Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mayla
27. lis 2009

Asi se to nezobrazí ten odkaz, je to z FB, asi to budeš muset vložit tady na koně do albíčka. Já jsem včera nakonec odolala poblouznění BB a neobjednala nic. Stejně by mi doma tři měsíce jen tak ležely. Určitě zkusím CB, ale až příští rok 🙂 Naštěstí to je už brzy.

silente
27. lis 2009

Sakryš, japato, že se to neotevřelo, je to adresa na přímé zobrazení, i když nejsi na FB, zkusím znovu 😉

Sdílejte tuto fotku s kýmkoli.
Stačí zaslat tento odkaz: http://www.facebook.com/photo.php?pid=539132&l=...

Tak snad ....

silente
27. lis 2009

Zuzu -myslíš blueberry? 😕 Já mám doma zatím ty PUL od nich a super! A skvěle rychle schnou, což je potřeba 😎

katarina82
27. lis 2009

silnete, joo, už se mi to otevřelo 😵 Krásnáááá modelka a dupka vypadá fakt malinká.

Ty Blueberry svrchňáky ty minky mají bych řekla podle fotek jiný střih než by coverally-ty vypadají super, páč mají ty druhé gumičky okolo nožiček, jakože mají takové ty navíc okolo vnitřní strany stehýnek, u těch minky to vypadá, že nejsou, se trochu bojím, že to bude protýkat 😖

katarina82
27. lis 2009

silente, ta dupka fakt vpadá jak v hnusce skoro, má tam malá i tu vkládačku? 😕

silente
27. lis 2009

Dupka je super a skvěle sedí. 😵
Ty druhé gumičky u coverallů jsou k nezaplacení, to je fakt, chytnou vše.

katarina82
27. lis 2009

No právě a na těch fotkách to vypadá, že to ty minky nemají ☹

mayla
27. lis 2009

Taky vidím, krásná fotka. 😵 krásné dítě. Krásná plínka. je na ní potřeba svrchňáky co? Ale i tak je nádherná

silente
27. lis 2009

Maylo - bohužel jsou potřeba svrchňáky. Ale v létě na koupališti ne 😀

Kat - však se s tím poperem, pro parádu se musí trpět 😀

ijo
27. lis 2009

dobré ráno, jsem byla po roce na kosmetice, jsem krásná skoro jako modelka Silente 😀 hezká plínka....
tak jsem se snažila si objednat BB a samo, že mnou vybraná plena už není ☹, jsem holt pomalá

katarina82
27. lis 2009

silente, já je taky zkusím a teď po té tvé fotce se obávám, že podlehnu i CB, páč chci minidupku 😅 Néééé, já nechci ulítávat ještě na CB, nééééé, to zas bude peněz 🤐 😀

katarina82
27. lis 2009

ijo, ber to pozitivně, aspoň ušetříš 😉

mayla
27. lis 2009

Kat, víš co tě možná potěší.... jsme na tom všechny stějně a nebudeš utrácet sama 😀

mayla
27. lis 2009

Na těch látkovkách, tam fakt mizí ty plenky nehorázným tempem!

katarina82
27. lis 2009

mayla, teda to mě moc nepotěšilo 😀 😝

No jo, mizí, mizí, dobrá akce. Já zatím ty svrchňáčky neobjednávám, počkám až příjdou ty první plenky, prohlídnu si je a uvidím. Nechám to osudu, jestli tam v té době ještě budou nějaké jakž takž barvy, tak bych je možná vzala... Uvidím, chtěla jsem teď totiž objednávat ještě šátek.

ijo
27. lis 2009

díky kat- jsem pozitivně nalděná a protože jsem ušetřila, mohu si vybrat jinou......takže mám možnost volby 😅 ještě že to nečte můj manžel, asi by mi to vysvětlil 😝

mayla
27. lis 2009

Kat, ta akce končí v neděli... 😉

katarina82
27. lis 2009

Tramtadadáááááá 😵 Jsou tuuuuu 😵

katarina82
27. lis 2009

Krááásný, škoda teda, že ta kraví není minky, ale za ty prachy 😀 Takže rozhodně je minky i deluxe aio, půjde se dát použít i jako svrchňáčky, je to kapsovka, takže i vycpat čímkoliv. Jen já nejsem zvyklá u aio na patentky, tak s tím se budu muset poprat 😀

katarina82
27. lis 2009

Kde jste??? Mi máte závidět, ne? 😀 😀 😀 😀 😀

mayla
27. lis 2009

Jsme padly závistí 😀

ijo
27. lis 2009

závidím že jsem se musela odmlčet a lapat po dechu 😀 takže ještě pro mě . tu minky máš růžový maskáč???

mayla
27. lis 2009

jo má, ten jsem chtěla... a budou fotečky v albíčku?

katarina82
27. lis 2009

Jo tááák, tak to vás omlouvá 😀 😀 😀

Ijo, joo, mám minky ružový maskáč 😵 😵 😵 Hodím, ale až tak večer nejdřív. Teď jedu s malou k našim, chlapa mám do zítra na služebce, tak abychom nebyli samy doma 🙂 Možná tam nějakou tu plínku udám, jako dárek k Vánocům pro prcka 😀

ijo
27. lis 2009

už máš jméno pro holčičku nebo je to služební tajemství 😀 ale když už víme jakou bude mít prdelku....

katarina82
27. lis 2009

ijo, ještě diskutujeme, nechceme ty jména, kterých je všude kolem plno. U nás jsou to samé Natálky, Terezky, Adélky, Elišky... Chtěla jsem Dominiku, ale už mě to nějak pouští, chlapovi se líbí Katka, žádnou holčičku Katku neznáme a hlavně ho v tom podporují známí, takže možná to nakonec fakt ta Katka vyhraje, ale fakt nevím.

ijo
27. lis 2009

jo to je hezké...ale taky je jich dost 🙂

evicka7
27. lis 2009

Kat, Kačenka je super 😉 a k tomu tvýmu výčtu, jsem se zasmála, mám neteře Adélu a Elišku 😀

a taky vám závidím, že máte proč nakupovat, my už nosíme plínu jen na ven a na noc 😉

kubinkov
27. lis 2009

evička: jsme na tom stejně a nových plen přibývá 😠 Asi si ale udělám radost nějakou pěknou plenkou na noc, tu ještě asi užijeme. Ale Vojtovi stačí i Pastelka bez vkládačky, protože si ráno často řekne. Mám z toho smíšené pocity. ( Když jsem v létě ukazovala naše plenky známé, tak tvrdila, že kvůli tomu by si mimčo klidně ještě pořídila. Mají desetiletá dvojčata po IVF, deset let si před nimi léčila neplodnost a už 🤐 😀 😀 je těhu 😨 )

evicka7
27. lis 2009

kubinkov, jsem si objednala na noc bambusovou ptitku, už jsem prostě měla absťák 😀 😀 😀

expedovali ji 24. a ještě tu není ☹ no tak v pondělí 🙂