Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
14. únor 2010

Ahojky o kalíšku taky uvažuju..uvidím uvidím.
Kačko s těmi příkrmy tedy nevím, zdá se mi že jí dost 😕 mě Vendulka sní jednu skleničku a když jí dokojím tak si třeba i ublinkne, tak má asi menší žaloudeček, ale určitě je třeba doplnit tekutiny, když vynecháš kojení..
no a mám BBH bambus i BG bambus a BG má jen všité savé jádro, tudíž asi BBH s těmi vkládačkami nasaje víc, ale upevňování mám raději na BG, je prostě taková jemněji šitá, nemá snad ani gumičky a "kanýrky, v pase je na suchý zip, mezi nožičkami je štíhlejší jak BBH..
a já mám taky dotaz, jak se vám přebaluje dítko, které se neustála otáčí na bříško, že mu nejde ani očistit prdelka???

kackaj
14. únor 2010

Anet, díky. No, on nesní tři skleničky najednou, ale za celý den🙂 Možná by snědl i víc, to už ale zkoušet nebudu. Ale jako že jí pěkně, tak nevím, jestli vynechávat to kojení už? No, zkusím a když se bude hlásit o jídlo, tak mu dám i mlíko asi. A když teda nenakojím, tak musí dostat něco na pití ju?
Malej se úplně při přebalování ještě neotáčí, ale taky dělá psí kusy, tak někdy je to o nerv. Ale zatím to jde 😉 Uvidíme, za pár týdnů zas, co z něj bude za šídlo🙂

luccii
14. únor 2010

ahoj holky, babicka uz plete vlnacky, poradte mi jen prosim, kde jste kupovaly lanolin - v lekarne ho nemaji... a jaky mam koupit? maji jen jeden druh? diky 🙂

raady
14. únor 2010

Ahoj,
lucii, ne v každé lékárně jsou ochotné ho prodat, navážit. U nás ve městě jen v jedné. Musí to být bezvodý lanolín. Já mám na kelímku napsáno Adeps Lanae.

blka
14. únor 2010

Angetho, abych přebalila, tak musím dávat Marečkovi něco do ruky - něco, co nevidí tak často, třeba krém 😅

Kackaj, s těma příkrama bys měla pomalu, ať to není pro něho takovej šok. Prve se začíná jen s obědem. Nevím teda, jak dlouho přikrmuješ, ale Ondra má teprve přes 5 měsíců, tak asi dlouho ne. Já jsem doteď dávala jen oběd a začnu se svačinkou. Dokojovala jsem, jen když měl 1/2 skleničky. Teď dávám 1 a 1/2 a nedokojuju, ale tak za 1,5-2 hodiny nakojím.

Lucii, nejlepší jsou lékárny, které míchají masti sami.

angetha
14. únor 2010

Lanolin mám taky adeps lanae...
Holky máte dobré zkušenosti s plínkou Airhour?

Bohužel při přebalování chce prostě ležet na břiše, ať jí dávám do ruky cokoliv, popřípadě chce sahat na vše kolem sebe tak se za tím Vendulka natahuje..

raady
14. únor 2010

angetha, osobní zkušenost s Airhour nemám. Ale vím, že když byla novinkou, hodně se kupovala a spousta mamin ji prodávala, protože jim protékala. Ale nedávno tady myslím někdo psal, že je s ní spokojený.

betelgeuzz
14. únor 2010

kackaj, dobře popsaný postup příkrmu je na www.kojeni.net. Já bych teda byla opatrná, 5 měsíců baštil jenom mlíčko a nová strava je pro organismus zátěž, musí se naučit to trávit. To, že mu to chutná a ochotně jí neznamená, že je to pro jeho tělo správné.

Máte někdo srovnání mezi BBH bambus a BE? Já mám BE na sucháče a jsou dost hrubé. Za chvíli už budou malé, tak přemýšlím, co koupit na noc.

blka
14. únor 2010

Angetho, aha, tak to neporadím 😅

Betel, já mám taky BE na sucháč a nejsem s ní spokojená. Savost pro nás teda nic moc, takže ji nejspíš prodám.

raady
14. únor 2010

betel, mám BE i BBH bambus. Já jsem s BE na noc spokojená. Ještě dovycpávám, protože jen s tou originál vkládačkou by nám nestačila. Ale sucháče jsou opravdu hrubé, ztvrdlé. Můžeš zkusit na patentky, jestli nevadí malé na zadeček flís. Je měkčí.
BBH, myslím, že je savostí stejná jako BE. Má dvě vkládačky na patentky. Je sice jednovelikostní, ale praním se nám trochu srazila, takže do konce plenkovacího období nám asi nevydrží. To BE na SZ vel. L/XL je oproti ní větší.
Jo jinak máme tvrdou vodu a zhrubla nám i BBH.
Ale na noc nám vyhovují obě dvě. Je pravda, že BBH dávám spíše na ven, dovycpanou ještě BH nudlí.

kjucukovna
14. únor 2010

Ahoj holky!
přebalování nás čeká až v dubnu, ale potřebuju poradit jaký svrchnáčky koupit? nejlépe některý, který prodávají na branakdetem.cz, protože se tam v týdnu chystám. Nemáte tam od nich nějaký ozkoušený? já mám 4 svrchní kalhotky, ale myslim že nebudou moc kvalitní , dvoje jsou značky medley a dvoje kikko, tak bych chtěla nějaký lepší,abych pak nebyla zbytečně z látkování "neštastná" 🙂

co jste nejvíce používali uuuuplně ze začátku???
děkuju všem! 🙂

kjucukovna
14. únor 2010

ještě se chci zeptat co používáte na čištění a praní plenek?
dáváte je do kyblíku potřený nějakým žlučovým mýdlem? a pak už jen prášek, nebo přidáváte k praní nějaký speciální prostředek? jako sůl na skvrny nebo tak??

maruba
14. únor 2010

Ahoj holky, prosím o radu. Dostali jsme od švagrové, která bydlí v Brně, kde je hodně tvrdá voda, vv plinky a po vypraní jsou jako prkno. (bez žehlení nepoužitelné ☹ ) Dočetla jsem se tady, že na změkčení je dobrý ocet, a tak se chci zeptat, jestli to funguje i jako odvápňovač, jako např. když čistím kyselinou citronovou varnou konvici 🙂 . Jestli nevíte, kdybych ten ocet přidala už do praní, a ne jen místo aviváže, jestli by to nějak trvaleji ty plíny nezměkčilo? Díky moc za názor nebo jiné rady jak odvápnít plinky. 🙂

betelgeuzz
14. únor 2010

Raady, a ta BBH je hrubší než BE, nebo je to nastejno? S flisem radši nechci, peru ve slizu a flis pak prý nesaje. A kvůli jedné plince nebudu kupovat něco novýho na praní.

Kjucokovna, mně vyhovují IV organic, měla jsem od začátku velikost S. Pak jsem ještě měla BL fix vel. XS. Tyto dvoje jsem točila nejvíc, ještě jsem si koupila na bráně sadu HD, kde je pastelka, svrchňáky a snapka, ale ty svrchňáky jsou tvarované a na novosklad moc nesedí, takže ty používám jen vyjímečně.
A skladování plenek, potřu žlučákem a hodím do kýble. Peru ve slizu, ze začátku jsem používala sůl na skvrny, teď už malá moc nekadí, tak tu přidám tak objedno praní.

Ještě se chci zeptat, někdo psal o soli na skvrny z DM. Co je to za značku? já jsem v DM nic takového nenašla. A je to perkarbonát jako ostatní soli, nebo je to nějaké jiné složení?

raady
14. únor 2010

betel, připadá mi, že co do hrubnutí jsou BE i BBH nastejno. V DM by měli sůl na skvrny mít. Je to právě jejich značka Denk mit. Je to bílá krabička s červenomodrými nápisy. Ano, obsahuje perkarbonát.

maruba, máme doma hoooooodně tvrdou vodu a musím říct, že nic extra nepomáhá. Také přidávám do praní místo aviváže ocet a je to o malinko lepší. Dávám máchání navíc. Opravdu jsem čč na novouška žehlila, protože pak nebyly tak tvrdé.

Kjucukovna,na novouška jsem měla svrchní PUL kalhotky BL fix vel. XS, IV organic vel.S a HD vel. S. Skladuju pleny v kýbli na sucho, vaječinu jsem předeprala žlučovým tuhým mýdlem z DM, do praní někdy přidávám sůl na skvrny. Peru ve Froschi.

joohana
14. únor 2010

Angetha, dítko se okamžitě po položení na postel kde přebaluju otáčí a prchá, občas se ještě s laškovným úsměvem ohlédne přes rameno, jestli tu rychlost dostatečně oceňuju 😎 . Takže dítě vysleču z plíny v ruce, ideálně v koupelně a umeju pod vodovodem a pak násilím držím na zádech než aspoň z půlky zapnu plínu. Ještě nestojí sama a když klečí, neumím zapnout.
V terénu je tak v šoku že se nechá přebalit bez problému.

kubinkov
14. únor 2010

kju: podle mě jsou výborné Bummis Brite, nejsou podšité, proto rychle schnou, mají měkce olemované kraje, proto nikde netlačí a dají se dobře zmenšovat. Sucháče po půlroce používání bezchybně fungují. 😉

luccii
14. únor 2010

raady, blko, diky - zkusim to tedy v jinych lekarnach, mozna v te nemocnicni...

joohano, tak presne tak prebaluju i ja - omeju pod vodovodem, pak s nim zapasim bud na prebalovaku nebo na zemi a nekdy otiram a nandavam plenu, kdyz je na brisku nebo v sede (kdyz je nejhur, tak v naruci) 😀 prebalovani je fakt zazitek 😎 a pokud davam svrchni kalhotky, tak je to dvojite poteseni 😉

dneska mi mamca usila prvni vicevrstvou plenu a prave testujeme 🙂

rivka
14. únor 2010

kjucukovna - já mám čtvery PULky (a nemůžu si pomoct, běžně udávané "budete potřebovat dvoje až troje" mi přijde jako hrubé podcenění - myslím, že ty troje jsou fakt minimum)
1) Haipa-Daipa S - spokojenost. Nikdy neprotekly, jsou měkké okolo stehen a břicha, neotlačují.
2) Popolini - dostala jsem je k sadě Duha (ačkoliv teď koukám, že píšou, že k ní nejsou, tak nevím), samostatně je na Bráně nevidím - nakonec je mám asi nejradši, někomu může vadit, že lemy nejsou tak měkké, ale nepřišlo mi, že by to Benovi nějak překáželo.
3) Bummis Brite - nejhezčí kousek 😅 - občas zavlhávají kolem stehen, ale nic tragického, zařadila bych je na třetí místo a větší velikost si pořídím taky, i když je to spíš radost pro maminu 😉
4) Bambinex - v zásadě jediné, které opravdu nemám ráda. Přijde mi, že často navlhávají, ten PUL zátěr je takový jakoby jemnější či co - nemám z nich dobrý pocit.

abhaya
14. únor 2010

Holky prosím o radu. Jakou plenku nebo čím vycpat novosklad pro novouška na noc a na ven? 😅

joohana
14. únor 2010

Kackaj, s příkrmama opatrně a hlavně začni učit pít vodu-Annie nepochopila flašku a sice umí, ale nechce pít z Avent hrnku, nakonec pomohl hrníček Nuby Babylove-je fakt jak prso.
Měla ze začátku problém se zácpou ačkoli jsem ji hodně kojila, kakala jen 1x za 3 dny a pak strašně plakala, on ten bobek je pak úplně tvrdej a bolí je to.

Ad vycpání na novoška-vzhledem k tomu že musíš přebalit po kojení i v noci protože malaá miminka pořád kakají tak nemusíš extra vycpávat, cokoli co ti vydrží běžně ty 3h. Až ti začne pídě spinkat třeba 6h v kuse (a hlavně nebude kakat), začni používat savější plenky-BabyBeeHinds Bamboo(štvou mě neb ztvrdly a srazily se), Bamboo Extra (taky nejsem nějak extra nadšená), někdo doporučoval Popolini One size (musím zkusit).

raady
14. únor 2010

abhaya, s vycpáním ti neporadím. Na noc i ven jsem dávala kalhotovou plenku. Barča byla málo kakací. Možná nějakou vkládačku z bambusu? Třeba od BL pokud se ti nechce investovat zatím do bambusového flauše.

kackaj
14. únor 2010

Joohana, tak vodu jsme začali dávat z hrnečku s pítkem, flašku ani avent pítko Ondra nechce a neumí. Z toho obyč hrnku to teče samo, tak na něm už je jen to polknout. Dneska jsem mu zkoušela dát pít i normálně z hrnku a taky něco popil, tak snad se něco z toho ujme. Zácpu nemá, naopak nám bobkuje několikrát denně, resp. pouští barevné zeleninové hady🙂
Jinak Vám všem děkuju za rady, budu se snažit nic neuspěchat, ale on je teda fakt jedlík a dokonce ho dnes příkrm zklidnil, když jsme ho ukončili, tak řval, tak jsme zas pokračovali. No co s ním mám dělat? 🙂

raady
14. únor 2010

kacka, taky bych šla na to ubírání kojení trošku pomaleji. Přeci jenom je Ondrášek ještě malý 🙂 Barču jsem učila pít z hrnečku asi v 8,5 měs. Moc jí to ze začátku nešlo. Měla jsem také Nuby Babylove.

erinka83
14. únor 2010

kju, já hlasuju za Thirsties!! 😵 😵 😵 Ale Bummis Brite jsou prý hodně podobné a hlavně hezčí, tak ty si koupím ve větší velikosti já 🙂
Já si na noc nemůžu vynachválit zavazovačku s prefoldem, sice nevím, jak to na Barče budu zavazovat, až mi bude utíkat z přebalováku 😅 Ale je to levnější než kalhotovky a netvrdne 🙂

maly_prcek
14. únor 2010

kjucukovna : taky mám nej Thirsties, dobré jsou i IV (měli jsme soft) a na novoška jsem měla do třetice i flísáčky a ty byly bezvadné, hlavně na noc... Mně troje stačily v poho... 🙂

Proti tvrdnutí vv - do praní ocet a hlavně přežehlit... 😉

Docpávání - jednoznačně BI bambusové foldy a bamboo hour...

Kackaj: nejdřív se nahrazuje jen jedno jídlo (oběd) zeleninkou, pak za cca měsíc svačinka (ovoce) a další cca měsíc večerní kojo (kaše). Tak jsem to četla... Taky nás to brzy čeká 🙂

Kackaj a jaký jsi objednala kalíšek?

kackaj
14. únor 2010

Prcku objednala jsem ladycup větší fialový, ale kdoví co přijde. Objednávala jsem na bráně a připadne mi, že tam dost často nemají aktualizovanou nabídku barev a vzorů a tak, takže uvidíme. Posílala jsem objednávku v pátek, počítám, že zítra se mi ozvou.
Díky za ty rady ohledně příkrmů, já jsem z toho jelen a ten náš prcek by furt jen jedl a jedl. Ale já ho teda zabrzdím🙂
A co se tekutin týče, je to tak, že by měl vypít jednu šestinu toho, co váží opravdu? Jsem četla, že když např. váží mimi 6kg, má vypít 1l tekutin za den. Ale to mi připadne hodně a vůbec nevím, jak to do našeho malýho natlačím🙂

kackaj
14. únor 2010

Mimochodem maly prcku, ty už sis objednala kalíšek?
Jsem to o víkendu řekla aspoň mamce, páč už jsem to děsné tajemství nemohla udržet a musela jsem to někomu říct a koukala na mě jak na pračlověka🙂 A to jsem se zmínila, že jsou látkové vložky, ale že jsem si taky pár objednala, to už jsem radši ani neventilovala, možná by mě už nepustila přes práh 😀

maly_prcek
14. únor 2010

Jo a kyblík máme popelnici z Baumaxu. Super, i když někam jedem, nabalím do plínky a dobře se nese do auta za ty uši 🙂

betelgeuzz
14. únor 2010

Kackaj, ale do těch tekutin se počítá i to mlíko, co ještě vypije.