Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
30. srp 2010

Kdyz nevim, zda jsem Decko dala, tak ho ten den nedam, opravdu se nic nestane, nejsou to antibiotika nebo jine leky, kde se musi striktne dodrzovat davkovani atd, ale zbytecne to neni 😉

ali13ali
30. srp 2010

Hm, hm, no to jste mi moc nepomohli holky. 🙂 Ale na večer už mám domluvenou literaturu co mi má manžel donést tak budu studovat. 🙂 Pak se uvidí co ten náš kluk dostane a co nedostane. 😀

jasekd
30. srp 2010

@ali13ali jasne, stejne si to musi nakonec rozhodnout kazdy sam za sebe 😉 Jen bych neodmitala vsechno jenom proto, ze je to plosne zavedene, muzem diskutovat o vhodnosti ruznych ockovani a ne/nakazlivosti TBC atd, ale spravne nadavkovany vitamin snad nemuze vadit nikomu 😉

silente
30. srp 2010

Ad vitamíny dětem. Nám na 4 měsících zjistili, že nejsem schopna přetvořit do mléka vitamín B12. I to bylo označeno za jednu z možností, proč došlo ke křečím ... a nikdy mi dodnes neřekl "neboj, malé to nechybí, mozeček se jí vyvíjel dobře ..." ... Takže prosím aspoň za vitamíny řady B, aby byly po doporučení lékařem podávány 🙂 A na D taky nedám dopustit, přesně - je to místo sluníčka.

mmmk
30. srp 2010

@silente A jak se projevuje, kdyz se nepretvori B12?? Nerikam, ze mu to D nedavam, ale flakam to. Jak pise Jasekd, nejsou to antibiotika.

ivuska.h
30. srp 2010

@jasekd Kčko ani tak moc neřeším, dává se ho velmi málo a v MM je ho skutečně málo, jiné zdroje moc nejsou. Ale u suplementace vit. D mi vadí hned několik věcí. Zaprvé nemusíš přímo na slunko, aby se syntetizoval, takže si myslím, že děti, co jsou přes léto hodně venku s odhalenou částí těla, si mohou vyrobit dost. Dále je obsažen i v MM, ovšem značně kolísavě, v závislosti na stravě matky. Je to vitamín rozpustný v tucích, tedy předávkovatelný. Jak tedy zjistíme, kolik vit. D si dítě vytvoří samo, kolik přijme z MM a kolik tedy máme suplementovat? Kapka denně se mi prostě zdá jako příliš paušální dávkování bez ohledu na celkovou situaci dítěte. Navíc je podezření na souvislost přebytku vit. D a vzniku autismu. Pro mě z toho plyne jediné -- při dostatečném pobytu dítěte na světle, mé dobré stravě (ryby...) a normálním vývoji dítěte (rychlost uzavírání fontanel atd.) vit. D dávat odmítám.

@sussanah Častá urban legend, bohužel. Choroby nemizí vlivem očkování, ale vlivem vyspělosti civilizace a životní úrovně. Ty nemoci totiž mizí i v zemích, kde se proti nim neočkuje. Podle mě by byl ideální model očkování dobrovolné, ale plně hrazené a plošně doporučované (se zmíněním rizik). Většina lidí by naočkovala i za takové situace (viz např. proočkovanost nepovinným a donedávna dokonce nehrazeným Prevenarem) a neočkovači by nebyli pronásledováni.

ivuska.h
30. srp 2010

@jasekd Jenže právě to správné dávkování je v tomto případě velká neznámá.

ivuska.h
30. srp 2010

Cituji z amerického zdroje "A baby does not need much exposure to sunlight each day to boost his Vitamin D levels. Allow your baby some exposure each day to sunlight (without sunscreen.) Only about 30 minutes of exposure each week, wearing just a diaper, is required, (or two hours each week if fully clothed, without a hat) to maintain normal levels of Vitamin D (Specker et al., 1994, 1985.)".

ivuska.h
30. srp 2010

Plus navíc žijeme v mírném pásmu, nikoliv na severu a navíc nemáme většinou tmavou pleť, takže už tímto jsme mimo rizikovou skupinu.

silente
30. srp 2010

@mmmk - http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&k... 😔 My na cca 3 měsících dostaly křečové záchvaty. Máme nepotvrzenou epilepsii (EEG čisté), přesto bereme léky. Lékaři vyloučili vliv hexy na její vznik, ale mně to nikdo nevyvrátí. V hexe je nebezpečná složka - černý kašel. Ten právě může epi vyvolat i u do té doby zdravého dítěte. Lékaři připouští, že je možné, že právě kvůli absenci B12 nedokázala malá správně reagovat na všechny podněty, mozeček se jí z těch všech vývojových změn "zacyklil", nevěděl co dřív ... tak reagovala křečemi. Poznat se to dá pouze odběrem krve matky, dítěte a ze vzorku mateřského mléka. Žádný z těchto odběrů není standardní, my byly v MB první 😒

silente
30. srp 2010

U nás je navíc to, že já mám vitamínu B12 dost, ale do mléka ho nedokážu přetvořit. Takže kdybych dávala sunar, tak jsem pro své dítě udělala vlastně víc 😅

ali13ali
30. srp 2010

@jasekd to jo no ale co je to správné nadávkování vitamínů. Já teď musím brát vitamín B a to proto že malej si ho žádá více. Tak to beru ale moc nechápu matky co dopujou sebe a děti vitamínama a přitom děti nedostávají svou denní dávku ovoce a zeleniny. Pro mě asi trošku nepochopitelné ale je to nejspíš dobou a i leností některých matek. Máme to v rodině. Synovci dostávají každé ráno 3 různé pilule, aby měli dostatek vitamínů, vlakniny a co já vím čeho všeho ještě ale ovoce a zelenina jsou pro ně cizí pojmy. Popravdě zeleninu odmítají jíst a já se jim ani nedivím, když vidím jak se stravují. To je pořád samej Mc Donald, KFC, čína atd. Prostě mi vadí, že děti, které mají evidentně kvalitní životasprávu berou taky vitamíny jen proto, že většina matek je nesvéprávnejch a tak se to plošně nařídí aby bylo vyřešeno. Vidím to dnes a denně ve školce 50% dětí nejí luštěniny, 90% dětí nejí ryby atd. a vše je to jen za rodičema, kteří neřeší skladbu jídla a vhodnost. Dávaj dětem co jim chutná a popravdě je prokázáno, že děti to vždy bude táhnout ke sladkému a smaženému. Netvrdím, že náš malí nebude brát nějaké vitamíny ale 100% budu řešit nejdřív stravu a pak teprve vit. doplňky. 🙂

mmmk
30. srp 2010

@silente O tom cernym kasli jsem slysela. Kdyz jsem podepisovala informovany souhlas, bylo to tam zmineno, ze ta slozka na cerny kasel je "nekonfliktni." Ted uz chapu, co tim bylo mysleno. Ani me nenapadlo, co vsecko se muze ockovanim stat ☹ Doufam, ze to u vas bude brzo v poradku.

silente
30. srp 2010

@mmmk - já byla vždy zastáncem toho "očkovat, co se dá". Teď už ani omylem 😔 Ale pozdě bycha honiti ... tak jen varuji a říkám svůj příběh. Další mimi nechám očkovat až na 6M a vím, že B12 mu budu podávat odmalička. Víc udělat nemohu ... 😔
Jen pro zajímavost, příbalový leták hexy:
http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/Infa...
Černý kašel je tam zmiňován až moc na můj vkus .... 😖
A o tom, že existuje vakcína, ve které není obsažen se vlastně obecně ani neví 😠

silente
30. srp 2010
jasekd
30. srp 2010

@ali13ali tady se ale bavime o malem diteti jen na mlice, nesmi na slunce atd. Pro davkovani se budu ridit doporucenim vyrobce a lekare, a to, ze je to vit.rozpustny v tucich a tudiz predavkovatelny vim, i proto jsem psala, ze pokud si nejsem jista, zda jsem dala, ten den uz proste nedam 😉 Bcko je rozpustne ve vode, takze tam to tak nehrozi... JInak k tomupredsevzeti o zdrave vyzive nasich deti, uvidime, az nam dorostou 😉 Ja sama uz ted narazila... Malej ma dilataci ledv. panvicky a dalsi potize, je na kryci lecbe Sumetrolimem (mimo jine nesmi na slunce, kysele ovoce, vit.C 😅 ), no a mel by vice pit nez zdrave deti, takze jsem nakracela s vodickou a neslazenym cajikem 😝 a to 4mesicni dite te hodne rychle posle kamsi, proste to nepije, plive, place, vzteka se a co vypije at uz z flasky nebo na lzicce, obratem vyzvraci, a ted babo rad, sladit mu to a riskovat pozdeji obezitu, zubni kaz (ja sama jsem zubar a rikam lidem, davejte jim neslazeny piti 😅 ) nebo at teda pije jen to mliko a riskuju nedostatecny prisun tekutin, krystaly v moci a poskozeni ledvin? Takze obcas dam slazeny caj. Taky jsem myslela, ze kdyz nikdy nemel sladke, bude pit v klidu neslazene, omyl... a kdyz ti nebudou tu zeleninu jist, co nadelas, budes jim to do krku siskovat jak huse? Takze urcite vychova, priklad v rodine, ale neni to zarucene, ze budes mit uspech. Do KFC atd deti brat nebudu, nejim to ani ja 😀

@silente to je teda taky trapeni ☹

kvakulka
30. srp 2010

@silente Ve které vakcíně není černý kašel?
Jinak hexavakcína udělala malýmu celkem nepříjemnou reakci, ale nic vážného- sice měl křeče, ale neurologicky byl už po měsíci OK. TBC proběhlo úplně OK, asi si i vytvořil protilátky, protože další kontrolu TBC má až ve 12 letech 😕 😕 - znamená to, že je tedy tuberkulín-pozitivní? Netušíte někdo?
MMR mě docela děsí, právě kvůli možným hodně blbým neurolog. reakcím- takže klasickou vakcínou určitě ne, asi to rozdělím podobně jako @mmmk- ani nevím, proč se očkuje proti neštovicím, vždyť to není žádný děs, ne?

Mám dotaz- na noc malého balím do bambusek různých autorů+ vlňáků a mládě nám strašně smrdí- prostě to nad jeho postýlkou páchne jak ze zvěřince (a to ho v noci jednou přebalím)-- prostě několik hodin nošená jakákoli bambuska hooodně smrdí- musím ji hned naložit do horké vody s perkarbonátem, páč by jinak nasmradila ostatní plíny- Dělá to materiál? Nebo je to jen tím, že noční plínu ma na sobě prostě déle?

jasekd
30. srp 2010

@mmmk co tim jako meli na mysli "nekonfliktni"?
@silente clanek o TBC jsem precetla, clanek o hexe se mi neotevrel 😒 K tem vasim potizim, takze udelali odbery krve a materskyho mlika a na tohle prisli? A ty krece mela mala jen jednou? No je to blby, kdyz musi brat leky a v podstate nevite, zda je to nutne, jenze jak to poznat a neriskovat opakovani 😒 My jsme ted v podobne situaci s tou ledvinou, zatim neni prokazan reflux, ale Sumetrolim bere, protoze pri refluxu je vysoke riziko akutniho zanetu ledvin... Vysetreni nas ceka pristi tyden a pak se uvidi, zda jen hlidat, hlidat s ATB, operovat...

kvakulka
30. srp 2010

@jasekd Sladím čaj sirupem z agáve- nevím, jestli už ve 4 měsících smí, ale je to vlastně fruktózový sirup (mají ho v DM)- má výbornou sladivost, stačí tak lžička na půl litru, navíc obsahuje minerály a vitamíny (no jo, jestli v něm není céčko.... 😒 ).
Určitě bych preferovala, aby pil!! Jáchym pije jen slazený (sice malinko, ale prostě to chce mít oslazený) a jinak sladký vůbec nemusí- neslazený jogurty nejsou problém, kaše moc nechce, bo jsou obvykle sladké- takže se ani nezkazil 😅

jasekd
30. srp 2010

@kvakulka my mame bambusku jen jednu a nedavam na noc. HD nekdy smrdi jak sto certu a nekdy ne, nemas ted taky citlivejsi nos? Ja ted nemuzu nic 😀 Prosimte, jeste jednou, jak jsi davkovala tu citronovku? Ja dala 100 g na cca 5-7 litru horke vody..Je to malo koncentrovane? Protoze vysledek temer zadny...

jasekd
30. srp 2010

@kvakulka mrknu na nej, dik. Martinovi uz je 5 mesicu, za chvili pul roku a ja stale doufam, ze se treba toho Sum. i zbavime, pro hovori to, ze dilatace je mala a nezhorsuje se, ale proti zas, ze ma megaureter, tak si rikam proc by se jinak tak rozsiril? No treba to ma jen vrozene jako nekdo ma jednu nohu kratsi, se utesuju 😀 To omezeni v ovoci mi totiz vadi, chudak s klidnym svedomim muze tak blbej banan, ted je to jedno, ale casem... Na tohle ma kazdej taky jinej nazor, jako na ockovani, vitaminy atd, nekdo rika nehrotit, nekdo zakaze i ovocny caj 😅 My mame lekare nekde uprostred.

kvakulka
30. srp 2010

@jasekd Když ony ty malé potvory vlastně na sladké pití zvyklé jsou- UM i MM je sladké laktózou- pak je pro ně neslazený čaj prostě humáč 😅 .
Ještě k dětské výživě - já musela pro změnu kapitulovat v otázce soli- naše dítě neznámo jak zjistilo, že některé jídlo prostě má být slané- a nesolené ho nepozře- takže "příkrmy"- masové, zeleninové- jen a pouze s trošinkou soli. Než jsem kapitulovala, tak rpstě jedl jen ovoce a mléč. výrobky jak Gándhí, ale přišlo mi to lehce nevyvážené, tak jsem usoudila, že chci, aby jedl trošku pestřeji a že prostě solit budeme- ne od roka, ale už od 9 měsíců. Naštěstí Jáchym hodně pije, takže ledviny snad netýráme 😅 😅

kvakulka
30. srp 2010

@jasekd To je myslím moc vody- na 100 gr asi 2-3 litry vroucí vody maximálně 😉 Jinak nos mám jak ohař, to je jasný 😵 . A jak se vůbec cítítš? Veselá rána na záchodě se konají, nebo ne? 😀 😀

ali13ali
30. srp 2010

@jasekd hele to já beru, neříkám, že ty děláš něco špatně a ani netvrdím, že já nebudu dávat žádné vitamíny jen mám pocit, že v dnešní době je víc moderní cpát děti pilulema než jim dát kvalitní stravu.. Cpát to do dětí silou nemá cenu ale třeba na synovcích se mi osvědčilo menší smlouvání a hry. Hrajeme hru kdy si zaváže jeden oči a delší dva mu dávají něco ochutnat. Mají radost, když je řada na mě a můžou mi do pusy strčit cibuli nebo citrón a ani je nenapadne že když mají zavázané oči oni tak snědi i tu "hnusnou" papriku co je kvůli ní u nás vždy povyk. Jinak tobě a malému držím palečky ať vše zvládnete a jste zdraví. 🙂

silente
30. srp 2010

@kvakulka - zde:
http://www.miminet.cz/clanky.php?id_rubriky=6&i...
přesný název té úplně bez černého kašle nevím, každopádně se dává pouze v Praze, v nějakém očkovacím centru, adresu nevím, ale dr. ji znají. My teď už dodělali klasickou hexu. Příště si připlatím za Infarix Hib.
http://www.porodnice.cz/node/16593

@jasekd - my dostali křeče jednou (malá mi prostě zvadla v náruči, myslela jsem, že už se neprobere ☹ ). Skončili jsme v Motole, nasadili nám antiepileptika, EEG čisté. Pak asi za měsíc dostala malá vysoké horečky a febrilní křeče, opět jsme skončili v nemocnici, ale epi opět nikdo nepotvrdil, závěr bylo febrilky. Akorát jsme v té nemocnici chytly obě nějakou virozu. Malá skončila na ATB. Jenže ta ATB měla vliv na antiepileptika, zrušila jejich působení. A takto rychlé "vysazení" léků způsobí záchvaty i u zdravého jedince, takže jsme v nemocnici skončily opět a hledaly se nové léky. Momentálně bereme stále ty staré (nedají se tak rychle vysadit) i nové (ty postupně zase snižujeme). V listopadu jdeme opět na EEG (v lednu bylo čisté) a kdyžtak se začnou vysazovat i ty staré léky. Takže třeba za rok ... nebudeme brát žádné 😅
Na ten vitamín B12 se nepřišlo náhodou. Dostala nás na starost lékařka, která si dělá specializaci na neurologii dětí ... a zaujalo jí to .. tak jsme to zkusily. A bylo to ono.
Můj závěr tedy je, že malá kvůli nedostatku vitamínu B12 nebyla mozkově schopná zvládat svůj vývoj, byl to na ni fofr. A když do toho dostala do těla spoustu nemocí formou vakcíny, tak ji to prostě položilo 😔

jasekd
30. srp 2010

@kvakulka hm, jsem chtela usetrit 😠 😀 Takze dokoupim pytliky a zkusim znova... Jinak rana jsou opet vesela 😖
@silente no uz aby to bylo za vama i za nama, musel to bejt sok.Kdyz je EEG ciste, treba to byla jen jednorazova reakce na to ocko a to dalsi febrilni krece...
@ali13ali no je fakt, ze ty vetsi deti se daji ruznou formou hry osulit, ted jen na to najit cas a trpelivost...

kvakulka
30. srp 2010

@silente Dík moc 😉

blka
30. srp 2010

@kvakulka Tý jo, ty už jsi 31. týden 😕 ? Toto letííííííí. Mareček mi pije čaj neslazený. I jsem sladila na radu dr., kterou nenapadlo, že bych dávala neslazené, ale pije toho stejné množství. Tak osladím výjimečně.

@silente Ať je malá v pořádku a časem nemusí brát žádné léky.

@ali13ali Jasně, takovou formou hry se to dá. ale zkus tak krmit třeba 3x týdně. To tě za chvilku i to dítě prokoukne 😉

ali13ali
30. srp 2010

@blka To je pravda ale mi máme těhle fíglů víc. 😀 Ovoce bývalo pro kluky za trest a dnes už to tak prostě berou, že u nás doma čokolády nejsou a nejsladší je ovoce, tak ho prostě jedí. 😉 Ono stačí jen vydržet a nenechat se umluvit. 🙂

blka
30. srp 2010

@ali13ali Tak to jste dobří, že máte tolik fíglů 😉 . Někdy se to hodí 🙂