Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kubinkov
25. led 2010

Ta modrá Flip je tak krásná 😵 😵 😵

barica
25. led 2010

holky, kupujete plinky z druhe ruky? koukala jsem, ze se daji sehnat i za slusnou cenu, ale porad mne lezi v hlave, jestli se jimi neda "neco" prenest? je jasne, ze to clovek pred pouzitim vyvari, ale i tak? jaky na to mate nazor? a pokud si treba koupim jen 1ks a nechtela bych kvuli tomu vyvarovat, staci ji dat do vrouci vody s praškem? asi blbe otazky🙂, ze?!

betelgeuzz
25. led 2010

Barica, já kupuju a ani je nevyvařuju. Plenky peru na 60.

erinka83
25. led 2010

já jsem snad na 90 prala jen úplně poprvé a to jsem tam měla i nové plínky, od té doby mě to ani nenapadlo, peru vše na 60 a to máme většinu z druhé ruky...

evicka7
25. led 2010

barico, taky máme spoustu plenek z druhé ruky

zmuzle
25. led 2010

Barico, taky kupuju a peru uplne normalne a vse v poradku.

tygrous
25. led 2010

bury: ja ty loviky chtela taky a zrovna jsem chtela objednavat...to me stve... Ale jinak myslim, ze brana je v pohode. ja s nima posledne resila zbozi postupne asi mesic (a uz me to stvalo, chtela jsem mit vse prpravene, nez se mimi narodi) a nakonec vse v pohode. myslim, ze kdyz se s nima domluvis, tak ti ty penize vrati...

holky, taky se vam na cc kikko lux eco delaji male zmoliky? Mne to dela strasny bordel pri prani (zatim peru na 90)-ucpava mi to pak odtok ve vane a na plinach zustavaji male uzlicky. mamka rekla, ze to bavlna proste dela, tchyne rekla, ze to delaji nekvalitni pliny...coz si kiiko lux eco nemyslim, ze by byly nekvalitni. Ale je fakt, ze na tech starych po nas ty zmoljy nejsou... 😨

kubinkov
25. led 2010

Taky mám plenky z druhé ruky. Koupila jsem z druhé ruky i vlňáčky. Peru normálně a vše OK. Kdyby bylo víc plen v nabídce a za nižší ceny, tak můžu mít z druhé ruky všechno. 😉

joohana
25. led 2010

Eri, osobní odběr natuty jde, vyzkoušeno naposled před týdnem 😉

terezita
25. led 2010

taky mam polovinu plinusi z druhe ruky.. jinak by asi m. klepla pepka, kdybych to mela kupovat za plnou cenu.. holt mam zalibu v kalhotovkach 😀 😀

bury
25. led 2010

tygrous - já ty lovíky chtěla moc, dělám si takovou mini základní látkovou výbavu... ale bohužel. a koukala jsem, že tam mají pořád, že vše ostatní skladem 😒

jinak mě tyhle žmolíky udělaly kikko bambusový barevný - už při prvním praní. ale u těch eco lux a lux jsem si toho nevšimla....

bury
25. led 2010

taky občas koukám na plínky z druhý ruky, ale někdy mi přijde, že ty maminy neví, co by za to chtěly. jsou třeba o 50 kč levnější (na 300 Kč plínce), ale už je znát nošení, žmolky apod. To bych teda nekoupila. Asi to chce dost vybírat...

kackaj
25. led 2010

Ahoj holky, tak mám doma lovíky a lanolínovala jsem jednou a protíkají mi. Je to možné, že to prostě potřebuje víckrát impregnovat? A jsou pak opravdu držáky? Malej totiž zas tak nečůral, že by byla plínka úplně durch a tak už by to muselo jít někam ven a prostě je to mokrý??? 😒

kubinkov
25. led 2010

Bury: jj Taky mám pocit, že na tom ty maminy chtějí hlavně něco trhnout. 😝 To jsem v kamenném obchodě koupila nové Disany natahovací vlňáky se slevou 40%, protože měly zatrženou nitku. Ani mi nevadilo, že nemají barvu, jakou jsem chtěla. Z druhé ruky kupuji a prodávám věci minimálně o 40% levnější než nové, když jsou málo používané.
Kackaj: Zkus znovu impregnovat, to bude dobré.

zlatouch
25. led 2010

Ahoj, hlásím se jako majitel převážně jatých plen 😉 Je to v poho, když náhodou nesedí, aspoň v tom není tolik peněz a taky jak jsou zajetý, hned krásně sajou, nemusí se čekat, až se operou 😉

K Flip - testuju růžovou, vkládačku mi L. hned pokadila, tak savost nemůžu moc posoudit, ale asi to chce něco přidat na delší nošení. Vkládačka není odepínací, je tam na volno, akorát na krajích plíny jsou takové jakoby mini kapsy, kam se zasunou ty konce, tak se tak neplandá jako v obyč gatích. Už jsem tam šoupla i čč z Ikey, krásně pasuje. Takže pro mě zatím hlavně krásné jednovelikostní PULky... Já ty jejich kapsovky neznám, nemůžu srovnávat 😒

olina.s
25. led 2010

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat na radu a zkušenosti ohledně vložek do podprsenky. Ráda bych si nějaké koupila, zkušenost nemám žádnou.

maly_prcek
25. led 2010

Kackaj: já jsem impregnovala asi 3x... Držáky třeba jak Disany ty moje teda nejsou, ale je na ně spoleh... 🙂
Já ještě na ty frekventované místa (kolem nožiček a dopředu) zevnitř napatlu trošku toho lanolínu (mám lékárnový) - ne moc, to by tam pak byly mastné skvrny, spíš jako by si namazat víc ruce a pomačkat ty místa a pak to teprv hodím do impregnace. Lepit to přestane tak po dvou nošeních a líp to pak drží... nebo aspoň mě se to tak osvědčilo, ale třeba mně to někdo zkritizuje... 😉

barica
25. led 2010

holky diky, presvedcily jste me, jdu obednavat🙂! a je pravda, ze clovek musi procist spoustu inzeratu, nez padne na jednu dobrou plinku za rozumnou cenu, ja jsem ted vybrala prvni🙂...

zmuzle
25. led 2010

Holky, souhlas. Plinky z druhe ruky ano, ale nekdy nestacim zirat na ty ceny. Ja kdyz prodavam, tak je taky davam o dost levneji, proste tak, proste tak, abych si je sama koupila, kdybych videla inzerat. 😎 A samo bez fleku apod. To bych je dala jeste levneji.

Budu muset azse neco prodat co nam je mensi a koupit vetsi a pak me tady uz zase svrbi ruka na ty Flipy. Proc to sem davate? Gro baby me taky lakaly, ale prijdou mi drahy a tak jsem se udrzela 😀

olina.s
25. led 2010

Holky, ještě mě napadlo. Nemáte některá zkušenost - co ten lanolín u ekzematiků, nedělá to zle?

tymothy
25. led 2010

Barico, já nakoupila z druhé ruky asi polovinu naší plenkové výbavy. A zatím si teda stěžovat nemůžu - nestalo se mi ani u jediné plenky, že by byla nějak špatná nebo nám dosloužila. Před prvním použitím jsem je hodila do pračky s našima starýma plenkama a potom je teda ještě vyžehlila.
Co bych teda nekupovala použitého, jsou natahovací vlňáčky (i když jsou to naše nejoblíbenější) - vím, jak vypadají po mé láskyplné péči - pořád se mi zvětšují do šířky, takže na druhé mimi už to nebude... 😔

romankav
25. led 2010

zlatouch: kde jsi prosím koupila ty Flip? Je to podobný střih jako BG?

maly_prcek
25. led 2010

Olina.s: já to teda zkoušela jen na sobě (jsem, ekzematička) a lanolín jako takový mi teda nevadí... Spíš to chce dávat pozor, aby vlňáčky byly z příjemné vlny... Je dobré si je v obchodě osahat 🙂 Já mám třeba dát malému home made vlňáče, protože mě na puse i nalanolínované koušou... Ale Disany, Lovíky a Anavy (ty jsou asi nepříjemnější) vlňáčky, co používáme jsou naprosto ok... A chce to zkoušet až po lanolinaci, nové koušou snad všechny...🙂

Tymothy: tak to já mám úplně opačný problém - ty Disany se mi zdají menší a menší 😀 Nebo že by to dítě tak šíleně rostlo? 😀

kackaj
25. led 2010

Prcku dík, zkusím lanolínovat až do úmoru a třeba to zabere🙂 A máte holky některá JENOM vlňáčky? Nebo to střídáte i s Pulkama? Já jsem se v euforii všech PUL zbavila a nějak mi to tu chybí, když ty vlňáky ne a ne držet. Tak jsem si objednala jedny z toho spokojenyho kojence jednovelikostni a jsem zvědavá jak padnou. Pak si budu moct dovoli lanolinovat jak vztekla🙂
Ad plínky z second hand🙂, ještě jsem nekoupila (jenom vlňáčky - perfektní stav), zatím jen prodávám, ale už se pomalu chystám, že jak mi přijde něco šikovnýho pod ruku, tak to beru, páč do těch novejch jsem už vrazila majlant a už se musím sama držet, abych si ty pracky neurazila🙂 Většinou stejně každý prodává to, co mu nesedne třeba hned, tak ani ty plíny moc jetý nejsou. A nebo teda druhej případ, že někdo rozprodává výbavu po odplenění, to je jasan něco jinýho a do toho bych už asi nešla. Já prodávám většinou jednou prané a jednou vyzkoušené, jak mi to nesedí, dávám pryč 😉

terezita
25. led 2010

kackaj, ja mam z druhe ruky po odpleneni mmt a fuzzi bunz a teda nestezuju si. funguji uzasne. a cena luxusni.. 😉

tymothy
25. led 2010

A naše pastelky taky pořád pastelkujou i u druhýho dítka. 😀

Ještě k těm PULkám - mám jedny a střídám je s těma vlňáčkama. Připadá mi, že nejsou tak objemné a M. se v nich lépe leze.

kackaj
25. led 2010

Jé to já to zas nemyslím zle, že bych to všechno hodila do jednoho pytle a v životě nic nekoupila, to bylo jen jako spíš polemizování jako příklad 😅

kackaj
25. led 2010

A taky plánuju si všechno nechat i na druhý dítě i na třetí, pokud to vydrží a pokud bude🙂

evicka7
25. led 2010

já jsem teda z těch, co ty ceny klidně napalí a když týden nikdo plenku nechce, tak slevímm, ale zas věci co nejsou v pořádku nebo mi přijdou neprodejné posílám dál za hubičku nebo úplně zdarma

betelgeuzz
25. led 2010

Nemáte někdo socks-on? Malé furt padají ponožky, tak by mě zajímaly nějaké zkušenosti. Na bráně jsou tak 50 na 50.