Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zdenkaradek
10. lis 2009

Makoush, Thirsties Pulky na ČČ na rovno jsou v pohodě, mají i v předu tu kapsu na zastrčení pleny.

erinka83
10. lis 2009

Anet, ty pereš taky ve slizu? Myslela jsem, že v Lovele🙂

Holky, jak křížíte lovíky? Co to znamená?? 🙂 Já mám jen jednu řadu patentek....

evicka7
10. lis 2009

makoush, thirsties jsme měli a na pulky byly fakt super, plenu na rovno udrží dobře

eri, ucho přes ucho

erinka83
10. lis 2009

Aha, tak já mám zatím nalanolínovaný jen S a ty by ani zkřížit snad nešly, když tam narvu novosklad s vkládačkou, jsou nám dobře...

maly_prcek
10. lis 2009

Thirsties PULky taky můžu doporučit, dobře sednou kolem nožiček... Jsou to mé nej PULky 😵 Vážu teda novosklad, ale myslím že čč narovno musí udržet v pohodě.

IJO: Co dáváš na noc do těch CuddleWoolek? Mně totiž už dvakrát provlhly - ale je fakt, že jsem tam toho moc neměla... A nalanolínované je mám řekla bych dobře...

amp
10. lis 2009

Makoush, dobrá trefa - nosíme thirsties PUL M a z vlňáčků právě lovíky - M crepe nám jsou akorát, nekřížíme, L tuším interlock (silnější) máme na noc, ale ty jsou oobr, ty budeme mít hooodně dlouho. Ale jsme tlouštíci - 8,5kg 🙂

marcelkad
10. lis 2009

Erinka - mušelínové jsou takové pěkně hebké plenky. Malej je má hlavně jako "šmudlanku" - má jí v ruce, když usíná, jako se s ní mazlí 🙂 Na Novosklad pro úplně malé mimi je moc velký - rozměrově jsou 80x80, ale sají výborně.

majdula
10. lis 2009

Dotazek - do kolika kil vam vystacily Thirsties XS?
My mame aktualne rovnych 5 kg a poprve mi dneska (dvakrat) protekly kolem nozicek ☹

Zajimave, ze Loviky crepe S jsou porad na tu vahu OK.

kvakulka
10. lis 2009

Holky, prosím, poraďte:chci nosit malého v Manduce vertikálně, tak vymýšlím, jakou plenu, aby se neprodojil- doma ho balík bud do novoskladu+čč na osminy, nebo+ vv. Ale na nošení je prý dobrý mít hodně savou plenku a těsnící svrchnáky- nemáte nějaké tipy?Jáchym je docela drobek (málo přes 3 kg, takže snese i těsnější modýlky- S od IV PUL jsou mu dost velký...

tymothy
11. lis 2009

kvakulko, já tohle nikdy moc neřešila. Magdalence jsem dávala i na nošení plenku, která mi zrovna přišla do ruky - i čč na novosklad. A kalhotky také tak nějak všechny, co máme v oběhu. Ale je pravda, že není zrovna z těch miminek, co vydrží v počůrané plence - dává mi potom docela silně najevo, že by chtěla novou. 🙂 Takže musíme přebalovat i během nošení.

ijo
11. lis 2009

malyprcek- na noc buď BE, ale nejlíp mi jde Cb originalka plus nudle vkladacka. Ja je tedy nejdriv fakt dost lanolinovala, ale ted uz minimalne čtyři měsíce ne.
patentky se mi nikdy nevytrhly, dokonce mi je i zadarmo nechali zmensit, tak je mam ve dvou radach coz nasich nozkam vyhovuje

katarina82
11. lis 2009

ijo, psala jsi, že cuddle wool bude snad do pěti let... 🙂 Máme je nové, zkoušela jsem je zatím jen jednou na vycpanou bamboozle prefoldem a jako zapla jsem je, ale furt mi ta plínka z pod těch vlňáčků někde vyčuhovala, tak jsem se naštvala-ona malá taky dlouho nevydrží, že jo, a dala jsem normoš PULky. Deniska má 11kg, je taková hubenější, myslíš, že je to teda tou plínkou? Že mám zkusit nějakou jinou?
Jo a ještě prosímtě, jak se zmenšují na novoška?

betelgeuzz
11. lis 2009

Holky, jdu na radu. Mám nakoupené látkovky, ale ještě jsem nezačala, mám toho plné kecky a Ali je prcek. Včera dosáhla na 3 kg a od 3 kg mám dávat široké balení. zkusila jsem teda novosklad plus na to čč na osminy, jenže když jí to dám, má to na břiše i zádech skoro pod paže a nohy z toho téměř nekoukají. Nemáte někdo zkušenost s takhle malým mimčem, případně fotku, jak v tom vypadalo?

koty
11. lis 2009

Betelgeuzz, malá měla 2,5 kila a měla jsem vícevrstevné plenky velikost 1 jenom složené na třetiny a ještě trošku z jedné strany ohnuté, aby je neměla až ke krku. Vzhledem k její velikosti to bylo zároveň i široké balení, i když ho teda nepotřebovala. A od měsíce a půl měla pidi kalhotovky.

betelgeuzz
11. lis 2009

Koty, ty vícevrstvé jsi měla v novoskladu, nebo jenom samostatně?

maly_prcek
11. lis 2009

betelgeuzz: Davídek měl jen o trošku víc, když jsme dorazili z porodnice a začali motat novosklad vycpaný ikea ručníčkem a měl to těsně nad pupík a nožičky mi teda taky nepřišly nějak hrozné... Fotku teda nemám, až trochu většího... Tady mu jsou 3 týdny, čili cca 3,3kg https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

maly_prcek
11. lis 2009

Je to novosklad z barevných Popolinek 70x70cm + ikea vkládačka + Pulky Thirsties XS 😉

terezita
11. lis 2009

betelguez, ja davala em. od narozeni novosklad, no mela ho vys a lezela pak z kopce.. nejak me pred tim pul rokem nenapadla jina alternativa.. 😀 ale zkus na ni dat vv na snapku a vycpat to treba zinkou z ikei.. tu vv si pak na zadech zahnes jak potrebujes, takze by tu plinusi nemusela mit tak velkou.. http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...

kvakulko, hlavne nejake, co jsou vyssi.. kdyz jsem dala em. do satku jednou v IB tak mi ji prokadila tak, ze ji to proteklo po zadech.. 😀 😀 😀 taky davam vsecko co me napadne, ale nejcasteji MMT, ty jsou vysoke dooost.. 🙂 a pak mam rada IV 2v1, ta toho pochyti taky dooost a je hezky formovana kolem nozicek, ta mi vzdycky vsechno zachytila.

a pulky thristies me teda moc nezaujaly.. jsem si jedny taky ulovila, ale prijdou mi zevnitr takove mooc plastove.. ☹

betelgeuzz
11. lis 2009

Tak jsem trochu googlila a našla jsem fotky mimča 2,6 kg v širokém balení:

http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=2&cln=6&gs...

ijo
11. lis 2009

katarina - já měla bamboozle jen když malá byla prcek, pak strašně ztvrdly, tak šly z domu 😢 oni se hodně rozšíří, takže nám seděly i na ultra tlustý zadeček. je možné, že jsou střihem nižší, ale to nevadí.
na novoše - na ty nejmenší se vpředu ohnou jakoby ven, zevnitř jsou patentky a do těch nacvakneš ty na jazykách. Asi budeš mít dalšího hubeňoura, tak ještě se ty jazyky dají překřížit. dávám ti sem odkaz jak se CB zmenšují, nejsou tam sice woolky, ale všechny fungují stejně. my je milujeme všechny

http://igulee.fi/information.php?info_id=33

tymothy
11. lis 2009

Já se s bamboozlema nezkamarádila - rozhodně to není plenka, kterou bych doporučila na malé miminko. Magdalenka z nich měla vždy otlačená zádíčka - z té šílené gumičky.

ijo
11. lis 2009

a odřenou prdku, to je jasný

tymothy
11. lis 2009

Mě tada moc netvrdly - louhovala jsem je preventivně v octu, ale mockrát jsme je nepoužili. Nešli sice z domu, ale hluboko do skříně... 🙂

katarina82
11. lis 2009

ijo, díky a co tedy doporučuješ za plínky do Cuddle wool, asi cuddle, co? 😀

katarina82
11. lis 2009

Máme ty cuddle wool jen na noc...

raady
11. lis 2009

Ahoj,
thirsties PUL jsou pěkné. Plenky narovno udrží, ale na můj vkus jsou moc bokové, tak jsem je poslala dál. 😉

katarina82
11. lis 2009

Já jsem s thirsties PULkama spokojená 🙂

majdula
11. lis 2009

Ja jsem s nima take spokojena a proto se opakuju, prosim do cca kolika kil jste meli XS (pokud jste je meli)?
A jak vlastne poznam, ze uz nastal cas na poslani dal? Az zacnou protekat bokem (cim to je, je to znamka toho ze uz jsou maly) anebo teprve az je nezapnem?

evicka7
12. lis 2009

majdu, xs jsme neměli, protože jsme začli pozdě, ale obecně měníme kalhotky, až když se do nich nevejdeme, myslím, že známkou toho, že by byly malé je spíš otlačení nožiček než protékání

ijo
12. lis 2009

katarina82- ja bych ti doporučila cuddly, ani jedny nam neztvrdly a ted uz je pouzivame i bez te vnitrni vkladacky tak když pres ne dáme woolky, tak máme opravdu hubený zadeček. PULky jsem si koupila na zimu Blueberky a jsme zatim moc spokojene. Ale mame jen teprve par tydnů, tak jeste nemuzu uplne soudit.
obecne fandim cuddle plenám proto, že i když jsou jednovelikostní, jdou i na novoška a nevypadá jako slon