Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

majdula
12. lis 2009

Holky co to do prcic znamena, dnes mi protekly dalsi gatky, predvecirem ty Thirsties, vcera BG AIO a tedka IB snapky... normalne kolem nozicek a fakt fest, streva jsou suchy a kalhotky totalne mokry 😒

Vsechno to jsou S a malej ma 5 kg a porad je jeste dobre zapnu, neprijde mi ze by byly male. Doted nic neproteklo. Cim to je???

IB M jsou mu jeste velke.

ijo
12. lis 2009

majdul - jsou volný kolem nožek, klasika. Jojo, dej Cb a uvidíš ten rozdíl.... 😉 už tu na ně někdo někdy nadával??

blka
12. lis 2009

Majdulo, mrkni se, jak má pindíka. Jestli ho nemá natočený do boku, tak by pak čůral do boku. Mareček tak teda někdy čůrá, i když mu ho narovnám 😅

majdula
12. lis 2009

Ijo CB nemame (zatim) a nepokousej, jo? 😀

Pindika sejdrem mozna ma, podivam se az se vzbudi... pokazde to totiz protece na jednu stranu, ne na obe, tak to by mozna bylo vysvetleni 🙂

raady
12. lis 2009

majdulo, také bych se ohledně velikosti kalhotek řídila podle toho,jak sedí kolem nožiček 😉

AIO neporadím, jediná která nám neprotékala byla MMT a kapsová BG. Jinak jsem všechny poslala dál, vč. IB. Mám holčičiku.

ijo
12. lis 2009

majdulo, finta s pindíkem mě nenapadla, vzhledem k tomu že se nám žádný neurodil 🙂
P.S. CB je povinnost v každé výbavě 😀

erinka83
12. lis 2009

došla mi mateřská, Ijo, ty jsi takový pokušitel 😀 Ale já už za plíny utratila takových peněz, to bych musela nejdřív asi něco prodat 😅

ladida.l
12. lis 2009

lidi, co je CB? ve zkratkách na začátku to nevidím...

terezita
12. lis 2009

CB je cuddle buns a povinnost to neni.. 😀 😀 😀 da se zit i bez ni! 😉 hihi, ija zase masiruje.. 😀 😀 😀

ladida.l
12. lis 2009

mě přijdou CB (ha, už tu zkratku používám jako profík a to jsem ještě před dvěma minutama nevěděla, co znamená 😀 ) hooodně moc drahý... A popravdě se mi ani nelíbí desingnově... Ale asi jsou to dobrý plíny.

tymothy
12. lis 2009

Jo jo, dá se žít i bez ní, dokud si jí člověk u někoho neosahá... 😀

ijo
12. lis 2009

přesně tak, dá se žít i bez ní, ale hůřu 😎 U prvního dítěte jsem měla jen čč a dneska by mě k tomu nedonutil nikdo.
ladida - nelíbí designově? vždyť je každá úplně jiná - jako že se ti nelíbí tvar?
souhlas s tymothy

ladida.l
12. lis 2009

ijo, ja ji neviděla naživo, ale ty vzory na ní, co jsem viděla na netu jsou mi přijdou takový moc alternativní...

erinka83
12. lis 2009

ijo a z čeho se teda skládá tvoje látková výbava 🙂

erinbrock
12. lis 2009

jj souhlas, mam uz CB zasobu od kazdeho nejmene jeden kousek, jsou moc fajn, menime nekdy ale i po 1,5 hodine, jsme hodne ucurani a me to neda, i kdyz to svrchnace porad drzi
mame i svrchnaky CB Wrap a ty jsou fajn, ale vydrzi na plince tak 2 hodky max nez treba oblibene IV organics - aspon nam ne 😎
a CB wool svrchnaky jsou skvely, stejne jako Loviky Jersey, jen ty CB AIO nam nevydri dlouho - protekaji kolem te predni nasivky - jsme opravdu ucuranci a navic kluk - i po 1,5 hodine... 😝
a drahy? verim, ze budou na dlouho...a snad i na druhe... 😲 😀 😎

zmuzle
12. lis 2009

Toz ja iglu (rikam tak CB) videla nazivo a to me tak nenadchly jako na netu. Nastesti pro me 😀
Holt kazdeho oslovi neco jineho. Nam sedi BBH a ted jsem nadsena z patelek a Popolinek one size. Rychle schnou, daji se krasne zmensit a maji i krasne barvicky. Ale zadne pliny uz fakt nepotrebuju 😀

blka
12. lis 2009

Erinbrock, CB wrap vydrží tak málo? Právě je mám v košíku, ještě jsem objednávku neodeslala 😀 . Mareček je taky učůránek. CB original i velurku má po 2 hodinách durch 😅 . A teda u mě, kdyby jste si je chtěli osahat, tak vás nenadchnou, protože mi strašně zhrubly ☹ . A ta originálka (mám tu červenou se zvířátkama) z venku pouští bílé nitky 😒

ijo
12. lis 2009

🙂 tak to jo, donedávna jsem jako matka tří nosila piercing, tak možná proto se mi líbí.
Jerinka - já měla na začátku ode všeho trochu, první CB zděděný. Teď máme 2x BE (jen noc, jsou takový špatně tvarovatelný na hubený mímo), Bamboo hour - skoro nepoužíváme, pořád nám protéká, kdo by chtěl za 200....
mám 2x Fuzzi Buns Mka, 3x Cuddle Buns AIO,2x CB Velour a 2x CB original,jednu starou Blueberry Minky, 1xPOPO ultrafit, 2x HHS, vkládačky dvě nudle, CB bambus fold a SWB konopku a jednu CB Sherpu

baca
12. lis 2009

Jka často přebalijete? děláte to tak, že v tom necháte mimo třeba dvě hodiny, ať si čurá, jak chce, a teprve pak ho přebalíte?
To bych asi neuměla. Tak to dělám, jen když jsme na cestách. Doma jí tam pořád šahám a kontroluju a přebaluju. Takže čč.

tymothy
12. lis 2009

Já nemusím ani sahat. Magdalénka se ozve sama. Ve dne je to výhoda, za to v noci! 😀

ijo
12. lis 2009

mě teda nezhrubly a to máme ultratvrdou vodu, tak fakt nevím čím by to mělo být.
Zapomněla jsem na svrchní - máme woolky hlavně na noc, máme i wrapky, ty nosíme v létě. Pak BIWoolshorties, PUL IV a BB

tymothy
12. lis 2009

jé, když tady mluvíte o tom hrubnutí...vyzkoušela jsem ten recept s kyselinou citronovou, jak se tu nedávno řešil. A tak měkounké plínky už jsem dlouho neměla. 😉

erinbrock
12. lis 2009

blbka
na povrchu mokra neni jen vevnitr - je to takova sitkovana latka, po PUL vrstve nikde ani pamatka (jako verim, ze tam nekde je 🙂 ) a z vrchu neco jako flaus,semis ja se v latkach nevyznam...tak ja ji necham proschnout v podstate jako vlnaky dam jine svrchnaky a je klid - stridam to prave s PUL IV a vlnakama - a cc stejne prebaluju casteji, takze mne to nevadi... 🙂

ijo
12. lis 2009

erin - wrapky nemají pul vrstvu, podle mě to vypadá jako nějaký goretex či co. Nám třeba provlhly když jsme seděly dlohou v kočáru na zadku, ale tak skoro celé odpoledne. Pro tyhle výlety tedy dávám igelitáky, to je jasný, ale jinak wrapky zase dejchají

erinka83
12. lis 2009

erin, BLKA, ne blbka 🙂 Blko, ta tvoje přezdívka neštastná 🙂

erinbrock
12. lis 2009

jezis sorry ja se omlouvam :--)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

ijo
12. lis 2009

😀

erinbrock
12. lis 2009

ijo
presne tak CB wrap na me pusobi jako vlnaky - nemusi se impregnovat brr - jsou tenke - mimi dycha - ale vetrat se opravdu musi u nas rozhodne 🙂 na leto budou skvele....

lusinta
12. lis 2009

holky,na webu Brány spuštěn bazárek🙂 snad vám pomůže ve vyhledávání a prodeji bazárkových plen🙂

ijo
12. lis 2009

erin - tak to já jsem úchyl, mě baví lanolínovat 🙂 ale wrapky jsou super a teď ty barvičky....