Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
12. črc 2010

@markusko Je to tak jak pise Ivuska, ja to kdysi snad cetla na strankach HD, ze zkouseli bez toho PES a ze to nic nevydrzelo, nebo co.
Ja jsem dneska dala poprvy Alany z DM, kdyz jsme sli na kycle, a moc se mi teda nelibej, je to takove sustive, pripada mi, ze ho to musi skrabat, predtim jsem k Dr davala Pampers, koupili je nasi, kdyz jsme byli v porodnici, a ty uz jsou mu male, ale pripadaly mi prijemnejsi. Ta Alana by mela byt rozlozitelna, proto je mame, znamena to, ze se da hodit i treba do kompostu, kdyz ji mame jednou za cas? Takze by nebyl plnej komposter plin, to by asi nefungovalo 😀 Mam pocit, ze js nekde o nejakejch takovejch plinach cetla, ale mozna je to blbost.

markusko
12. črc 2010

@jasekd Díky za vysvětlení 🙂
Alany podle mě nejsou rozložitelné 100%.. takže s tím kompostem nevím... Nám taky nevyhovovaly, ony jak neměly vzadu tu gumičku, tak nic nedokázaly zachytit...
My máme teď na zkoušku pár Wion, nevypadají moc věrohodně 😅 , ale vydrží celou noc, jsme spokojení 🙂 . Ale jsou hodně drahé (12Kč/kus), takže jsme je měli opravdu jen na zkoušku. Ty jsou 100% biodegradabilní.

kvakulka
12. črc 2010

@beruskanula Dívala ses na Fleru? projdi si kdyžtak, co mi to vyhodilo na dotaz "zavinovačka"- mají tam moooc pěkný kousky, ale nevím, kolik chceš investovat www.fler.cz/zbozi?search=zavinovačka&where=product

jasekd
12. črc 2010

@markusko Kde se tahle znacka kupuje? Je to teda dost drahe, ale ja to mam fakt jen po doktorech, tak jestli jsou dobre, tak bych to i dala. My mame i na noc latku. No tech Alan je tu celej balik, to nez spotrebujem...

markusko
12. črc 2010

@jasekd Já jsem je koupila na mamaja.cz, mají je tam právě i jednotlivě:
http://www.mamaja.cz/jednorazove-pleny/wiona-je...
(záleží, jakou potřebuješ velikost)

Já jsem spokojená, vydržely malé celou noc (12 hod), bez nehody, jsou teda trochu šustivé (vnější vrstva je z toho kukuřičného plastu) a vnitřek mají trochu tvrdý a silnější než obyč. plenky.

Ale tak jestli látkuješ i na noc, tak dáš i toho doktora, ne?? 😉 To my papírujem zase jen na noc, kvůli tomu, že malá spí celou noc a látkovka mi to nikdy nepobere.

jasekd
12. črc 2010

@markusko Klasickou prohlidku u Dr, to jo, stejne se celej svlika na vazeni a mereni, jenze my chodime hodne na ultrazvuky (dilatace panvicky, na gastro kvuli refluxu, pak klasika ty kycle) a tam se ta plinka nechava, sestricka na to saha, ruzne se s tim ditetem manipuluje, pripada mi to pro tu sestru i pro me pohodlnejsi, at nemusi sahat na mokrou plinu, protoze se kazdopadne pri vysetreni dite pocura, ten UZ nejakou dobu trva, navic mam HD na snapku, mozna poridit nejakou plinu na patentky? a aby taky neprovlhla hned, protoze treba ten ultrazvuk ledvin chvili trva a Martin teda cura zdatne a na nekolikrat (no aspon vim, ze ledvinka funguje 😀 Poradte jakou 😉 Sama bych byla rada, kdyby mel latku furt, kor po zkusenosti dneska s Alanou, jsem si rikala, ze budu i s jednorazovkou eko, ale fakt nejsou nic moc. Vy teda chodite k Dr s latkou? Jakou mate? Dik.

jasekd
12. črc 2010

Jeste jeden dotaz... Pouzivate tu nekdo latkovy vlozky? Ja mam intimky HD cerne a nevim, jestli je muzu vyprat s plinama, jestli to neobarvi. Uz jsou mockrat prane, zatim s cernym pradlem. S plinama bych je mohla prat castejc, takhle jich mam malo a prece jen jedna stala asi 70 Kc, tak se mi nechce dokupovat, a sit je uz vubec ne 😝

markusko
12. črc 2010

@jasekd Tak to jo, to se nedivím, že bereš papírovku... 😉 Možná si koupit k dr. nějakou AIO???
Já dávám malé k Dr. (pouze klasické poradny) vždycky anavy, protože ty dost poberou, kdežto na popolinkách je hned vidět zvenku, když se jednou počůrá.

Malá se dnes poprvé sama posadila 😵 a jak si sedla, tak zmerčila snappku (měla zrovna čč na draka) a hned začala zkoumat, co to tam má 😀 Tak nevím, nevím, jak dlouho užijeme ty nové čtvercovky 😀

mehlo
12. črc 2010

@jasekd čauky já mám doma šité vložky a peru je vždy jen s plínkama. Mám je teda ze světlejších barev, ale myslím, že ani ta černá nepustí.

betelgeuzz
12. črc 2010

Já beru k doktorům AIO. Mám IB, SW a GB, tak to střídám. akorát na neuro beru jednorázovku, protože nevím, co by mi na to řekla a z ní mám trochu strach.

A na dovolenou jsme konečně vytáhla tuhle osušku http://www.branakdetem.cz/bambusove-tetra-pleny..., je daleko měkčí než nějaký froté ručník.

erinka83
13. črc 2010

@betelgeuzz Tak to jsem zvědavá, jak dlouho ti to vydrží ve čtverci 🙂 já z toho mám děsný nudle a že by byly měkký nemůže být ani řeč 🙄

Já beru k doktorům kapsovky, riskla jsem to i na neuro a rehabku, jen na rehabce mi fyzioterapeutka řekla, že to, jak má na bříšku Baru odlepenou dupku může být tou plenkou, ale "nezakázala" mi je....

jasekd
13. črc 2010

Holky, AOI teda predpokladam znamena all in one? Takze uz pres ni nemusim davat zadny PULky nebo jiny svrchni gate? A to je jednovelikostni? To asi ne, co. Tak jakou byste mi holky doporucily na kluka neco malo pres 3 mesice, cca 6,3 kg a 62 cm? Diky

jasekd
13. črc 2010

@erinka83 Co tim myslis, odlepenou dupku?

mehlo
13. črc 2010

@jasekd čauky to už bys mohla mít jednovelikostní. Já mám akorát MMT na sucháč je to teda kapsovka- vnitřek z microflísu a vnějšek PUL- jinak mám hodně AIO co jsem si šila sama.

betelgeuzz
13. črc 2010

@erinka83 ale ta osuška není čtverec ani na začátku 🙂

Mně teda fyzioterapeutka na látkovky nic neřekla. Když jsem tam přišla s nima poprvé, asi v 5 měsících, tak se zeptala, jestli máme široké balení, tak jsem jí řekla že né, že používám látkové plenky. Na to mi řekla, že jí to nevadí, že se ptala jenom proto, aby věděla, kdyby byl problém s kyčlema. Pak pokaždé obdivovala plenky 🙂

@jasekd ano, AIO je all in one. (seznam zkratek je na první stránce diskuze). Je to vlastně jeden kus, už na ni nic nedáváš. Některé jsou jednovelikostní (např. Gro baby), jiné vícevelikostní (swadlebees, Itty Bitty). Na kluka neporadím.

jasekd
13. črc 2010

diky holky

permonik7
13. črc 2010

@jasekd k těm AIO, my nosili Itti Bitti vel.M a ty nosíme doteď🙂

erinka83
13. črc 2010

@jasekd no že když leží na bříšku, tak nemá dupku úplně na podložce podlé té fyzio, teď nevím, jestli se vyjádřím přesně, prostě jako by zadaček zvedala trochu nahoru, že nebyla rovně, ale prohnutá ... teď už nám o tom dlouho nic neříkala, už ji jen chválí 😀

@betelgeuzz To teda nejsou ty klasický Kikko bambusky, co se tu tak často zmiňujou? Ale matroš bude stejnej, ne? Právě jsem je sbírala z balkonu a utírat bych se do nich nechtěla 😒

betelgeuzz
13. črc 2010

@erinka83 Eri, tak to mi fyzio nikdy nevytkla. Vždyť i my jsme tak vyrostli a co jsem slyšela, tak se dřív dávaly i 3 čč na rovno, tak to musel být větší balík.
Nejsou to ty klasický čč, je to osuška 90x100 a je tlustší. Tobě ty čč tak zhrubly? já je neperu tak často, protože je nepoužívám na přebalování, ale pod hlavu a jsou pořád měkky. A to si myslím, že máme tvrdou vodu dost.

erinka83
13. črc 2010

@betelgeuzz já už je měla z druhé ruky takový, tak asi proto 🙂
Já si taky říkala, že dřív musel být ještě větší ten balík, takže kdyby měla víc řečí, tak bych se nedala, řekla mi to jen na začátku a pak už to nekomentovala....

mehlo
13. črc 2010

čauky tak my máme zase veselo. Petula nebyl v noci počůranej, tak jsem si řikala, že odchytím první ranní čůrání. Vyčůral se ted skoro po dvou hodinách od probuzení a hádejte kam? do křesla!!!! tak jsem pěkně naštvaná

kiki2
13. črc 2010

čauky holky, přeji pěkný den a prosím o radu, chci látkovat, ale nevím jaké si koupit, jestli ty bambusové, které jsou jen 1 velikost na celé počůravací období nebo ty velikostní s, m,...a kolik jich máte ve výbavě, jak často perete a jak často přebalujete? Ještě tady někdo psal, že si stříhá tu Irma deku z ikei na vkládací vložky, tak by mě zajímalo,když se mimčo počůrá, tak ta Irma je suchá? Děkuji

markusko
13. črc 2010

@mehlo Tak to je teda borec, dvě hodiny po probuzení 😅 Prostě si to schovával až na to křeslo 😀 😀

Bambusovky kikko už bych si nikdy nekoupila, i když je tu všichni chválí, nové byly bezvadné - savé, měkkoučké, nadýchané. Postupně se z nich stal obdélník, ze kterého nešlo nic umotat, jedna strana cca o 20 cm kratší, ztvrdly, tak jsem je nastříhala, že si z nich udělám vkládačky, ale jak to mělo to dutinkovou vazbu (nebo jak se tomu říká), tak se to po praní vždycky srazilo trochu jinak, že jsem došla k názoru, že po obšití by to stejně nedrželo tvar, tak jsem je dala do hadrů na úklid domácnosti 😖 😖 Měla jsem barevné i přírodní.

kiki2
13. črc 2010

@markusko dkuji a jaké používáš?

markusko
13. črc 2010

@kiki2 To zrovna nebyla odpověď tobě, náhodou jsme se tu potkaly ve stejný čas, až jsem to dopsala a odeslala, tak se objevil i tvůj příspěvek 😉 Ta moje zkušenost se týká kikko bambusových čtvercovek, ty se myslím ptáš na kalhotovky, jestli to dobře chápu, s bambusovýma kalhotovkama já zkušenost nemám, pouze s anavy (ty jsou super).

My máme teď cca 30 plen - 11 popolini one size biobavlna, 5 anav a 15 řtvercovek (MaM a Kikko lux eco) s vkládačkama a vystačí to cca na 3 dny, peru každý den. Přebaluju hodně často, hned jak je počůraná, v noci nepřebaluju, protože spí, na noc používáme papírovky 😉

reruna
13. črc 2010

@kiki2 kolik mám plínek viz o 2 stránky nahoru. Irma je suchá po počurání a mokrá je plínka pod ní, takže zadeček v suchu 🙂 ale na vaječinu ze začátku se moc nehodí, to spíš celulozové separačky a irma až po zavedení příkrmů nebo v případě moc nekadícího mimča. A jestli jednovelikostní nebo vícevelikostní záleží taky na tom, kolik chceš do línek dát peněz - vícevelikostní se víc prodraží, ale malé velikosti pak můžeš prodat nebo schovat na druhé mimčo.

reruna
13. črc 2010

@kiki2 tady je ještě diskuze o výbavě https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon...

mehlo
13. črc 2010

@kiki2 čauky tak na začátek jednovelikostní určitě ne. Záleží jak ti poroste. Někomu jsou jednovelikostní už třeba ve 14 dnech a některému dítku až ve třech měsících. Ze začátku doporučuju vv a na to novosklad a nebo z vv udělat jakoby kalhotky pomocí snapky. Pak můžeš mít novorozenecký kalhotkový plínky bambusový, ale z těch může vyrůst třeba za měsíc- takže bys je moc neužila. Záleží jak moc chceš investovat. My jsme jeli v látce zhruba od 5 týdnů- dostali jsme moc balíků papírovek od rodiny a v těch 5 týdnech už mu teda byly kalhotkový plenky vel. 1- 62-74 co jsem si šila sama doma, takže já byla dřív pro vícevelikostní, ale ted co šiju na zakázku prodávám spíš jednovelikostní.

helulela
13. črc 2010

@kiki2 rozmysli se, jestli chceš čč, kalhotovky, kolik tak můžeš zainvestovat... čč se musí skládat, ale jsou nejlevnější a rychle schnou, s kalhotovkama je zacházení jednodušší, ale taky víc stojí. Vícevelikostní tě vyjdou dráž, ale určitě se vyplatí, pokud plánuješ víc dětí a na malém mimču jsou lepší. Na to téma, jak píše reruna určitě koukni, mně moc pomohlo 🙂
Já měla na začátku vv a novorozenecké IV. Teď už používám jen kalhotovky jednovelikostní, spotřebuju jich tak 5-6 denně, na noc dávám papírovku a peru jednou za tři dny. K doktorovi a třeba na návštěvu, kde potřebuju rychle přebalit, dávám AIO, ty mám dvě.

helulela
13. črc 2010

Koupila jsem si "náhradu" za Irmu - fleecovou deku z Tesca asi za 70 kč. Mně bylo pořád líto, že máme Ikeu daleko 😝 Vyperu a chystám se stříhat, je mi to trošku líto, protože je s oranžovýma kytičkama, ale aspoň budeme mít pěkné separačky😉 snad to teda bude fungovat...

A jsem zas na chvíli vyléčená z jednorázovek. Vzala jsem je na dvoudenní akci a dvakrát mi vytekly vajíčka horem, označkovaný všechno široko daleko.... 😠