Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lusinta
13. črc 2009

panda jsou super tencel, pokud budou.
BL na patentky.
Velourku jsem si nakonec nevzala,protože má strašně tuhý ostrý suchý zip...

zmuzle
13. črc 2009

Lu, diky za info o te velurce. Vezmu tedy ty bambusky. A do nich jako vkaldacky taky plenky od nich? Jaky doporucujes? Mam teda doma i ruzne foldy, ale ne dost. A ty Pandy budou kdy? Uz se citim na kalhotkove pleny (teda pro Kubika) a chtela bych to vzit na jednou. Jeste mam u vas predplacenou CT modry maskac, tak bych si to nechala poslat s tim.

terezita
13. črc 2009

BL bambusku mam na patentky a jsem s ni spokojena 😵 az em.trochu povyroste tak urco budu brat dalsi v te vetsi velikosti.
lus, kterou velurku myslys?

jinak s IB SIO mam stejnou zkusenost jako zmuz, ale treba musi jeste em.trochu povyrust a pak me IB presvedci 😀 😀 nahradni streva jsem pouzila snad jednou nebo dvakrat, jinak byla vzdycky plinuse durch, bud prokajdena, nebo se em.tak pocurala, ze byly ty kalhotky zevnitr mokry..

terezita
13. črc 2009

zmuz, ja do nich mam ty vkladacky BL bambus 30x30 a libi se mi, ze to vsechno barevne ladi s tou kalhotovkou 😀 😀 😀 holt uz magorim.. a plina na mozku se mi zvetsuje, za chvilu mi poleze i z usi 😅

evicka7
13. črc 2009

terez, asi máš na mozku špatnej sklad 😀 😀 😀

tygrous
13. črc 2009

Ahoj holky, potřebuju povzbudit. Celý víkend jsem seděla u netu v diskuzích a e-shopech s lákovými plenami, nakonec jsem splodila přijatelný seznam a hrozně moc se těším, až si vše objednám a budu zkoušet jako vy...a taky se mi o tom zdálo😉 Ale když jsem se dnes v práci zmínila, co jsem celý víkend dělala, tak jsem dostala na vyučenou od "zkušené" kolegyně (vychovala 2 děti před 30lety na klasických plínách a teď 4 vnoučata na jednorázovkách). Že prý je to pěkná blbost ty látkovky, ale ať si to teda vyzkouším a pak uvidím, jak brzo přejdu na jednorázovky...a že jednorázovky zas tak neekologické nejsou, že prý horší je prát ty podělaný plíny (to prý říkal její manžel vodohospodář)... Snažila jsem se argumentovat vším možným, od ceny až po nové moderní plíny, ale smůla. A když jsem nadhodila téma bezplenková kom.metoda, tak prý jsem pěkně naivní a nezkušená, že uvidím... Řekla jsem jí, že just to právě vydržím a zvládnu a pak jí řeknu... Ale jak ji znám, tak stejně mi nebude věřit ani za dva roky☹ Achjo, pěkně mě to zdrblo, ale já se nedám!

terezita
13. črc 2009

evi, to bude ono!! 😀 😀 😀 😀

zmuzle
13. črc 2009

Terez, ja se taky snazim davat do zlute cc kikko zlutou vv a mam i zlutou snapku 😀
Holt se tu ted machruju, ja vim. A vesim barevny na stridacku a na snure za sebou musi byt taky prostridany 😝
Muj mozek je jedna velka plina namocena v mliku 😀

jmisa
13. črc 2009

Tygrous, no myslím, že nemusíš nikomu argumentovat, proč pojedeš v látkovkách. Já jsem šílená matka v očích celé své rodiny. Moje máti se mě pokaždý zeptá, jestli už jsem došla k rozumu a mám jednorázovky 😀

tygrous
13. črc 2009

jmisa: Moje máma reagovala taky překvapeně, co si to vymýšlím, když ona před 20 lety u bráchy litovala, že ty jednorázovky u nás ještě nejsou... Ale té jsem to zatím nijak nevysvětlovala. Ale jeden úspěch přecejen slavím. Sestřenka čeká mimi o měsíc dřív než já a taky povídala pořád o jednorázovkách. já na to nic, jen jsem jí poslala odkaz na latkove pleny a pak mi přišla nadšená odpověď, že jde do toho😉 Máš pravdu, radši nic nevysvětlovat a ani neříkat. Já to vím, jen jsem toho byla po tom víkendu fakt plná a chtěla jsem v práci říct, co mi udělalo radost... Manža sice trochu remcá nad počáteční pořizovací cenou, ale naštěstí dá hodně na čísla, tak jsem mu spočetla, co vyjdou jednorázovky na 2 děti za sebou a tudíž na 4-5 let a to se teda pěkně divil😉

Jen se ještě zeptám vás všech, jakou zkušenost máte s tím, že ty látkovky vydrží na dvě děti...

maly_prcek
13. črc 2009

Takže říkáte, že zavazovačky na novoše jsou široké? Takže radši čč novorozenecký sklad? Nebo co používáte pro novoše?

A Popo Pandy sedí na novošky jak?

Tak já tu IT SIO vezmu pro začátek jednu a uvidíme, třeba časem doroste 🙂

Látkovky jsou zdravější, o tom se naštěstí nedá diskutovat 😉

zmuzle
13. črc 2009

Maly prcek, urcite ze zacatku spis ten novosklad vycpany cc, vv nebo vkladackou a Pandy jsem nemela, ale holky ano a jsou spokojeny.

luthien.k
13. črc 2009

Občas sem juknu, jak látkujete 😉
tygrous: já musela plínky obhajovat taky hlavně doma u manžela, má totiž už jednu dceru (osmiletou) a jeho bývalá taky chtěla látkovat, nicméně vydrželo jí to týden, takže vládla hluboká skepse...
No a dneska? Taťka vzorově balí do novoskladu, i flanelku od Imse Vimse, která nejde snapkou sepnout, už zvládnul, navíc plínky věší i žehlí, což je prý takhle večer po práci u televize fajn relax 😀 😀 😀 Takže směle do toho 😉
Jinak myslím, že čč vydrží určitě dvě děti, mám ještě nějaké po mně se ségrou! No a ty moderní kalhotkovky těžko říct, to opravdu musí povědět nějaká zkušenější látkařka.
No a místo mozku mít v mlíku namočenou plínu, to je přesný!!! 😎 Já myslela, že tam mám jen mlíko, ale plína se mi tam taky ještě vejde 😀

evicka7
13. črc 2009

tygrous, zásada č.1: vysvětluj jen tam, kde to chtějí slyšet, ušetříš si spoustu energie 😉

tygrous
13. črc 2009

luthien: No ty čč po nás jsou asi hodně kvalitní, to věřím, že ty vydržely dodnes. Spíš mi jde právě o ty nové...kikko a kalhotkovky a AIO apod. Takže holky, co máte už druhé mimi - dají se v pohodě použít plínky po prvním dítěti? Případně které jo a které ne😉

misabenny
13. črc 2009

evicka7: 😀 😀 😀 😀 to je pravda, ale látkovky nedám 😎 😵

misabenny
13. črc 2009

tygrous: já látkuji až druhé mimčo 😀 , ale pokud pořídíš nějaké kvalitní, tak vydrží. Nesmíš se ale zbláznit do každé novinky, jako asi každá z nás 😅 😝 😉

tygrous
13. črc 2009

No jo, taky jsem se nechala unést a psala seznam přes dva papíry a pak druhý den zase proškrtávala. a myslím, že to ještě změním, než to definitivně objednám😉 Ale kdoví, co budu dělat, až bude mimi na světě a já budu chtít zkoušet další plínky😉 Asi budu stejná jako vy😉
Ale tak teda které fakt vydrží na dvě děti a které nevydrží ani an jedno?

evicka7
13. črc 2009

k tomu jak vydrží moderní látkovky: asi jak která, my třeba máme popo onesize z druhé ruky, používáme je hodně od 3 měsíců, teď máme rok, jsou v podstatě v každém praní a jsou pořád fajn, nevím moc, jak je používala paní přede mnou, ale moc nově nevypadaly (teda, co se týká barvy, že nesvítily bíle do dáli, jinak fakt bez poškození)

pak mám třeba 15ks vv TB, točím pořád, 14 ks naprosto v pohodě a jedna zelená se mi naprosto rozpadá

rozhodně nevydrží suchý zipy u svrchních Imvse

kubinkov
13. črc 2009

Mám teď nově popo Pandy Tencel a myslím, že na novoška budou sedět pěkně. Jsou po založení opravdu prťavoučké. 😅 😅 No a na našeho 18 měsíčního sportovce jsou taky fajn. Pěkně sajou a s kalhotkama Bummis Brite jsou k nakousnutí. 😵 Doufám, že to vydrží.

rolandik
13. črc 2009

Ahoj,
ja mám ročné dievčatko a doteraz som dávala čč v novosklade zachytené Spapkou a na to naťahovacie vlňáčky. Malinká začala dosť cikať a tak som nútená skladať plenku na obdélnik. Môže te mi prosím, poradiť akú plenku používate s vlňáčikmi u väčších detí?
Niekde na webe som vykutrala tip: Rukáv z vlneného svetru (čo je trojuholník) do neho plienku poskladanú na desatiny a prichytiť snapkou. Používam aj toto, ale malá už je dosť pohyblivá a plienka jej padá.

lusinta
13. črc 2009

tu velourku jsem myslela Baby lucy.předpokládala jsem,že ji taky zmuzle myslí🙂

Panda- možná ty tencly jsou skladem , momentálně nevím.zkuste se zeptat mailem...

tygrous- jo, to je normální....Všechno co je v menšíně je alternativní a tudíž divné🙂 ale neboj, až uvidí krásný itti bitti a jaká s tím není žádná práce, přesvědčíš je.
a s tou vodou- při výrobě jendorázovky se spotřebuje víc vody,než při výborě i praní látkovek...

a jinak mě potěšil konec minulé stránky🙂Evi díky!

majdula
13. črc 2009

Ahojky,
chci podekovat Zmuzle za balicek, dnes dorazil 🙂
K tomu jsem si dnes udelala radost v Brane dvema IB SIO - a chci se optat, esi je opravdu potreba davat dovnitr ty nahradni originalni vlozky anebo tam lze prdnout cokoliv jineho slozeneho... blbej dotaz, vim, ale za zeptani nic nedam 🙂
No a tchyne doplnila zasobu cc takze jsem dnes dozehlila, spocitala a mam jich rovnych 40... tak snad uz jsem ready a ted uz jen porodit a dokupovat 😀

terezita
13. črc 2009

holky, kdybyste mela nektera zajem, prodavam svrchni kalhotky Baby Lucy vel. XS, IV soft a AIO Tots Bots flexi tot.em.je mela na sobe asi tak 3x. piste kdyztak IP

joohana
13. črc 2009

Ahoj holky,
jdu se k vám zeptat na radu. Máme 4měsíční holčičku a látkuju od šestinedělí-ze začátku vv na snapku, pak jsem dokoupila BL bambusky a teď zrovna obnovuju výbavičku, neb naše prtě je nějak velké a těžké a už se mi do toho nevejde. Nakoupila jsem vv 2(s vidinou látkování na dovolené, tam by ty bambusky neuschly nikdy), jen nemůžu dohledat jak to holky dělaly-počůrané vymáchat a pověsit, pokakané do kýbla na noc s miofreshem, pak vymáchat a pověsit? A kolik jste jich braly s sebou? vv mi na sluníčku uschnou za 3h, ale jedeme na hory a sluníčko nevím jestli bude...
Pak uvažuju o zbytku výbavy z IB, ale pořád se nemůžu rozhodnout. Mám 4ks, jsou prima, ale třeba ty BL bambusky jsou prostě lepší držáky na vaječinku jak jsou širší a mají dobré gumky u nožiček. Na druhé straně je malá od nich otlačená, má stehýnka samý faldík. 🙄

terezita
13. črc 2009

heh sem zapomnela napsat, ty IV soft jsou velikost S a Tots Bots flexi tot velikost 1.. 😅

blka
13. črc 2009

Tak jsem zkusila dát BL bambus a po necelých 3 hodinách byla úplně durch (včetně té vkládačky). Zatím byla vypraná jenom 1x. Až bude vypraná víckrát, tak se její savost zvýší?

blka
13. črc 2009

Tak už jsem to našla. Savost je až po 10 vypráních. Tak to si počkám 😅

zmuzle
13. črc 2009

Lus, jasne, myslela jsem velurku BL. Ty panda tencel jsou jen jedny? Nejak v tom plavu. Mate i one size, two size a jeste jedny...

Majdul, tak to jsem rada, ze se balicek nikde nezatoulal a koukam, jak jsi pripravena. Tak jsem zvedava, kdy nam napises, ze je Radimek tady 🙂

lusinta
13. črc 2009

to ano, z tencelu je vyrobených víc plínke od POpolini. Panda mohou být z bavlny (froté), biobavlny (biofroté), tencel, bambusové.