Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlatouch
10. srp 2010

@mehlo ahoj, u nás to přišlo s odpleněním úplně najednou, dávala jsem jí sice pořád, ale až tak před měsícem si najednou začala říkat (20m). A od té doby v pohodě, pokud není vyloženě do něčeho zabraná, jde vše do nočníku (teda bobky nám trochu dělají problém, ale je to na dobré cestě 😉 Předtím se na nočník někdy ani nechtěla nechat posadit, viděla jsem to dost zoufale 😀 Takže vydrž, ono se to zlomí 😉

Jenom mě ty plínky nějak chybí 😀 Taky pořád pročítám, nevím, jeslti se toho někdy zbavím 😉 Ještě, ža aspoň na ven máme pořád mé oblíbené IB a BBH, tak pro jistotu...

reruna
10. srp 2010

@zmuzle zatím si je ještě nechám, Luki má teprve 9,5 kg a to Lko je mu ještě velké, tak doufám, že až bude větší, třeba mu sedne líp...

reruna
10. srp 2010

@ivuska.h já mám imse vimse rénikovky, tam je všitá vrstva a pul a navrchu je to bavlněné jako mají svrchňákyy, střih nám vyhovuje, fakt to vypadá jako slipy, akorát tlustší, plnou dávku to neudrží, prosákne to dost na oblečení, ale aspoň to není na zemi a na koberci.....menší počurání to udrží. A dlouho to schne.
Ale taková kapsovka nebo odepínací vnitřek by taky nebyl špatný, protože te´d si třeba Míša občas jen ucvrkne, že má mokrý kolečko na slipech a když mu dám na cesty te´d v létě pro jistotu ty tréninkovky, tak se v nich moc potí, takže něco lehčího bych taky brala...
Akorát ten oodepínací vnitřek nevím, jestli by pak třeba nevadily ty patentky, když by to bylo bez vkládačky.
A co takhle zkusit udělat ty kalhotky ve dvou provedeních - jednou s všitou vrstvou a jednou jako kapsovku, ale stejný střih. No a bez pulu nevím.... to můžu dát vkládačku i do normálních slipů a nemusím kupovat tréninkovky....

reruna
10. srp 2010

@mehlo zkus vydržet, starší se zbavil plín přes den až skoro ve 2, 5 letech - a to jsem ho dávala na nočník od 1 roku!!!! Loni v létě chodil bez plín, dokonce si začal i říkat a v září se narodil malej a konec.... znovu plíny ...... pak znovu trénink a te´d už teda v pohodě, ale jak říkám, občas si ucvrkně a hlídat ho musím, sám si říká málokdy a v noci má ještě plenu a ráno je nacuclá....
každé dítě je jiné, redukci na WC zkus, není to zas tak drahý a u nás mělo úspěch taky stupátko a zvednutý prkýnko - že jako čurá ve stoje jako táta
Lukiho jsem ještě na nočník nezkusila, ale brzo vyzkouším...

mehlo
10. srp 2010

@reruna čau dík za rady. No myslím, že u Vás se to pokazilo právě díky tomu narození brášky. Nás nic takového nečeká, snad ani stěhování, takže by se to snad zkazit nemuselo. Tak budem pomaličku zkoušet a až se nám podaří čůrat a kakat ráno a po poledním spaní tak přidáme další čůrání během dne a uvidíme jak to půjde. Mně právě připadá, že už je na to zralej až dost, protože dělá spoustu věcí u kterejch říkají, že se může začít s tréninkem. Dneska jsme to chytili teprve jednou, nechala jsem ho chvilku bez plíny a začal čůrat zase na podlahu tak jsem ho zastavila rychle vysadila na nočník a krásně se tam vyčůral.

ivuska.h
10. srp 2010

@reruna Já jsem právě nikdy neměla žádné kupované tréningovky v ruce, takže to dělám čistě intuitivně podle svých představ. No uvidíme, snad brzo budou na testování.

ivuska.h
10. srp 2010

@reruna zakrytí patentků na vepnutí vkládačky už mám promyšlené, to by nevadilo. Asi by bylo dobré, aby byly ve všech verzích, aby se tam dalo přidat podle potřeby, když člověk čeká vetší nehodu a přitom nechce dát plínku.

kimby
10. srp 2010

Ahoj Holky, prosím vás moc o radu-zkušenosti.
Hledám nejvhodnější plenku all in one pro mou dceru, nemám ani v blízkém okolí obchod, kde bych si vše mohla osahat a vidět.
Je buclatá, má 8,5kg v necelých 5 měsících (plně kojena) a měla jsem dle netu vybrány Popoliny, ale dočetla jsem se, že nesedí buclatým dětem, spíše štíhlejším.

Můžete mi doporučit co nakoupit, zkusit?

Nebo i kalhotkové plenky+svrchňáčky vhodné na buclíka?

Děkuji předem

mehlo
10. srp 2010

@kimby čau my máme kupovanou akorát momýsku- kapsovou a ta je teda velká hodně, pro buclatý dítě ideální. Jinak máme všechny AIO doma šitý

ivuska.h
10. srp 2010

@kimby Na buclaté dítě bych určitě brala něco, co se zapíná na boku a ne vpředu nebo vředu, ale se zvlášť nastavitelnáma nožkama. Tj. Swaddlebees, Fuzzi Bunz, Mommys Touch... Prostě nic, co má jen jednu řadu patentků vpředu a je miniaturní, jako třeba Itti Bitti nebo tak.

cipin
10. srp 2010

Holky, díky za reakci, vlňáčky a flísáčky pro mimouše máme ještě po malé, myslela jsem, jestli nemáte zkušenost s některýma kalhotkama, které jsem uváděla, nebo kdybste měly někoho v okolí na poptání, jak jsou spokojené...

permonik7
10. srp 2010

@cipin Luci, my máme ze zmíněných Wonder Wraps - je to stejná značka jako ty Pop'n Gro a jsou fajnovy. Kdyby sis je chtěla třeba "ošahat" tak se můžem domluvit. Jsou takovy dost veliky mi přijdou. Zabalím do nich ještě teď prcka v pastelce vycpané čč bambuskou🙂 A nemáme je úplně povolené. Jsou moc příjemny. Ty ostatní nemám, tak nevím, třeba někdo bude mít zkušenost. Na Kikko jsem ale četla dost negativní reakce. Thirsties jsme měli a byli jsme s nima taky moc spokojeni. Dělají malinkatou prdelku.

reruna
10. srp 2010

@ivuska.h tak to by bylo asi nejlepší, kdo bude chtít jen tenší kalhotky, tak nedá vkládačku a je to a tím pádem můžeš mít jen jeden variabilní druh, to myslím ještě ani nikdo nenabízí... 😉

kimby
10. srp 2010

Děkuji za rady, zkusím pohledat na netu🙂

blka
10. srp 2010

Asi budu muset koupit nové svrchňáky. Marečkovi z nich leze čč nahoře. Když má 1 čč narovno, tak mu thirstiesky S křížím 😅 . Ani teď mu není kolem pasu těsná, ale zvrchu to leze, tak to asi bude chtít větší.

blka
10. srp 2010

@kimby Blueberry jsou také širší 😉

ladida.l
10. srp 2010

@reruna Chci Ti poděkovat za radu s těma černýma Itti Bitti - jsem kalhotky vyprala s tmavým oblečením a jsou jak nový bez jedinýho chlupu. Asi mi pouští kikko čtverce. 😀

sussanah
10. srp 2010

@cipin na novose jsem mela Babylucy, jsou docela levne a pri te spotrebe a prani 😉 Jinak hlasuju pro thirsties duowrap, mame je a jsou bezvadne mekkoucke. Mame vetsi velikost, jenoms e mi zda, ze jen ja cc nebo vv nejsou, spis na kalhotkove pleny (maji docela boubelaty zadek). Na noc kdyz ho balim do cc na draka to drzi dobre, ale vv mi v tom litala

sussanah
10. srp 2010

@kimby presne jak pise Ivuska, neco co m 2 rady patentek. Myt mame fuzzybunz a jsou bezvadne. Maly sice nema az tak stehynka, ale zato ma docela brisko, takze proste nastavim zvlast kolem stehynek a zvlast kolem briska a super 🙂

kvakulka
10. srp 2010

@kimby řekla bych, že z PUL kalhotek by buclatějšímu mimču seděly dobře Imse Vimse (Organic nebo Soft), Thirsties Duowrap určitě taky, máme už velikost 2 a synek je musí mít i při skoro 10 kg na úplně nejmenší zmenšení- do těch se vejde i bucláček s obří plenkou 😉 .
@blka Zkoušela jsi PULky Swaddlebees(hernajs, jak je zkratka?SWB?)? Mám je ve vel.S, jsou "hubenější" než Thirstiesky, materiál moc fajn

ivuska.h
10. srp 2010

Tak tréningovky byly odpoledne otestovány 😀 Klárka je dostala na pobyt u babičky (jeli jsme s Ondrou do poradny k dr.), sice ji babička dává na hrnec, ale ona si tam vždycky tak soustředěně hraje, že mívá nehody. A taky že jo. Pustila prý plnou dávku, kalhoty suché, tréningovky nacucané. Nevím jak až moc, babička mi je dala už přeprané a zčásti uschlé. Ale prý to byla celá dávka, že do hrnce už pak nic nedočůrala. Takže jsem velmi spokojena.

ivuska.h
10. srp 2010

Ušila bych teď tak 3 kusy na testování, budou se kus od kusu asi něčím lišit, ale aspoň se ozkouší různé vlastnosti... Měl by někdo zájem testovat? Ta velikost, co jsem teď dělala a od které se to bude odvíjet, je na cca 2 roky, Klárka má 13 kg a výšku něco kolem metru, jsou jí spíš těsné.

Na testovacích kusech budou použity některé necertifikované materiály (PUL, gumička), to prosím vezměte v úvahu. Uvažuju, že bych testery dala zadarmo a mohlo by si je poslat víc lidí, pokud teda někomu nevadí už použitá plínka 🙂) Udělala bych asi 1x holčičí, 1x klučičí a 1x neutrální.

Obecný dotaz k tréningovkám -- primárně jsou natahovací, ale ocenily byste rozepínání? Třeba kvůli snažšímu vyklepnutí bobku a snažšímu sundání při takové nehodě? Já se u toho zapínání trochu bojím, aby se to při natahování a sundávání nerozepínalo nechtěně samo...

sussanah
10. srp 2010

@ivuska.h mensi treninkovky asi delat nebudes co? Tak na rok a 10kg 😀 skoda, nam by se sikly urcite nejake nepromokave 😉 Kazdopadne ja jsem urcite pro nerozepinani, prave z toho duvodu, jak uvadis, ze se to bude rozepinat, jak se to bude natahovat. Ja prave pouzivam ty natahovaci, kdyz ho nechci nebo nemuzu prebalovat v leze (treba venku na vychazce atd)

ivuska.h
10. srp 2010

@sussanah Rozhodně budu, podporuju BKM 😀 Ostatně K. byla už jen s pojistnou plenou někdy kolem roka, což měla kolem těch 10 kg. Jen musím nashromáždit míry pro ty další velikosti... Nejlepší to bude asi aproximací od stávajícího modelu, tak bych ti je asi poslala a ty bys řekla, o kolik kde zmenšit.

reruna
10. srp 2010

@ladida.l tak se na to aspoň přišlo... kikko mám jen bambusové barevné a ty asi nepouští a ty staré čč, co mám taky ne

kimby
10. srp 2010

holky, když už tak jedete v látkovách, já se teprve chystám přejít.
Kdo má již starší mimi a látkoval, dokážete objektivně říci, zda to má či nemá vliv na dřívější chození na nočník? Nebo jinak, zda-li si starší dítko nehodu v plínce uvědomuje.

Jinak moc děkuji za rady ohledně PUL kalhotek, vybrala jsem zatím na zkoušku 1 PUL kalhotky IMSE VIMSE Org. a 1 PUL kalhotky ještě vyberu (jinou značku doporučenou vámi)

teď ještě dotázek...kalhotkové plenky Popolini One size biobavlna - myslíte, že by na naší "mischelinku" šli?

ivuska.h
10. srp 2010

Zítra budou vlňáčky!

reruna
10. srp 2010

@ivuska.h Míša je na testování moc velký a Lukin zas moc malý, to je škoda, docela ráda bych je viděla. Míša má sice stejné míry jako tvoje Klárka, ale ty tréninkovky má te´d fakt už jen výjimečně, jako pojistku a nehoda už nebyla několik měsíců, takže by je správně neotestoval, a Lukin ten te´d testuje tvoje plinky a zatím moc dobrý 😀

dagmarkaaa
10. srp 2010

@ivuska.h tyyy jo to ani nerikej! 😀

ivuska.h
10. srp 2010

@kimby Já myslím, že samotné plenky moc vliv nemají, protože jsou deti prasátka (třeba ty moje 😀 ) ,co jim nevadí ani bobek připláclý na zadku a naopak děti, co při prvním cvrknutí hned protestují. Podle mě má vliv spíš to, kdy matka začne dítěti ukazovat, že to jde i jinam než do pleny a dokáže dítě nějak namotivovat (což někdy není snadné). Ale o tom by se měly vyjádřit spíš BKM maminky 🙂 U nás jsme k samostatnému usedání na hrnec dospěli v 17 měs., "vysazovala" jsem cca od 7 měsíců.