Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katarina82
23. lis 2009

No jo, Happy square jsou dobrý, ale drahý taky docela 😖

mayla
23. lis 2009

Já jdu pro dnešel spát, jsem nějaká utahaná. Dobrou. Nechám si ty vaše rady uležet v hlavě mezitím mi tady můžete napsat o vkládačkách. 🙂
Díky moc za všechny rady. jsem ráda, že už se aspoň trochu orientuju v těch plenach.

katarina82
23. lis 2009

Vkládačky mám bambusové prefoldy a bamboo hour od Baby Idea a pro prcka koupím i Ikea žínky Krama 🙂 Jo a taky hodně používám prefoldy z Itti Bitti, páč plenky jako celek nám nesedly, tak používám aspoň ty střeva 🙂 Na noc např do BL bambus a super.

erinka83
23. lis 2009

Katarina, ty plíny z IKEA jsou dobrý, takový ještě hutnější než Kikko a když jsem je vážila na váze (mám kuchyňkou digitální a jsem úchylák, vážím kde co😀 ), tak jsou i těžší, tak to by měly i líp sát, ne? 🙂 Každopádně tím, že jsou zahnutý na všech stranách, líp drží tvar....
Jsem dneska udělala větší ovjednávku na Bráně, to je zas vítr na účtě 😀 Ještě že manža po tom nepátrá 😅

katarina82
23. lis 2009

erin, já se na ně právě do Ikey chystám. No logicky by měli víc sát, když mají větší gramáž, ale jestli to v praxi tak funguje... To nevím 😅 Jo a nejsou moc tvrdé ty z té Ikey? A jsou i bílé nebo jen barevné?

majdula
23. lis 2009

Ikeacky ctverecky jsou vyborny, sup sup slozeny, sikovny... a cc jsou nejlepsi ty zdedeny jeste po nas, mozna trosku zazloutly, sem tam doura, ale jak panecku sajou! To se s tema ridkyma mrchama, co se prodavaji ted, neda srovnat 😎

erinka83
23. lis 2009

Majdu a ty máš i Kikko? Taky je řadíš mezi řídké mrchy? 😀
Kat, v balíčku máš 1 bílou,1 pruhovanou a 1 s obrázkama🙂 Buď modro-zelené, nebo červeno-oranžové...

evicka7
23. lis 2009

čč popoliny jsou super, mám teda jen 3 osmdesátky a dodnes dáváme na novosklad 😉

jinak já čč neřešila vůbec mám tu nějaký poděděný asi tak šedesát kousků a nějak jsem s tím v poho vystačila a vystačím i na druhý, jen ty popolinky jsem si koupila, abych se teda podívala, jakej je v tom rozdíl, ale vzhledem k tomu, že mám samý stoletý čč, kdy se ještě dělaly pořádný, tak mezi nima takovej rozdíl není, jen teda maj ty popo mnohem lepší ty šitý okraje, protože i po mnoha vyprání jsou placaté

a pak mám teda ty kikko bambusový, ale ty už bych znovu nebrala

majdula
23. lis 2009

Kikko bambusove a frote ctverecky nemyslim, ale jejich cc bavlnene (o tech s potiskem ani nemluvim), si poloz vedle tech starych plinusek... 😨

kvakulka
24. lis 2009

Jen se přidám- vážu "ikeáckýma plenama" novosklad- jsou báječný, vždycky jsou 2 se vzorkem a jedna bílá- ta se skoro plete s Kikko- ale je ještě pevnější. Jsem úchyl na čtvercovky- takže Imse Vimse mušelíny je naše nejoblíbenější "sváteční" plínka.
Holky, perete některá v Qalt Excelu? Překvapilo mě, že na to, že je to ekolog. prášek, tak hodně dobře pere (myslím, že stejně jak různé Persily)- doporučuju zkusit, je navíc i laciný. Přidávám k němu přímo do bubnu sodu na praní a plíny jsou o DOST měkčí a prášku taky stačí míň- soda měkčí vodu, ale to asi znáte 😵

katarina82
24. lis 2009

kvakul, takže myslíš, že mám spíš nakoupit ty Ikeácké a ne další Kikko Luxky? Kikko Luxek mám asi 15ks a těď jsem chtěla dokoupit ještě tak dvacet. Kikko bambusky vypadají hrozně, se to už stydím málem pověsit na šňůru ven 😒 , krepatý, žmolkatý, hnus, ale sajou dobře to jo. IV nemám, zatím 😀

erinka83
24. lis 2009

Kat, stojí vlastně srovnatelně, tak bych řekla, že ty IKEA jsou lepší... no ale já trubka objednala další Lux, snad už brzo dorazí, už mě ten obchod štve, ani nedali vědět, jestli už to poslali, včera jsem psala mail, tak jsem zvědavá, kdy odpoví... Potřebovala jsem je rychle, měli jsme nouzi o plíny🙂 Já žádné staré bohužel nepodědila☹ Naši to používali jako hadry na všechno 😅

mayla
24. lis 2009

Neznáte někdo nějaký obchod v Ostravě kde mají i látkové pleny? Potřebuju to někde okoukat a ošahat.

ladida.l
24. lis 2009

katarino, mě se taky ty ikekácké líbí nejvíc - ty kikko lux se mírně kroutí, jak nemají zašitý kraj - vzhledem k tomu, že teď už čč nežehlím, jsou pro mě ty ikea o dost lepší.

erinka83
24. lis 2009

mayla, vbavlnce.cz ale nemají tam takový výběr jak na Bráně, zatím jsem tam teda nebyla...jo a ve středu mají blešák plínek, ale asi se tam nedostanu ☹ A to je ten obchod, kde už skoro 2 týdny čekám na plínky 🙄

kualalik
24. lis 2009

kvakulka, já v něm peru už dlouho a je fakt super 😉 taky dávám sodu a místo aviváže sem tam aj ocet 😉

lucka78
24. lis 2009

Ahoj holky,prosím vas,nevíte kdo by mi prodal židličky z Ikea Mammut?Maly ma v sobotu 3 roky a nikde je nemužu sehnat!

erinka83
24. lis 2009

ladida, a co ta barva u těch IKEA? Mně po pár praních přijdou takový trochu bledší ty barvy, peru teda ve slizu....
A co máte HD pastelky, jaké jsou? Mám teda z druhé ruky, ale jsou po vyprání hrozně tvrdé, a to máme měkkou vodu ☹

erinbrock
24. lis 2009

ahojky muzete mi prosim poslat odkaz na ty barevne Ikea pleny - krome bilych rucniku a zinek nic neznam - tak vubec nevim o cem mluvite - diky 😉 😲 😎

katarina82
24. lis 2009

erinbrock, házela jsem na minulé straně 😉 http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/9013...

erinbrock
24. lis 2009

tak tu predeslou stranku jsem vcera cetla s malym na rukach a mel akademickou trihodinovku - takze ve spechu diky 🙂 😉

ijo
24. lis 2009

kvakulka - já začínala prát všechny látkovky v QualExcelu a neměly jsme vůbec žádný problémy. byla jsem s ním moc spokojená.
A vlňáky doporučuju cuddlywoolky, protože i když jsouza víc kaček, jsou tenoučký a vydrží od nula až do dlouho

silente
24. lis 2009

Holky, jak balíte prcka, když sklad na draka začíná být na draka? 😅

Ten Qalt Excel se koupí kdepak? 😕

evicka7
24. lis 2009

erinko, pastelky stačí po uschnutí trochu odrbat o sebe a jsou zas ok 😉

katarina82
24. lis 2009

Fakt jsou pastelky tak super? Já jim furt nějak odolávám, mi to příjde, že když to vystřihnu z ručníku, tak budu mít to samé 😅 🤐

evicka7
24. lis 2009

katarino, to budeš mít to samé a jeden můj ručníkovej pokus ani tolik nehrubne
ale je to super střih, jsem koupila jednu, že podle ní našiju další, no nakonec mám jednu origoš a jednu ušitou

erinka83
24. lis 2009

No já je drbu o sebe, ale právě mě to neba😀 Tak mě zajímalo, jestli je to jen můj problém, nebo jestli to dělají normálně... Jinak střih je dobrej, malé sedí už teď...

katarina82
24. lis 2009

evi, takhle jsem nad tím uvažovala, že vezmu jednu, obkreslím střih a bude 🙂 Tak já příště jednu objednám 🙂

ijo
24. lis 2009

QualtExcel jsem kupovala na webu u výrobce, někde od Rakovníka. Ale už jsem zapomněla, trochu se povrtám a dám vědět.

reruna
24. lis 2009

Ahoj, dlouhoo už študuju vaši diskusi i naše konkrétní látková výbava, a už se trochu začínám orientovat, látkovky mě moc lákají, ale stále nevím, jestli do toho jít a hlavně, co pořídit, snad mi někdo poradíte. Starší syn se po narození mladšího vrátil bohužel k plínkám, byla to pro oněj asi velká změna a chodil na nočník teprve pár t týdnů ☹ pořídila jsem mu tréninkové kalhotky Imse Vimse a Popoliny, ty IV jsou teda lepší, ale je to zatím bez efektu, pročurá je za chvíli a vůbec mu to nevadí, dále jsem pořídila Kushies Ultra Lite AIO, sice levná, ale nic moc, je teda od 4-10 kg, náš Míša má zatím 12 kg a je štíhlej, takže mu sedí, ale materiál takovej umělej, dále jsem přídila AIO Pop-in, s tou jsem spokojená a bude i na mladšího.
A ted nevím, jak dál, chtěla bych něco na odplinkování staršího, co by se pak dalo použít i na mladšího, případně, abych to mohla ted mezi nima i střídat, prstě si nevím rady.
Připadá mi dobrej ten vlněnej obdélník, čč, nějaký svrchní kalhotky, nějaký kalhotovky jednovelikostní a případně další AIO, nějaký vkládačky... Co byste mi poradily?