Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
janakkk
14. kvě 2012

@lillyzelvicka medvidka jsem měla taky, ale malej se mi z něj osypává, asi reakce na některý z těch olejů, tak používám čistou vodu

ladida.l
14. kvě 2012

@sussanah tak to se půjdu do Biomiminek taky kouknout, až se konečně kluci vykřešou z neštovic 🙂

marky27
14. kvě 2012

@sussanah a dá se na vaše plenky mrknout i někde v Brně? nebudou třeba v Bráně?

zlilly
14. kvě 2012

@sussanah a neříkalas náhodou někde, že budete dělat i bezplenkovací potřeby? nebo si tě pletu? díky 😉

zlilly
14. kvě 2012

@sariel zkus se jít někde podívat naživo. na prezentaci, nebo na nějakou známou. já sem začínala látkovat jako jediná ve svým okolí, kámoška když viděla že to jde, tak začala (tak nějak napůl) látkovat své druhé dítě. a dneska říkala další, že při druhým to zkusí taky. a třetí kamarádka čeká první a taky chce látku. příklady táhnou🙂

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
betysek
15. kvě 2012

@sariel Holky mají pravdu. Já byla v prvním těhu taky přesvědčená, že budu látkovat hned po příchodu z porodnice. Ale bylo toho fakt hodně nového, tak že jsem začala až asi od 2 měsíců a vůbec nelituju. Donutilo mě, jak píšou holky, hlavně to, že už mě fakt opravdu nebavilo shánět jednorázovky v akci a hlavně řešit to, jaké zrovna koupím,když ty moje nemají. Nemusíš kupovat žádnou velkou výbavu látkovek do začátku. Můžeš začít se čč a případně pár kalhotovek na noc a zbytek dokoupíš, jak ti co bude vyhovovat. Já od těch 2 měsíců dávala už čč na rovno - doma (měla jsem obyčejné libštátské) a kalhotovky na noc,nebo na procházku. Nebo zkus jen čč během dne a na noc jednorázovky, taky jsem takhle přecházela asi týden. A hlavně pod jednorázovky musíš zadeček dost mazat, pod látkovky jsem mazala jen na noc a žádné zarudnutí se nikdy nekonalo. 😉 Teď máme termín za 4 tt a už mám nachystáno na látkování hned po příchodu z porodnice. Jednorázovky mám jen do porodnice (malý balík asi 40ks). 😉

arlette
15. kvě 2012

jsem tu s dalším otazem 😀 Ty fleesové svrchňáky, jsou šité jak? Ještě jsem je neviděla na živo, ale chtěla bych si je ušít. Je to jen fleese nebo je tam ještě něco všité mezi vrstvama?

@sariel já jsem úplný začátečník a než jsem začla, bála jsem se toho docela dost. Jednou jsem zkusila a zjistila, že je to úplná brnkačka 😉 Zatím mi stačí jen klasické čč a PULky, postupem času, podle potřeby a rad tady zkušených holek budu pomalu dokupovat dál 😉 A moc mě mrzí, že jsem kluky odchovala na jednorázovkách 😒

elaaa
15. kvě 2012

@arlette Flísáky jsou čistě z fleesu. Fungují skvěle. Mám je hrozně ráda na čč na rovno.

sariel
15. kvě 2012

Děkuji za odezvy. 🙂 Pořád tu zmiňujete čč. Co to vlastně je? 😅

evlyn
15. kvě 2012

@sariel čč je čtvercová plena - taková ta klasická, ve kterých jsme chodili, když ještě jednorázovky nebyly. Btw. na začátku diskuze (na první straně) je přehled zkratek - dost to usnadní orientaci

zvalentova
15. kvě 2012

@sariel české čtverce - bílá plena, taková co znáš ze svého dětství 😉
prodává je většinou Kikko

janinek
15. kvě 2012

@zvalentova Ty latkujes s dvojcaty? Ty jo, mas muj obdiv 🙂

sariel
15. kvě 2012

@evlyn
@zvalentova
Tak ty dokonce mám koupené. 🙂 2 krabičky od kikko LUX 70x70cm , takže 20ks. Určitě se budou hodit i v době, kdy ještě látkovat nebudu.

zvalentova
15. kvě 2012

@janinek zatím není co obdivovat, látku na takových 60%. mám ještě jednorázovky a tak si to dost zjednodušuji 😀
U nás to bylo hlavně finanční rozhodnutí. Jen na prvních 5 týdnů mě Pampersky stály 1500,- a v ročním zúčtování je to dost znát.

novi
15. kvě 2012

Ahojky, Latkařky. Měla bych dva dotazy. Mám 8 měsíční dceru - látkujeme od příchodu z porodnice ( 2 měsíce jsme tedy na ven používali papírovku - ale jinak jsme byli v látce ) používám PULky od BAMBINEX - do ted jsem byla spokojená, ale ted mi začali provlhat kolem nožiček, dá se to něčím jakoby naimpregnovat?
a druhý dotaz - pořád zvažuju nějaké flísáčky, nebo vlnáčky a nevím jestli je užiju když už hodně sedíme....poradte, díky mooooc

steffi23
15. kvě 2012

I já prosím o radu. Jaké máte zkušenosti s TOTS BOTS BAMBOOZLE. Jsou dobré? Můžete je doporučit? Když se dovycpou, zvládnou i noc? Díky

janistr
15. kvě 2012

@steffi23 To asi záleží na tom, jak máš staré dítko. Já mám zatím jednu na zkoušku (TB Bamboozle stretch) a jsem s ní moc spokojená. Je příjemná, malé krásně sedí a dost nasaje (přes den ji používám i bez vkládačky). Mám ale zatím zkušenost jen s použitím na hodně malé miminko 🙂. Takže jsem asi moc nepomohla 🙂.

steffi23
15. kvě 2012

@janistr No náš prcek má teď pět měsíců (6kg) a na noc dávám baby lucy bambusku v dvěma vkládačkama a vydrží tak tak 🙂 chtěla jsem pořídit ještě tyhle, abych měla co točit na procházky...tak třeba bude mít čas se podělit o zkušenosti ještě nějaká "zkušenejší" 😀

mahafi
15. kvě 2012

@steffi23 Já TB Babmoozle mám. Malá má necelých 7 kilo, na noc je dávám (velikost 2) s BabyIdea nebo Ellas House vkládačkou a drží, teď jsou poslední dva dny pořádně nacucané, takže myslím, že je budu mít spíš jako denní plenky. Mými favority nejsou, radši mám anavky nebo merinostar.., ale vyloženě špatné nejsou..

mahafi
15. kvě 2012

@novi Vlňáčků bych se nebála, já jsem s nima spokojená 🙂. Bála jsem se jich, ale mám je mohem radši než flísáky 🙂. Mám dojem, že na ty pulky je nějaká impregnace (nějaký vosk), ale nevím, já to nikdy nepoužívala.

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
helulela
15. kvě 2012

@steffi23 TB bamboozle jsou fajn plínky, měla jsem ráda teda hlavně velikost 1, ve velikosti 2 už se později pro starší dítě musí dovycpávat a to mi právě vadilo. Na noc bych je dala jen s prefoldem. Bamboozle stretch jsou podle mě lepší - opravdu nehrubnoucí materiál, víc savé a pro moje děti víc vyhovující střih.

novi
16. kvě 2012

@sussanah díky za rady, jste mi vytrhla trn z paty
@mahafi a když bude sedět neprovlhne mi to? z toho jsem měla trochu obavy, ale zase na léto by to měla jako kratásky...🙂 to by se mi líbilo 🙂

mahafi
16. kvě 2012

@novi Vlňáčky neprovlhávají sezením (teda doufám, osobní zkušenost zatím moc nemám, malá ještě nesedí, zatím jen takovými náznaky), flísáky tlakem provlhají, vlňáky ne, tam stačí dobře nalanolinovat. kdyžtak mě zkušenější opravte 🙂

ivuska.h
16. kvě 2012

@mahafi Ale jo, časem taky provlhnou, záleží na kapacitě plínky, co je pod nima...

janinek
16. kvě 2012

@zvalentova Ja te opravdu obdivuji, uz to, zes do toho sla. Tak mi dovol te pochvalit, zaslouzis si to. Tak preji hodne uspechu.

markusko
16. kvě 2012

Ahoj holky, jdu pro radu...
dcera (5 měs.) je látkovaná cca od jednoho měsíce, prvně vše v pořádku, ale poslední měsíc nebo dva nám látkovky leží převážně ve skříni ... 😖 Začala se nám totiž v místě plenky hodně osypávat (červené mapy, mokvavé pupínky až puchýřky), zkoušela jsem všechno možné, nepomohly ani různé masti včetně imazolu, nakonec pomohly papírovky, hodně větrání a natírání mateř.mlíčkem... bohužel po týdnu léčení a jediné oblečené látkovce se to objevilo znovu a takto jsme to zkoušeli už asi třikrát, vždycky jednou látkovka a pak to týden léčíme ☹ Obecně peru v eko prostředcích, dávám dvojité máchání, naposledy jsem všechny plíny vzala a vyprala ve sport wash (garantují, že nenechává na oblečení absolutně žádné zbytky... nevím, jestli sem můžu dát odkaz: http://www.gentiana.eu/praci-pripravky/sport-wash), látkovali jsme potom jeden den a problém znovu... tak už jsem zoufalá. První dcera byla látkovaná bez problémů do roka a půl, než se odplenkovala. Je teda pravda, že druhá dcera je velká citlivka (má pořád na sobě nějaké pupínky, vyrážky apod., ale není to ekzematik). Pleny máme převážně bambusové kalhotovky Anavy a pak klasické čč s vkládačkama (taky převáženě bambusovýma)... Mimoto jsme zjistili, že jí asi nesedí ani lanolin, po vlňákách se jí dělá červený pruh kolem pasu (máme troje natahovací storchenkinder), takže musíme používat flísáčky anavy, pulky nám moc nevyhovují. Nenapadá už mě nic, akorát že jí třeba vadí ten materiál (bambus???) Budu ráda za každou radu nebo tip... neradi bychom používali papírovky 😖 Díky a omlouvám se za román...