídký, ale je na nich fajn, že se spíše díky těm obrázkům schovají fleky a je to takový veselejší, ty flanelky T- Tomi mám taky, dávám je pod hlavičkú do postýlky a na přebalovák 😉

janistr
7. čer 2012

@lemuritto Tak ohledně ubrousků už odpověděla helulela 🙂. Na utírání a na parádu do kočárku mám bmb Kikko - různé barvy 🙂.
Toho skládání se vůbec neboj, jak to pak zkusíš na živé miminko, půjde to samo.

aemmi
7. čer 2012

@helulela no já jsem byla naopak ráda, když tu holky napsaly, že něco vyřazujou, bazárek tolik sledovat nestíhám, ale v tomhle chápu, že je to porušování pravidel, tak se musíme podřídit...

helulela
7. čer 2012

@aemmi přesně, s tím taky souhlasím, ale nelíbí se mi, že se z toho dělá téměř kriminální čin

janinek
7. čer 2012

@helulela Podle me u Ivus ten strasny 'prohresek' byla ta debata o novem vyrobku. Ale stejne mam pocit, ze to tu nezminila prvni. A i kdyby jo, tak mne by to nevadilo.

A s Huggies neva, stejne je vezmu, horsi nez pampers nebudou. Ja se to snazila vycist na jejich strankach, ale nejak se mi to blbe zobrazuje, tak sice porad organic cotton, organic cotton, ale KDE, to nevidim 🙂

K plinam - mam libstatske nizkogramazni bile i s potiskem a pak ty tetra osusky bile a s potiskem, tak je musim take nejak pak rozradit, ktere na co 🙂 A jeste mam asi tri pliny po mne, fakt jako jsou mnohem hustsi. A nejake flanelove podedene, ty budu davat asi na prebal, jak pise @aemmi

aemmi
7. čer 2012

@janinek nezmínila, všichni jsme se Ivy na ty kalhotky ptaly a Zuzky na ty její nové plenky taky, já určitě, ale vůbec mě to nenapadlo, že se jí nemám ptám coby soukromé osoby...

janinek
7. čer 2012

@aemmi Tak vidis, dokonce ani to ne. Ja jen vim, ze tu probehlo, ze bude novy vyrobek.

helulela
7. čer 2012

@janinek Iva si dávala pozor, aby svou firmu nezmínila jako první, vždycky jen odpovídala na naše přímé dotazy. Je férová a patří do téhle diskuze, nikdo to snad jako reklamu nebral. Chápu ale, že se to třeba nemusí líbit "cizím", kteří si tu platí profil profesionála. Je strašně těžké určit hranici... Osobně mě to všechno hodně mrzí ☹

lemuritto
7. čer 2012

@helulela
@janistr
@aemmi Holky, moc Vám děkuju! 😀 Koupím teda nějaké obyčejné na pusu a blinkání, to budu dávat tu u nás na vsi, na výlet do polí a luk 😀 A na chlubení do civilizace koupím nějaké ty potištěné a barevné- bambus Kikko jsou fajné a asi budou jemňoučké 🙂 A flanelky teda na podkládání a do kočáru - mimino bude na zimu, tak to asi bude fajn..No už se moc těším, až tu bude s náma..Díky díky,...Jdu se učit na státnice a ne snít o plínách 😀

helulela
7. čer 2012

@lemuritto to rozdělování "na ves" a "do města" je super 😀

janinek
7. čer 2012

@helulela No ja vim, ze jsem take dlouho nevedela, o koho jde, az pak jste to tu nekdo zminili a mne teprve docvaklo. No je to slozite s tou hranici, to mas pravdu. Ja bych to asi nechala volnejsi v tom smyslu, ze podle me jsme schopne rozpoznat uzivatelku opravdovou a nejakou pani, co si dela reklamu nenapadne. Podle me bychom na to prisly a proste si ji nevsimaly a ono by ji to preslo.

Jako kdyz tu bude nejaka psat, ze ma vsechno jen te a te znacky a jak je to nej a vsechno ostatni je strasne a nefunguje, bude nam to asi divne. Ja mam take vybavu vetsinu TB, ale proste jsem koupila ten set cely. Ja to beru tak, ze proste fungovat budou. A kdyby ne, tak je pak postupne muzu rozprodat, jsou to ty V3, ty vysly v dubnu, mam i ty pekne vzory, tak podle me na tom vylozene netratim. Schvalne jsem vyprala jen nektere na pouzivani a pulka jich je netknuta. A prodavala bych stejne v UK.

helulela
7. čer 2012

@janinek já celkově nejsem nadšená z těch profesionálů... inzerci beru, ale tohle se mi nelíbí

dandelion
7. čer 2012

@janinek my máme pampersky premium care (dostali jsme dva balíky od našich) a ty smrdí fakt i nepoužitý.. počůraný páchnou a pokakaný ještě víc :D 🙂) ale ten čůránkovej gel je humáč :/ ještě že tu noční nemá štěpi nějak extra počůránou.. spíš bych řekla že jen maličko přičůrlou :D 🙂

janinek
7. čer 2012

@dandelion Ja vim, ja si vzdy myslim, ze to dite uz je pocurane ci pokakane a ona sucha plina, proste fakt pachnou. V obchode jsem je ted chtela koupit, na ty kuponky, byly tam same pampers, ZADNE velikost 1 a jak jsem porad hledala, myslela jsem, ze omdlim, jak to u tech regalu pachlo 🙂 A u nas premieum care snad nejsou, my mame new baby, ac tive fit, baby dry, simply dry.

@helulela Ani mne ne, je to divne.

reruna
7. čer 2012

@helulela souhlasím se vším, co píšeš
@dandelion no vidíš a mě třeba pampersky - hlavně ty zelený - voní 😀 asi jsem divná 😀 my teda už plenkovou výbavu rozprodali, ale na noc ještě máme právě ty pampersky zelené, ty Lukimu sedí, neprotékají, a nemá po nich ekzém....kvůli tomu jsme vyzkoušeli papírovek fakt hodně, ale nakonec vyhrály látkovky a z papírovek jedině ty

katyxq
7. čer 2012

@janinek Tak mě Huggies s biobavlnou děsně nakrkly, parfémované děsně (na můj vkus, mě ty umělé "vůně" smrdí), bavlnu jsem tam nikde necítila ani neviděla a hlavně se po nich malá oprudila, děsně a navíc zarudla i po těle. Koupili jsme je jen jako nouzovku, když po porodu došly Attitude a látkovky jsme se teprve učili motat.

katyxq
7. čer 2012

@lemuritto Na jiné účely než přebalování mám bavlněné čtvercovky s obrázky 😉.

dandelion
7. čer 2012

@lemuritto tak já ve finále mám na blinkání, kojení atd bmb kikko (z druhé ruky, jsou už trochu vytahané), Ikea plenky s obrázkama a občas dím pod hlavičku kikko eco lux, páč na ty jsem ještě nenajela na zadek, páč mi je jich nějak líto nebo co :D zatím mám dostatek starých čč ;) 🙂) ale tenhle měsíc si KONEČNĚ koupím ty nový bmb kikko.. růžovýýýýý 🙂))

ptjj
7. čer 2012

@katyxq ja taky, abych je rozlisila od tech na zadek 🙂

luciesofi
7. čer 2012

Ahoj holky, ještě jsem do této diskuze nepřispěla, ale už nějakou dobu Vás sleduju a čerpám tady informace. Moc za ně děkuju! 🙂 Za měsíc se nám má narodit miminko a chci látkovat. Výbavičku nakupuju postupně..
Chtěla bych se zeptat - od kdy jste využily fleecové svrchňáčky od Anavy? Jdou i na malé miminko?