Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
4. zář 2012

@bamboolik Skoro jako my, co? 😀 😀

bamboolik
4. zář 2012

@ivuska.h no fakt jsem chtěla chválit spíš angelwings, ale budiž 😀

dandelion
4. zář 2012

@zlilly kolik stála od vonzi?

bamboolik
4. zář 2012

@zlilly to vypadá zajímavě, ale nikde jsem nepochopila, jak to funguje na ty záda ty vsadky 😕

katyxq
4. zář 2012

Já mám taky bundu od AngelWings, akorát jsem si ji koupila před porodem (a nosila ji jako těhotenskou), jenže pak jsem zhubla o 20kg pod váhu před otěhotněním a je mi děsně volná, potřebovala bych místo L vel. M 😒. Asi mi nezbude nic jiného, než koupit tu menší a větší prodat.

Jinak dneska se nám stalo, že máme špinavé oboje flísáky, tak došla řada na PULky a po půl dni už začíná být malá trochu opruzená, ach jo, citlivka jedna moje. Zítra musím nutně vyprat.

zlilly
4. zář 2012

@bamboolik vsadka na záda funguje stejně jako v předu. na zádech je zip a vsadka se do něj zapne. Právě na tech angelwings mě vadilo, že tá zádova vsadka je tam celou dobu složena a když nosíš vpředu, tak je vlastně nadbytečná.
@dandelion od 3000 výš, podle toho, co všechno chceš za doplňky.

dandelion
4. zář 2012

@zlilly na to teď není :/ budu si asi muset poradit jen s kapsou.. :/

janistr
4. zář 2012

@dandelion
@zlilly
@ivuska.h Na angel wings jsem taky koukala, ale vesty moc nemám ráda, takže bych šla spíš do té bundy. Ještě jsem našla toto: http://www.fler.cz/zbozi/macropus-2923159

bamboolik
4. zář 2012

@zlilly a ten zip je udělaný nějaký skrytý, když tam není vsadka? To vypadá fakt dobře

zlilly
4. zář 2012

@janistr moc pěkná.Úžasný, jak sou někteří lidi šikovní!

pajinka85
4. zář 2012

A zase otravuju.....tyhle plenky nekdo znete?
www.gagapleny.cz

ivuska.h
4. zář 2012

@janistr Jednu bundu od této paní jsem měla v ruce a řemeslné zpracování bylo dost hrozné, ono i na té fotce je to vidět... Navíc se na ní rozjel zip (proto se ke mě dostala 😀 ) a paní ho nebyla ochotná vyměnit... Tož tak.

ivuska.h
4. zář 2012

@pajinka85 Jojo, Čína na 100 způsobů 😀

janistr
4. zář 2012

@ivuska.h Ok, dobře, že to vím 🙂. Díky.

zlilly
4. zář 2012

@bamboolik sem se schválně šla podívat.🙂 není krytý, ale já mám černou, takže není vidět. ale já mám fakt hodně starou verzi.

madlisek
4. zář 2012

Taky mám bundu AngelWings a jsem s ní strašně spokojená. Jen mají trochu posunuté velikosti, já mám normálně vel. S, ale AW bundu mám XS a ještě tam mám rezervu, tak na to při objednávání pozor. I ty jejich mikiny s nápletem jsou úžasný 🙂
@dandelion já jsem hodně využila v zimě i kapsu 🙂 K sukni se mi nechtěla nosit bunda, tak jsem brala kabát a MaM kapsu a je to super alternativa, ta bunda je prostě akorát pohodlnější v tom, že tam nemusíš nic šněrovat, ale kapsa jinak hřeje a chrání úplně rovnocenně. Nebo můžeš uzmout choťovi nějakou jeho bundu a nosit pod ní 🙂

bamboolik
4. zář 2012

@pajinka85
Myslíš něco takového? 🙂
http://www.ebay.com/itm/10-colorful-baby-AIO-Cl...
Prostě Čína, vkládačky z PES, savost nic moc, PUL nepatří k nejprodyšnějším. Sama jsem jich pár měla objednávané přímo z eBay (za cca 120Kč včetně poštovného), ale už je nepoužívám, v létě ten málo prodyšný PUL jde fakt poznat.

zlilly
4. zář 2012

Jinak teda má bunda pochopitelně tu nevýhodu, že je závislá na velikosti nosiče. kapsu můžete s manželem střídat. Ale sme OT 🙂

pajinka85
4. zář 2012

@bamboolik hmmm, dobry a tady je prodavaji za 299 kc 😒 😒
No asi vyhrajou zase Anavy.

A jeste se chci zeptat zda mohu i ty AIO susit v susicce?

bamboolik
4. zář 2012

@pajinka85 PUL obecně bych do sušičky nedávala. Ten co bereme na naše plenky je sice značen, že může do sušičky na nízkou teplotu, ale osobně to nedělám. Sice mi už párkrát utekly PULky a skončily na High a přežily to. Ale ony PULky rychle shnou, tak to není ani třeba.
A co přesně sháníš?

dandelion
4. zář 2012

@madlisek když já jsem jaksi větší než muž :D 🙂) mám výbornou bundu.. asi půjdu jen do kapsy.. doufám že bude dostačující ta http://www.malvik.cz/Nositka/klokanky/Beco-Soft...

bamboolik
4. zář 2012

@dandelion ta Beco se mi taky líbí, mám v plánu ji vyzkoušet na veletrhu s mladým na zádech. Trochu se obávám, jeslti se mi podaří si to sama na sebe nasadit..

janistr
4. zář 2012

@zlilly Ach jo, teď jsem se podívala do galerie celošitých vonzibund a jsem v pasti 🙂. Snad mi to projde (klidně se vzdám všech dárků na příští patery narozeniny :D).

pajinka85
4. zář 2012

@bamboolik Ja ted mam novorozenecke plenky Anavy,pak jeste elas house,konopnou ella,haipa pastelku a imse biofrote (omlouvam se,neznam jeste ty zkratky) a pak mam AIo. Tots bots a grovia.
Ale uz jsme z toho nejak vyrostli☹ malej ma 6 tydnu a uz 5.5 kg. A ted schanim co koupit, chtela jsem spise ty AIO. Myslela jsem,ze bych mohla usetrit a koupit vic,abych nemusela tak casto prat. Ale jak tak koukam,tak opravdu cena odpovida kvalite.

bamboolik
4. zář 2012

@pajinka85 na druhou stranu ber to tak, že investice do kvalitních plenek se vyplatí, protože je po jednom dítěti prodáš tak za 50% v pohodě. U těch čínských bych si tím nebyla jistá, u jedněch, co mám doma se mi po měsíci občasného používání odlepila ta laminovaná vrstva PUL.
U kvalitních materiálů a plenek máš navíc jistotu, že ti fakt vydrží po celé plenkovací období co se savosti týče. polyesterová vkládačka je u rok a půl starého dítěte prostě o ničem, tam už fakt potřebuješ savý bambus například.
Co se AIO týče, můžeš se kouknout taky na ty naše plenky 🙂

koukolinka1
4. zář 2012

@pajinka85 Tak ja zrovna ty gaga mam a jsem spokojena🙂

lenka5731
5. zář 2012

Holky, jak vám vyhovuje střih plín a la Itti Bitti a Anavy Easy? Nám kolem noh proteklo obojí, pravda, je ještě malá (IB mám teda velikost L) 🙂, ale přitom zrovna ty stehýnka má dost macatý... Myslíte, že se to časem trochu spraví a nebo s tím máte problémy pořád? Celkově k těmhle dvěma plínám nemám zrovna důvěru a asi bych se je stejně bála dávat na ven i do budoucna 😒

janistr
5. zář 2012

@lenka5731 Anavy easy mám troje a maximálně mi vyhovuje, že jsou docela úzké mezi nožkama a tím pádem moc neomezují v pohybu. Když jsme je začali používat, připadalo mi, že to musí protéct, ale nikdy se nám to nestalo a to tam párkrát pěkně "naložila". Vždycky si akorát dám pozor, aby to kolem stehýnek bylo dobře zahrnuté (aby nekoukal ani kousek té vnitřní látky/flísu u těch 2012).

lenka5731
5. zář 2012

@janistr tak myslíš, že jim ještě dát šanci? 🙂

aemmi
5. zář 2012

@lenka5731 a protekla moč, nebo vaječina? AE jsem kupovala asi až v 8 měsících, neprotékaly, dokud nezačala hodně pít a čůrat velký dávky, na malý miminko bych se ji asi taky bála dát. IB u nás nebyla nikdy moc spolehlivá plína, je teda pravda, že jsem měla zároven esko a "m" a to emko protékalo, esko ne. Ale jen vaječina, moč ne. Velikost L máme taky, ale dávám ji skoro od začátku jen na doma, ona je celkem malá a nízká , protéká to vrchem, kolem nožiček snad ani ne, ale ona má stehna fakt super tlustý.