Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvakulka
6. srp 2010

@permonik7 Měkčila jsem takhle vv Popolini- asi 100gr kyseliny citronové na asi 3-4 litry vody vařící- nechat louhovat přes noc- opravdu změkly 😉 Koupila jsem teď mega balení kyseliny, takže začnu změkčovat ve velkém, ono do těch 3 litrů vody se moc plín neponoří

ladida.l
6. srp 2010

to my anavy tedy překříženě zapínáme a to my každej povídá, jaký máme "pěkný" miminko 🤐

a prádlo taky věším podle barev a druhů, na každý mám vyčleněnou speciální barvu kolíčků - když mi nevyjdou, jsem z toho celá špatná 😀 A všechny ponožky musí směrovat stejným směrem... 😀

andelka
6. srp 2010

@permonik7 někdo tu nedávno psal, že 100g kyseliny citr. na 3l vody. 🙂

Ehm,já teda věším prádlo stejnýma kolíčkama 😅 jeden čerevný a jeden žlutý kolíček bych na jednu věc nedala 😀 psycho no 😅

a já furt, proč mi ty Itti Bitti tak divně vyšly, taky mi nevyšly patentky 😀

andelka
6. srp 2010

aha, tak kvakulka to byla 🙂

Nám teda jsou překřížené sucháče naprd, mám macka asi 😅 ale jinak je to dobrá věc

markusko
6. srp 2010

@permonik7 Já dávám cca 100 g kys. citronové na 3 litry vody, nechávám přes noc.

permonik7
6. srp 2010

@kvakulka kde jsi splašila to velké balení?? potřebuju tím protáhnout valnou většinu plínuší 😅
@andelka super, díky moc 😉

ivuska.h
6. srp 2010

@markusko Ponožky taky netřídím, ale ty plínky prostě vytahuju z koše na prádlo postupně a nechávm si mezi nimi mezery na kusy, co vím, že tam ještě budou a budou se líp hodit. Když občas věší manžel, tak z toho nemůžu, jak třeba pověsí plínku, vedle toho tričko nebo spoďáry 🙂) Já když to mám roztřízené, tak se mi to pak i líp sklízí a dále zpracovává.

@permonik7 Budou brzo, teď se šijí plínky, ty měly po dovolené přednost.

@kvakulka Tak to by u nás špatně dopadlo, já musím skládat na kuchyňské lince, aby na to Klárka nedosáhla, jinak mi to rozebírá a všechno si chce oblíkat.

ivuska.h
6. srp 2010

@andelka Já mám naštěstí všechny červené, takže tohoto jsem ušetřena 😀

markusko
6. srp 2010

@ivuska.h Tak já peru plínky samostatně, takže spoďáry nebo tričko vedle nich nikdy nevisí 😀 , ale jako také dávám vedle sebe stejné druhy - třeba čtvercovky, popolinky, anavy - to jako zase né že ne 😉 Protože se mi to pak také lépe zpracovává. Ale barvy nebo kolíčky fakt neřeším 🙂

ivuska.h
6. srp 2010

@permonik7 http://www.fima-brno.cz/, mají tam i perkarbonát.

ivuska.h
6. srp 2010

@markusko Aha, tak to jsi vlastně ještě ve vyšším stádiu, když to ani nepereš dohromady 😀

markusko
6. srp 2010

@ivuska.h 😅 😅 Vidíš a jak si tady hraju na to, že mě to vůbec nebere 😀 😀

aknel2002
6. srp 2010

@reruna - díky moc za nafocení, a tip na AIO 😉

schnek
6. srp 2010

budu prodávat 3 BBH magic AIO vel M oranžovou, žlutou a takovou tu béžošedou, po jednom dítěti, případní zájemci do IP 😉

sussanah
6. srp 2010

Ja taky vesim plinky podle druhu, k barvam jsem se nedostala, skoro zadnenemame 😀 MM na me jednou zkousel, at vesim ponozky uz po paru, ze se to lepe sklada, tak jsem ho poslala do haje 😀 😀

@butt ahoj 🙂 ja taky peru PUL, az kdyz mam pocit, ze uz je treba. Kdyz byl isce maly mimco, tak nehody byvaly casto, ale tak od 3m, kdy jsme zacali bkm, tak vubec. Mam troje, stridam je, aby se provetraly a sem tam vyperu, rekla bych tak jednou za 2-3tydny nebo driv, kdyz uz zavani 🙂

ijo
6. srp 2010

jé holky, občas když sem ze zvyku nakouknu tak, si říkám, kolik já toho ušetřím, když už mě další mrně nečeká. Si tedy zase připadám trochu stará.

kvakulka
6. srp 2010

@ladida.l Fakt??? Tý jo, holky, vy provádíte při věšení prádla ouplný orgie bizarností 😀 😀 😀 Asi ani nejsem ženská, nýbrž chlap 😅
@permonik7 Já kupuju kys. citronovou i perkarbonát na www.tulenik.cz

permonik7
6. srp 2010

@kvakulka díky moc🙂 a kombinujete ten perkarbonát s tím aktivátorem ( TAED) nebo to dáváte čisté?

andelka
6. srp 2010

@butt já též peru až je to potřeba. Akorát často přepírám, bo míváme často nehodu 😅 ale to jen přetřu postižené místo žlučákem a properu v ruce a pověsím. Když je to jen od počůrané plínky, tak to přejedu mokrým hadrem a nechám uschnout. Ale většinou jen větrám 😅 Pračkou to proženu tak jednou za 2-3 týdny.

@ivuska.h jo jo, plínky mají přednost - brousím si zoubky na anavku 🙂 tak ať je brzo 😉 😉

mehlo
6. srp 2010

čauky děvčata už mě vytočilo to množství plínek co ted pročůráme, že jsem dneska tvrdě najela na trénování a máme celkem úspěch. čůrá sice asi po 20 minutách, tak to občas nechytnu, ale i tak je to dobrý. Spotřebovaly jsme od rána jen 2 plínky. Ted teda počůral flísovou kapsovku tak jsem dala normálně kalhotkovu pandu a na to slipečky tak jsem zvědavá jak dlouho nám ty slipečky vydrží

mehlo
6. srp 2010

omlouvám se za tu hrubku. to je hrůza

mehlo
6. srp 2010

no tak už končím se psaním. Už máme slipečky počůraný. Ted to bylo asi po 10 minutách od minulýho čůrání to je hrůza asi mu už nebudu dávat pít

betelgeuzz
6. srp 2010

Co se dělá s použitou léčivou vlnou? Vyhazuje se, nebo je to ještě použitelný?

kvakulka
6. srp 2010

@permonik7 Já dávám perkarbonát, jen když peru plíny- takže na 60 stupňů, takže TAED nepotřebuju. Jinak se u Tuleníka dá koupit lanolín na váhu, tedy jestli vlňáčkujete- ale to sis asi na jejich stránkách všimla 😉

ivuska.h
6. srp 2010

@andelka Tak plínky už jsou tady, něco málo přes 100 kusů, musí se ještě dopatentkovat. V neděli budou i vkládačky a snad i nějaké vlňáčky.

mehlo
6. srp 2010

@ivuska.h jé je to je rychlost, taky bych chtěla takhle pracovat.

sussanah
6. srp 2010

@mehlo gratuluju k rozhodnuti odplenkovani 😉 Vydrz, ono to Petovi chvilku potrva, nez pochopi, co po nem chces, ale dej tomu cas. Proste se smir s tim, ze ted tak tyden budes utirat pocuranou domacnost a on si zvykne 😉 I ty intervaly se prodlouzi. Nas maly nekdy cura po 15min, nekdy vydrzi i hodku a pul a dokonce jsem odpozorovala, ze na tom, jestli pije nebo ne az tak nezalezi. Spis jen zkousi, co maminka vydrzi 😉 😀

mehlo
6. srp 2010

@sussanah děkuju tak to jsem netušila, že jsou až tak vynalézaví. Já teda když nechce čůrat třeba 5 minut a držím ho nad záchodem nebo na nočníku tak mu dám trošku napít a on se potom po chvilce vyčůrá. No ale když pil jen necelej litr- ještě nedávno, tak čůral tak po jedné až dvou hodinách. Od té doby co jsem tady psala ten příspěvek tak počůral už dvoje slipečky- tak jsem mu dala radši kapsovku a budu zkoušet pořád dokola

ivuska.h
6. srp 2010

@mehlo To já taky...

mehlo
6. srp 2010

@ivuska.h no jo tak my až tak nemůžeme. Petula ted vyžaduje pozornost celý den. Ještě nedávno jsem ho dala do postýlky a on si tam jako hodný chlapeček třeba i hodku a půl hrál. Jenže máme nízkou postýlku a před týdnem začal lézt ven tak ho tam už radši nedávám.