Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
5. srp 2010

@ladida.l já peru v persilu sensitive, tak možná, to zkus, nevím, v čem prala joohana, ale chlupy tam byly a hodně a už nejsou...

katarina82
5. srp 2010

@ladida.l A nezůstaly na některých fleky od vaječiny? Mám samé světlé, třeba minky maskáčovou BB a tam je taky hodně bílé barvy...

ladida.l
5. srp 2010

@katarina82 jako myslíš na pulu zvenku? to nééé, tam mi vaječina nikdy neodcestovala. A vevnitř to normálně zaperu žlučákem a z 99% procent se to vypere, co se nevypere hned, je pryč tak po pěti vypráních.

ivuska.h
5. srp 2010

@butt Až když začnou smrdět 😀 Pokaděné samo hned.

Jinak jsem dnes začla vymýšlet tréningovky, tak jsem zvědavá, jak dlouho to bude trvat, než půjdou do testování, jak se znám, tak min. půl roku 😀

ivuska.h
5. srp 2010

@ladida.l Zlatá vaječina... Ondra už má cca týden mrkev a to je teda bohužel v ekoprostředcích nevypratelné. Jak v komerci, to nevím, nikdy jsem takový prášek neměla...

reruna
5. srp 2010

@ivuska.h tak za toho půl roku se hlásím

mehlo
5. srp 2010

@ivuska.h čau já už je mám vymyšlený a hned budu šít na zakázku jedné kámošce a zkusím i Petulovi- jenže nevím nevím, on si s tím nočníkem hraje- klidně mi ho i donese a když ho vysleču tak neudělá vůbec nic. Ted začal teda hodně reagovat na záchod tak asi koupím prkýnko a budem chodit na záchod.

senja
5. srp 2010

Cau holky! Sorry ze vam skacu do konverzace. @reruna Tak Persil Sensitive i kdyz je "sensitive", porad je strasne naparfemovany, zkousela jsem to take a zlata Lovela 😒

senja
5. srp 2010

PRODAVAM: 10 ks malych frote bambusovych plenek Kikko 30x30 (jako vkladacky na tretiny nebo na vycpavani kapsovek) a 2 ks Babyidea Hemp Hour. Vse malo pouzivane, bez fleku. System externich vkladacek nas totiz nenadchnul, jedeme bez nich. Take mame jeste 10 ks vv Popolini M, pouzivanych cca pulroku, ale taktez bez vad. Koho by zajimalo, at pisne do IP 😉

kvakulka
5. srp 2010

@katarina82 Nám vaječina nikdy fleky nedělala- zato ty jeho současný hovniska, když nejsou úplně tuhý, tak jsou jak žíravina 😕 😕
@ivuska.h Půl roku klidně vymýšlej- do té doby asi i my začneme trénovat, takže máš času dost 😀 😀
Mimochodem, jak se pozná, že dítě už jde trénovat na nočník? Dítě, kterýmu nevadí ani nejprodojenější plína? Až si uvědomí, že mu to vlastně vadí?
@senja Peru teď plíny ve Froshi- Aloe vera- chodily tu totiž zvěsti, že bambus se nesmí ve slizu, flís taky ve slizu ne- takže jsem musela přejít na komerční prášek (Frosh je tekutý- verze Aloe vera neobsahuje kys. citronovou)- pere pěkně, plíny měkký a voní jemně 😉

mehlo
5. srp 2010

@kvakulka čau no někde jsem četla, že se může začít s tréninkem když pevně sedí, začne se o nočník nebo záchod zajímat- třeba takový jak maminka čůrá a on tam ukáže a nebo taky přijde k záchodu udělá aa nebo čč a ukazuje dovnitř- to všechno Petula už dělá, jenže jinak to bojkotuje

markusko
5. srp 2010

To mi ani neříkejte, že by se bambus neměl prát ve slizu 😅 Já peru bambusovky (mám anavy) jedině ve slizu a zatím žádnou újmu nepozoruju... jak by se to na nich mohlo projevit?? 😕

@ivuska.h Ivy prosímtě, můžou se tvoje kalhotovky občas přeprat na 90? Nemáš zkušenost? Já jsem je tak jednou vyprala a jsou OK, tak mě napadlo, že bych je tak čas od času přeprala...

markusko
5. srp 2010

@ivuska.h S těma tréninkovkama ti teda dáváme půl roku 😀 , počítám že začnem trénovat zhruba ve stejné době jako @kvakulka 😀 Mimochodem kvakulko koukám, že už máte holčičku potvrzenou, gratuluju, a teď hurááá do nakupování plínek holčičích barev 😀

ivuska.h
5. srp 2010

@kvakulka Já jsem posazovala na hrnec od té doby, co seděla (cca 8 měs.), tak jsem nějak nezkoumala, jak jí vadí či nevadí plína (většinou nevadila), ale prostě jsem se ji snažila dávat na hrnec, když jsem očekávala, že bude něco tvořit. Pak si prostě najednou (v 17 měs.) přinesla hrnec sama a od té doby byla samoobslužná, až na občasné nehody, které má doteď, když se jí nechce zdržovat čůráním a pak už se jí chce tolik, že to neudrží.

@markusko Peru nastřídačku ve slizu a taky újmu nepozoruju. Jaký byl ten důvod, že by se to nemělo?

Myslím, že příležitosné vyprání na 90 vklidu přežijí, jediné, o co bych se bála, že se malinko srazí, protože předepíráme na 60, ale to by nemělo být nějak výrazné. Gumičky to zvládnou a patentky taky.

ivuska.h
5. srp 2010

@markusko Jé, no to jsem si ani nevšimla, tak to bude mít Kvakulka nákupní hotečku 😀 A nějak se ty Klárky rozmáhají...

senja
5. srp 2010

@kvakulka Ja peru od zacatku v Lovele a zadny problem, nevim co jsou skvrny na plinkach. S nocnikovanim jsme zacali cca v 7,5 mesicich, az nam povolili sedet. Veeelmi pozvolna. Sem tam jsem prcka na nej dala, ze zacatku tak jednou az 2x do tydne, aby si zvyknul. Hlavne zadne nasili. Koupila jsem velky cerveny nocnik-kresilko a malemu se strasne libil. Ted uz skoro vsechna hovinka jsou v nocniku 😉 Jinak koukam, ze uz jsi za polovinou na ceste za dalsim mimim. To se vam zadarilo docela rychle 😅 Asi jste nekojili? Ja jsem ted byla u sveho gyndare a pry moznost poceti je nulova 😀 A to uz mam rocni ditko 😀

markusko
5. srp 2010

@ivuska.h Já ani nevím, ale vím, že kdysi tu něco takového proběhlo, mám takový dojem, že to bylo v souvislosti s kyselinou citronovou, která rozežírá bambusové vlákno, tak možná že by mohla vadit ta soda na praní? Ale spíš si myslím, že to byla někoho domněnka, takže bych zas moc neplašila 😉 Já peru anavy jedině ve slizu, mám je cca 2-3 měsíce a zatím jsou OK... Nenapadá mě, v čem jiném bych měla prát... v komerci určitě nechci a pak už tu mám pro malou jen ulrich, a ten nevím, jestli by vypral plíny...

To praní na 90 řeším z toho důvodu, že se mi zdá, že ty plíny jsou občas trochu cítit i po vyprání 😒 ... ne tedy anavy, ale konkrétně kalhotové popolinky (one size biobavlna) a taky některé čtvercovky... nevím čím to, peru dost často, cca každé dva dny... 🙄

Jojo a Klárka je moc pěkné jméno 🙂

ivuska.h
5. srp 2010

@senja Já jsem otěhotněla s 10 měs. ještě hodně se kojícím dítětem, MS jsem měla od 3. měsíce po porodu. Teď zatím naštěstí furt nic 😀

@markusko Soda je v každém komerčním pracím prášku, takže ta určitě nevadí 🙂 Já teda peru v Ulrichu a občas přidám perkarbonát, fleky povětšinou jen zblednou, ale zůstanou. Což mě štve hlavně na Klárčině oblečení, třeba fleky od kakaa...

Jinak smrádek plínek se mi objeví, když nechám po vyprání plínky v pračce a nepověsím je hned.

senja
5. srp 2010

@ivuska.h Jj, souhlasim, smradek je kdyz se plinky hned nepovesi a jsou zapareny v pracce, coz je u nas skoro porad 😀

markusko
5. srp 2010

Aha, tak sodou to asi nebude 😅 Tak nevím, třeba si někdo vzpomene 🙂

@senja @ivuska.h Jo tak to mě nenapadlo!!! Já totiž peru většinou v noci (k ránu) a ráno dám ještě jedno máchání a pak jdu věsit, ale je pravda, že před tím posledním mácháním ty plínky leží v pračce cca 2-3 hodiny. No a když peru přes den, tak se mi taky občas stane, že než se dostanu k věšení prádla, taky nějaká doba uplyne 😅 Tak díky za postřeh! 🙂

reruna
5. srp 2010

@senja ano je více parfemovaný než Lovela, ale Lovela tak pěkně nevypere a žádné problémy nemáme, a dokonce jsem četla, že je biologicky odbouratelný, takže ekologická zátěž minimální, i když nevím,j estli tomu až tak věřit.....ale ořechy mám taky a ty nevyperou vůbec, asi mám nějaký divný....

blka
5. srp 2010

@ladida.l Já peru v persilu sensitiv a stejně na minkiových plínkách ty chloupky mám ☹

reruna
5. srp 2010

@blka tak to teda nevím, čím to potom může být, já mám minky jen ty IB a BBH magic a mám je bez chloupků

reruna
5. srp 2010

@reruna možná že ty chloupky pouští některý čč, já mám jen starý po nás a pár libštátských

reruna
5. srp 2010

jo tak jsem si odpověděla sama sobě 😀

katarina82
5. srp 2010

@senja Já taky otěhotněla kojící, takže na to kojení bych teda nespoléhala 😀

kvakulka
5. srp 2010

@markusko No jó, v úterý doktor zacílil a uviděl naprosto stoprocentní holčinu 😎 , tak se všemožně kochám tím, co všechno teď budu moci pořídit (sice fakt nemám ráda růžovou, ale takový všelijaký kytičky, vzorečky- to budu mít pré 😉 )
@senja Plně velmi krátko, takže 4 měsíce po porodu v plné parádě 😀 😀 proč to doktor řekl, že je nulová šance? Kvůli kojení? Já myslela, že to platí jen u plného kojení...?
@ivuska.h Kdosi přišel z informací z francouzského webu, že mýdlo obaluje bambusová vlákna a plína pak tolik nesaje- nevím, co je na tom pravdy- každopádně kvůli flísu ve slizu plíny taky prát nemůžu...Takže slizák jen na oblečení.
JInak samozřejmě dychtivě čekám na nějaké ryze holčičí kytičkované plínkové delikatesky 😉

ivuska.h
5. srp 2010

@kvakulka Koncem léta bude nové Hilco, tam bude krásných kytek spousta 😉

blka
5. srp 2010

@reruna Čč to podlě mě dělat nebudou, protože se mi to na těch plínkách začalo objevovat až teď. I když, u některých starých čč se mi začaly hodně třepit rohy, tak možná. Fakt nevím.

ivasad.
5. srp 2010

Holky, nakukuju už dávno do vaší diskuse, taky látkujeme, hned od narození. Zatím látkujeme hlavně z finančních důvodů, takže používám hlavně čtvercovky na novosklad. Mám i pár bio pastelek se kterýma jsem teda super spokojená, a chtěla bych ještě nějaké, ale koukala jsem že podobná pastelce je ještě anavy na snapku, mohly byste mi poradit, která plena je lepší? Jestli někdo máte obě, abyste porovnaly.... Díky 😉