Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlatouch
23. črc 2011

Ještě by mě zajímalo, jak k tomu dojde, že z přesvědčené uživatelky se zničehonic stane závislá sběratelka 🙂

luccii
23. črc 2011

@ivuska.h diky moc, na Kiko lux jsem zapomnela, MaM neznam

rozarka65
23. črc 2011

Ahojky,holky, jak se to stane,že se vlňáčky sdrcnou? Já jen,teprve mě to čeká,tak čeho se mám vyvarovat...zvlášť,když jedny vlňáčky mám půjčené...děkuji...

ladida.l
23. črc 2011

@rozarka65 když je vypereš v moc teplé vodě...

rozarka65
23. črc 2011

@ladida.l děkuji,takže ideální je tak 30st.?

ladida.l
23. črc 2011

nejlepší je ruce ve vlažné vodě - do pračky bych se je bála dát...

rozarka65
23. črc 2011

@ladida.l Já myslela teplotu vody,ne že to dám do pračky...to bych se taky bála....A plínky peru na 60st.,odkdy se můžou prát na 40st...?

florentina
23. črc 2011

@rozarka65 vlňáčky taky peru v ruce ve vlažné vodě a co jsem řešila já, neb je používám krátce, že na obalu psali, že se hlavně nesmí střídat teploty, takže ve vlažné vyprat i vymáchat /né třeba ve studené, aspoň tak tam bylo napsáno, že jim vadí i střídání teplot/.
Jinak normální plíny peru taky na 60 a otázku od kdy se mohou prát na 40 moc nechápu. Jako když chceš, tak je per na 40 klidně hned, myslím, že je spíš vždy důležité dodržovat maximální teplotu uváděnou na plínách, abys je nezničila, směrem dolů je to podle mě jedno. Tam jde potom jen o to, zda ti to přijde hygienické a zda to odstraní všechny skvrny. Já budu na 60 prát dál, mám tak lepší pocit, že je to hygieničtější.

rozarka65
23. črc 2011

@florentina Děkuji...A k té teplotě,myslela jsem,že alespoň v šestinedělí by se měly prát na vyšší teplotu...Zatím mám jen čtvercovky (ty používám pod hlavičku,na přebalovák...),vv a zavazovačky...a plínky jsou "jen" počůrané....Tak myslíš,že je lépe prát na 60st.,že je to hygieničtější...?

florentina
23. črc 2011

@rozarka65 je fakt, že já psala o kalhotkových plínách, na těch mám komplet na všech max 60. myslím, že vv a zavazovačky budou asi to samé, ale nevím, nemám. Jako jestli myslíš na 60st. lépe než na 40st, tak podle mne ano. Ale co se týká čč, tak ty se mohou i vyvářet a je fakt, že já je celé šestinedělí prala na 90 a žehlila. Ale to je pak nutné je prát zvlášť. Já v šestinedělí používala papírovky a na pusu a pod hlavu a tak čč a ty jsem prala na těch 90. Po šestinedělí látkuji plně a abych nemusela plíny oddělovat, tak peru kalhotkové i čč dohromady na 60 a už nežehlím. Já nevím, do jaké míry je v tom rozdíl, je fakt, že taky se uvádí, že žehlení nemá moc cenu, že to by se muselo těsně před použitím, protože jinak uskladněné plíny jsou v nesterilním šuplíku či jiném prostředí a sterilní pak stejně nejsou. No já to brala podle pocitu. I doktorka mi říkala, že první 4 týdny, dokud se dítě považuje za novorozence je třeba dbát maximální ohled na čistotu po všech stránkách a tak já pro svůj pocit prostě vyvářela a i oblečky jsem prala aspoň na 60 /i když na nich bylo třeba uváděno i méně/ a žehlila. ALe znám i maminy co to tak neprožívají a mim jsou stejně nakonec v pohodě, takže je to na tvém uvážení.

ivuska.h
23. črc 2011

@zlatouch To je buď infekce od již nemocné osoby nebo ti prostě samovolně přeskočí 😀 😀

florentina
23. črc 2011

@ivuska.h 😀 to je fakt super, ale uvědomuješ si, že na šíření té infekce máš značný podíl, díky svým krásným plínkám 😀 ?

katyxq
23. črc 2011

@florentina Rozhodně - já ještě zdaleka ani neporodila a už jsem závislák 😀 Jen se objeví nové plínky, tak budu objednávat, neb už konečně vím jaké ... růžové (tak doufám, že jich bude dost a velký výběr 😉).

florentina
23. črc 2011

@katyxq 😵 gratulovat dopředu se nemá, ale moc vám holčičku přeji 😵

kacenka_brno
24. črc 2011

holky moc děkuji, všechny odkazy jsem si dala do záložek a vždycky jak budu mít čas tak budu studovat, všechno pořádně pročtu ;o), videa jsou super, jsem ráda, žě někdo pro ná začátečníky v tomto natočil video jak se látkovky používají. Děkuji moc holky 😉

baca
24. črc 2011

@rozarka65 já teda peru vlňáky v pračce program an vlnu, na 30, a když jsem se te%d nedávno snažila čistě záměrně vlňáky trochu srazit, tak jsem to dala na 60 a ani to s nima nehlo, jen mi připadly takové čistější 🙂

urugu
25. črc 2011

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, co používáte za šetrné eko prostředky na odstraňování skvrn nejen z látkovek. Mne například na látkovkách zůstaly skvrny od hovínka z borůvek či malin a musím říct, že nejdou moc dolů. Použila jsem Ecover a Amway, ale nic. Potřebovala bych nějaký univerzální a fakt dobrý odstraňovač skvrn i na dětské oblečení. ☹ 🙂

ivuska.h
25. črc 2011

@urugu Žlučové mýdlo (v DM zn. Denk Mit, Gallseife) nebo perkarbonát sodný (sůl na skvrny, v DM Fleckensaltz). Ale některé fleky prostě nevypere nic, když už jsou "zažrané", jediná pomoc je namazat žlučákem ihned po vzniku skvrny, což vždycky nejde... Takže spíš doporučuju si skvrn přestat všímat, ušetříš práci i nervy 😀

kacenka_brno
25. črc 2011

holky ještě jsem se chtěla zeptat, jak se bojuje s látkovkama v porodnici? nebo do porodky si berete jednorázovky? jde o to, že já su v těhu na heparinu takže strávím v porodce min týden s dítkem a nevím kam budu schovávat pokakané, počůrané látkovky a kde vemu čisté. Vím, že mi je může donést vyměnit manža, ale s mým štěstím u prvního dítka zrovna byla chřipková epidemie tak za náma tatkové ani nesměli 😠

reruna
25. črc 2011

@kacenka_brno já bych pro klid teda do porodky vzala papírové, ale tak šlo by to i těma látkovkama, kdybys moc chtěla, tak bys počurané dávala do igelitky nebo do pul pytlíku jestli máš a tm by to bral domů a nosil čisté.... v případě epidemie by to jen předal sestře u dveří třeba... Já jsem měla papírové.

ivuska.h
25. črc 2011

@kacenka_brno V porodce jsem měla jednorázovky, ale je fakt, že se na nich zpočátku dost špatně pozná, jestli dítě čůralo a člověk je z toho pak nervní...

erinka83
25. črc 2011

@ivuska.h u nás se sledovalo první čůrání tak, že do jednorázovky se dala čč...

marketuska
25. črc 2011

holky, chci látkovat a mám nakoupené různé druhy plenek s tím že dokupovat budu co nám bude sedět 🙂
chtěla jsem se zeptat, kolik plenek se dává novorozenci, když budu používat klasické čtvercovky?

ivuska.h
25. črc 2011

@marketuska Úplnému novorozenci stačí jen samotný novoroz. sklad z jedné čtvercovky, většímu tam pak dovnitř přidáš druhou čtvercovku poskládanou na osminy nebo šestiny, jak ti to vyjde.

marketuska
25. črc 2011

@ivuska.h fakt? to stačí? já jsem si myslela, že novorozenecký sklad +min další plenka a to jsem přemýšlela, jestli to nebude málo - fakt to nepročůrá?

ivuska.h
25. črc 2011

@marketuska To je hrozně individuální podle toho, jak moc ti dítě bude pít... Úplný novorozenec (cca těch prvních 6 týdnů) pije dost malé dávky a obvykle při každém kojení kadí, takže stejně vždycky přebalíš, tj. za ty 2-3 hodiny od kojení po kojení nestihne plínku pročůrat (počítám-li, že na jedno kojení vypije ze začátku sotva 50 ml, později třeba 80 ml, tak si to zkus na tu čtvercovku nalít a uvidíš, jak to nasaje).

jasekd
25. črc 2011

@kacenka_brno Ani nevim, zda tu nektera z nas mela latkovky v porodnici, spis asi ne. Me by to ani nenapadlo. Koupit ten 1 balik mi nevadilo, my totiz ani po doktorech nechodime s latkovkou, protoze je holka furt pokakana, takze papirovky doma mam. S klukem jsem i po doktorech zacla chodit s latkovkou (AIO) cca v jeho 5ti mesicich (to uz byl na UM), a ted se zas k doktorum vracim k papirovkam, protoze je velkej a dost protyka, cura uz moc velky davky. Holka dokud bude plne kojena, asi k Dr latkovku mit nebude. Zakazovat ti to nikdo asi nemuze, skladovala bych v PUL pytli nebo igelitce a mozna se tedy snazila uz v porodnici o BKM. Ale ja teda signaly u novorozence nejak nevychytala, nejak nam to s Vendy vubec nejde 😅 Na cinaku si hovi jak budha, cumi kolem sebe a az me bolej ruce a dam ji na prebalovak, pripadne do pliny, kona 😀 Takze skladovat pliny pokadeny by se mi v porodnici nechtelo. Letos jsem teda mela nadst., kde jsem byla sama, tam by to slo spis. JInak se priprav, ze budes za exota 😉

jasekd
25. črc 2011

@ivuska.h To curani slo nekdy na papiru poznat jen podle tech cervenejch krystalu 😝 A kdyz jsme byli na nefrologii s Martinem, davala jsem na curani latkovku, kdyz potrebovali, aby se vycural a pak hned vysetrovat. Teda ted jak je velikej, tak uz se pozna jasne, kdyz cural, ale kdyz byl malej, tak clovek patral na papirovce jak Federalni kriminalni ustredna nekdy 😝

kacenka_brno
25. črc 2011

děkuji, já jsem právě chtěla do porodky jednorázovky, spíš jsem si říkala, jak tam z látkovýma budu bojovat. 😉

florentina
25. črc 2011

@kacenka_brno nebojuje, jede se v papíru🙂 Já teda byla v porodnici ráda, že jsem a rozhodně bych nechtěla ještě řešit počůrané plíny a hlavně si myslím, že by se to opravdu nesetkalo s pochopením ze strany personálu i spolubydlících.

a jinak čůrání jsem musela sledovat až do 6 týdnů, kvůli problémům s laktací a protože jsem to opravdu nepoznala, tak jsem to řešila jednoduše, začala jsem plíny vážit na kuchyňské váze 😎 Bylo to rychlé a měla jsem i přesný přehled kolik bylo vyprodukováno🙂