Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katarina82
18. dub 2010

angetha, hmm, já je chci vesměs na čč, takže bych vzala M-ka? Jééé, zas nevím 😝 Nemá někdo ty BBH vlňáčky???

terezita
18. dub 2010

vlnaky BBH ma urco olbramka (kdyztak ji pisni IP) a mozna i zmuzle, ale to nevim presne..

noone
18. dub 2010

katarina82, ja myslim ze s thirsties je to prechodny stav a zase budou. bude dokonce novinka, dvouvelikostni a krome jednobarevnych budou jeste s potiskem 😵 . tak jeste s nakupem vydrz 😝 😀

angetha
18. dub 2010

Noone...dvouvelikostní a s potiskem...sakryš, ale zas jestli budu mít plínky na víc dětí tak je třeba investovat ( já dvě děti, kamarádka dvě děti, to se pak ztratí 😀 )

ivasad.
18. dub 2010

Ahoj holky! nezlobte se že vám zasahuju do rozjeté diskuse, 😔 ale mám pár dotazů - kdybyste mi mohly poradit, budu ráda. 🙂

Mám v plánu dávat miminu (zatím jsem těhule) bavlněné plenky, mám asi sto padesát klasickejch čtvercovek (jsme tři sourozenci - blízko u sebe, takže mamka měla tři děti v plenách najednou - proto jich mám tolik). To mě právě přivedlo na myšlenku dávat látkovky. Očíhla jsem to na netu, koupila jsem si snapku a hledám jaké svrchňáčky, líbí se mi obrázkové popowrap, co na ně říkáte??? Zatím bych dávala jen čč na novosklad a separačku, a časem bych zkusila koupit jednu nebo dvě kalhotkové pleny, k doktorce a tak, prý jsou dobré ImseVimse.... Je toho tolik, jsem z toho jelen.

A ještě prosím - co je na tom síťovém pytli na pleny speciálního??? Když ušiju ze záclony, dám na to zip, je to v něčem horší??? Nechci dávat 200 kč za kus sítě. Vypere se to v zapnutém pytli??? Díky 🙂

ivasad.
18. dub 2010

A máte prosím někdo zkušenost s vkládací vložkou do plenek Sketch? Myslíte že se to dá ušít z froté osušky? Nebo v tom je taky nějaká vychytávka, že je to jiné než prostě froté???

betelgeuzz
18. dub 2010

Iva, s popowrap zkušenost nemám, moje oblíbené jsou IV organic. Dobře sedí na novosklad i kalhotkové plenky. Z kalhotkových plen jsou fajn BL bambus, teĎ mám doma IV biofroté a Popolini Duha oboje jsou dobré, ale nejvíc mně teď oslovily Anavy na snapku, jsou úžasně heboučké, tak doufám, že nebudou hrubnout.

S tou síťkou akorát nevím, jestli jsou záclony pratelné na 60. Aby se to nějak nerozpustilo. A pokud budeš používat jenom čtverce, tak síťku ani nepotřebuješ. Já si na její používání nezvykla.

Ta vkládací vložka Sketch je na co? Jestli je to obyčejná vkládačka, tak na to můžeš použít další čtvercovku, když jich máš tolik, nebo oblíbené jsou ručníky a žíňky z Ikei (teĎ mají ručník za 5 kč). Na plenky Sketch jsem nečetla moc dobré reference. 😒

ivasad.
18. dub 2010

Betel - no ta sketch vložka to je taková normální froté vkládací plenečka, na pohled to vypadá jako prostě obdélník, nic mi na tom zvláštního nepřijde. Asi si něco kdyžtak ušiju z osušek, nebo budu dávat čtvercovku navíc.... Dík 😉

Ty Imse vimse organic jsou těm popowrap zdá se hodně moc podobné. Asi bude lepší koupit si jedny ty a druhé jiné, ať zkusím co je lepší, a podle toho pak přikoupit, až to vyzkoušíme 🙂

izabelkak
18. dub 2010

angetko, prosím Ťa vidím že už Ti prišli tie longies od BI, ako vám sedí tá veľkosť L? škoda že nie je fotečka aj s malou modelkou🙂))

angetha
18. dub 2010

Izabelko 🙂 fotečka ještě není, neměla je na sobě - jsou ještě dlouhé 😉 ale brzy je vyzkouším a nafotím 🙂
Ivasa: Prý jsou PULky Popowrap více "igelitové", myslím, že je holky moc nepoužívají, spíše Imse Vimse, Thirsties a později vlňáčky

izabelkak
18. dub 2010

a sú moc dlhé? ja ich mám tiež v pláne objednať, len si lámem hlavu nad farbou🙂)) my máme shorties L-ko a máme ich tesne pod pod pazuchy 😀 ale tak na dlžku dorastieme a na šírku sú L-ká o.k.

noone
18. dub 2010

angetha, jojo, dneska jsem si koupila jen 2 kvetinace misto 3, aby zbylo na novy thirsties 😅 😀

angetha
18. dub 2010

No Izabelko jestli Vendulka zůstane takhle hubená, tak je možná natáhne i v první třídě 😀

izabelkak
18. dub 2010

aha🙂)) tak my isto nemáme viac ako 7 kg a to sme od vás ešte o nejaký ten týždeň starší 😀 tak neva aspoň ich budeme mať až po nočník🙂))

baca
18. dub 2010

Já mám vlňáky SWB L a na jednu čč to sice jde, ale je to zbytečně velké. M by byo fakt lepší. Máme 8,5 kg.

katarina82
19. dub 2010

A dělají ty SWB vlňáky velkou dupku? Používáte je na na noc nebo na den. Jestli nemám vzít místo nich radši lovíky.

ladida.l
19. dub 2010

katarino, já ti je Markovi vyfotím 🙂 mmt - jsou menší než lovíky

katarina82
19. dub 2010

ladida, fakt??? Já žiju teda v bludu, že jsou lovíky tenoučké 😅

baca
19. dub 2010

já myslím, že jsou tenčí než lovíky crepe, ale silnější než lovíky jersey. Já n anoc dávám natahovací disany nebo shorties BI

ladida.l
19. dub 2010

Katarino, posílám fotky a posuď sama 🙂 Já mám prostě ty SWB radši,tak jim trochu nadržuju 😀
Na první fotve SWB L s čč na dvanáctiny, na druhé lovíky L s čč na dvanáctiny, pak SWB s SWB velurkou zepředu a zedadu a pak ještě totéž balení oblečený 🙂

katarina82
19. dub 2010

Ladida, díky, není to tak obří jak jsem myslela 🙂 A ty lovíky mi příjdou takhle naživo hodně podobné těm Cudlewool, co máme doma. Takže teď se ještě rozhodnout, jestli teda SWB nebo BBH a je to 😀

betelgeuzz
19. dub 2010

Které plenky se nemají věšet na slunku? Zatím nám na balkon nesvítí, tak tam visí všechny, ale odpoledne už svítit bude, tak nevím, které tam nemám nechávat.

andelka
19. dub 2010

Juj, je tady někdo - mám akutní dotaz. Mám v pračce obyčejné plínky bavlněné a nevím jestli je můžu vyprat v Lovele Balsam. Vím, že se nemá dávat aviváž, nějak se v těch prostředcích nevyznám - můžu to vyprat v ní? Nebo v čem perete plínky? A na kolik stupňů?

betelgeuzz
19. dub 2010

Andělko, s lovelou neporadím, já peru ve slizu. Plenky peru na 60.

nika
19. dub 2010

andelko můžeš, já v lovele ze začátku prala 🙂 a tak na 60 stačí. jen poděděné jsem šupla na jeden cyklus na 90 🙂

andelka
19. dub 2010

nika: Díky.
Hm, tak já jsem tyhle dala jen na 40. No tak holt tyhle nebudou na zadek ale na běžné použití. Já mám totiž jen 2 programy na 60 a jeden pere přes 2 hodiny, druhý 1,5 hodiny, je to na silně znečištěné bílé a barevné prádlo z odolných tkanin - na ten bych měla prát ty plínky až je budu používat, ne?
Asi jsem trochu za vola - ale kromě normálního prádla jsem snad ještě nic jiného neprala a většinou peru na 40 nebo 30 a ještě na rychlejší program, půlhodinový 😅 Plínky a oblečení pro děti jsem neprala nikdy. A mám novou pračku.

blka
19. dub 2010

Betel, nám na balkon svítí a já tam nechávám všechny plínky 😅

Andelko, já peru v klasickém prášku s dvojitým mácháním na 60. Pokud byly nové, tak si myslím, že nevadí, žes je vyprala na 40 a klidně je můžeš používat na zadeček 😉 .

andelka
19. dub 2010

blka: No, právě že nebyly. Byly starší - ale taky prané, bo ještě voněly 😅 Další várka bude taky ze starších a poslední + oblečky z nových.
Mně z toho trefí šlak 😕 Dvojté máchání jsem v návodu nenašla.

angetha
19. dub 2010

Když se vrátím k těm SWB vlňáčkům tak jsou dost úzké, nejdou na všechny kalhotkové pleny 😉

evak99
19. dub 2010

betelquezz: a jak se pere ve slizu? vypere ti to dobře? já se peru všechno v ecoveru, i naše oblečení, ale někde jsem snad četla, že některý plínky by se v ecoveru prát neměly..nevíte proč? 😉