Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
26. led 2012

@talina tak napiš, jaké typy plínek ti jsou sympatické (čč, vv, kalhotovky, AIO), kolik chceš investovat... a zkusíme to dát dohromady. Pár stránek zpátky jsem tu psala svoji představu ideální výbavičky, když nevíš, co vám bude vyhovovat a zároveň nechceš investovat hned na začátku moc peněz. Nebyl to žádný zázračný elaborát, ale zkusím to dohledat, ať se neopakuju.
U staršího používám doma Anavy vv, na ven Anavy kalhotovky, na krátké přebalení čč s vkládačkou, na noc vycpané kalhotovky. Kapsovky (BG, Thirsties) máme k doktorům, na návštěvy a pro hlídače. Jako svrchňáčky dávám PULky a na noc flísáčky nebo vlňáčky.
U mladšího je to horší, má plínky poděděné po Vítkovi a čč na doplnění počtu. Nechce se mi investovat do druhé plenkové výbavičky, pořád čekám, že se Vítek odplínkuje. Používám vycpaný novosklad, Anavy vv na kalhotkový sklad, pár kalhotovek různých značek a 2 AIO.

helulela
26. led 2012

@talina str. 923 uprostřed, třeba ti to pomůže.
Jinak koukám, že jsi z Pardubic 🙂 Byla ses mrknout na plínky v nějakém kamenném obchodě?

helulela
26. led 2012

@romcovaklarka dost velký je BL, ale na tři dny to nebude, já ho beru na víkendy. Taky bych to pořešila igelitem.

zuzu_elen_sofie
26. led 2012

@romcovaklarka ahoja, mám pocit že grovia má k dispozici mega pytle zkus www.grovia.cz

talina
27. led 2012

@helulela rozhodně bych do začátku chtěla čč, mám nějaké Haipy plenky a kapsovky což jsou pro 'všechny' velikosti + svrchní RUP kalhotky, zatím jen pro začátek (XS a S) a pár vkládaček. Obhlídnout jsem to byla, raději bych kapsovky, líbí se mi že do nich můžu strčit prakticky všechno (od čč po vkládačky). A pak bych chtěla nějaké AOI plenky, na parádu a hlídání Teď bych to viděla na nákup do 5tis. Tvůj seznam vypadá dobře. Pro mě je problém se spíš zorientovat, které značky jsou dobré a které nestojí za nic.

talina
27. led 2012

@helulela no když tak nad tou částkou víc přemýšlím, tak asi víc. Ale to bych nechala na čase jak by jsme se rozjeli 😉

mmiirrkkaa
27. led 2012

Holky máte zkušenost s plenkou bamboozle strech one size (tots bots)? Případně máte serovnání s kalhotkovou anavy?

helulela
27. led 2012

@talina to už máš hezký základ 🙂 Když máš kapsovky a nechceš do začátku moc utratit, tak bych AIO nepořizovala. Hlídačům můžeš kapsovky nachystat vycpané a máš to to samé. Navíc líp schnou a jsou variabilnější. Naše nej jsou Bum Genius, ale myslím, že s žádnou renomovanou značkou neuděláš chybu.
Můžeš napsat, jaký typ plínek bys chtěla a my poradíme osvědčené značky. Nebo napiš, jaká plína se ti líbí a my ji pochválíme/zkritizujeme 😉
@mmiirrkkaa střihově a materiálově super, opravdu nehrubne, savostí za Anavy pokulhává

michamicha
27. led 2012

ahoj, kdo všechno prosím vás používáte tyto plenky? http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/bumgen...
já už jsem z nich trošku na nervy, protože ta vnitřní část žmolkovatí a pouští chloupky 😠 malýmu se to vždycky nalepí na pindíka, takže já místo abych dávala vkládačku navíc do kapsy, tak jí dávám nahoru, aby se mu ty "cucky", který z těch chloupků vzniknou, nelepily na prdku ☹ jo a některý z těch plen začaly protejkat, stačí jen zafénovat švy???

marky27
27. led 2012

@mmiirrkkaa tak souhlasím s @helulela, jsou opravdu moc příjemné na omak a dobře sedí, jsou naše oblíbené, přesto když si můžu vybrat, sáhnu po anavy kalhotkách 🙂

marky27
27. led 2012

tak i my jsme byli dnes na kyčlíkách v 6ti týdnech. Máme v levé kyčli trochu horší zadní rotaci nebo co, no ale prý to řešit nebudem a uvidíme na další kontrole. Tak jsem se mu zmínila, že doma používáme látku (tam jsem měla papírovku). No nějakou mega pochvalu jsem nečekala, ale to, že mi ortoped řekne, že "pamperska" je lepší, tak to jsem šla vážně do kolen. Stejně mě neodradil 😉

herminka
27. led 2012

@mmiirrkkaa Já mám ráda Tots Bots Flexitot, nasaje, řekla bych, skoro srovnatelně s Anavy a celkem rychle schne (nemá volány, ve kterých to schne hůř). Akorát je zvrchu jakýsi umělý materiál (k tělu jde jen v tenkých proužcích).

helulela
27. led 2012

@michamicha máme klasickou BG kapsovku a takové problémy s ní nemám. Dávám separačku, žmolky nikde žádné. Jestli protéká ve švech, zkus zavoskovat.
@marky27 to vážně? Nechápu, leda že by neměl v životě plínu v ruce.

marky27
27. led 2012

@helulela taky nechápu tu nedůvěřivost až averzi některých doktorů k látkovým plenám. Že by neinformovanost?.... 😨

helulela
27. led 2012

@marky27 asi jo, nezájem, neinformovanost a předsudky. Doktoři většinou řeší jiné věci, než aby studovali na netu výhody a nevýhody látkovek. I když být pediatr, něco málo bych si o tom přečetla, abych nebyla před pacienty nebo spíš maminkami za ignoranta.

romcovaklarka
27. led 2012

Holky, znáte někdo plenky http://www.fler.cz/zbozi?ucat=95546 ?

kubinkov
27. led 2012

@mmiirrkkaa Měla jsem ji a je opradu měkkoučká a moc příjemná. Savost s Anavy neporovnám, ale savá je pěkně. Navíc dělá malý zadek. Měla jsem i Flexi tot a je hodně podobná, jen nemá navrchu ten umělý materiál. 🙂

marky27
27. led 2012

@romcovaklarka neznám, ale vypadají moc dobře. Líbí se mi ta vícevrstvá bambuska, že tam má ještě přišitou tu vkládačku navíc http://www.fler.cz/zbozi/vicevrstva-bambuska-ze... Jestli vyzkoušíš, tak dej vědět

hanavendy
27. led 2012

@romcovaklarka Neznám osobně,ale holky na e-miminu si je hodně chválí (ty obyč kalhotkové)

romcovaklarka
27. led 2012

@marky27 @hanavendy Asi zkusím kalhotkovku... mám dnes nějakou depku, tak si trochu zanakupuju 😵

innes
27. led 2012

@ivuska.h Ahoj, chěla jsme se zeptat, za jak dlouho by mohly být k prodeji Anavy pul (dny, týdny, měsíce?). Mám u Vás rozdělanou objednávku, tak jeslti mám počkat, nebo udělat další časem 🙂 Díky

talina
27. led 2012

@romcovaklarka tak jsem už obhlížela 🙂

@helulela dám vědět, zatím mi jde hlava kolem kam co uložit 😀

neu.sona
27. led 2012

@romcovaklarka oni jsou téměř stejné jako Anavy, ne? Nebo mě aspoň jako nezkušené tak přijdou 🙂

romcovaklarka
27. led 2012

@ivuska.h Ahoj, prosím tě, mám dotaz: objednala mi tchýně na moje přání noční anavy (dneska došly) a místo, aby je zaplatila předem, mi je dala na dobírku, že prý to převodem nešlo, je to pravda? 😅 Dík 😀

romcovaklarka
27. led 2012

@neu.sona Taky se mi zdá, ale zajímalo mě, jestli je někdo má vyzkoušené.

maly_prcek
27. led 2012

@romcovaklarka Tak vzhledem k tomu, že je ze stejného materiálu a má stejně vrstev, tak bude nejspíš savá stejně, akorát schnutí bude rychlejší...

Vypadá fakt dobře 😉

ani84
27. led 2012

@romcovaklarka Já mám odsud ty barevný vv bambusový a 2 kalhotkovky. S kalhotkovkama jsem prakticky stejně spokojená jako s Anavy, dělají podle mě trochu menší zadeček, ale zas mi přijde že o trošku míň nasajou (a trošku rychleji schnou).
@marky27 U těch vv bambusek to není vpodstatě vkládačka navíc, ale je to takhle vyklopitelný, aby to rychleji schlo, když se to zaklopí, je to stejně vrstev jako třeba u Anavy. Jsem s nima spokojená, schnou fakt rychleji a v naší šíleně tvrdé vodě ještě ani moc nezhrubly.

marky27
27. led 2012

@ani84 aha,dík za upřesnění 😅 Ale zas je fajn, že to rychleji schne.

ivuska.h
27. led 2012

@innes Snad do 14 dnů, na dílně už je konečně potřebný materiál. Ale raději bych je prvně dala do testování, aby se vychytaly mouchy, pak sem dám echo. Jo a komu protékají Anavy Easy, mám tu k testování upravenou verzi, kalhotky podšité flísem, kdo chce testovat, napište mi prosím mail, ještě mám pár kusů volných. Preferuju lidi se špatnou zkušeností s minulou (resp. stávající) verzí.

ivuska.h
27. led 2012

@neu.sona
@romcovaklarka Jo, materiálově a vrstvama vypadají stejně.