Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
11. led 2010

holky čekatelky a s mrňouskama, pořád mi tu straší jedničkový duhový flísáky

http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=29449026&tab=8

a kdyby měl někdo zájem, tak věnuji dvoje hand made vlňáky, jedny tak 68/74 a druhéasi 80tky, nejsou už moc hezké, ale na domácí spaní stačí
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

ladida.l
11. led 2010

erinbrock:
já jsem pátrala na oficiálních webovkách a myslím, že je to tahle
http://www.blueberrydiapers.com/Products_3/Pock...

Vypadá, že má stejný střih jako Econappi, jen je navrchu chlupatá.

Mě zase láká tahle
http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky...

Jsem zvědavá, jestli odolám 😀

erinbrock
11. led 2010

ladi
ja prave asi neodolam a vyzkousim, koupila jsem pred Vanoci SWB econapi a ta je taky super, tahle je podobna tak chci doplnit vybavu 🙂 - pani z obchodu uz taky psala ze je AIO 😉 😎

erinka83
11. led 2010

jejda, já těm BB zatím furt odolávám, to mi nedělejte 😀 Jak se vám "pracuje" s těma patentkama? Já mám radši zapínání na suchej zip, přijde mi, že se to líp přizpůsobí...

barica
11. led 2010

holky jake jsou plinky Bambinex One Size bambusova? netlaci kolem nozicek?

a z AIO je lepsi BBH nebo IB snap in one?

ladida.l
11. led 2010

erinko, já mám patentkový í sucháčkový a patentkový bych si teď vzala raději. Manipulace je snadná a patentky nepodléhají tak rychle opotřebení. Navíc mamky starších dětí říkají, že sucháče si děti sami rozepínají...

Neznáte někdo tyhle plínky? http://www.latkovky.cz/kalhotkove-vicevelikostn...

erinka83
11. led 2010

ladida, to mi přijde divné, je to kapsovka, ale potřebuješ svrchňáky... hele, prodávám tyhle: https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

katarina82
11. led 2010

erin, já mám obě i minky i tu one size deluxe a jsou stejný, jen tak minky je chlupatá, že... Je to kapsovka, uvnitř je taková dlouhá konopná vložka. Vypadají dobře, ale ještě jsme nezkoušeli, páč není na kom 😝 Čekají na prcka. Kupovala jsem je jak byla ta akce před Vánocema jedna BB a druhá za polovinu 🙂

katarina82
11. led 2010

SILENTE, kdybys náááhodou nakoukla, jaké jsou ty BB minky svrchňáčky? Už jste je zkoušeli? Mám nakonec dvoje, ale taky nevyzkoušený a furt přemýšlím, jestli nebude ta vlhkost vzlínat po těch chlupech okolo nožiček dál...

zmuzle
11. led 2010

Barico, aj teda halsuju pro BBH AIO nez IB. Ty jsosu sice moc pekny, ale nam teda vzdy protekly. Kdyz uz, tak na vetsi dite, kdy uz tolik nekaka, ale me je procural i tak ☹

Lusinto, ju to se tedy tesim na BBH svrchanky. Snad je nepromeskam.

katarina82
11. led 2010

IB nám taky protékaly a to jsem je měla až na roční dítko, proteklo to bokem nebo to minimálně provlhlo přes ty chlupy nějak 😖

barica
11. led 2010

uf,tak jesteze jsem se zeptala, protoze me se vic libily IB...

katarina82
11. led 2010

barica, ale jsou holky, které jsou s nima moc spokojený, těžko říct. Mě se taky strašně líbily a hlavně byly prťavé, ale prostě se nám neosvědčily, no ☹

reruna
11. led 2010

Ahoj, tak blueberry one size deluxe máme, tady https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
Jsou to AIO, ty minky jsou stejné, jen jsou chlupaté a podle obrázku i popisu myslím, že ty econappi, co má ladida jsou asi stejný. U nás maximální spokojenost, patentky super, pro mě lepší než sucháč, ale kdo má raději sucháč, tak se nemusí bát, BB má takové sucháče, že mám problém je odtrhnout já, natož dítě, mám jedny svrchnáky BB coveralls na sucháč a ten drží fest ,ale je docela tvrdý na bříšku. Plenka je krásně štíhlá, kapsa se dá vycpat čímkoli a dá se to vlastně použít i jako svrchnáky, který jsou z vnitní strany s flísem, takže i když se počurají, tak vevnitř je to mokrý, ale u zadečku krásně suchý, pokud teda není alergie na flís.
BBH Magic nakonec dobrý, jak jsem se bála, že budou velký a protečou, tak neprotekly, i když mladší si bude muset počkat než do nich doroste. Ale oproti BB dělají teda mega zadek.
BL organic zatím stále nesaje, voda se po nich koulí dál, z brány mi odpověděli, že je mám vícekrát oprat, tak uvidíme...

evicka7
11. led 2010

barica, já mám raději IB, ale vezmi si raději bbh, protože IB jsou dost často po pár vyprání na odpis, začnou šustit a protékat, Ivuško, nemáš link na tu diskusi o zničených IB?

terezita
11. led 2010

tak ja mam taky BBH i IB.. spokojenejsi jsem asi s BBH, i kdyz ted si na IB uz taky nestezuju. ale davam je jen na doma, kdyz se em. snazi dostat na kolena, bo je to mala lehka plinka. a BBH je uzasna na ven, davame kdyz jdeme v satku. IB je procurana, kdyz ji ma em. dyl jak 2 hodky. BBH nam vydrzi dyl. kdyz mi usne v satku, tak se aspon nebojim, ze bude durch..
a BB taky uspesne odolavam a uz se tesim na PUL BBH! 😵 😵 😵

majatob
11. led 2010

ahojte 😀 mam dalsi dotaz...v jakym pomeru by jste koupily ctvercovky bavlna/bambus/atd...

katarina82
11. led 2010

maja, myslím, že čč všichni kupují nejvíc bavlnu, něco kvalitnějšího, bambusové Kikka jsou super, ale jak vypadaj po půl roce... 😒 No ale to nemá na funkci vliv, že jo. Dají se pak použít aspoň jako vkládačka do novoskladu nebo já je cpala i do kapsovek 🙂 Ale nějak určit poměry, kdo kolik čeho, tak to asi nejde, každýmu vyhovuje něco jiného, někomu vázačky, někomu čč, někdo jede jen kalhotkovky... Já bych vzala od každýho kousek a uvidíš.

ivuska.h
11. led 2010

Link na diskuzi o zničených IB -- http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums.... Co vím ze zahraničních diskuzí, stává se totéž i s FuzziBunz a dalšíma plínkama s PULem, je to prostě výrobní vada při laminaci, takže se to může vyskytnout kdekoliv, výrobce PULu je prakticky jen jeden... Čili podle tohoto bych se neřídila.

Jinak patentky vs. sucháč -- patentky kvůli trvanlivosti, sucháč kvůli manipulaci... Určitě je zaplý rychleji a líp se přizpůsobí dítěti, protože tam nejsou jen určitá nastavení, jako u patentků. Batole hůř rozepne patentky, ale zvládne to taky, možná o měsíc později, než sucháč 😀 Pro příležitosti hlídání babičkama atd. bych určitě volila sucháč.

IB vs. BBH -- hlavní rozdíl je podle mě v šířce mezi nohama a materiálu vkládaček (to se ale na funkci zas tak neprojeví). Mě na obou vadí, že mají uvnitř fleece (resp. suedecloth či jak se tomu říká), který prostě nesaje tak rychle, jak samotná savá látka a tak se stává, že to občas uteče kolem stehýnka (nám se stalo jedno zrovna jak na potvoru v herně na plavání).

ladida.l
12. led 2010

Ty blueberry one size deluxe maj uvnitř flees? Tak to se bez nich asi obejdu 😀

amulet
12. led 2010

Holky,
máte někdo cuddle all in one? Budu švagrové objednávat BB pro očekávané mimi, tak přemýšlím, co bych si přihodila do košíku... Jaká je to plínka? A jak se zmenšuje?

katarina82
12. led 2010

Ladida, teď je nemám po ruce, ale myslím, že jsou úplně stejný jak ty minky, takže ten fleec tam uvnitř je, je z něho taková jakoby kapsa a do toho se cpou ty vkládačky, jako u BG např.

kackaj
12. led 2010

Amulet, dnes nebo nejpozdeji zitra mi cuddle AiO prijdou, tak ti muzu pak popsat aspon prvni vizualni dojem🙂

evicka7
12. led 2010

Ivuško, to jsi mě slušně vyděsila s tím pulem, protože mi šustí 2 IB z 6 (zatím teda neprotékají, ale asi je to jen otázka času) a kdyby se mi to stalo ještě s tatínkovou milovanou BBH, tak už by mě asi kleplo 😀 😀 😀

barica
12. led 2010

holky, myslite si, ze kdyz davam na noc pop-in (tudiz PUL, asi mene prodysnou...), ze muze mit rano pri mereni zvysenou teplotu tim teplem, co je v plince? je totiz zajimave, ze kdyz ji zmerim hned po probuzeni, tak ma 37,2 a kdyz ji zmerim za par minut, jen co ji umyju, prebalim a tak, tak uz ma jen 36,2... a je fakt, ze ta plinka je ted pekne mokra a tepla... zkusim jeste koupit nejake poradne bambusove kalhotky a dat ji to na noc s vlnackama, snad v tom uz tak zaparena nebude?!

BBH bambusove kalhotky maji take uvnitr flees, nebo je to jen u tech AIO?

evicka7
12. led 2010

barico, ty flís nemají

katarina82
12. led 2010

BBH bambusky nemají uvnitř fleec.

barica
12. led 2010

OK, diky!

jeste rozmyslim vlnaky, mam zatim jen jedny imse vimse, jsem s nimi celkem spokojena, chtela bych jeste jedny na noc, koukala jsem na branu a libi se mi Swaddlebees, BI, Crepe Loveybums, vsechny maji skvele hodnoceni, takze asi s zadnymi z nich neprohloupim?

kackaj
12. led 2010

BBH bambusky nemají flís? Ty jsou přece celoflísové, ne? Včera jsem je dostala z brány a myslím, že to je materiál flís. Mimochodem bych měla jednu radu pro výrobce plen z bambusového flísu...co takhle ušít tu plínku z už předepraného materiálu...možná bychom pak nemusely být tak překvapené z toho, že se to po praní smrskne🙂 A to jsem prala jen na 40stupňů. Ale jako pohoda, po uschnutí působí pořád příjemně a už se těším, až je dneska prubnem 😉

zmuzle
12. led 2010

Barico, tak ja z vlnaku mam vyzkousene Loviky, Disany a taky BBH. Osobne mam radsi ty ne natahovaci pres den a natahovaci na noc. A loviky jsou krasne stihle a na leto idealni. Taky maji skvele vyresene zapinani a fakt jsou snad na furt a M bych rekla je dost univerzalni velikost a do odpleneni. BBH davam na noc a krasne drzi.