Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

matilko
4. kvě 2009

evi, no to je dobré, každopádne tam tie z MMB sú jeté, hmmm

jmisa
4. kvě 2009

Ahoj.

Máte nějaké zkušenosti se shopem slune.eu?

schnek
4. kvě 2009

jmiso, já jo a dobrý 😉 s paní je příjemná komunikace 🙂

tak má M. na sobě tu starbunz AIO, je moc pěkná a pěkně mu sedne, má jí na první patentky... já se snad překonám, že bych vzala tu lusintinu kapsovku, ach jo to je jak mor 😀

jmisa
4. kvě 2009

Schnek, díky. 😉

lucinecka
4. kvě 2009

Ahoj holky, jsou potřeba na starbunz kapsovku svrchňáky? Asi jo, že?

schnek
4. kvě 2009

luci, ne, to už je celý, jenom něco vložit jako savou vrstvu 😉

lucinecka
4. kvě 2009

Tak to je super. Já si říkala že vevnitř je nějaká ta nepropustná vrstva ale nevěděla jsem jak moc tomu můžu věřit 🙂 Díky 😉

zmuzle
4. kvě 2009

Tak Terezite se dnes narodila holcicka Emma 😵 ve 12.39 vykoukla na svet EMMA, 49cm,3150g.

schnek
4. kvě 2009

zmuzle, že gratulujeme 😵

evulebobule
4. kvě 2009

tak to taky gratuluju k Emmičce 🙂

raady
4. kvě 2009

jmisa, na Slůněti jsem nakupovala a byla jsem spokojená. Dobrá komunikace, rychlý, spolehlivý obchůdek, malý dáreček 😉

lusinta
4. kvě 2009

anima-nám vydrží ib fakt tři hodiny a víc,dávám je naopak jako maxi držáky.čím to je???že vám protíkají a nám nikdy! A to je dávám oboum holkám a mám jich aspoň 15ks🙂

Gratuluji k Emmince

matilko
4. kvě 2009

lus, aj ja chcem 15ks IB 😀 fakt sú to super plienky, moje naj!
bambusová ptitka dnes zvládla krásne 2hodinky, som spokojná na to, že je len raz vypraná 😉

kvikvicek
4. kvě 2009

ahoj holky, jdu se poradit, snazim se latkovat, alejsem z toho nejaka KO, a to jsem se na to tesilajak blazen, asi je to vsechno do kupy, sestinedeli, ted zanet prsu, unava. Mam ctvercovky, ty davam bud na osminy nebo novosklad a na to svrchnaky IV fox, babylucy atd. chci se zeptat, dava se jen jedna cc, nebo mam davat dve? mala jak do nich cvrnkne, zacne okamzite rvat, hned ji to vadi, stejne tak skakanim, takze u nas je takova spotreba plin, az je to strasny, a to mam cc asi 70ks. mam i nejake zavazovacky a vlnaky disana, ale vubec se mi do toho nechce, kdyz vim, ze mala se vycura a za chvili budou zavazovacky pryc, vlnaky pokadeny. no nejak to nezvladam, ale zatim nevzdavam 😉 spis uvazuju o nejakych kalhotovkach.prosim poradte, napiste, jak probihaly vase latkovaci zacatky, kolik plen jste davali, jak casto, jak jste pleny skladovali pred vypranim, jak casto jste prali a v cem jste prali. ja prala v lovele, ale ta to nevypere, ted mam persil sensitiv, vim ze to neni eko, ale nemam silu, to resit, mam i zluc. mydlo a prej orechy jsou naprd. tak peru v persilu. Moc vsem dekuju za jakoukoliv odpoved a radu 😉

schnek
4. kvě 2009

lus, 15 ks 😲 to myslíě jako těch vnitřků nebo celých plín? 😉 a jinak taky netuším, jak je možný, že vám to všem teče, moje obě děti nosí vel M a oběma sedne a oběma drží, nic neprotýká 😕

kvi, co zkusit BKM? ty dětičky pak pustí dávku do nočníku a necvrkají po troškách 😉 jinak dávám novosklad z 1 čč do svrchňáků, na noc s vloženou vv a separačkou (dneska zkusíme BE) a na ven kalhotovky, nejraději AIO, pokud jdeme někam ven na celý den, jinak kalhotovky, pokud je to cesta třeba k příbuzným nebo jenom do krámu (prostě kde buď nekojím = nepřebaluju nebo jsem v baráku) 😉

katarina82
4. kvě 2009

lus, nám ale poslední dobou taky IB SIO protýkaj kolem nožiček, nebo provlhaj? 😕 Už je ani na delší dobu nedávám, páč měla vždycky vlhký bodynko, radši na ven dávám BG, tam je 100% jistota 😎 Ale ty IB mě mrzí, zkusím je teď dávat, možná to vypozoruju...

matilko
4. kvě 2009

kvikvicek, my sme začínali tiež na novosklade, do ktorého som dávala ešte 1čč a na to zvrchňáky a vydržalo to krásne 2-3hodinky, záleží, či Kajinka spinkala alebo bola aktívna. Na noc dávam 1čč do HHS a vlňáčky, alebo fleesáčky, na druhú polovicu noci BE. Inak doma ideme vlastne furt na novosklade a na vonok dávam kalhotovky alebo AIO, záleží, kam sa ide a na ako dlho.

lucinecka
4. kvě 2009

Kvikvicku, já dávala jen jednu čč na novosklad. Přebalovala jsem co hodinu. Vlastně i teď přebaluju co hoďku jen dávám čč na dvanáctniny. Malej neřve že je počuranej, nevadí mu to. Ale fakt bych zkusila BKM, já dávám Lukyho vyčurat na nočník a kolikrát máme plínu suchou.

Jinak k IB, já jsem s nima taky moc spokojená. AM nasají víc, jsou ale robustnější, takže je volím spíš na delší cesty když vím že nebudu moct přebalit. A někdo se tu ptal na CT ty jsou vážně super, sají taky myslím dost, zatím jsme je nezkusili prubnout na delší dobu ale jsou taky krásně mešavý 😵

mamlas06
4. kvě 2009

kvikvicek - přes den jedem hlavne ve starých čtvercovkách na novosklad a dovnitř ještě buď další čč na osminy nebo vv. Na noc pak nějaký kalhotovky, nejlepší jsou pastelky. Takový ty lepší pleny máme jen na ven na parádu. No a samozřejmě separačky z rozstříhaný deky - když ji pokadíme, tak ji vyhodím. Asi to není úplně ekologický, ale popravdě nemáme látku kvůli ekologii ani ekonomii ale kvůli zdraví pro Kačí...
A ta naše princezna je taky taká "fajnovka" - jak si cvrnkne tak se vzteká. Takže zkoušíme rozjet BKM, ale to nám slouží spíš k vyprdění než vyprázdnění 😀 Kvikvicek hlavně vydržet a nezoufat si. A když to nepůjde, tak dej nachvilku papírovky a pak se k tomu vrať 😉

astrane
4. kvě 2009

zkušenost se slune.eu-dobrá,nakupovala jsem tam dvakrát nebo třikrát a jednou mi dokonce poslali zboží zadarmo 😀 Tak jsem nakonec stejně musela platit převodem....
Taky se musím podělit s nadšením ze Swadelbees flísáčků,koupili jsme světležlut a jsou takový ňuchňací 😀Jsem zvědavá jak dlouho jim ten super vzhled a omak vydrží.... 🙂

marcelkad
4. kvě 2009

kvikvicek - a co zkusit nějaké plenky, které mají horní vrstvu z fleesu nebo semiše (suedecloth) - to odvádí vlhkost a miminko má zadeček suchý. U nás to tedy funguje. Nebo alespoň zkusit tu deku z Ikea - deka IRMA (stojí 49Kč) což za zkoušku určitě stojí.

IB versus CT -
IB SIO je objemově menší, ale boková (škoda). Výhoda je měnění vnitřků, nám zatím neprotekla a pobere dost.
CT je taková teplejší díky tomu fleesu, nevím, jestli v létě se nebude prcek v tom nějak pařit. To se uvidí. Ale co do funkčnosti je super, vydrží dlouho a díky fleesu zůstává v podstatě suchá.

kyri
4. kvě 2009

animo, máš sio nebo aio? mně a kámošce se aio srazila a uvnitř popraskala, takže tekla. a sio někdy proteče taky (vzlíná to po těch chlupech)

btw - ikea má dobrý pytel na mokrý plíny (akorát se mi ho nepodařilo najít v ekatalogu) - asi za 3 pětky, zatahování na šňůry.

schnek
4. kvě 2009

jsem nadšená z tý AIO starbunz 😵 M. jí měl dlouho, neplánovaně, vytuhnul při kojení, tak jsem si řekla, že ho nebudu budit, když má taky suchou vrstvu a paráda, nasaje mraky, neteče aještě je parádní 🙂

kyri, a je to určený jako pytel na plíny? se tam musíme zase někdy vydat

marcelkad
4. kvě 2009

katarina - jaké BG máš? Čekám na dodávku na bráně, tak abych měla inspiraci. Díky

evinka
5. kvě 2009

Tak sem jdu oznámit, že Zmuzle se dočkala a dneska ve 2,25 se jí narodil Kubík.

evicka7
5. kvě 2009

Zmuz, Terez, gratuluji k miminkům

to byl úrodný týden 😀

blka
5. kvě 2009

Holky, a separačka nepomůže tomu, aby miminko při každém učůrnutí nebrečelo? Celkem mě vyděsilo to, co napsala Kvikvicek 😅

sonulah
5. kvě 2009

holky, mě to přijde, že v 6N s tou látkou byla fakt práce - mimi pořád kadí atd..., ale pak se to u nás ustálilo na občasný kadění a to už je pohoda...
nejvíc mi asi štvalo látkování na vejletech (ale nebyla jsem schopná - z přesvědčení 😀 - se ho vzdát) - takovej ten návrat domů a vyndat dítě, svlíknout dítě, vybalit věci, přeprat pleny, dítě už začíná mít zase hlad atd., to bylo tóčo... ale jinak myslim, to bych tak udělala dneska, že i pokaděný pleny počkají (já měla vždycky pocit, že je musim přeprat hned!), naházela to např. do vany a pak večer přeprala naráz...
a teda J nebrečel, ale i když měl 2 čč a separačku, tak jak byl počůranej, tak škytal 😉

kvikvi, zkus tu BKM, třeba ti dítě pláče ještě před čůráním 😅

evicka7
5. kvě 2009

blka, nám separačka pomáhá, když nedám, tak se malá hned ošívá a pofňukává, když dám, tak jí můžu nechat v plínce třeba tři hodiny a ani si nevšimne, teda mluvím o flísové separačce, a hlavně každé miminko je jiné

schnek
5. kvě 2009

jé, tak i zmuzle se dočkala, gratulujeme 😵

sonulah, mě to ani moc nepřijde, ale asi je to tím, že už jsem jedno dítě v látkovkávh odchovala, i když až od půl roku, a tím pádem vím, co a jak, nemusím si hledat to, co i vyhovuje 😉 a pokaděný výletový plíny máchám až večer, když všechny naženu do pelechu 😉