Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
27. pro 2010

@andelka Ono to asi taky záleží na složení moči toho kterého dítěte...

ivuska.h
27. pro 2010

@deniskakubicek Ano, vlňáčky ani flísáky prostě nejsou nepromokavé, ale jen do jisté míry vodoodpudivé a nenasákavé. Tím tlakem se tyto vlastnosti zhoršují a záleží na kapacitě a materiálu plínky, jak to nakonec dopadne. Na materiálu plínky záleží -- po některém se moč rovnoměrně rozpije po celé ploše, zatímco jinde k tomu tendenci nemá a pak se ta plínka rychle promočí jen v malé ploše, zatímco jinde je plínka suchá. Na to je potřeba u vlny a flísu myslet, u PULek je to jedno, ty jsou prostě neprůstřelné.

erinka83
27. pro 2010

@andelka hm, fakt ti tak smrdí už po jednom použití? Nám i když tak strašně smrděly ty plíny, tak flísáky stačilo jen vyvětrat... Ty jo, to je taková úleva, že už mi děcko tak strašně nepáchne 😅 Snad ten efekt vydrží co nejdýl, ale jinak holt budu muset častěji prát na 90....

andelka
27. pro 2010

@erinka83 no jak trochu navlhnou od mokré plíny tak smrdí - ne hrozně moc, ale jo.

andelka
27. pro 2010

@deniskakubicek vypadá fakt dobře, cena je podobná - asi je časem taky zkusím. ať nemám samé BG 😅

terezita
27. pro 2010

@deniskakubicek kdyz prebalujes 2x casteji, tak nemusis savost moc resit, ne? ale ja byla spokojena, prebalovala jsem co 1-1,5 hodky a nestezuju si. nejlip mi sala ta biobavlna. tu jsem mela nejradsi. a ty suchace suchaji casem hur, ale staci to, hlavne to ty svrchnaky krasne drzi. ja bych je brala.

reruna
27. pro 2010

@lendaw mám sice jiný blueberry, ale taky jsou to kapsovky, ty vkládačky tam bu´d nacpeš do té kapsy nebo jen položíš nahoru a když to nenavlhne , tak můžeš kalhotky použít znovu, ale mě to vždycky navlhne... 😅 vkládačky mám asi jiné než ty, ale u jedněch mám taky vkládačku s patentkama a slouží to opravdu jen ke zkrácení té vkládačky a taky mi to přijde zbytečný, ale jinak jsou blueberry super plenky, naše repre a držáky

zlatouch
28. pro 2010

Ahoj, dostaly jsem s miminem od Ježíška naší první Anavy plenku 😵 Je úžasná! Krásný vzor, heboučká, měkká...hmmm 😉 @ivuska.h gratuluju k tomu, že jsi schopná něco tak krásného vymyslet a rozjet výrobu se všema technickýma aj.překážkama!
A teď ještě abych byla později stejně nadšená i z funkčnosti 😉

ivuska.h
28. pro 2010

@zlatouch Díky 🙂 Technických překážek bylo a je dost, to je pravda 🙂) Aspoň se nenudím.

kvakulka
28. pro 2010

@jasekd Jú, koukám, že taky po chlapečkovi jste vyrobili holčičku 😵 😵 . !! Príma!!
Jáchym se teď taky hrozně opruzuje, či co to je. Připisuju to zubům. Vždycky zabere Imazol, takže soudím na kvasinku. připadá mi, že má věkem čím dál žíravější moč i hovniska (smrdí jak starý Pivrnec, hrůza 😅 😅 😅). Imazol má tutéž látku jako Canesten, ale ještě cosi navíc- zabírá obvykle na první namazání. Taky léčím hnuskama a větráním, ale Alany vůbec nevyužijeme, skoro nic nepoberou. Takže bohužel Huggiesky ☹ ☹

@ivuska.h Dík za info 😉 . Ještě ke spolehlivosti tvých flísáků- používáme je doma, ale i na ven- nikdy nic nepustily, to už spíš nedostatečně nalanolínované vlňáky něco propustí, flís kupodivu drží jak helvétská víra 😉

kvakulka
28. pro 2010

A ještě dotaz lehce OT: vy, které používáte menstr. kalíšek, je potřeba se jistit slipovkou? pořídila bych si látkové, umělotinu na oněch místech nesnesu, tak abych se připravila 😉 Díky

ivuska.h
28. pro 2010

@kvakulka Přes den ne, kalíšek mi nikdy neprotekl, pokud jsem si nelehla, takže pojistku používám jen na noc.

zlatouch
28. pro 2010

@ivuska.h právě, vymyslet a ušít krásnou plínu to si ještě dovedu představit (což teda neznamená, že bych to dala...), ale pak to rozjet ve větším, shánět lidi, zprovoznit eshop, vyřešit nějak účetnictví, daně a co já vim, co všechno, to už chce pořádný zápal a výdrž 😉
@kvakulka jistila jsem jenom ze začátku, když jsem si s kalíškem vybudovali důvěru, už to nebylo potřeba 😉 A to je jedna z úžasných předností, že nemusím spát v kalhotkách 😉 To fakt nemám ráda.

kvakulka
28. pro 2010

@zlatouch @ivuska.h Díky, holky 😉 Kalich mi připadá čím dál báječnější vynález- vložky nesnáším (uffff, šestinedělí, opravdu šest neděl!!! 😠 😠 )

rubika
28. pro 2010

Ahoj, mám jednoho prcka v papírovkách (byla sice snaha o látkovky, jenže bydlíme u tchýně ona pere týdně 5-7praček dotoho já poblinkané plenky a hadříky na malého a na plenky pro prdolu jaksi technicky nezbylo místo), ale v květnu nám přibude další člen rodiny a už budem sami takže hurá na látkování...
Potřebuju poradit ohledně značek a cen.
Mám doma asi 50čč, ještě po nás takže extra měkkost a kvalita 😉 ty chci používat na novosklad a jako vkládačky, k nim jako alternativu froté vkládačky.
Takže bych potřebovala poradit ohledně svrchňáčků, mám jedny pulky a jedny fleesačky ještě po malém. Když budu pořizovat další tak nevím, které jsou asi nejlepší poměr kvalita-cena, chtěla bych pořídít ještě troje. Snad to bude stačit.
Pak bych chtěla ještě nejaké plenkové kalhotky na noc a na cesty. Je to přeci jen konfortnější. V tom se ale fakt nevyznám...
Mohly byste mi poradit co se vám na novošky osvědčilo? Je lepší kupovat NB nebo S velikost. Dík

katka82
28. pro 2010

@zlatouch jj taky blahořečím kalíšku i z tohoto důvodu 😉 😀
@kvakulka pojistku nemám kalichu důvěřuju plně 😉 😀

rubika
28. pro 2010

@kvakulka na olezlou prcku jsem u malého používala od cca 2 měsíce a když lezou zuby tak stále používám tzv "janovu mast". Je to třezalkový olej, já mám své vlastní výroby, ale myslím že se dá i koupit v nějakém bylinkářském obchodě. Stačí namazat jen jednou denně, popřípadě po koupání a do rána je to dycky pryč. Zkoušela jsem taky bepanten, imazol, canesten, ale nic z toho tak neúčinkuje jak třezalka.

ameliejulliette
28. pro 2010

Hezký večer všem, prosím o radu ohledně skladování plínek - nejde mi do hlavy: skladování na sucho, tak počůrané přece nejsou suché? a pokaděné nejdřív přečváchnete, tak taky nejsou suché - jak potom skladujete na sucho? 😅 Se ptám blbě, ale prostě netuším. Děkuju moc.

ivuska.h
28. pro 2010

@ameliejulliette Jasně, že počůrané jsou mokré 😀 Nasucho prostě znamená, že do toho kýble nedáváš žádný "nálev", prostě to tam jen hodíš. A pokaděné osprchuju sprchou, což ovšem dobře funguje jen při velkém tlaku vody příp. masážní sprchové hlavici.

ameliejulliette
28. pro 2010

@ivuska.h 😀 Oki, děkuju, to je přesně to, co jsem potřebovala vědět (ne to, že jsou mokré 🙂 ale že se tam prostě nedává "nálev").

joohana
28. pro 2010

@kvakulka Kvakulko, já ke kalíšku vložku nepotřebuju, spíš na nkonci když jen špiním tak si beru látkové místo kalíšku, abych si neušpinila prádlo.

jasekd
28. pro 2010

@kvakulka Jj, hlavne manzel ma z holky radost 🙂 Jinak dneska ta Alana trochu protekla, ale mozna je to i tim, ze sice jsou od 7 kg a Martin ma skoro 9, ale je dlouhej a nijak oplacanej. Proteklo to kolem nohy. Mame je jen vyjimecne, takze mi nevadi, kdybych na noc davala papir vzdycky, tak bych musela kupovat asi jine. Za me nej papirovky jsou Bella Happy, vyzkouseno jen na novorozenci v porodnici (pak jsem jeste zkousela Babylove a Pampers). Rude rantly trochu mene, ale porad tam jsou.
@ameliejulliette Co se tyka skladovani, rozhodne doporucuju nasucho. Pak se jen kybl vyklopi do pracky a je to. Z te vody se to muselo vybirat a strasne to smrdelo. Mela jsem pocit, ze se to jakoby vymacha a bude smrdet min, ale naopak, a to ikdyz jsem tam dala trochu prasku nebo octa. U nas jedine nasucho 😉 A s tim sprchovanim, kdyz se pouziva separacka, tak to na plince ani moc neni, a kdyz prece jen, bere mi to i normalni proud vody, ale musi se to odhalit vcas, cim dyl je to v pline, tim hur se toho zbavujes. Jinak skladuju vsechny pliny spolu, pocurane i pokakane, nasucho. Je pravda, ze ty pokakane opiram predtim dost poctive, aby nezustaly fleky.

jasekd
28. pro 2010

@kvakulka Jo kalisek 😀 Ten jsem si zakoupila po prvni MS po porodu, kdyz byly malymu asi 3 mesice, no a uz ho nepouzila 😀 Takze mi strasi doma a samozrejme ze uz ho mezitim zlevnili 😠 Jinak slipovky k nemu asi pouzivat budu, mne nevadi, ja je pouzivam denne. Mam latkove HD a Tierra verde, jednorazove uz vubec nepouzivam. Pokud by mi kalisek nevyhovoval, budu dal pouzivat tampony a latkove slipky, normalni vlozky uz fakt nedam 😝

ameliejulliette
28. pro 2010

@jasekd Díky moc za rady! Ad. kalíšek a spol. - Jsem na tom podobně - když já jsem se konečně odhodlala nakoupit zásobu látkových vložek (kalíškův čas snad teprve přijde, nebyl mi pohodlný), tak ještě ten den jsem na testu objevila //, které vydržely 😉

jasekd
28. pro 2010

@ameliejulliette Neni zac. Ja doufam, ze ten kalich snesu, protoze stal dost penez 😅 Jak rikam, vlozky nechci, latkove by asi byly OK, ale jak to prat? Ted bych to prala s plinama, hned po pouziti bych to peclive predeprala, taky bych je zehlila, ale s cim to prat pak? Zas tolik se jich nespotrebuje a skladovat to nejak dlouho a cekat treba tyden na prani s rucnikama, aby se naplnila pracka... Slipky cerne peru s cernym na 40 a svetle s plinama na 60, pak to budu prat na 40, a zehlim. Ale ty nejsou od krve, je to jak pradlo. Takze bud zabere kalisek, nebo budou zas tampony.
Jinak teda co se usetri penez a i odpadu, kdyz jsem zacla pouzivat latkove slipky 🙂 Ale jak pisu, ja je pouzivam denne.

erinka83
28. pro 2010

jé, kalíšek 😀 jsem ho použila si 3 menstruace v roce 2008 a teďka se to zase odsouvá 😀 tak zatím se mi prachy nevrátily 🙂 Snad nezteří 😀

jasekd
28. pro 2010

@erinka83 😀 Jestli to divne slovo znamena nezpuchri, tak to me napadlo taky. Jinak mne primarne neslo o penize, ale o ekologii a odpady, a ty ted setrim taky 😀 A jestli si dam po porodu Mirenu a budu ten pripad bez MS, tak ho muzu dat rovnou deckam na hrani 😝

erinka83
28. pro 2010

@jasekd jo, u nás prostě zteří nebo steří?? 😀 hm, originální hračka 😀

baca
28. pro 2010

@erinka83 jé vidím další těhule, velká gartulace! Jestli se to už tady probíralo,tak se omlouvám za zpoždění, ale byla jsem v listopadu 2x v nemocnici s tvrdnutím, takže mám diskuzní výpadek 😀

mooncaa
28. pro 2010

@jasekd Mohu se zeptat kolik máš látkových slipovek? Já taky používám slipovku denně, naštěstí jsem objevila takové, co nejsou umělé na povrchu a nevadí mi a nestojí moc, ale přeci jen při denním používání je spotřeba docela velká. No a když jedu v látkových plenkách a v kalichu... Jinak teda kalich mi sedl víc jak tampony - ty mi pořád protékali, kalich jen někdy (když jsem blbě nasadila). Teď teda nepoužívám ani kalich - kojím a nemenstruuji.

@rubika Já mohu jako noční a cestovní plenku doporučit Anavy. Sice mám malé mimčo, ale kojím celou noc a přebaluji až ráno a vydrží. Zkusila jsem vážit a s větší vkládačkou pojme cca 250 ml - možná pojme i víc, toto je množství co mrně vyčůralo za noc. Ještě máme rezervu další vkládačky až bude větší a čůrat víc. Velikost na normální mimčo stačí ta universální velikost Anavy. Šli jsme v nich z porodnice a ani jsme nemuseli použít to nejmenší zmenšení, jen to střední, takže možná i na menší mimčo stačí. Svrchňáky jsem používala od velikosti S a nám vyhovují PUL Thirsties. A to je mám už po někom. Větší asi koupím už nové, použité ani moc už v inzerátech nejsou.

@ameliejulliette Plínky taky skladuji nasucho a mám pocit, že méně smrdí, když je skladuji v otevřeném kýblu než v zavřeném. Asi je to jako s odpadkovým košem, otevřený nesmrdí, zavřený jo.