Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

tymothy
29. led 2010

Erinko, nám začaly M sedět až tak kolem 5 měsíců a až teď jsou tou velikostí tak nějak ideální. Tak třeba do nich ještě dorostete. 😉

olina.s
29. led 2010

Ahoj holky, tak jsem vás dočetla....koukám, že jste se dostaly i ke kosmetice u ekzematiků - malá je taky, přírodní je taky Hadek, kterou teď zkoušíme my 🙂 Jinak nám teda taky nejvíc zabírala Indulona... Holky, a jak to máte s fleecem? Vadí prckům?

raady
29. led 2010

Já jsem používala přírodní kosmetiku ATOK (bývalý Hadek) už na Matěje a teď i na Barborku. U nás nemá konkurenci. Vždycky se k ní vrátím. Jinak modrá indulona také dobrá. 😉
Fleese Barče nevadí.

betelgeuzz
29. led 2010

Teď jsem našla na MMB, že někdo prodává ty bum genius flip za 340, vypadá to, že to dováží.

bury
29. led 2010

děvčátka včera jsem sem házela dotaz - můžete mi prosím poradit? 🙂

holky prosím o radu. jaký si mám koupit vkládačky? chci zkusit látkovat tak nějak až se s mimčem srovnáme, mám hodně čč, pár vv a koupila jsem na zkoušku pár kalhotovek, abych zjistila co nám bude vyhovovat. pořád si nejsem jistá, co na novoška. jestli stačí novosklad a přes to nějaký svrchňáky, nebo jestli to budu muset už ze začátku vycpávat a když, tak čím. díky

terezita
29. led 2010

bury, na novoska je nejlepsi novosklad vycpany bud vv nebo zinkou z ikea. mne se pak jeste libilo uvazat vv jako kalhotovky a taky vycpat zinkou z ikey. no a nahoru pulky nebo vlnacky.
samotny novosklad je malo, vycpavat budes muset.

terezita
29. led 2010

ted jsem si to po sobe precetla - samozrejme muzes vycpat jeste jednou cc. 🙂

erinka83
29. led 2010

bury, novosklad jsem měly hnedka pročůranej, dávám buď žínku IKEA a nebo mám Kikko bambusový vkládačky 30x30...

ladida.l
29. led 2010

bury já novosklad vycpávám tímto
http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-ctvercova-b...
nebo mám ještě asi 5 stejně velkých ručníčků - ty jsem měla doma jako reklamní - byly jako dárek ke sprcháčům palmolive, kdysi.
Taky dávám čč na dvanáctiny.

terezita
29. led 2010

ty bambusove jsou faaajn. ty pouzivam hodne ted na dovycpani kalhotovek. tehdy me to nejak nenapadlo 😅

erinka83
29. led 2010

ladida, mám doma i tu Baby Lucy, ale lepší mi přijde tohle: http://www.branakdetem.cz/bambusove-pleny-kikko... Jsou silnější, mají obšité okraje, takže se nekroutí...

bury
29. led 2010

díky moc 😉 já se právě do Ikei už nedostanu, takže odpadají ty žíňky - ikdyž jsou fakt levný. ale mám doma nějaký vv a na zkoušku jsem koupila i ty Kikko bambusový, jak píše Erinka, takže to prostě budu zkoušet. já měla pořád pocit že se to do toho novoskladu nevejde...

terezita
29. led 2010

bury, ze zacatku bude mit prdelku trochu nahoru, tydve ctvercovky jsou dost. ja to resila, ze jsem em. polozila trochu dokopce nebo do kojiciho polstare.

erinka83
29. led 2010

my jsme ji podkládali složenou větší vv 😀

ladida.l
29. led 2010

erinko, škoda, že jsem si těch kikko vkládaček nevšimla dřív, jsou levnější a vypadají, že budou plnit stejný účel.

erinka83
29. led 2010

podle mě jsou fakt lepší, "naštěstí" tu BL mám jen jednu 🙂

terezita
29. led 2010

eri, ja jak nemam s cim srovnat, tak si nestezuju 😀 😀
ale na dalsi mimco vyzkousim, jestli je jeste budou prodavat 😅

luccii
30. led 2010

holky, Thirsties svrchní kalhotky jsou podobne jako IV Soft? maji zevnitr nepromokavou vrstvu nebo takovou tu jako IV Organic? diky! uvazuju o jednech IV Soft, pak PopoWrap a Thirsties
diky 🙂

raady
30. led 2010

luccii, IV Soft neznám. Ale IV Organic jsem měla a Thirsties jsou uvnitř myslím jiné. Používala jsem je jen chvilku, tak si to moc nemapatuju. Mám raději vyšší kalhotky. Thirsties jsou bokovější než IV a PopoWrap.

luccii
30. led 2010

tak Thirsties jsou pry vevnitr omyvatelne, takze ne jako IV Organic

a co svrchní kalhotky od Bummis Brite? mate nekdo zkusenost? 🙂

angetha
30. led 2010

Lucii Bummis Brite jsou nastejno uvnitř jako Thirsties..

terezita
30. led 2010

tak ja mam thristies - ty jsou vevnitr `plastove` a pak mam bummis flower a ty jsou jako IV. o dooost prijemnejsi.

kvakulka
31. led 2010

Erin- ty vlňáky BI jsou docela velké, takže počítám, že ta vel. M vydrží snad do roka. Líbí se mi řešení kolem nožiček- víc těsní než třeba Lovíky- chvástala jsem se tu, že Lovíky vydrží celou noc- a kulový- předevčírem synek prochcal postel- 😀 😀 😀 - čůránky si našly cestičku

reruna
31. led 2010

IV organic jsou pro nás nejlepší pulky, zatím nám teda neprovhly, po každém použití neperu, jen větrám...
Patentky ve dvou řadách mají Blueberry, i myslím ty SWB econappi. U BB nejsou žádné patentky na kůži dítěte ani když je to zapnuté na největší rozměr.

erinka83
31. led 2010

Já z IV nejsem tak nadšená, malá má 5kg a pořád používáme novorozeneckou velikost, protože kolem nožiček je má OK, ale ty suchý zipy bych potřebovala, aby se daly dát přes sebe, musela by mít kolem pasu ještě jednu plínku, aby to bylo dobrý 😅 Zkoušela jsem tu větší velikost a unás teda ještě dlouho nebude možno ☹

mayla
31. led 2010

Prosím poraďte mi, na kolik prát PULky a bambusky v pračce? Bambusky mám BBH a BL. A vadí plínám ždímání na 1400 ot? A ještě můžu bambusky sušit v sušičce?

Díky za odpovědi. 🙂

betelgeuzz
31. led 2010

Eri, to má Barča nějaké malé bříško. Já mám IV organic, od mala jsem používala S a teď jsem koupila i M a ani u toho nepotřebuju překřížit zipy.

Mayla, BL fix jsou na 60, BBH nemám. Někde jsem četla, že plenky je dobré ždímat na 800, aby se moc neopotřebovávaly. Se sušičkou neporadím.

reruna
31. led 2010

erinko my máme IV vel. L, ale Luki má už skoro 7,5 kg a jsou mu akorát.
Ždímám na 1000 otáček, bo naše pračka má možnost jen 500 nebo 1000 a na 500 je to málo, to by schlo dlouho. Mám taky BL bambus. Peru na 60. Pulky taky, ale na IV je napsánok že se dají i na 90. Sušičku nemáme, takže neporadím...

erinka83
31. led 2010

Hm, tak nevím, mně se Barča zdá normální 😀 Proto mi vyhovujou thirsties, že se dají přelepit přes sebe...

katarina82
31. led 2010

mayla, pulky jak které asi, já je peru na 60 a ok, bambusky taky na 60. Do sušičky cpu všechny plínky kromě PULek a AIO nebo když tam mám aio, tak jen na ten studenější program. Ale jinak bambusky BL, BBH, TB všechny suším i na normální teplotu a nic se s nima nestalo 😉