Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
29. říj 2012

@betelgeuzz presne tak, ja jsem taky setrilek, vsak uz me znas 😀 Pro me byla nejvetsi motivace na latku ekologie a pak hned prachy.

janistr
29. říj 2012

@jasekd Taky mám bohužel kolem sebe takové maminky a není jich zrovna málo. Docela pravidelně chodíme ke kamarádce, kde jsme někdy i celé odpoledne a ze začátku jsem taky k jejímu chlapečkovi pořád čuchala, že musí být určitě pokaděný, ale smrděla tak Pamperska. Pokud je opravdu pokaděný, tak ho teda přebalí hned, ale dostává mě, jak to čůrání jakoby "potěžkává" a zkouší nacucanost té plínky. Já tam přebaluju průměrně tak třikrát a ona většinou vůbec. Minule si stěžovala, že některé jednorázovky jsou na nic, že je malej během chvilky pročůrá (jestli ta chvilka má být půl dne...).

helulela
29. říj 2012

@brasilka ahoj, taky ti s látkováním fandím. Máš k tomu sympatický přístup, že zkusíš a uvidíš, slevit můžeš vždycky 🙂 Já bych na tvém místě namixovala čč, Anavy vv vel. S a bazarové novorozenecké kalhotovky. S předskládaným novoskladem není problém, ale mně se ho často nedostávalo 😉 Čč jsem měla ráda vyžehlené a než na to došlo, už nebylo do čeho přebalovat a ráda jsem sáhla po kalhotovkách. Počty odhadnu 40-10-10. Při látkování dvou dětí jsem prala obden. Mazec to byl hlavně v zimě, kdy jsme měli v bytě permanentně roztažené dva sušáky, jeden na plíny a jeden na normální prádlo.
@herminka jé, to je hezký, taky moc gratuluju 🙂

herminka
29. říj 2012

Já musím, možná trochu na obhajobu "nepřebalujících" matek říct, že mi připadá, že jednorázovka smrdí už po prvním ucvrknutí 😒 To jsme na dovolené k synovi pořád čichali a ono nic 😅
Jinak se mě na látkovky ptala jedna holka v MC, že jich pár koupila cca v roce a že moc nevydrží, že UŽ po třech hodinách se dítě pročůralo. Nojono 😒

@betelgeuzz @heluela Děkuju 🙂

favofrenki
29. říj 2012

Holky můžu se zeptat jak na dětech poznáte že čůrají? Já teda poznám že kadí, ale čůrání ani náhodou. Vzhledem k tomu že počítám s častým přebalováním čtvercovek, tak bych se ráda naučila malého sledovat a zjistit kdy čůrá, protože je mi jasný že látkovka vlhkost do sebe neuzavře a nechci aby v tom byl déle než je nutné. Děkuju

helulela
29. říj 2012

@herminka 😅 no vidíš a to to ještě vypadá na nějakou dobrou značku, když vydržela tři hodiny 😉

helulela
29. říj 2012

@favofrenki já čůrání nepoznám, většinou do plenky sáhnu nohavičkou nebo se rovnou kouknu. Holky, co dělají BKM mají odpozorované signály. To může být, že se třeba dítě zarazí a zakouká do jednoho místa, začne nespokojeně kručet a určitě i spousta dalšího...

herminka
29. říj 2012

@helulela Právě že ne, podle toho, jak ji popisovala, to byla nějaká plenka á la ebay. Ale prý si tam došila vkládačku a už je to lepší.

tynkat
29. říj 2012

Ta bezplenkovka by mě taky zajímala.. Čekám už třetí mimčo, ale vůbec si neumím představit, že bych to vychytala včas.. Pokud má někdo osobní zkušenosti, určitě si ráda přečtu, jak to funguje.. ;)

brasilka
29. říj 2012

@helulela Díky za podporu 🙂 Nechci tvrdit že budu stoprocentně látkovat... Prostě zkusím a uvidím... Zvlášť s dvojčátky.. Mohla bys mi prosím poradit, které značky ještě dělají novorozenecké kalhotovky? Vím o Anavy, ale ty se na bazarech celkem špatně shání.. a pak ještě jsou celkem chváleny HD pastelka.. Ale jinak přehled nemám :( V mém okolí bohužel nikdo nelátkuje. Děkuju. Jinak sušák (možná i dva) je také na seznamu.. Jeden stávající nám stačit určitě nebude 😀

ivuska.h
29. říj 2012

@favofrenki Na našich děckách to poznat nijak nebylo a není... Prostě přebaluju tak nějak podle harmonogramu plus když cítím smrad 😀 Nebo teda Klárka občas postřehne první, když si Jůla hraje s nimi v pokojíčku 😅 Když jsem se jednou zamýšlela, jak často přebaluju, tak jsem zjistila, že je to mnohem častěji, než bych řekla, myslela jsem, že je to tak po 3 hod, ale ve skutečnosti spíš hodina a půl. Protože za dopoledne přebalím 2x (vstává v 8, dávám spát v 11) a odpoledne (12-20, odpo nespí skoro nikdy) určitě aspoň 4x. Málokdy má plínu fakt durch, jsem si právě říkala, že nějak asi málo čůrá a pak jsem zjistila, že vlastně asi přebaluju dost často 🙂)

ivuska.h
29. říj 2012

@tynkat Já jsem paradoxně bezplenkovala až se třetím dítětem 🙂) Ale jen do konce šestinedělí, protože jakmile začla sledovat okolí, už nebyla ochotná čůrat, jen hleděla, kde co lítá a zadek zaťatý 😀 Ale do té doby měla skoro veškěré kadění a velko část čůrání mimo plenu.

pampeliska1
29. říj 2012

@jasekd @betelgeuzz
To já jsem si právě říkala, že ještě že látkuju, jinak bych za jednorázy vyprodukovala 2x tolik odpadu než ostatní, protože bych musela přebalovat po každém učůrnutí (a že jich je!). Já teda dávám jednoráz na noc a když jdeme někam dýl z domu a třeba ráno jsem si 100% jistá, že je pokaděná a nic.. Nemohla bych to teda čuchat cca 2 roky v kuse 😅

@brasilka když píšeš o těch sušácích, tak bych ti poslala tip na sušák, který bych chtěla 😵 ale možná ho znáš, zabere o dost míň místa než klasický sušák a myslím si, že na sušení látkovek je ideál: http://www.mall.cz/susaky-vnitrni/vileda-susak-... ale teda krapet dražší 🙄

helulela
29. říj 2012

@brasilka nemusí být pojmenované zrovna "novorozenecké", je to většinou nejmenší velikost u vícevelikostních plín, jak jsi psala, že máš BL XS/S, TB vel. 1... Ještě mě napadají Imse Vimse, kvůli savosti radši froté než flanelové - novorozenecké stačí, jednovelikostní už pak nebrat. Pastelka je střihem geniální plína, nemám na ní ráda materiál. Na novorozence mi připadala objemná, ale jasekd ji má v albu na novorozenci úplně nádherně umotanou.

brasilka
29. říj 2012

@helulela jj, díky omrknu to...

aemmi
29. říj 2012

@favofrenki taky nepoznám, kdy čůrá, přebaluju spíš ze zvyku, tak po 1,5 až 2 hodinách doma, venku je v plence samozřejmě o dost déle

bamboolik
29. říj 2012

@herminka jj takyjsem měla pár maminek, co se ošívaly, když jsem řekla, že se přebaluje po 2-3h jak je přebalovací cyklus. A paní na mě koukaly "to jako tak často??" Mi řekněte, co mají tak důležitého na práci, že je jim těžko si 1x za 3h najít 5min na přebalení dítěte?? 😕

@janistr měla jsem teď nedávno stejnou zkušenost, úplně se mi zvedal žaludek, když šel její synek kolem 😝

janinek
29. říj 2012

@herminka Take blahopreji a preji hdoen zdravicka obema.

@pampeliska1 U nas dnes padlo 15 papirovek, fakt to nechapu.

K tem susakum, na angl. latkovaci diskusi jsou ted unesene z toho zahrivaneho, jak i aktivne fakt susi.

herminka
30. říj 2012

@bamboolik Akorát když pak dítě při přebalování bojuje, není to zrovna aktivita, na kterou se těším, ale co už, že. A musím říct, že moje sestra se divila, jak často přebaluji - s látkou můžu, no 🙂

dandelion
30. říj 2012

@herminka Heeezký 🙂 gratulace 🙂)

lisa1205
30. říj 2012

Ahoj holky látkařky 😉
od narození syna do jeho teď 10měs. úspěšně látkujeme, teď jsem trochu bezradná, hledám nějaké PUL svrchňáčky, které budou příjemné. Koupila jsem PUL Anavy, protože miluju jejich fleesové kalhotky, jenomže ty fleesáčky mi pročůrá, protože už si holt neucvrnkne, ale má proud jako velkej chlap 🙂
A ty PULky mi nevyhovují, mají uvnitř takové ty cvočky a přijde mi, že na den, když mu tam dám jen jednu složenou čtvercovku, má z nich otlačené nohy. Na ven bezva, to hodně vycpu, takže ho nic nemůže tlačit.

Kombinuju to sice z bezplenkovkou, jenomže on jak teď začal řádit a všechno prozkoumávat a všude lézt, tak mi na nějaké hlášení čůrání kašle. Kakošení to jo, to si řekne..
Ale zpátky k těm kalhotkám..máte pro mě nějaký tip?

Díky moc za rady.

erika2
30. říj 2012

Mám dotaz, určitě se mezi diskutujícími je někdo, kdo šije. Chtěla bych si vyrobit nějaké rovné plíny z něčeho savějšího než je bavlna. Přemýšlím o bambusovém flauši. Musí se okraje entlovat či zapošívat, nebo se to nepáře, podobně jako PES flís? Dík za radu.

luciesofi
30. říj 2012

@janinek Jani, jak to vypadá s Leuškou a vyrážkou? Magdi se dneska na podbřišku udělalo něco, co vypadá jako atopický ekzém..☹

tynkat
30. říj 2012

@katyxq Děkuji! 🙂 Mrknu se..
@ivuska.h Teda klobouk dolů.. V šestinedělí si to neumím představit vůbec.. Myslela jsem, že bych to zkusila spíš později, ale musím si o tom nejdřív něco přečíst..
@pampeliska1 Ten sušák je super, taky by se mi hodil.. Termín mám v lednu a to budu bez sušičky a s jedním klasickým sušákem asi ztracená.. Asi si napíšu ježíškovi.. ;)

janinek
30. říj 2012

@luciesofi Tak to vypada podobne jako u Leus. Jinak ji se to prave vratilo, jak sjem psala, tak ji zase mazu kortikoidy. Cekam, az to zmizi uplne, abych zase mohla zkouset latku.

luciesofi
30. říj 2012

@janinek Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc mi to přijde jako plíseň... 😒 Každopádně teď má na sobě papírovku a spinká....ty látkovky to místo strašně dráždí ☹
Ach jo ☹

janinek
30. říj 2012

@luciesofi Vitej v kvasinkovem raji asi :( Chjo, berusky nase. Leus ma tpampersku ted, mame baby dry, musim rict teda, ze sedi lepe nez ty eko plinky, zase ale o to vic smrdi 🙂

luciesofi
30. říj 2012

@janinek Já mám eko babylove, ale už se probudila a je bez plínky...to zase bude spotřeba podložek 😀
Mám doma Canesten....nevím, jestli jí to tím namazat ☹

aemmi
30. říj 2012

@janinek
@luciesofi se bohužel přidáváme do klubu ☹ červenej zadek, sem tam červený pupínky, některý s červenou čepičkou 😖 mažu Imazol 😒