Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
9. dub 2010

Terezito, su větší prase 😅

dagmarkaaa
9. dub 2010

dík holky v takové odpovědi jsem doufala že navlhlé nechat vydýchat 😉 , zatím jsem prala pokaděné, ale to byly po dni používání. Ale to se snad zlepší a časem vydrží dýl 😎

kackaj
9. dub 2010

Taky jsem teda byla čuňas, prala jsem až to malej pokadil, což se někdy nestalo i dýl jak měsíc myslím...no ale nesmrděly a vlhké většinou taky nebyly....většinou🙂 Už nemáme žádné, ale vlňáky nápodobně, až přestanou držet vlhko, tak je vyperu a impregnuju....čuňáááááás🙂

raady
9. dub 2010

dagmarka, taky jsem prala PUL asi jednou za čtrnáct dní, tedy pokud nebyly pokaděné 😉

apel
9. dub 2010

kvakulko díky na exploreru mi to už taky funguje

baca
9. dub 2010

Tak já mám problém si zapamatovat, kdy jsme vlňáky prala. Peru, kdyý je pokadí, což už se dlouho nestalo, nebo když se mi zdají provlhlé. Asi bych si to měla někam psát...

kvakulka
9. dub 2010

Taky jsem prase- vlňáky peru, až když smrdí po vyvětrání a potřebují impregnaci (funkčnost je pro mě důležitější než nějaký ten smrádek, už jsem otrlá 😅)
Apel- bezva 😉

erinka83
9. dub 2010

myslíte, že pul Bambino mio jsou i na větší děcka? Měla jsem jen ty pidi novorozenecký a ani jsem je na Barču nenavlíkla 🙂 Zahlídla jsem nový desgn, docela se mi líbí....

angetha
9. dub 2010

Holky taky se přidávám do skupiny prasátek, ale já mám patery PUL a 5 vlňáky tak to tolik neva 😎
Eri na FB má moje skoropříbuzná holčičku 9 měsíců, PUL Bambino L

baca
9. dub 2010

A musíme se pochlubit! Ten náš Barišák zjistil, že se v kočárku může chytnout boků korbičky a podaří se jí tak sednout. Už dva dny v kočárku nedělá nic jného než sedy lehy. 😀 Tak snad se i my toho sedění dočkáme. A taky už trochu začíná pérovat směrem na kolínka. Ale to fakt jen malinko. To jsou pokroky v 9 měsících... 😖

erinka83
9. dub 2010

baco, vy už chcete další mimi? Teda holky, já vás obdivuju, to bych fakt nedala 😀

Anet, já furt nevím, jestli dát ty prachy do PUL nebo radši do vlňáků a potom do jakých, no hrůza se mnou 🙂 Tohle by sakra mělo bejt dotovaný!!! 😀 😀 😀

erinka83
9. dub 2010

A taky se přidávám k těm, co často svrchňáky neperou 😀 Radši nebudu říkat jak dlouho, když jsme měli jen jedny 😅

baca
9. dub 2010

erin, nejsem z těch, co těhotní na lusknutí prstu, takže si nedělám iluze, že hned otěhotním ☹ a chtěla bych už dávno, i když občas je i to jedno dost vysilující 😀 však víte...

taky bych si měla nějaké pul pořídit. Mám jen dvoje IV v S a to už asi bude malé. Nějak je nepoužívám 🙂

kackaj
9. dub 2010

Baca, nápodobně, už jsem tak 3 měsíce smutná, že nejsem těhotná...a to je právě na pytel, páč u Ondry jsem taky na to furt myslela (trvalo to 9měs. a otěhotněla jsem s pomocí prášků) a to je možná taky pak ten blok, co to brzdí to otěhotnění. Jenže nemysli na to, když tak moc chceš🙂 No, jako moc ne zas tak moc, ale jako dost🙂 Jsem zvědavá, jak to u nás bude tentokrát.....
Tak co kdybychom si daly závody, kdo dřív😀 Kvakul už asi nedoženeme 😝

angetha
10. dub 2010

Eri být tebou koupím vlňáky..a jestli bude Baru jako Vendulka furt na břiše tak jedině natahovací 😅
mám na cestě longies a z brány čekám na shorties

beruskaveruska
10. dub 2010

ahojky jdu k vám zase pro radu jak píšete o těch v v plenkách vel. M , že je dáváte na snapku nemohla byste mi některá poradit jak je skládat???

sklady na mimouška klasických čč jsem našla , ale na ty vv né. děkuji moc ráda k vám chodím načuhovat 🙂 🙂

beruskaveruska
10. dub 2010

http://www.mamaja.cz/clanky/sklad-pro-chlapecky...

maj sklady jen na kluky a já bych chtěla vědět v čem se liší na děvčátko 🙂

nika
10. dub 2010

beruskaveruska na braně jsou pěkné obrázky 🙂

http://www.branakdetem.cz/clanky/galerie

ladida.l
10. dub 2010

Holky, přidávám se do závodů o otěhotnění 😀

beruskaveruska
10. dub 2010

na bráně koukám furt, ale na tohle jsem tam teda nekoukla děkuji 🙂 ty fotky jsou lepší než obrázky 🙂

kackaj
10. dub 2010

Nooo,tak konkurence začíná být veliká🙂 Holky, vím, že teda to moc není o látkovkách....ale když se teda snažíte, tak do toho jdete hodně intenzivně jako u prvního, nebo to necháváte spíš náhodě? Já nevím, když první bylo po práškách, jestli si nemám zajít k dr. pro radu a příp. prášky. Si asi bude ťukat na čelo, páč v dnešní době se to maminky spíš snaží prodlužovat ty odstupy v rození dětí 🙂 Ale já chci mít děti po sobě 🙂 No a aby tu bylo něco o látce, tak mě teda zajímá, jak bych to zvládala, kdyby starší ještě plenkoval a mladší valil tu svou vaječinku a podobný vály🙂 Se těšííííím 😉

luccii
10. dub 2010

kackaj, ja taky otehotnela po praskach (Clostylbegyt na ovulaci) a az budeme opet snazilkovat, tak si zajdu k MUDr., budu chtit udelat krevni test na hladinu hormonu (kterych mam malo) a kdyz to nebude OK, hned si reknu o leky na ovulku, tobe bych radila to same 😉
my teda s druhym jeste pockame, mame desnyho neposedu a nedokazu si predstavit jeste jedno ted 😅 ono je neco jineho, kdyz mimco lezi, neleze a nechodi - v teto fazi asi vetsina z nas inklinuje k tomu poridit si hned dalsi, ale vetsinou prijde rychle vystrizliveni, kdyz musime mimco honit a nemame vlastne vubec na nic cas (ani silu) 😅 takze odpoved na tvuj 2. dotaz s tim souvisi - zalezi, jak hodne budes mit obe deti 😉 zvladnout se to jiste da, ale da to fusku 😉

kackaj
10. dub 2010

Luci, díky, asi si k té doktorce zajdu. No, ona mi nejspíš řekne, že se na to nemám tak soustředit a že tomu dáme půl roku na spontánní otěhotnění a když nic, tak to budeme řešit. Ale třeba mě překvapí a bude reagovat jinak, uvidíme.
Jinak s tím počítám, že to bude záhul, ale děcka zas budou mít parťáka na hraní a budou brzo po sobě, takže i oblečení, učení se a jiné výhody to má🙂 To přebalování nějak neřeším, to se uvidí až to bude. Asi se bude muset zvětšit látková výbava ale 😉

kvakulka
10. dub 2010

Baca- tak to bacha, o prvního jsme se snažili, takže skoro půl roku trvalo, než jsem otěhotněla, teď se to semlelo tak, že jsem ani nestačila koukat 😲 - tělo je fakt po těhotenství už trošku jiný. Jsem ráda, že je vás tu víc, které chcete děti blízko sebe. Si připadám někdy jako magor, když ženské reší, jestli dvou nebo tříletý odstup mezi dětmi není moc málo 😅 - si myslím, že pokud tomu staršímu nebude třeba šest, sedm, tak to vždycky bude záhul (vzdorující tříleťák 😕 ), no a hlavně takhle nevyjdu ze cviku a nezvyknu si na prospané noci, dítě bez plíny a tak
Luccii- já mám docela velkou výhodu, že máme babičku, která už je v důchodu, malýho si kdykoli bere a báječně si rozumějí- takže mám v tomto fakt významnou oporu

betelgeuzz
10. dub 2010

Duzame, mám IV organic i fox, vnitřní vrstva je stejná, tu vnější májí fox chlupatější. Střihově jsou myslím stejné, ale jedny mám S a druhé M, tak se mi to těžko porovnává.

Držím palce všem, kdo chtějí otěhotnět. Taky bychom chtěli druhé brzo, teda ne tak brzo, jako vy tady 😀 Mám pocit, že když jsme byli děti, tak byl obvyklý ten odstup 1,5 - 2 roky a taky to mámy zvládaly. Dneska je obvyklejší 3 - 4 a ty s menším jsou za exoty. 🙂

zlatouch
10. dub 2010

ahoj, musim souhlasit s Lucii, dokud bylo Laure tak 8, 10m (v 10 zacala lezt), taky jsem si dalsi dite dokazala predstavit 😉 Ted uz me to teda preslo, myslim, ze bych to nemusela prezit 😀 Ja si je radsi hezky rozfazuju, aby me nesvihlo 😉 Teda to jsou plany, uvidime...

kackaj
10. dub 2010

Tak u me to není o tom, jestli si to umím nebo neumím představit....neumím totiž, ale chci. My jsme s bráchem spolu od sebe o rok a něco a já to tak prostě chci taky. Kvůli tomu, aby si spolu užili dětství i abych já to měla naráz za sebou a mohli jsme žít a řádit a jezdit po světě zase. Tak uvidime, jak to bude, budoucnost si malovat umí každej, realita ale bývá jiná🙂 Nakonec skončíme s děckama pět let po sobě a ty tam jsou moje plány🙂

baca
10. dub 2010

Tak když už jsem u toho - Bára nám trvala 15 měsíců - manžel kupu vitamínů, já taktéž, femigard, cvičení mojžíšové na záda, která mě teď už zase bolí (ale hodinu denně cvičit nemám čas ani sílu), měření bazální teploty kvůli ovulaci (to kvuli vstávání v noci taky moc nejde). Takže já to druhé už chci proto, že mám strach, za jak dlouho to zas bude.

No, čč mám dost, až moc, takže na toho novoška jsme vybavení 😀 😀

noone
10. dub 2010

je holky, to je debata 😀 . ja chci taky druhe co nejdriv, taky si to neumim predstavit, ale chci to prave kvuli detem. sama jsem tak napul jedinacek (2 segry starsi o 10 a 9 let...), ale jinak vidim jak si moje segry rozumely a rozumej. ted v dospelosti si s nima konecne rozumim i ja 😀
manzel je jedinacek, zijeme tady v jeho domovine a je tu bez tech sourozencu tak divne prazdno... kamaradi je nikdy nenahradej. takze rozhodne vic deti a co nejbliz u sebe 😎 . manzel uz to konecne pochopil, tuhle rikal ze na tom v zari zacnem pracovat abysme meli zase jednoho zarijacka (malej je teda v srpnu, ale melo to bejt zari). tak nevim, manzel asi nechodil do zakladni skoly, ze nevi ze dite se rodi za 9 mesicu a ne za rok 😝 😀 . ale ja nic nerikam a cekam 😎 (on to nejspis bere podle prvorozenyho, natvrdo jsme se zacli snazit v zari a za rok se teda narodil 😅 ).
ted koukam ze pisu jak tatar, ale nemam cas to prepisovat, tak si to nejak preberte 😅

bury
11. dub 2010

ahoj.
tak jsem konečně začala pomalu látkovat - zatím přes den, když jsme doma. Mám pár kalhotovek, ale spíš zkouším novosklad. Když vím, že bude malej vzhůru (přes den spinká jen málo), tak dávám jen jednu plínku, nevycpávám. Přijde mi to hrozně veliký 🙂 Je normální, že je z tý plenky tak hodně "zmuchlanej" a odlačenej? asi dělám něco špatně, ne? 😒

Jinak dneska mi přítel řekl, že nejdýl za tři měsíce na to "vlítnem" a začneme se snažit o druhý 😀 😕 já teda mám pocit, že se to přežít nedá, ale je hodně dětí takhle blízko sebe, tak snad dá 🙂 🙂