Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
3. pro 2010

@ivuska.h Díky díky, jdu zkusit jednu fiknout, měla jsem strach aby to nebylo moc prošité, tak snad nejsem úplně levá...

schnek
3. pro 2010

@sussanah @meleri tak jako není to u nás nějaký vyšperkovaný a nemíváme na neděli svíčkovou... to jao fakt ne, ale snažím se, aby bylo poklizeno a něco na baštu... taky záleží na tom, čemu říkáte nepořádek. Pro někoho jsou to i roztahaný hračky nebo rozložený žehlení atp. 😉

schnek
3. pro 2010

jo a jak jsem tu minule řešila pročůrávání plín nejmladší - tak opravdu dýl drží a pak pouští najednou takový dávky, že plína nestíhá 😉

sussanah
3. pro 2010

@schnek jj zname ty davky najednou, u nas to nekdy bylo tak, ze vepredu plina procurana durch v kolecku a jinak sucho 😀

kesurka
3. pro 2010

@jasekd díky já to řeším taky tak štítkem dovnitř i ta gumka co je kolem pasu je utáhlejší z venku, tak snad ho to nikde netlačí 🙂

veselazu
3. pro 2010

@meleri opravdu se nemusíš toho novoskladu bát, poskládáš 2,3 plíny a máš to v ruce, možná to složitě vypadá, ale není. Jinak bych fakt doporučila novosklad a do toho vkladačku. 2čč jsou pro malé miminko zbytečný balík. My měli novosklad a do toho ručníček 30x30 poskládaný na třetinu. A s tím vydržíte fakt dlouho.

@rozarka65 gratuluju k 2. mimi 😉 sem si všimla až teď

Holky já tu BKM metodu nechápu, proč se snažit co nejdříve odplenkovávat, když je to náš koníček?? 😀 😀 😀 Za co budu pak utrácet? že by zase něco na sebe? no dobře....

rozarka65
3. pro 2010

@veselazu Díky...🙂 Ale ještě nemám ani průkazku... Jinak jak čtu tu knihu,tak prý mimi nepotřebuje plínky vůbec,když se na něj naladíme...ale to já asi nezvládnu....☹ Takže plínky to jistí...

betelgeuzz
4. pro 2010

@veselazu ta BKM není ani tak o odplenkování (i když sussanah se to krásně povedlo), ale hlavně o tom, aby dítě mohlo vylučovat jinam, než do plenky. Proč učit dítě nejdřív to, že má čurat do plenky a po 2 letech, že do plenky se nečurá? Nám se teda zatím nedaří, aby Ali měla suché plenky, v podstatě měním plenku co hodinu, ale jsem ráda i za to, že se vykadí do nočníku, i vidím, že se jí tak lépe tlačí, nebo že se trochu vyčurá do nočníku, protože vím, že délší dobu bude v suchu.

suik
4. pro 2010

@veselazu neboj, já praktikuju obojí 😀 , zase tolik se nám nedaří...čůrá víceméně do plíny, ale kadění se daří chytit skoro vždy, aspoň ušetřím praní ve žlučáku. Takže plínky nakupuju stále jak divá 😀

pro mě je BKM taky koníček, mám vždycky hroznou radost, když pustí nálož do umyvadla nebo nočníčku 😀

veselazu
4. pro 2010

Asi si o tom budu muset něco přečíst, abych byla v obraze 😉

betelgeuzz
4. pro 2010

@suik jojo, je to radost 😀

schnek
4. pro 2010

@veselazu pročti knihu Bez plen 😉

někdo mi na aukru přihazuje na plínu... snad se vzdá dřív než já 😀

jasekd
4. pro 2010

My taky nepraktikujem klasickou BKM, ale kadeni chytame uz dlouho a je to vzdycky radost z uspechu. Jen se o tom nesmime nikde bavit, maximalne s manzelem kdyz se zepta mama nebo segra, jinak budem za exoty a blazny, co snarozenim decka resi jen kadeni 😀 Taky jsem se na tyhle lidi koukala z patra. A taky davam po jidle vycurat, aby byl co nejdyl v suchu. Jinak jak jsem si tu stezovala na protejkani HD PULek, uz jsem vychytala vycpavani a dokonce nam zacal v noci rvat hlady a musim krmit, davam teda jen asi 100 ml UM jednou za noc, ale neprebaluju, a dobry. Ale je to teda balik. HD, HD vkladacka a vepredu na kluka vycpano pulkou rucnicku IKEA (slozeny na ctvrtiny a tento obdelnik pak na pulku, aby to vepredu fakt salo, protoze spi jenom na brisku). Vycpavam vetsinou i pres den, i kdyz min. Ale jsem rada, ze me to neodradilo a i na noc latkujem, asi tejden jsem daval papirovky, pze me nebavilo furt prevlikat postel 😝

meleri
4. pro 2010

@schnek snad jsem se tě nedotkla! 🙂 já jsem toho názoru at si to každý dělá podle sebe 🙂. Myslím s tím pořádkem. Roztahané hračky mi nevadí ale abych měla obavy si sednout u někoho na WC nebo třeba i na zem to už je pro mě fujka... 😝 Právě si říkám všeho s mírou..
@veselazu
já uvidím jak to půjde, jestli bude taky tak hodně kadit jako můj syn nebo to bude jiné, podle toho pak zkusím...🙂 taky nevím jak na tom budu jestli budu KO..ale děkuju! 🙂

schnek
4. pro 2010

@meleri ne, v žádným případě 😉 myslím, že nikoho ses nedotkla, jen jsme chtěly říct, že BKM neznamená zanedbanou domácnost 😉 a jak jsme psala, hodně záleží i na tom, co považuješ za neuklizeno 😉

dnešní veselá bkm storka - zahnala jsem Matouše k nám do postele, mrně ukojila, odpadla s nima a nějak zapomněla odklidit z předsíně číňák po Aničce z rána (nakaděno + ubrousek)... Matouš vstal a já si libovala, jak si pěkně tiše hraje.... hádejte, čím máme v předsíni "vymalováno"? :oppp u nás bude mít v létě malíř dobrej kšeft :oD

veselazu
4. pro 2010

@schnek 😀 😀 😀 no pěkné! Jak jsi zareagovala?

blka
4. pro 2010

@schnek Tak to je síla 😀

schnek
4. pro 2010

no jak... sebrala mu to, proklela se, že jsem to neuklidila, a poslala ho do pokoje... s tím nejde udělat nic 😅

slunicko76
4. pro 2010

@ivuska.h to ja tim neomlouvam, hned druhy den jsem nechala vysetrit moc
(neg.) a tretiden jsme byly u dr.,ale nikde nic, od vcera rano uz ani teplota. jen porad vrze spatne ji. cekam bud zub nebo vyrazku!

suik
4. pro 2010

@schnek 😀 šmarjá taky se 😀 bojím, že to někdy zapomenu...

@meleri mno u nás to vypadá podobně 😅 a to dávám na nočník jen po kojení, víceméně, ale stejně tu domácnost moc nezvládám ale to mi při mém životním tempu nešlo nikdy 😔 ... no co nadělám, ale když má přijít návštěva, tak vypíglováno je vždy.

ivuska.h
4. pro 2010

@slunicko76 Hm, Ondra měl v létě taky takovou záhadnou horečku, ani žádná vyrážka nebyla a ani ten zub nakonec 😀

peko
4. pro 2010

Děvčata, prosím poraďte - které svrchňáčky (PUL) se vám nejvíc osvědčily na velurové Anavy? Mám Thirsties vel. 1 a tam je nemůžu nějak dobře směstnat, líp my vyhovují BBH
tak přemýšlím, jaké kalhotky nakoupit ve větší velikosti

permonik7
4. pro 2010

@joohana já mám to savé jádro z BBH vypárané u všech, neobšívala jsem to a drží mi to pohromadě. Vyhovuje mi to tak mnohem víc a rychleji to schne😉

mooncaa
4. pro 2010

@peko Já mám Thirstie vel. 1 a ty sukýnky musím do Anavy plenek trošku zastrkávat. Pak mám Thirsties velikost S a jsou větší než vel 1 a hlavně mezi nožičkama širší a tam se Anavy vejdou suprově. Anavy mám zmenšené na velikost M. Ale ty velikosti u Thirsties nechápu oboje PUL jsou do stejné hmotnosti, přitom u velikosti 1 jsem měla pocit, že je nám malá už na novorozence. Jo a Eli má lehce přes 6 kg, 60 cm a 8 týdnů.
Ještě mám Imse Vimce velikost S a ta taky dobře pasuje, ale používám výhradně Thirsties.

Mám taky dotaz, kolik plenek je potřeba při praní jednou za 2 dny (bez sušičky) u staršího dítěte - při výhradném používání látkovek. Teď máme spotřebu tak 11 plenek za den a to ještě něco chytíme do nočníku.

Já díky doporučení většiny tady nakoupila plenky jen Anavy a používám je zatím jen na ven a na noc. Na doma mám doma šité plenky, ale nevím, zda budou u většího dítěte stačit (jak kapacitou, tak velikostí), tak jsem chtěla časem rozšířit výbavu. Značku měnit nebudu, plně mi vyhovuje. A musím teda ocenit vymakanost plenky.

jasekd
4. pro 2010

@schnek No potes 😀
@slunicko76 Proc davas hned moc, taky mate nejaky problemy s ledvinama? Tak at uz je dobre 😉
@mooncaa My teda nemame Anavy, ale HD, ale pocty muzu napsat. 24x plenka, 10x HD vkladka, 10x rucnicek (pulka rucnicku Ikea), separacky. Peru cca jednou za 2,5 dne, susicku nemam, susim na susaku doma v byte a je to tak akorat, nekdy zbejvaj, nekdy je to jen tak tak a mam v zaloze par Kiko na novosklad. Asi by jich mohlo o neco min a hodila bych to na topeni. Plinek potrebuju furt stejne, ale s vekem decka se mi velmi zvedla spotreba vkladacek, tudiz pracku naplnim o neco driv nez predtim. Latkuju temer stoprocentne, ale dneska jsme jeli navecir udelat nejake vanocni nakupy a dala jsem teda papirovku, abych tam nemusela prebalovat, no a mila Alana pekelne protekla 😠 Takze fakt lepsi latkovat porad! Asi uz musim u papiraku prejit na vetsi velikost, asi to bylo tim, protoze jsme byli z domu cca 4 hodiny, takze zadny drama.

kiki2
5. pro 2010

@betelgeuzz prosím tě, ten žlučák- je jeko žlučové mýdlo? Půjdu ho hned koupit, díky

betelgeuzz
5. pro 2010

@kiki2 ano, žlučákem myslím žlučové mýdlo. V DM mají svoji značku DenkMit, stojí asi 13 kč, v jiných obchodech je dražší.

slunicko76
5. pro 2010

@jasekd ne zadne potize s ledvinama,ale prfesionalni deformace!jsem chtela mit klid, ze je to bud jen virosa nebo zuby a ne IMC!🙂 prubeh u vseho ze zacatku prakticky stejny!🙂

slunicko76
5. pro 2010

@ivuska.h tak Esterka se vcera vecer decentne osypala, takze asi 6.nemoc nebo jina viroza!🙂a zub mam picit uz je taky citit!

slunicko76
5. pro 2010

@betelgeuzz myslim, ze ty drazsi-Dr.B. tam je asi temer stoprocentni podil toho zluc.mydla a v tom z DM je min, proto ten rozdil v cene. to Dr.B.u nad totiz stoji cca 60kc