Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvakulka
5. črc 2010

@ninouche Máme tenhle kyblík:www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/10099699
Holky, dík za rady ohledně separaček- vyštrachala jsem nějaký celulózový, kt. jsem měla na malýho, když se narodil- a nepoužila je tenkrát - myslím, že to jsou Popolini- a jsou fajn! 😉

markusko
5. črc 2010
ninouche
5. črc 2010

@kvakulka, a těsní ten kyblík z Ikey? Těch 44l na jednu pračku je asi moc, takže asi pereš, když ještě není plný, co?
A ještě by mě zajímalo, když skladujete plíny tzv. nasucho - tak to počuranou plínu šoupnete do kyblíku hned (tj. vlhkou), pokakanou napřed přemáchnete v ruce např. s tím žluč. mýdlem, vyždímáte a pak taky hodíte do kýble tak, neusušenou? Zatímco "namokro" znamená, že v kýblu je napuštěná voda, příp. voda s něčím (ocet? éterický olejíček?? sůl na skvrny?) a plíny jsou "v nálevu"?? Omlouvám se za blbý dotazy, ale nemám u koho se přiučit - nikdo v mým okolí nelátkuje 😕 🙂

joohana
5. črc 2010

@ninouche Ad skladování-jj, přesně tak.

Ad smrádek-peru obden, páč mám nějak málo plínek (20vv, cca 8 BH nudlí, 2x BL bambus, 1x Two Size, 7x BBH magic)a taky je už plnej koš. Mám jakousi popelnici na hračky. To nesmrdí, pokud teda nemám nos v tom kýblu. Dřív jsem prala ob dva dny a smrdělo to dost, ne že ne.
Jen teda myslím že praktičtější než kýbl je krabice, když jsem jela na dovolenou tak ten kýbl je špatně skladnej nějak se mi nechtěl do auta vejít, krabice by byla lepší. Tak s blížící se dovolenou uvažuju že koupím krabici a kýbl umeju Savem a bude na hračky.

blka
5. črc 2010

@ninouche Já jsem viděla nějaké kyblíky na pleny v obyčejných obchodech s dětskýma věcma. Ale nevím, jak byly velké objemově ☹ . Ale byly hezké, měly na sobě želvičku 🙂
Já skladuju plíny v síťce na prádlo 😅 . Kýbl jsem nekupovala, protože máme jakejsi starej koš na prádlo, tak jsem si říkala, že bych to skladovala v tom a kdyby to smrdělo, tak bych koupila kýbl. No, jenže koš je někde ve sklepě a já jsem ho nemohla vůbec najít 😅 , tak jsem vytáhla tu síťku a je to 😉 . Pokakané plínky přeperu žlučákem a nechám přesušit. I počůrané nechám přesušit a pak to dám do té síťky. A nesmrdí mi nic. Jen, než začalo teplo, tak hodně po ránu smrděly ty bambusové plíny. Nedalo se sušit venku - pršelo a doma se už netopilo. Tak to bylo blbý období. Ale jinak mi tady nic nesmrdí 🙂

ivuska.h
5. črc 2010

@kvakulka Taky máme tenhle kýbl a spokojenost.

@ninouche Ano, přesně takhle to dělám. Jen pokaděné vyloženě nepřepírám, jen osprchuju, máme dost velký tlak vody, tak se to tím dost vyčistí. Žlučák dávám jen výjimečně. Smrádek z kýblu neuniká žádný, ale uvnitř kýblu někdy je, ale až u starších dětí na příkrmech, u plno-kojence zatím ne.

silente
5. črc 2010

@ninouche - mám stejný kýbl jako kvakulka a spokojenost největší. Hlavně je super to házení plen dovnitř, lze jednou rukou 😀 Počůrané házím rovnou, pokakané opláchnu od hovňousů. Když byla malá ješte malinkatá, tak jsem vaječinu házela do koše s plínou a dobrý. Já mám v tom koši ještě daný pytel ze záclonoviny, který celý vytáhnu a celý hodím do pračky, takže se vůůůůbec nedotknu toho eee tam 😀 Doporučuji 😉

silente
5. črc 2010

jo a vždy, když vytáhnu plíny ven, tak tam kápnu 3-4 kapky tea tree a všechen smrádek je pryč

peko
5. črc 2010

Holky jakou velikost kýble napleny byste doporučovaly? Koukala jsem na kýbl od Bambino Mio, ale zdá se mi objem 14l se mi zdá docela málo - co myslíte?

maly_prcek
5. črc 2010

@ninouche Já ho mám taky... Měli jsme popelnici, ale jaksi jsme ji zapomněli na parkovišti a někdo si ji nechal 😔 (plnou špinavého dětského oblečení... ti lidi fakt už neví, co brát 😠 ) a novou nemůžem sehnat. Popelnice byla lepší, byla akorát na pračku a líp těsnila, byla menší, takže se dala i brát s sebou, tohle je velké, těsní o něco hůř, ale jde to taky... Peru co 3-4 dny, dycky vymyju aykblík vodu s octem nebo s olejíčkem a pohoda.

Skladuju nasucho, pokaděnou plínu taky otryskám proudem masážní sprchy a popatlu žlučákem a hodím tam. Zkoušela jsem na dovči i skladovat namokro s miofreshem, ale musí se často měnit voda, jinak to zatuchne a na to já bych si nevzpomněla...

Jinak teď v létě není problém to usišit předtím, než to hodíš do kýbla, to pak nesmrdí vůbec...

maly_prcek
5. črc 2010

@peko Ideální je kolem 25L... 14L je dost málo... Já mám ten Ikea 44L (A ten je zas velký, nemotivuje mě to k častému praní 😀 , u té 25L popelnice to vycházelo co 3 dny prát, co byla plná 🙂 )

Dle mého je zbytečné kupovat něco extra "značkové", když sjedeš do Baumaxů apod. nebo do Ikea, tak určo vybereš a stojí to kolem stovky 😉

silente
5. črc 2010

@peko - 14l je fakt málo, to máš tak na krátkou dovču 😀 Já mám tuten: www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/10099699 , 44 litrů a dobrý 😀 Bavíme se o něm i výše na této stránce, tak dočti 😉

kvakulka
6. črc 2010

Budu muset asi nechávat i počuraný plíny přeschnout- kýbl smrdí, jak když v něm skladuju hadry na podlahu- kupodivu ne čpavkem, jak to bývalo, ale tenhle smrad mě taky dost ničí...Asi jak mám teď v těhotenství nos jak ohař 😅
Jo a koupila jsem si natahovací vlňáky na Merinostar- jsou moc fajn- dá se upravovat šířka pasu, pěkně sedí, tenké 😵 😵

zmuzle
6. črc 2010

@kvakulka Ty vlnacky mas v jake velikosti? Docela by se mi libily, jen teda nevim, jakou velikost poridit. Ted ma syn neco kolem 9kg, spis pod a to by odpovidalo M, ale to bude mit tak na pul roku. Ach jo.

kvakulka
6. črc 2010

@zmuzle Máme vel.M- ale myslím, že když se povolí pas, tak budou sedět dlouho 😉 (Jinak syn váží taky kolem 9kg- výška asi 78 cm 😅 )

zmuzle
6. črc 2010

@kvakulka Tak to jsou kluci podobne. Kubik bude mit mozna o centimetrik a neco vic 😉 Tak mam vzit asi ty M, vid? Diky za radu

terezita
6. črc 2010

ja mam popelnici z intersparu a teda myslim, ze ji tam jeste furt prodavaji. ma nejakych 23-25l a vyjde akorat na jednu pracku. pak ji maji jeste myslim v obi, ale v bauhase treba ne..

zmuzle
6. črc 2010

@kvakulka Jo a ty mas ty obyc natahovaci nebo ty prvni na obrazku? Ty jsou na patentky? Ja chci radsi jen natahovaci, protoze je to rychlejsi na nandani a sundani 😉

suik
6. črc 2010

ahoj, taky se k vám přidám, mimi teprv čekám, ale látkovky mě nadchly, tak se na ně taky chystám, zatím mám výbavičku skromnou, spíše vzorečky, budu nakupovat asi až postupně, jen čč jsem kupovala víc, to se užije vždycky....

trochu mě teda opuští odvaha do toho jít, páč se nám rozbila pračka a nevím jak to s ní bude (už je starší) a i se sušením to není nic moc.

A stále jsem z toho množství druhů a výrobců plen trochu mimo, tak potřebuju nasosat informace...

Taky mě děsí ta investice, i když se říkám, že se to vrátí (mno ale s mojí nakupovací mánií nevim nevim 😀 )
nějaké si chci ušít, doma jsem našla nějaké froté, tak snad bude vyhovovat, jen nevím jak na gumičky, aby vydržely praní a vyvářku.

@ivuska.h : ahoj 😉

raady
6. črc 2010

Ahoj holky,
s těžkým srdcem posílám dál Swaddelebees vel. L - kapsovku a 2v1. Jestli chcete, můžete mrknout na můj bazárek 😉

andelka
6. črc 2010

holky, vy to budete vědět - na co jsou takové ty plenkové kalhotky bavlněné (třeba canpol babies nebo G-mini), jak stojí kolem 90kč - to nejsou svrchní na látkovky, co? Narazila na to sestřenka v Chiccu a já tady na bazaru. Na netu (koukala jsem na to G-mini) nemají napsané na co to je, ani z čeho to je. 😕

kvakulka
6. črc 2010

@zmuzle Mám ty natahovací, chtěla jsem, aby měl na bříšku co nejmíň vrstev 😉
@suik Vyvářet určitě nemusíš 😉 Pleny peru všechny na 60 stupňů, myslím, že jen čtvercovky z bavlny tu vyvářku vůbec snesou..Jinak myslím, že pračku stejnak pořídíte a sušení máme nejhorší my 😀 😀 😀 - 2 sušáky v obýváku během zimy. Látkování se neboj, je to prima zábava. Jen ale možná až tolik neušetříš, jestli propadneš látkovací vášni jako mnohé z nás 😅 - bude potřeba pořídit si k látkové výbavě víc dětí, aby se to vyplatilo 😀
@andelka Každopádně to asi nebude nic extra, při té ceně- asi jsou to takové ty igelitové svrchňáky, co se používaly za nás

suik
6. črc 2010

@kvakulka já taky myslím, že moc neušetřím 😀
já vím, že by se měly na 60, ale nějak se mi to nezdá, fakt to stačí?
pračka je erár k bytu, nová by nám udělala pěknou díru do rozpočtu, zatím z výbavy toho moc nemáme. No snad to dobře dopadne a když nebude zbytí....

suik
6. črc 2010

sušáky mě ale děsí, vejde se nám jen jeden na chodbu 😒 do obýváku a ložnice ani ťuk, ten mám pečlivě rozplánován aby se sem vešlo mimino 😀 ....bude muset stačit.

raady
6. črc 2010

@andelka - jsou to svrchní kalhotky přes plenky. Nemám s nimi zkušenost. Ale známá je používala běžně na čč narovno.

ivuska.h
6. črc 2010

@suik Mimino dáš k sobě do postele a místo postýlky dáš sušák, to je úplně jednoduché 😀 😀 Nebo si dej sušák zvenku na okno, to je dost praktická věc.

60 fakt stačí, málokterá bakterie to přežije.

mataharyy
6. črc 2010

@suik já mám taky jeden sušák a stíhá to schnout 😉

zuzcacig
6. črc 2010

@ninouche já koupila v Baumaxu "popelnici", krásně oranžovou a bylo jich tam dost

ivuska.h
6. črc 2010

Dotaz na uživatelky plínek na sucháč -- nemáte pocit, že když je na křidýlku plínky ten "protikus", na zapnutí sucháče při praní, že když má dítě plínku na sobě, má to vlastně přímo na kůži a škrábe ho to? Nebo myslíte, že ne? A co kdyby to tam nebylo a plenka by se na praní zapínala jakoby naruby, ale normálně na ten sucháč vpředu?

jasekd
6. črc 2010

Ahoj, mate nekdo zkusenost s plinou Bum hugger natural? Chtela bych to jako nocni plinu. Zatim pouzivam HD s vkladackou, malej v tom vydrzi celkem v pohode. Je ta BH lepsi, nebo to nema cenu resit? A jaky jsou ctvercovky Kikko lux? Ja ted v tech vedrech obcas vymenila HD za novosklad, dala jsem do nej vkladacku a separacku HD, pripadal mi jemnejsi kolem nozicek, malej to tam mel trochu zarudly, a ctvercovky mam jen takove ridsi, kupovala jsem je jen na podkladani, ublinkavani apod. Diky.