Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

permonik7
28. říj 2010

@suik on se ten sucháč začne otáčet až na větších dětech, my byli s IV velice spokojeni, proto jsme šli do větší velikosti, ale bohužel je neužijeme a měli jsme je párkrát. Dokoupili jsme jiné a tyhle nám už leží ve skříni. Kdyby někdo chtěl, dala jsem do bazaru nevyužité kousky.

mooncaa
28. říj 2010

Já mám svrchňáky Trirsties duowrap velikost 1 a myslím, že je to zbytečné, to zmenšení jsem nepoužila ani na novorozeně, ale pro nějaké menší miminka se možná užije, my měli 3.77 při narození a 2. den po návratu z porodnice. Pak mám ještě IV S a ty jsou nám taky dobře, jen bych teď v začátku ocenila možnost dávat sucháče i přes sebe jako u Tristies, kde to pro změnu nepotřebujeme. Ale sucháč je velký, takže lehce přes sebe stejně dávám.
Pak mám ještě fleese Anavy, ale zatím moc nepoužívám, dělají nám velký zadek, takže až poporostem je využiji.
Ještě mám nějaké vlňáčky, ale ještě jsem je ani nenalanolinovala, kadíme skoro pořád, takže PUL jsou asi zatím lepší.

K novoskladu já než dám ty cípy dopředu tak je přehnu napůl na ještě tenší nudli abych to neměla tak široké přes stehýnka - nevešlo by se stejně do vrchních kalhotek a musela bych zahrnovat, no a od té doby vaječina prakticky neproteče.

Stejně chválím jaký je to pokrok novosklad a kalhotkové plenky a i ty PUL kalhotky jsou super. Já na 2 starší děti znala jen čtvercovky narovno a igelitové kalhotky - buď na sucháče a drahé, které vydržely sotva měsíc a pak se ten igelit vevnitř potrhal, nebo Sandry na knofliky - levnější, které hůř seděly, ale igelit vydržel o něco déle, pak stejně ztvrdl, popraskal a začalo to protékat. No a vaječina protekla na kalhotky téměř vždy a často i na oblečení. To pak svlékat prokaděné bodýčko přes hlavu a neumatlat dítě na místech, kde ještě bylo čisté bylo docela umění.
Teď ty meganálože vaječiny mi protekly na PUL jen 2x a na oblečení ani jednou. Je pravda, že látkujeme zatím 2 týdny, ale malá kadí pořád.

andelka
29. říj 2010

@kesurka jo, jak píše Suik, tak ten sklad , to založení taky nedělám, to nemá cenu, stejně to nedrží, motám to až kolem nožiček.

andelka
29. říj 2010

@permonik7 já jsem teď koupila IV v M, tak ty snad ještě unosíme. A jaké máš svrchní teď, když IV škrábou?

kesurka
29. říj 2010

@andelka ach jo, kolem zadečku, ale jak? já nemám žádnou představivost a co nevidím, nedokážu ☹

andelka
29. říj 2010

@kesurka Chápu, mi to též musel někdo ukázat. Chci to nafotit pro sestřenku, snad se k tomu o víkendu dostanu, pokud mě někdo nepředběhne, tak to tu dám, jestli to bude trochu vidět.

reruna
29. říj 2010

s IV mám taky zkušenost, že dokud byl menší a moc se nehýbal, tak úplně super, jak začal sedět a lozit, tak se mu to začalo na břiše kroutit jakoby dovnitř a sucháč už ho mockrát poškrábal, vždycky to zapínám co nejvíc doprostřed, ale jelikož je máme už 9 měsíců, tak ten sucháč už skoro nedrží.... a taky mi už provlhávají

nika
29. říj 2010

přidávám se IV super na malé mimi, u nás teda sucháč neškrábal ale pak už moc nedržel a taky nám hodně provlhávaly, jak se malá hodně plazila a ležele na bříšku.
teď hledám nějáké PULky, kdybych já ale věděla co chci,že 😀

kiriki
29. říj 2010

Dobrý den či ahoj.
chtěla bych se zeptat- mám doma ročního kluka a používáme látkové pleny,jen na noc máme jednorázovky.teď studuju vysokou a píšu bakalářku. a mám téma látkové a jednorázové pleny. chtěla bych vás požádat zda bych vám zde mohla dát anketu na vyplnění.moc by mi to pomohlo. předem děkuji za ohlasy a hezký večer. Kristýna

duzame
29. říj 2010

@kiriki 😀 myslím, že jsi na správném místě

lirita
29. říj 2010

🙂

sussanah
29. říj 2010

@kiriki tady bude spousta dobrovolniku na dotaznik 😉

peko
29. říj 2010

@kiriki - taky ráda odpovím na anketku 😉

katka82
29. říj 2010

@kiriki jj to je něco pro nás 😉 šup sem s ní 😀

joohana
29. říj 2010

@kiriki Ahoj, jasně, jsme celé žhavé pokecat o plínách 😀 . Bez ironie, jsme tu trošku maniačky-doufám že se holky neurazíte 😉

sussanah
29. říj 2010

@joohana no, ja se neurazila, priznavam se k zavislosti dobrovolne. Uz abychom meli druhe mimco, nejak mi ty plinky chybi 😢 a uz mam vybrane, co vyzkousim na dalsich detech 😀

suik
29. říj 2010

@kiriki sem s ní 😉

ja ted dumam, jestli neobjednat dalsi pliny 😀, ale kdyz vezmu tu castku co jsem za to dala, tak nevim nevim...ale nektere pliny mi uz prestavvaji vyhovovat. Taky ted vetsinu vajeciny chytam do zachoda, coz znamena i vic litani a hledam neco co by se i rychle odepinalo a zapinalo. Zkousela jsem čč slozenou cca na velikost vkladacky jen tak do anavy flísáčků....dobry, ale velkou naloz by to asi nezvladlo...
libilo by se mi neco jak tu ukazovala tusim @veselazu kalhotky a do toho rovnou pripnout plinecku, ale z ameriky to asi neobjednam.

ja zacinam byt zavislous solidni 😀

suik
29. říj 2010

jo a diky se skusenosti s IV, tak ty vetsi asi kupovat nebudu. ...nejhorsi je, ze se neco osvedci, ale za chvilku uz to je jinak a chtelo by to neco jinyho, mate to taky tak? Nebo jsem divna? 😅

Jeste jsem se chtela zeptat na zkusenosti s prodejem plen z druhe ruky, uvazuju ze neco poslu dal, bohuzel to jsou ty, co i ja mam z druhe ruky, tak nevim jestli by to nekdo chtel....za nejaky mensi peniz. Pro me to je trochu slozitejsi to prodat, pac to musim po nekom poslat do cr a pak ho poprosit aby to poslal, nejlepe vse najednou 😀...nevim jestli by se vyplatilo to poslat z nemecka.

maly_prcek
29. říj 2010

@kiriki Jasné, hoď to sem, napíšem, přesně tak, jsme maniačky 😀 😉

kiriki
30. říj 2010

Dobré ráno. moc děkuji za ochotu pomoct. byla bych teda nejraději,kdyby to vyplněné šlo poslat na mail- abych v tom měla přehled 🙂
KOLIK MÁTE DĚTÍ:
JEJICH VĚK:
VÁŠ VĚK:
JAKÉ POUŽÍVÁTE PLENY: zde počítámže všechny napíšete látkové,tak budu psát už jen otázky o látkových
JAKÝ TYP A PROČ:
JAKÉ JE U VÁS CENA VODY A ELEKTŘINY:
JAK ČASTO PŘEBALUJETE:
kdyby jste měly ještě nějaké připomínky tak je tam klidně připište. a kdyby některá z vás měla tip,de najdu složení jednorázovek( nejlépe přímo obal plen) tak budu ráda. moc děkuji Kristýna. jo a mail je kristyna.kubaska@seznam.cz

joohana
30. říj 2010

@suik A proč to nestřelíš přes e-Bay? Nebo tam použité plíny nefrčí?

suik
30. říj 2010

@joohana nevim, to jsem nezkoumala, ale nemuzu se tam prihlasit, uz jsem to zkousela nekolikrat. Navic spis potrebuju penize v korunach, abych za to mohla nakoupit jiny 😀 - z čech.

betelgeuzz
30. říj 2010

@kiriki ráda odpovím, akorát nevím, jak zjistím cenu elektřiny. Zrovna nám přišla faktur, jsme nad tým seděli, ale je to nepřehledný, asi aby se v tom nikdo nevyznal. Cena za distribuci, cena za služby, cena za xy... 😠

slunicko76
30. říj 2010

@kiriki Tino, tak ja uz email odeslala!

katka82
30. říj 2010

Taky dobrovolně přiznávám svoji látkovací mánii,závyslost a posedlost 😉 😀 😀
@kiriki večír(až bude čas) se na to vrhnu 😉 🙂
@suik to se mi též sem tam stane a není to jen otázka plínek 😉 se pro něco nadchnu( a případně nakoupím kvanta) a pak zjistím že je to na prd 😅 😀

sussanah
30. říj 2010

@kiriki tak uz se taky chystam vyplnit dotaznik. Ale s tim slozenim jednorazovek, to bude asi slozitejsi, protoze to myslim bezne na obalech plen nebyva 🙄 Asi aby matky nevidely, co vsechno tomu diteti davaji na zadek 😔 Mam doma Babylove normalni a natahovaci a ani ne jednech to neni napsane.

slunicko76
30. říj 2010

tak hlasim, ze zaciname prechazet na plinky narovno!, zkusila jsem to ,protoze BM PUlky zacaly byt mensi a na ty plenky narovno to vpohode natahnu! Jinak dalsi kalhotky jsou jeste na to velke, tak to stridam! Jen to kakani jsem vcera zakrikla, pri tomhle systemu se to rozplizlo az na svrchnacky
@kiriki a urcite nebudu sama, kterou bude zajimat vysledek

Slozeni na Pampers jsem nasla, tak poslu emailem

slunicko76
30. říj 2010

omyl, to je jen slozeni plet.mleka, co obsahuji

sussanah
30. říj 2010

@slunicko76 no uz jsem ti chtela napsat, at mi to posles do IP, ja totiz po slozeni plenek uz delsi dobu patram a nasla jsem jen nejake obecne slozeni no-name plenek na jednom UK serveru. Takze pokud by nekdo mel slozeni takovych tech znacek u nas, tak bych ho taky rada znala.

sussanah
30. říj 2010

@kiriki email poslan, vse vyplneno 🙂