Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
5. říj 2012

@bamboolik Nj, já dávám na noc hnusku, protože u Ondry byl ten smrad ráno nesnesitelný (to je ten antibakteriální bambus 😀 ). Teď už je teda v drtivé většině případů ráno suchý. Jůle dávám jednoráz taky, nějak ze setrvačnosti, teď už by na ní noční plína tak objemná nebyla, ale asi už by zas byl ten smrad, když je na příkrmech...

catry
5. říj 2012

Ahoj, jdu pro radu. Mám podezření, že se mi malá začala opruzovat v látkovkách. Když má jednorázovky, je ok. Nemáte nějaký tip, co s tím? Prací prášek ani nic jsem nezměnila.

bamboolik
5. říj 2012

@ivuska.h Tak nějak nevím co ti na to říct.. Snad jen, ty si používej jednorázovky a ja zase naše noční plínky 🙂

bamboolik
5. říj 2012

@catry No může to být klidně nějaká kvasinka nebo je prostě malá více citlivá na vlhko. Zkus častěji přebalovat a mezitím vždycky omýt zadeček čistou vodou. Jaké používáš separačky a krém za zadeček?

ivuska.h
5. říj 2012

@bamboolik To není věc plín, ony by to snesly, co se týká savosti, ale ten smrad mi prostě vadí... Ondra v té době spával s náma v posteli a nic moc teda 😀 Sanytol cca 1x za 14 dní to celkem řešil, ale to taky není zrovna super řešení, no. Možná nějak agresivně čůrá, ale slyšela jsem od víc lidí, že jim noční plenky hodně smrdí. Hnusky ne, asi tam dávají nějaké antibakteriální svinstvo 😀 😀

ivuska.h
5. říj 2012

@catry Máme na diskuzi na jiném serveru maminku, která měla dva chlapečky a ani jeden látku nenesl, jak píšeš, opruzovali se, zatímco v jednorázovkách byli v pohodě. Teď má paní holčičku a ta látku snese. Holt určité procento děti nesnese to mokro na kůži. Zkusila bych častěji přebalovat, změnit materiál (některým dětem třeba vadí flís -- flísové kapsovky atd., měla jsem zákaznici, jejíž dítě nesneslo velur, možné je asi vše), zkusila prohnat plíny desinfekcí... Nezačala jsi v nedávné době přikrmovat? Ono je pak kadění i čůrání "agresivnější" a některé děti na to reagují opruzením.

catry
5. říj 2012

Dík za rady. Separačky nepoužívám a mastím rakytníkovým olejem od Saloosu. Dřív bylo vše v pohodě. Je pravda, že to má cca od doby, co dokrmujeme UM. Ale neměla by to tím pádem i v těch jednorázovkách? Vlastně to měla i dřív, ale to vím, že bylo z fleesových separaček. Teď nevím...

zlilly
5. říj 2012

@catry co zoubky?

ivuska.h
5. říj 2012

@catry Pokud je to z kadění, tak by to měla i v jednorázovkách a s libovolnou separačkou...

janinek
5. říj 2012

@bamboolik
@betysek Tak na 90 asi ne, to uz ta 60 je moc na ne :( Ale prala jsem v 60 s napisanem, coz asi je jako vas sanytol.

A tech 60 myslite teda, ze staci pak i bez sanytolu? Ze ted vse vyperu na 60 s tim. A kus plin dam stranou, ze jsou ciste, a kus budeme ted pouzivat a ty bych prala teda na 60 ted ten tyden. A pak asi jeste jednou na 60 s napisanem, kdyz uz bude bez toho.

Ja totiz nevim ani, jestli ma fakt plisen nebo ne, naprosto debilni doktor to byl, vrrrr. Jinak na ocko jsem dnes nesla, preobjednali me na stredu, ale nevim, jestli uz bude dobra, no kdyztak to zase posunu, at mi vlezou na hrb. Pokud ji to ted nezmizi, tak nas objednam k te detske dr a necham se poslat na kozni proste.

Nedavam ji ted ty MF separacky, ale jednorazove, jen nejak nejsem schopna poznat, zda je v suchu ci ne.

eicul82
6. říj 2012

Ahojky, tak jsem se po 3 měsících konečně rozhoupala ke zkušebnímu látkování 😅 Mám jich zatím pár uvidím jak se to osvědčí a kdyžtak dokoupím. Zdovolením bych sem chodila pro rady 🙂
1. jak často přebalujete? Já mám nutkání ho přebalovat dost často, aby nebyl v tom mokru 😅
2. nejlepší jsou Anavy,že? 😅 A co takové Haipa Daipa? 🙂
3. lepší patentky nebo sucháč?
4. doba použitelnosti plenek? vyplatí se kupovat bazarové, když bych je chtěla použít i pro další mimi?
Díky, díky, díky 🙂

filipatereza
6. říj 2012

@eicul82 Ahoj,já Anavy mám a doporučuju🙂S kalhotkovýma plínkama můžeš přebalovat méně často, se čtvercema častěji a dost to záleží i na věku a povaze miminka🙂
Já s kalhotkovýma přebalovala po dvou hodinách a se čtverci po hodině a půl cca.
Teď mi už malá v roce dost často chodí na nočník🙂
Bazarové plínky mám, záleží taky jestli jsou po jednom dítěti a nebo párkrát použité (ty mám já) a vypadá to že na druhé vydrží...
Mám patentky i sucháč, ale záleží na tobě co ti bude lépe vyhovovat. každý to má jinak...
Haipa Daipa nemám. Doporučuju PUL Anavy, Imse Vimse Soft a Thirsties...

andelka
6. říj 2012

@eicul82
1) dávám separačku z Irmy takže mokru není - přebaluju tak co 1,5-2h
2) Anavy jsou supr. Haipa Daipa mám jen pastelky, taky je mám ráda, ale pro starší dítko jsem přidávala vkládačku nebo prefold, mladšímu zatím stačí tak jak jsou. Používám je na den.
3)¨mám oboje, pro změnu - stejně jako svrchňáky - obvykle na patentkovou plínku nedávám patentkové svrchňáky, už by mi toho přišlo moc. Ale celkem mi to přijde jedno. I když možná sucháčové mám radši, hlavně svrchňáky, dají se líp přizpůsobit a i je rychleji zapnu. Ale zas starší dítko může objevit že se dají rozepnout, patentky jsou hůř.
4) většinu plen mám z druhé ruky a teď je mám na druhé dítko a není problém. Snad jen svrchňáky Imse vimse jsem dodělala používáním. Ale třeba Thirsties máme od kamarádky, měl je dlouho starší syn, nosí je mladší a jsou úplně ťop.

ptjj
6. říj 2012

@eicul82 ad 1) jak kdy 🙂 někdy po hodině, někdy méně často, a jak píše @filipatereza záleží i jakou má plenku
ad 2) HD nemám, nemůžu posoudit, mám většinu Anavy, pak čtverce, pár IB a ručně šité bambusové s chobotem
ad 3) u nás zatím vede sucháč, ale třeba časem, až se ho malý naučí rozepínat, ocením víc patentky
ad 4) já mám hodně plenek bazarových a zatím jsou fajn, taky bych je ráda použila i na další mimčo........ale záleží samozřejmě, jak moc jsou použité 😉

mmiirrkkaa
6. říj 2012

@eicul82
1/přebaluji cca po 2 hodinách (dávám kalhotovku anavy a separačku Irma)
2/ Já otestovala kde do - HaipaDaipa, BabyLucy, vv Kikko... nakonec jsem zůstala u Anavy a Tots Bots flexi tot, ostatní šlo z domu
3/ sucháč lépe přizpůsobíš, ale zase si ho rozepíná, takže jedu patentky. I když holky psaly, že časem se naučí rozepínat i ty 🙂
4/ Pokud bys je chtěla na 2 děti, tak se přikláním k tomu koupit radši nové. Já zpočátku koupila bazarové kvůli ozkoušení. Záleží, jak byly používané. I v bazaru koupíš velmi pěkné za pár peněz

madlisek
6. říj 2012

@eicul82 Ahoj 🙂
1. přebalovala jsem hodně často a hodně často jsem nechávala úplně bez pleny 🙂
2. Haipa jsou bavlněné, takže tolik nesají, na kratší dobu ale bohatě stačí 🙂 Anavy kromě lepší savosti také lépe lahodí oku 🙂
3. To je individuální 🙂 Já osobně mám raději sucháč, ale na plínách se sucháčem je víc vidět opotřebení.
4. Novorozenecké a malé velikosti se určitě vyplatí, malé děti rychle rostou, takže plíny se nestačí moc opotřebovat. A větší velikosti v dobrém stavu se také vyplatí 🙂

luciesofi
6. říj 2012

@eicul82
1. pokud má čč, tak dost často...tak hodina max., ale třeba s kalhotovkama (Anavy) klidně i po dvou hodinách, někdy později (malé budou 3 měsíce 🙂)
2. s HD zkušenost nemám - za mě nejlepší kalhotovky Anavy, pak mám taky dost ráda vícevrstvé od Anavy a plenky z Fleru, které mají stejný střih jako HD pastelky 🙂 - 200,-/ks
3. zatím moc rozdíl mezi sucháčem a patentky nepociťuju, ale později to může být jinak... Sucháče má radši manžel 😀
4. mám většinu nových...chci je použít i na druhé mimi nebo je pak prodám 🙂 Ale na bazaru se dají najít pěkné plenky za dobré peníze, stačí jen dobře vybírat 🙂

eicul82
6. říj 2012

Ta deka Irma se sežene kde? 🙂

eicul82
6. říj 2012

Jo a nějaký tip na e-shop na látkovky? 🙂

luciesofi
6. říj 2012

@eicul82 Ikea 🙂
Mně se nejvíc osvědčilo babako, ekopleny, brána k dětem,....a pak přímo Anavy 🙂

filipatereza
6. říj 2012

@eicul82 Já nakupuju přes www.ekopleny.cz. mají výběr a paní je moc milá...A mají hlavně široký výběr Anav..🙂

katyxq
6. říj 2012

@eicul82
1) Přebaluju každé učůrnutí, jedem v bezplenkovce, v čůrání sjme úspěšní tak na 50%, bylo by mi blbé, ji nechat ve vhku a ona sama je celkem citlivka a hned si stěžuje, když nemá stopro sucho a v rámci zaujetí hraním si nehlásila předem.
2) Kalhotkovky mám Anavy, ty dávám na noc, přes den si vystačím se čtvercovkama (Kikko lux), svrchňáky z 99% točím Anavy flísáky, jako zálohu PULky Haipa-Daipa (ty jsou dobré jen na kalhotkovku, na čtvrecovku narovno jsou moc volné, objemné) a PULky Anavy. A na parádu, k doktorce a tak troje Anavy easy.
3) Já jedině patentkové, sucháče fakt nerada, navíc malá je už umí rozepínat (na mých sandálech). Asi jsem divná, ale rychlejc a líp našteluju patentky nez sucháč.
4) Plínky jsem pořídila všecky nové, ale chcem minimálně jedno další dítě.
... A nakupila jsem většinou přímo na Anavy, nebo pak Babako (e-shop a osobní odběr, oboje mám kousek), pár věcí v Bráně k dětem (na prodejně) a něco v Pardubicích v Biomiminkách (když jsem na návštěvě u mamky ve všední den, tak tam obvykle zajdem a já něčemu neodolám 😀).

janinek
6. říj 2012

@eicul82 A jupiii, dalsi do klubu 🙂

1) podle potreby, davam separacky, tak byva v suchu. nekdy prebaluji po hodine, nekdy po 6.

2) s temi nemam zkusenost, ale Anavy dyluje

3) To zjistis pak sama, co ti vyhovuje lepe. Se suchaci lip trefis stelovani, patentky dele vypadaji jako nove, jsou mekke na brisku. Ja mam ted radsi suchace, ale mame i patentky.

4) U tech pouzitcyh asi zalezi, jak moc byly pouzivane. S tim osobni zkusenost nemam. Ale klidne bych na zkosueni kupovala bazarove, zjistis, co ti vyhovuje a pak si muze skupovat nove. A kdybys u latkovnai nevydrzela, nebude ti tolik lito penez. I kdyz treba Anavy prodas hodne dobre pak.

zlilly
7. říj 2012

1) ano, správně. ale časem zjistíš, kdy čurá, takže budeš přebalovat až když se počurá a většinu času bude suchej.
2) anavy sou dobrý. o tom žádná. ale určitě oceníš i jiný plenky. Já mám třeba radši a radši HD pastelky. a určitě zásobu čč. ne vždycky totiž potřebuješ superkrásnou a supersavou plínku.
3) to je věc názoru. já preferuju sucháče.
4) na první dítě sem kupovala použité, nechtěla sem moc investovat naslepo. a pro moje první vydržely. teď už sou teda některý hodně jetý, tak je postupně likviduju a nahrazuju. výhoda je, že teď už vím co jo, co ne, takže se nebojím ani větší investice do nových. použitý kupuju jen když je to fakt terno.

bamboolik
7. říj 2012

@eicul82
1.) když bylo mimčo menší, tak jsem přebalovala klidně i po hodině, hodně mi totiž kakal. JInak tak nějak když si vzpomenu, ale děláme i bezplenkovku, takže se snažím většinou udržovat ho v suchu. Ne vždy to ale jde, maximálně ho nechávám v plence 3h (pokud samozřejmě nespí).
2.) nejlepší jsou takové plenky, které sednou tvojemu miminku a tobě se s nima dobře přebaluje 😉 Obecně lepší je bambus (více saje) než bavlna. Pulky si vybírej podle toho, jeslti budeš více používat čtverce (tj úzké PULky) nebo kalhotovky (bachratější PULky). Jinak ze svrchních kalhotek se můžeš ještě podívat po prodyšnějších flísových nebo vlněných.
3.) toto je odvěký spor 🙂 Já mam raději sucháč, u staršího jsme měla nějaké na patentky, lépe se mi zapínaly při lezení, ale u mladšího (1rok) mi vyhovuje více sucháč, zapnu ho rychleji. Ono asi i záleží na jakých plenkách ten sucháč a patentky jsou. Na některých nejsou kvalitní sucháče (např Thirsties jsem si musela přešívat po prvním dítěti, protože slcháč odešel) a na Bambinex mi zase odletěl patentek. Pak si vyber 😅
4.) Kvalitní plenky můžeš mít i bazarové, vydrží. Ale to spíš textilní, PULky (AIO) bych brala jen maximálně po prvním dítěti, po více dětech jen za symbolickou cenu. Ono je přecejen PUL trochu náchylnější na péči, takže po 2 letech intenzivního a ne moc šetrého používání můžou kalhotky protékat.

Z obchodů mám výbornou zkušenost s Ekopleny, Brouczech (mají super individuální přístup) a Brána (asi nejširší záběr značek). Nemám moc dobrou zkušenost s Mamajou, přijde mi, že jim jde hlavně o to prodat a je jim trochu jedno co..

novi
7. říj 2012

potrebuju koupit svrchnaky, nejlepe jednovelikostni. mam rocni holcicku. libi se mi od anavy a bambolika. jen ted nevim jake. a jestli spise suchac nebo patentky. do ted jsem mela vse nasuchacale ted me oslovili anavy na patentky. mam ruznorodou vybavu. na den mam bambibex. na noc popoliny a tednejake anavy ...tech bych chtela jete nejake.budurada za jakekoli poznatky a rady. diky

terezka312
7. říj 2012

@eicul82 Z e-shopů doporučuju Babako, paní je super ochotná, kolikrát si vzpomenu, že bych k objednávce potřebovala ještě něco, co na stránkách nemaj, tak to napíšu a paní mi to zatím vždy sehnala, nemusím pak objednávat z více e-shopů. Navíc pokud je vše skladem, tak to posílá uplně okamžitě, jakmile má peníze, žádné zdržení. A výběr má velký, k objednávce si můžeš vybrat dárek, fakt doporučuju. Brána za mě dobrá na osobní nákup, ale e-shop se mi moc nelíbí.

betysek
7. říj 2012

@eicul82 Mám stejně staré mimčo jako ty.
1) před každým kojením (5-7x denně) + když se pokadí, tak hned. Někdy i v jinou dobu než před kojením, podle toho jakou má plínku - jak psaly holky - s čč častěji.
2) za mě Anavy super, Haipa-Daipa jsem měla jen svrchňáky, ale nic moc (já mám ještě po starší IV kalhotovky, Ella´s House, ale bambus je bambus). Mám i Little Lamb - savost super, ale sušení děs
3)asi se nedá říct, co je lepší, chce to vyzkoušet, jestli budeš brát Anavy, tak doporučuju vzít od každého jednu a uvidíš, u nás teď pořadí oblíbenosti Anavek - na snappku, sucháč, patentky (s těmi se pořád nějak nemůžu srovnat), i svrchňáky mám radši na sucháč - jedině svrchňáky Anavy a IV na patentky mi celkem vyhovují
4) já kupovala plínky tedy všechny nové pro první, teď jsem dokoupila jen pár Anavek a ty Little Lamb, ale taky nové, asi pokud počítáš s tím, že je použiješ i pro druhé, tak bych šla do nových, nebo koupit na bazaru nějaké minimálně použité

Deku Irmu nepoužívám, jak tu někdo psal, nelíbí se mi, že nemá certifikát pro děti do 3let a já bych jí to dala přímo na zadeček. POužívala jsem separačky Popolini, teď mám Disany, a pak pár IV - mysím polyester.
E-shop babako.cz, brouczech.cz, branakdetem.cz, ditezeskatulky.cz, ekopleny.cz - nakupovala jsem podle toho, co jsem zrovna potřebovala, abych to koupila v jednom a nemusela platit 2x poštovné

filipatereza
7. říj 2012

@novi Já s Bambolikem nemám zkušenost. Anavy PUL jsou super...

janistr
7. říj 2012

1, Ze začátku jsem přebalovala tak po těch 2-3 hodinách, když byla pokakaná, tak samozřejmě hned; teď máme na doma většinou jen čč a trošku zkoušíme bkm, tak přebaluju vždycky, když zjistím, že je počůraná. Když jdeme ven, přebaluju max. po 3 hodinách a v noci podle toho, jak se probudí.

2, S Anavama jsem moc spokojená, s HD nemám zkušenosti

3, Mám raději patentky, ale sucháč se zase trošku přesněji našteluje.

4, Já kupovala skoro vše nové, jen pár výjimečně zachovalých bazarových plenek a doufám, že mi na druhé dítě vydrží (taky to zatím nemůžu posoudit 🙂).

Z e-shopů jsem byla hodně spokojená s brouczech.cz, ekopleny a babako