Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvakulka
25. srp 2010

@jasekd Zaujalo mě, že můžou být potíže i s prsem- taky jsem si všimla, že jedno prso bylo proti tomu druhému těžce neoblíbené a takový kojící mrzák- blbě z něj šlo odstříkat, blbě se spouštělo mlíko, a hlavně ho synáček sabotoval naprosto stoprocentně- takže možná i důvod u mě byl- nu- jsem zvědavá na podzim... 😅
Jinak naše pediatrička byla toho názoru, že i dítě na UM, pokud prospívá, tak má být do 6 měsíců UM- my to dodrželi tak zčásti- občas jsem něco zkoušela, když nechtěl, tak byl dlouho zas jen na mlíce. prý je ta praxe zavádět dětem na UM příkrmy dřív z doby, kdy UM nebyla tak dobře obohacovaná vším možným

kesurka
25. srp 2010

@jasekd mám pocit, že ty co kupuju jsou bio, tak snad to nebude s tím tvrdnutím tak zlé, páč tady je voda tvrdá jak šutr 😠

jasekd
25. srp 2010

@kvakulka ja bych si to taky tak myslela, taky kdyz jsme na vylete a bylo by slozite brat prikrm, mame jen UM a pohoda... Dnesni obed tedy probehl o moc lepe nez vcerejsi, snedl to celkem bez protestu. Jinak s tim prsem u me to bylo jasny, prave to, kde mi tenkrat zjistili ty fibroticke zmeny vetsi, jsem mela vetsi problemy a malo mlika, a odstrikat slo jen hodne malo a pak uz vubec...

@kesurka ted uz jsou vsechny bio, ja kupovala ty puvodni za vyhodnou cenu jako vyprodej...

schnek
25. srp 2010

@kesurka tak to bude ok, uvidíš. To jako není, že to vypereš a je to hrubý, to tak časem... a dá se to pak zase prohnat kůrou na odvápnění 😉 jinak máte vybraný pěkný jméno 😉 😀

kesurka
25. srp 2010

@schnek no aby se ti nelíbilo 😀 my chtěli taky Ondru, ale sestřenka mi to vyfoukla 😖 Matouš je taky moc pěkné. Jak mu říkáte krátce? a co čekáš teď?

schnek
25. srp 2010

@kesurka krátce? Máťo... ale spíš používáme celý - Matouš, Matoušek, když řveme, tak Matúš 😀 teď čekáme překvapení 😉

suik
25. srp 2010

@kesurka já mám taky troje haipy, jedny bio, jednu pastelku, tak uvidíme.... já to prala jen jednou. Další várka by mi asi už neuschla 😕 , jsem z toho docela špatná, schne to fakt pomalu. V neděli jsem je optimisticky rychle narvala do pračky, bo bylo teplo, ale nestihlo se to a v bytě mi uschly ty poslední v úterý, hlavně bambusky.

Taky mi už přišly dvě plínky od Ivusky, @ivuska.h děkuju moc, jsou krásný, měkkounký, hebounký, ty mi až bude líto použít 😀 ...a ty schly rychle...a díky moc za ubrousky 😉

schnek
25. srp 2010

taky se bojím schnutí přes zimu... už v říjnu je to pitomý, když jsou teploty kolem 7st a vlhko, to je i na 3 dny a v bytě nehrozí, to by jsme obrostli plísní.... snad to zase letos hupsne z rozumných teplot rovnou pod nulu 😅 já chystám vv, mám ty barevný, co se prodávaly před dvěma rokama, ty jsou super, akorát schnou krapet dýl a pak kikko bambusový čč a původní IV 100g. Tak snad to zvládneme i s delšíma dobama schnutí...

suik
25. srp 2010

já mám na začátek hlavně čtvercovky....ty schnou rychle.....ale mám použitou výbavičku na miminko a tam jsou asi čtvery bambusky....no doufám, že se budou brzo topit, snad to pak bude lepší, ale taky budu muset hodně větrat, abychom neobrostli mechem.
Teď to schne fakt blbě.

schnek
25. srp 2010

my máme balkon, byla to taková podmínka.nepodmínka, když jsme vybírali byt a teda už nikdy bez balkonu nebo příp. zahrady...

schnek
25. srp 2010

a teda kdyby bylo nejhůř, sousedce jsme půjčila 30 ltz čč, chtěla zkusit plenit, ale nějak se k tomu nemá... tak jestli si s nima mají utírat pusu, to si je v nouzi vezmu radši zpátky... ale už hlavně nechci nic dokupovat, jen nějaký AIO, ale to až za porodný 😉

ivuska.h
25. srp 2010

@sussanah Jojo, zatím jsi jediná, tak počkáme...

Dnes jsem byla na textilním veletrhu tady v Brně, ale nic moc, materiálů minimum, samé hotové výrobky, ze značek, co mě zajímaly, tam byli jen z Farmers a Kikko.

ivuska.h
25. srp 2010

@suik Jsem ráda, že se ti líbí 🙂

maly_prcek
25. srp 2010

Ad schnutí - to byl důvod, proč hned letěly plíny se všitým savým jádrem... Čekat 3 dny na plínu, kterou pak ještě na přebalováku počurá, to jsem tekla... 🙂 Musela bych jich mít min. dvakrát tolik...

kackaj
25. srp 2010

Zdaréééc holky, jéžiš, já už tu taaak dlouho nebyla...co je nového, máte nějaký nový objev v plínách? A má už Ivuška k prodeji prefoldy, cooo?🙂 Byli jsme 14dní na dovolené a já jsem jak spadlá z višně teď. Koukám, že vám taky neschne prádlo na podzim...to asi nikomu. My máme sušák v bytě, balkon žádný a dokud nezatopíme, tak si na látkovky taky pěkně dlouho počkáme, takový dva tři dny určo. Ale máme dostatek, tak snad se to bude dařit točit. Hrozně si do nového bydlení přeju novou pračku a hlavně sušičku, doufám, že to stihnem ještě dokud bude co sušit...myslím plíny🙂

suik
25. srp 2010

@ivuska.h no moc..... 😵

@maly_prcek to jo, nic moc, já snad s všitou vkládačkou žádný nemám, všechy jsou jakoby zvlášť, nevím jak ty baby lucy flanelky, ty jsou tlusčí, ale ty byly suchý taky druhej den.
Já hlavně spoléhám na ty čtvercovky. Pak uvidím co se osvědčí.

suik
25. srp 2010

@schnek já už bez balkonu taky ani ránu, ale mě to moc neschne ani tam 😒

schnek
25. srp 2010

@suik my máme kliku, že máme byt dobře otočenej, tzn ložnice, balkon a obývák na jih, takže v létě je to suchá za hodinu a přes zimu to sice zmrzne, ale když je pěkně, tak to sluníčko taky vytáhne. Tak uvidíme, jak dopadneme 😉

suik
25. srp 2010

@schnek my tu máme taky celkem slunečno, ale jsem myslím na východ....ale teď je to počasí nějaký divný a když leje, tak to fakt stojí za to.

blka
25. srp 2010

@kackaj Ahoj. vidím, že už se miminko podařilo. Moc gratuluju, ať je všechno v pořádku 🙂

maly_prcek
25. srp 2010

@kackaj Jéééé, Kačííí! Gratuluju moc k bříšku, ať vše klape jak má... Moc ti to přeju... A vyber pupíkovi nějaký pěkný model 😉

ladida.l
25. srp 2010

@kackaj páni, blahopřeju! Ať jde vše jak má! A závidím 😀

kackaj
25. srp 2010

@blka @maly_prcek šmarjá, no díky díky moc, to je postřeh🙂 Což o to, model já vyberu nějakej parádní, musím se zas dostat do obrazu, páč teď už si dávám s nákupy pauzu...ale jméno to je boj🙂 Absolutně nemůžem nic vymyslet, teda ani nevíme co to bude, ale nějak není ani fantazie na jména...nemáte nějaké exkluzivní do placu (jinak to bude po tatovi nebo po mamě 🙂 )? Už se zas těším na látkování novoška, teď mě to až tak neba. Na noc dáváme jednorázovku, na cesty taky. Plenky máme jen počůraný, ale na sucho nám v kýblu už druhý den děsně smrdí a je to cítit i na chodbě z koupelny. Dnes jsem teda zkusila zas naložit plíny na mokro, tak jsem zvědavá, jakej bude rozdíl. I celkově čůrání malýmu teď dost zatouchá, ale to se asi nedá ničím ovlivnit. No každopádně s novoškem je to větší sranda ta látka😀

katarina82
25. srp 2010

@kackaj Všechno nejlepší Ondráškovi k narozeninám 😵 a gratulka k druhému prckovi 😵

kackaj
25. srp 2010

@ladida.l díkes moc, nezáviď a vlítni na manžu 😉 No řešili jsme to zas práškama a než jsem stačila začít léčbu, už to tam bylo, takže celkem paráda. Jsem ráda, páč bych možná zas stresovala, že to nejde. Ale teď to beru víc s nadhledem, páč s Ondrem není čas myslet na to, že to musí vyjít a co by se mohlo stát a jak se šetřit atd. Prostě to jde jak po másle a ne jak v prvním těhu, jak se člověk pořád hlídá a pomalu mu to utíká...je to na pohoduuu🙂

kackaj
25. srp 2010

@katarina82 děkuji velice mockrát🙂 Možná taky budeme mít Kačku🙂

katarina82
25. srp 2010

@kackaj Jo jo, při druhém těhu si člověk ani pomalu neuvědomuje, že těhotný je 😝 Já si vzpoměla vždycky až večer v posteli 😅 Zato první těhotenství byl boj od začátku, naštěstí s dobrým koncem 🙂 😵

ivuska.h
25. srp 2010

@kackaj Nemá, nemá, čeká na cedulky s logem, bez nich se jí nechce to prodávat 😎 Měly by být začátkem příštího týdne, jaksi jsem neodhadla naše zásoby, brala jsem jich celkem nedávno 1300 kusů a už není ani jedna jediná 😲 Minulé dva dny jsem třídila patentky, sesypávala staré zásoby s novýma, co přišly, fakt zábava, hlavně když mám třeba dva hrozně podobné odstíny oranžové nebo béžové a omylem to sesypu dohromady a pak musím třídit 😀

Klárka má dnes na noc moji AIO (teda jen tu slupku) s prefoldem z bamb. froté vel. M, tak jsem zvědavá... Koupili jsme jí dnes palvací vestu na záříjové Chorvatsko a odmítla ji před spaním sundat, usnula v ní, tak jsme to z ní před chvílí sundávali, byla v tom zpocená jak myš...

@kackaj Moc gratuluju! A druhé těhotenství člověk fakt nemá vůbec čas řešit, až mi to bylo někdy líto, že si přes celý den na mimino pomalu ani nevzpomenu...

kackaj
25. srp 2010

@ivuska.h @katarina82 nooo, tak já myslím, že po porodu si to mimčo hnedka všechno rychle nechá vynahradit a naopak se pozornost asi soustředí zase víc na něj, takže ať si prvňáček ještě užívá...bude hůř😀

@ivuska.h kdybych chtěla univerzální prefoldy od tebe takové, aby šel kalhotkový zábal mimču od narození do cca půl roku a pak aby to stačilo jako rovná plína na furt, které by to byly? Doporučila bys i vzít si nějakou velikost jako univerzál? Větší balík na novoškovi mi nevadí, to je totiž skoro každá plína, pokud není NB velikost. Ale já bych radši zas všechno jednovelikostní. Příští týden budu čekat na tvým webu a jak tam naběhnou první prefoldy, tak je beru😀 😀 😀

schnek
25. srp 2010

@kackaj gratulace 🙂

zajímavý je, že druhým těhu jsem proletěla, ani nevím jak, prostě jsem na to vůbec neměla čas, ale třetí si užívám ze všech nejvíc 🙂 ač je neplánované, trefilo se opravdu nevhodně a dost nás překvapilo a rozhodilo. Tak úžasně mi nebylo ani s jedním z kluků.