Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
22. únor 2010

joohana, si to taky myslím s těmi onesize, já už je dala pryč, byly na doraz a bbh ještě zapneme, pořídila jsem místo nich PP ultrafit biofroté, trochu hrubnou, ale třeba ty onesizky hrubly víc, dovycpávám prefoldem nebo bi nudlema

joohana
22. únor 2010

To jsou teda šoky, já myslela že One size jsou obří! Tak jaká plína je ještě veliká ? Asi budem teda kupovat BL bambusky a párat gumičky 😲

joohana
22. únor 2010

Holky a co Two size bambus Popolini? Sympatické jsou druky na bocích. Které plíny se ještě zapínají ve dvou řadách ?

kackaj
23. únor 2010

Nechte toho s těma one size 🙂 , to chcete říct, že mi celá výbava bude k ničemu 😨 ? Od kolika kilo nebo od jakého věku zhruba už vám tak nebyly?

kackaj
23. únor 2010

A vůbec, najde se tu někdo, kdo s one size došel až k odplenění??? Prosím, řekněte že jo 😅

betelgeuzz
23. únor 2010

Tak to já jsem šetřílek. zatím jsem na 6,5 tis. a už si připravuji něco na prodej asi za 1 tis., za to bych pak něco zase přikoupila. Ale moc nechci ty náklady zvyšovat, jak to tady vidím, tak ještě nás čeká 1,5 roku utrácení 😀

erinka83
23. únor 2010

Tak já jsem mezi 8-9 tisíci, to už jsem za 2000 něco prodala a hnedka zas uvalila 😀 A už zas přemýšlím, co vyměním, furt nejsem spokojená 😀

amp
23. únor 2010

Tak se přidávám - BBH jsou úplně tipťop, OneSize nezapnem kolem stehýnka - a to máme min. rok před sebou ☹ Holt v 9 měsících skoro 11kg 😉 Ale co s tím?

betelgeuzz
23. únor 2010

Fakt nemá nikdo zkušenost s tou SWB AIO? Jsem se dívala na bránu a tam je vůbec nemají. Za tu cenu mě lákají, z BG AIO už pomalu vyrůstá, tak ať máme aspoň 2. A jak je to na tuly-tuly s poštovným? Nemůžu to nikde najít ☹

andnov
23. únor 2010

Ty onesize tak max.do 11kg - u nás to bylo zhruba v 1,5roce - a to nemáme tlustá sehýnka 😉
joohana - mrkni do albíčka - máme na noc P´tit vel.3 - jsou obr - ještě je zmenšujem a vycpávám prefoldem a jsem spokojená 🙂 pak od Popolini jsme měly two size, ty nám neseděly kolem pasu- potřebovaly by jsme tam ještě jeden druk a jinak o.k.(myslím,že dělají i XL)

andnov
23. únor 2010

betegeuzz - ano, ano - moje nej plína AIO - hůř schne - ale když ji obrátíš naruby a dáš na topení, tak dobrý 🙂 jen pozor na velikosti - jako vše od SWB neodpovídá rozmezím v kg. 😒 My máme 13kg, máme L-ko a zapínáme nedovycpanou na prostřední druky.Máme 3 a točíme pořád dokola - jsou to naše tréninkovky(dají se stáhnout, když je necháš trošku volněji)

andnov
23. únor 2010

Pro nás SWB - 1 🙂 oproti Bum genius organic,savá vrstva mikrovlákno a povrch co je u zadečku žádný flees 😉

ladida.l
23. únor 2010

betelgeuzz:
poštovná na dobírku je tuším stovku a při platbě na účet je 70, posílají předem, nečekají až to mají na účtu

amp
23. únor 2010

Ad tuly - ceny dopravy se zobrazí až po vložení do košíku, obchodní balík při platbně předem 70Kč, nad 3tis zdarma 🙂
Andnov, takže pro 11kilovýho cvaldu vzít ty SWB už L? Přemýšlím nad nima...to zapínání na boku by mohla být výhoda 😉

ladida.l
23. únor 2010

andov - k té SWB - je teda menší nebo větší? 😕 Jsem zmatena

kubinkov
23. únor 2010

Náš supersportovec má 27 měsíců cca 11,5kg a má PP OS Super na noc s vkládačkou navíc a zapínám to tak, že uprostřed zůstanou dva druky. 😨 😀 A nikde se mu to neotlačuje. Navrch vlňáčky Disana. 😉

andnov
23. únor 2010

je menší - u L - píšou rozmezí 10-18kg, ale my máme 13kg ve 2 letech a zapínáme na prostřední druky, ale u prodeje ještě jsou přesné míry velikostí, tak raději poměřit. Zkusím dnes nafotit, jak vypadá a dám do alba 😉

betelgeuzz
23. únor 2010

Tak já jsem si tu AIO objednala 🙂 Malá má 5,5 kg,vzala jsem M, buď jí to už bude, nebo doroste. Pak můžu poreferovat.

andnov
23. únor 2010

ladida - neboj vlňáčky L-ko jsou v pohodě, odpovídala jsem na tu jejich AIO 🙂

angetha
23. únor 2010

Já mám SWB kapsovku L a malé jí dávám v 6,5 kg 😅 a to není tlusťoch..
a popo one size snad vydrží, včera mi dorazila domů 😀

noone
23. únor 2010

no tak kolik jsem utratila za pliny nechci ani vedet. nejen ze to NESMI vedet manzel, ale i jak chci v klidu spat 😀
a to zas tolik plin nemam, nechapu kam jsem ty prachy dala 😖

prosim muzete mi nekdo rict, jak se jmenujou takovy ty pytliky ve kterych jsou baleny veci od BabyIdea? nebo aspon ten material, z chemie jsem vzdycky propadala 😎

koty
23. únor 2010

joohano, klídek. U One size děsně záleží, jaký je to materiál. Obyč bavlněné froté moc nepruží, takže kolem těch 14 kil už patentky moc nezvláají. Ale třeba bambus a tencl jsou v pohodě a vydrží.

andnov
23. únor 2010

je fakt, že jsme měli one size biofroté ☹

evicka7
23. únor 2010

k těm onesize, Viky má teď třináct kilo a buclatý nohy, zapínáme ještě na oba patentky, ale už je to konečná fáze, protože nenechám "ostrou" část patentku, aby se zarývala Vikoušovi do špeku a jsou to ty úplně první co opravdu moc nepruží, takže ty víc pružící třeba vydrží dýl
joohano a tady je two size Lko v nějakých 9-10kg
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

teď už je to sakra bokovka

zuzule
23. únor 2010

Ahoj hollky. POradíte mi, kde koupit kyblík na pleny? Ted nevím, jestli to bylo Obi nebo Baumax? KOukala jsem v ikei, ale neměli nic s držátkem...nemáte ho některá v albu? Potřebovala bych vidět, jak vypadá, abych ho v tom obchodě pak našla 😅 🙂 MOc díky za radu 😉

amp
23. únor 2010

Ještě k buclíkům - co takhle p´tit bamboo? Jestli se nepletu, zrovna evicka je před časem tady zmiňovala

evicka7
23. únor 2010

jj, velikost 3 dobrá an šířku a stehýnka, ale je hrozně vysoká, pomalu až po prsa 😀

amp
23. únor 2010

ale dá se zmenšit, nebo ne 😉 - patentky tam jsou.. a šla by jako noční? kolik nasaje?

raady
23. únor 2010

kackaj, two size je můj favorit. Mám two size bambus, dobrá ale dlouho schne. Takže teď jsem dokoupila two size organic a dovycpávám. Máme vel. L, v 18m, 9 kg. Ještě mám na toto zapínání Ptitiku velur, vel. 2.

raady
23. únor 2010

jé, teď koukám, že na two size se ptala joohana. 🙂