Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petkula
12. čer 2012

@koukolinka1 , @bamboolik , @rebelie
děkuji za tipy, jen se chci ještě zeptat - je rozdíl, když se ty kalhotky zapínají na suchý zip a když na druky? Je některé zapínání lepší nebo horší? Nakonec uvažuji, že stejně asi pořídím svrchní kalhotky a vkládací plenky. Slyšela jsem, že ty bambusové pleny hodně sají - je to pravda? Nebo co doporučujete jako vkládací? Já mám doma ty klasické látkové pleny ale ty asi hned prosáknou...

bamboolik
12. čer 2012

@petkula sucháče i druky mají své klady i zápory. Suchče lépe nastavíš na přesnou velikost, ale můžou se někdy opotřebit (u některých kalhotek do dělají, záleží na kvalitě). Starší děti si třeba sucháče i rozepínají, takže přes plínku musí mít vždycky nějaké trenýrky, bodýčko atd. Cvočky oproti tomu děti tak jednoduše nerozepnou, dají se zacvaknout na přesné místo, i když dítě utíká, ale zase u méně kvalitních se ti může stát, že se ti cvoček vycvakne. Ale to se většinou nesstává. Nevýhoda zase je, že nejdou tak hezky přesně dotáhnou jako sucháče.

Kadý má své oblíbené, většinou je to tak, že na mimča mívají sucháč a na starší batole už cvočky.

Jinak bambus dobře saje, vkládací plenky z bambusu je určitě dobrá volba.

helulela
12. čer 2012

@noone fakt? To jsem nečekala, snad to oprání spraví 😒

helulela
12. čer 2012

@ivuska.h tééééda, to jsem nečekala, super 🙂 🙂 Admini, díky, že jste to přehodnotili.

helulela
12. čer 2012

@petkula klasické čč máš tak na jedno vyčůrání, hodí se, když už třeba trénujete na nočník. Mohla bys zkusit bambusové vv Anavy a přes ně svrchní kalhotky - jednoduché, savé, za dobrou cenu.

helulela
12. čer 2012

@kesurka nevycpaná HD (ten flís ani nepočítám) není moc savá. Nejdřív bych zkusila bambusovou vkládačku a pak až případně nové svrchňáky.

schnek
12. čer 2012

@aemmi jj, normálně nejmenší spodky 😉 já jsem třeba měla i pro kluky malý slipy a dávala jsem jim přes léto do nich čč nebo vv s vlněným obdelníkem

kesurka
12. čer 2012

@helulela no jo jsem trubka, už mám objednáno 🙂 sváděla jsem to na svrchňáčky neprávem 🙂

betuse
12. čer 2012

holky prosím za radu, co myslíte - látkovat s dvojčátky??? 🙂

schnek
12. čer 2012

@petkula zkus ebay, nová jednovelikostní kapsová plína vč mikrovláknový vkládačky vyjde cca na 4 dolary Mám a vřele doporučuji, stačí dovycpat složenou čtvercovkou 🙂

http://www.ebay.co.uk/itm/U-PICK-POCKET-BABY-CL...

janistr
12. čer 2012

@ivuska.h Paráda, vítej zpět :D.

bamboolik
12. čer 2012

@betuse proč ne 🙂 Zrovna nedávno jsme dělali jednu kompletní sadu pro rodiče dvojčátek. Ti teda byli spíše vyjímka a látkují plně včetně návštěv, procházek a nocí. Pak mám kamarádku, která látkuje dvojčátka na doma a na noc, pochůzky, návštěvy používa jednorázovky. Hlavně šla do toho kvůli finanční úspoře a je spokojená.

helulela
12. čer 2012

@betuse i takové tu jsou - @zvalentova @mishule78 - třeba se podělí o zkušenosti 🙂

helulela
12. čer 2012

@kesurka abychom jim nekřivdily, třeba jsou už špatné, ale dovycpat to chce každopádně... napiš pak, jak to dopadlo

betuse
12. čer 2012

@helulela
@bamboolik díky holky, finanční stránka hraje u nás taky důležitou roli, pročítám to tu, tak se snad nějak zorientuji 😉

bamboolik
12. čer 2012

@betuse teprve čekáš nebo už máte dvojky doma?

schnek
12. čer 2012

@betuse pamatuju @kili, ta měla kluky v látce a ještě s oběma bezplenkovala

betuse
12. čer 2012

@bamboolik čekám,jsem 25tt , ale z více důvodů přemýšlím právě o látkových plenách 🙂

ivuska.h
12. čer 2012

@betuse Já znám dokonce látkující maminku trojčat 😀

helulela
12. čer 2012

@ivuska.h Ivo, mohla bys napsat nějaké podrobnosti ze zákulisí tvojí "resuscitace"? 😉 Strašně by mě to zajímalo.

mmiirrkkaa
12. čer 2012

@ivuska.h Přidávám se k @helulela, taky by mě to zajímalo. Já měla smutek až jsem si z toho musela objednat noční Anavku, abych měla "náplast na bolístku" 🙂

ivuska.h
12. čer 2012

@helulela
@mmiirrkkaa Celkem veškeré žádné nejsou, na šicí diskuzi i tady byla spousta příspěvků na moji podporu, admin psal, že má dovolenou a že se na to v úterý podívá a dnes prostě napsal, že mi účet odblokoval. Jinak já už jsem s nimi nijak nekomunikovala a žádné vyrozumění mi nepřišlo.

helulela
12. čer 2012

@ivuska.h a já čekala nějakou napínavou kovbojku 😀 Každopádně hlavní je ten výsledek 🙂

mmiirrkkaa
12. čer 2012

@helulela Přesně tak, hlavní je výsledek. No a Áda na tom aspoň vydělal noční plínu 😎

jasekd
12. čer 2012

@helulela uz doma, operace vcera, vse OK, ale bylo to horsi nez cekali, narusena kost, celkem velky... Jizvu ma 4-5 cm, v obliceji 🙄 Martin prijel nemocnej, zas nachlazenej, Vendy je borec, snasela tu hospitalizaci s prehledem, je to statecny dite. Az budu mit fotky, hodim ti tu nasi krasavici na Lekarky, kdyz se na me podiva, tak se ji az leknu 😅 😀

ivuska.h
12. čer 2012

@jasekd Týjo, co se stalo? 😨

helulela
12. čer 2012

@jasekd jejda, ještě že už je to pryč, nakonec možná dobře, že jste byli v Motole... fotku statečné holky určitě dej a přejeme rychlé a nekomplikované zahojení!

jasekd
12. čer 2012

@ivuska.h Jee, ty jsi zpatky? 🙂 Jen jsem zahledla, ze se tu resil tvuj pripad... Planovana operace na ocnim v Motole, cysta v oblasti oka.
@helulela Asi tak... Napisu na doktorky. Reknu ti, ty decka, co jsem tam videla, nic moc, je to trapeni 😝 Prezit se to dalo, za chvili jedem s Martinem, Vendy me uplne dostala, jak je statecna. Urcite ji to boli, ale ona jen obcas rekne, ze ji to boli a ja ji reknu, ze to musi vydrzet, a ona jen pokyve hlavou a rekne ANO... a hraje si dal! Takze nedavam ani analgetika 🙂

baarca
12. čer 2012

Nemá tu někdo zkušenost s látkovkama při neštovicích? Holky lékařky? Karulda se pomalu osypává a určitě nějaká neštovice bude i na zadečku a trochu se bojím té vlhkosti. Je mi jasné, že hlavně často přebalovat, ale Karulda zatím čůrá jako štěně, neustále.

helulela
12. čer 2012

@jasekd takhle rozumná, to vážně zírám 😲
@baarca fakt nevím, my neštovice zatím neměli, tak jsem to nemusela řešit. Radši bych ale dala jednorázovky.