Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zihu
13. kvě 2010

kackaj🙂 tak to zacalo i u nas... tak at se dari!

mehlo
13. kvě 2010

čauky přeju hezké ráno

zihu
13. kvě 2010

ahoj mehlo🙂

ladida.l
13. kvě 2010

kacko, a to ho nad nocnickem nejak pridrzujes, nebo uz sedi sam? Já bych to uz taky chtela zkusit, ale vysazovat ho nechci, kdyz si jeste sam nesedl a kdyz ho pridrzuju treba nad vanou, tak se vubec nic nedeje - i kdyz na nem vidim, ze se mu chce... chjo...

katarina82
13. kvě 2010

Mám objednávku bambusových vkládaček na Mamaje, mám zaškrtnutý osobní odběr a nikdo mi nedal o ničem vědět, už je to tam pátý den 🙄 A to jsem do poznámky napsala, aby mi dali vědět, až to bude nachystaný 😒 Bylo napsaný, že je to skladem, tak nevím, kde to vázne 😖

katarina82
13. kvě 2010

ladid, já to s Denčou tenkrát dělala tak, že jsem ji nad tím nočníkem přidržovala, že na něm neseděla přímo.

zihu
13. kvě 2010

jj, my nad nocnikem taky pridrzovali, kdyz sama jeste nesedela (teda pridrzuju i ted, protoze se vrti a kouka kolem 😕 a ted zacala koukat do nocniku, co to tam udelala 😅

zihu
13. kvě 2010

katarino, tak tam zkus zavolat? 😵

katarina82
13. kvě 2010

zihu, no budu muset, jsem je nechtěla prudit, protože na to zas tak nespěchám a ještě pro to musím poslat chlapa, takže je třeba to skoordinovat s jeho prací, ale zase do nekokonečna čekat nebudu...

zihu
13. kvě 2010

vsak aspons e informovat, ja volam dycky, kdyz s emi neco nezda.... ale pokud na to nespechas (ja vetsinou specham vzhledem k tomu, ze bydlime v zahranici a koordinuju to s cestou nekoho k nam, tak potrebuju, aby to doslo driv, nez oni odleti, ze.-)

kackaj
13. kvě 2010

Kat, no to jsou teda šikulky🙂 Doufám, že to půjde tak i dál, ale teda nemám na Ondrovi odsledovaný žádný signály, grimasy ani nic, co by napovídalo tomu, že se mu chce....jak to děláte vy ostatní, náhodně nebo víte už přesně, kdy se malým chce???
Ladid, Ondra už na nočníku sedí...my jsme ho posazovali s oporou docela brzo, ale on se pořád do sedu dral, tak jsme mu to umožnili. Teď má pevná zádíčka a drží krásně stabilitu, takže i nočníkovat už zvládá sám🙂 Ale sám si taky nesedne. Doktor se ptal, jestli už sedí, tak jsem řekla, že sám ne a on že to nevadí, že je šikula...tak asi to není taková tragédie, když ho posazujeme s oporou.
On taky pořád kouká pod sebe, co to tam udělal a hraje si s vercajčíkem a dneska si tam hodil hračku před tím, než se tam vykakal🙂

terezita
13. kvě 2010

tak my porad pouzivame cinak, bo ma em. asi po m. kratke nozky a z nocniku nedosahne na zem.. 😀 😀 😀 takze si sedi na cinaku, ja to jen jistim ze zadu a dobry.. 😀 😀 😀
kackaj ja vim u em. ze kadi zasadne po jidle a zasadne do nocniku.. 😅 asi se ji nechce zasajrajtovat pliny.. no a cura zhruba co pul hodky. to jsem ozkousela kdyz jsem ji tu mela rozbalenou a delala mi tu louzicky po puzzlatech, kdyz jsem ji nestihla dat vcas na nocnik.. 😀 😀 😀

kackaj
13. kvě 2010

Mmmm, zajímavé😀 Tak kakoše vím dva...ráno po probuzení a po zhruba další hodince druhej. Pak nečekaně přišel i třetí, ale to už do plíny a to čůrání bude asi náročnější, ale zatím mi budou stačit ty bobky a časem se snad sladíme i v ostatním🙂 Jinak když Ondru rozbalím, taky mi připadne, že čůrá snad co chvilka, většinou ho nechám válet se po jednorázové podložce a on si počká, až se odkutálí právě na puzzle nebo jinam na nechráněné území a tam si na tom smlsne a pustí louži...potvůrka🙂

mehlo
13. kvě 2010

ladida1 čauky, když ještě nesedí, tak ho nedávej sedat na nočník, mohly by se mu poškodit zádíčka, vydrž až bude docela pevně sedět- u nás to bylo kolem 8-9 měsíce. Radši ho drž ještě v klubíčku

mehlo
13. kvě 2010

zihu jak je stará? to Petula totiž dělá taky, že kouká do nočníku na čůrání a má takovej spokojenej výraz v obličeji

mehlo
13. kvě 2010

kackaj to je zajímavé. Petula taky nedávno seděl na nočníku a nevyčůral se, tak vstal začal chodit po pokoji a než jsem stačila přiběhnout tak byla počůraná podlaha- ale to mi vůbec nevadí, hlavně že to není do plínky

zihu
13. kvě 2010

mehlo.. je ji 11m pryc... dnes desne blbe jedla, strasne prskala a patlala se v tom, normalne to vubec nedela, tak me teda dozrala 😅

scai
13. kvě 2010

Holky na kolik perete plenky Bitti d´lish snap in one? Dík!

ladida.l
13. kvě 2010

scai - na 60

scai
13. kvě 2010

dík, tak to jsem prala...podruhé a začaly šustit! Takže asi reklamovat,co? Tam není uvedeno na kolik se to může prát, jen 2 tečky...tak nevím co uvést, když to budu reklamovat

terezita
13. kvě 2010

ja na 50. nejak tomu pulu neverim, ze snese vic.. 😀 😀 😀
urco reklamuj.

blka
13. kvě 2010

Mně taky šustí, ale neprotékají. Peru teda na 60.

sirael4
13. kvě 2010

ahoj chci se zeptat ohledně látkových plet, které se vám osvědčily?
a jak vypadá údržba těchto plen?

zihu
13. kvě 2010

sirael4.. ahoj, no ja mam dobrou zkusenost s klasickyma cc, bambusovyma vkladackama od BI, svrchnakama Imse Vimse organis a Thirsties a vlnakama Shorties🙂 a kapsovka BumBenius.. ale kazda ti tu napise neco jineho...🙂))
a peru v pracce na 60

ladida.l
13. kvě 2010

mě nešustí a neprotékají - všechny AIO, a že jich má požehnaně, peru na 60

terezita
13. kvě 2010

sirael, tak tak, kazda ti napiseme neco jineho.. 😀 spis si ujasni, kolik do toho chces investovat a podle toho se prizpusob..
za nas podle oblibenosti:
AIO - bbh magic, bum genius, mmt
kalhotovky - panda biobavlna, petit velour, BL bambus
a vicevrstve tots bots barevne(nejsou na nich videt fleky 😀 😀 😀)
ctvercovky mi k srdci neprirostly, ted spis koketuju s rucnikama z ikey..
no a na noc bbh bambus.
svrchnacky bbh pul a bummis. iv organic taky dobry, ale ty prvni dvoje holt o dooost lepsi.. ;-N
tot nas skromny nazor.. 😀 😀

duzame
13. kvě 2010

sirael4:
u nás jsou nejoblíbenější klasické čtvercovky s bambusovou vkládačkou přez den a na noc a na výlety Tots Bots Bamboozles(na nich se mi líbilo, že jsou i malému mimču a nedělají obří zadeček), ale ty potřebují jednou týdně prohnat sušičkou, jinak hrubnou. Teď točím i HD pastelky, IV biofroté a BI bamboo extra a všechny jsou ok. Ale každý tu má svoje favority 😀 . Peru na 60, ve slizu, nebo v batoleti a zatím to funguje skvěle.

ivasad.
13. kvě 2010

Holky, prosím - mám dotaz - když přebalujete látkový plínky - používáte vlhčené ubrousky? A ty házíte jen tak do koše, nebo je do něčeho balíte? S jednorázovkou je to jednoduché - zabalím to do ní, a krásnou plenkovou kuličku se zabalenými ubrousky vyhodím... Jak to ale děláte při látkování? jak tam přemýšlím co budu všechno na látkování kupovat, nevím jak s ubrouskama. Díky 🙂

duzame
13. kvě 2010

ivasad.: my používáme i látkové ubrousky a ty sbalím i s plenkou, ale nehodím do odpadkáče, ale doma do koše na prádlo 😀 . V krajním případě mám i jednorázové z dm , ale ty taky ještě minimálně "recykluju" steným způsobem.

duzame
13. kvě 2010

minimálně jednou recykluju
tam mělo být