Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
17. říj 2010

@mooncaa - gratulace k Elišce! A přiznávám, že já házela plíny (vč. separačky z Irmy) nezaprané do pračky ... a vše ok, žádné skvrny... takže jsem nepotřebovala žádný žlučák 😵

@michelle1 - nedočítala jsem. V čem pereš? Jaká pračka? Otáčky?

silente
17. říj 2010

Jinak jsem samozřejmě Maminku prošvihla, byla jsem u tchána na obědě a pak tam musela jet nějaká politická debata 🙄 🙄 🙄 Tak číhám, kdy mi to hodí do archivu:
http://www.barrandov.tv/59417-maminka-epizoda-3
😀 😀 😀

blka
17. říj 2010

@mooncaa Gratuluju k Elišce 🙂 . Látkování krásně zvládáš hned od začátku 😉
@silente Já jsem ji taky prošvihla ☹

michelle1
17. říj 2010

@silente peru ve slizu, pračka Indesit, 1000 otáček 😀

jasekd
17. říj 2010

@lynks HD mame od cca 2 tydnu (mel asi 3,6 kg tehdy) a OK, dostava se to z toho dobre sprchou a kartackem a zlucakem, nemame zadne fleky, nejvic pojme separacka, mam fleecove.
@mooncaa gratulace 😵 Jak psaly holky, zlucak z DM, cca 12 Kc a vydrzi, akorat mam celkem znicene ruce, takze kdo je citlivejsi, vemte si rukavice 😉
@animal k cemu to? 😅

jasekd
17. říj 2010

@helulela Presne, udrzba cc je horsi, prosakne to vsude 😝

Bylo v te Mamince neco prinosneho?

silente
17. říj 2010

@michelle1 - zkus klasický prášek, co máš na ručníky. Zbytek zatím ponech 😀 😀 😀

silente
17. říj 2010

@michelle1 - zkus klasický prášek, co máš na ručníky. Zbytek zatím ponech 😀 😀 😀 Jo a pračku nepřeplňuj 😉

ivuska.h
17. říj 2010

@jasekd Pro nás nic... Mluvila tam paní z plinky.cz, ukazovala značku Popolini (ale mluvila obecně, název značky nepadl, jen prostě vše, co tam měla, byly Popo), ukazovala, jak se balí dítě... Nakonec jim chlapeček předvedl hezkou BKM a vyčůral se na zem 😀 A ta moderátorka se mi zdála celkem v pohodě.

A ještě se mě líbilo, že na konci byla reportáž od tom Davidovi a té DJce a byly tam i záběry, jak kojí, tak to mi přišlo na celebritu takové nezvyklé (pominu-li Saudkovou), v pozitivním slova smyslu.

ivuska.h
17. říj 2010

@mooncaa A zkoušela jsi to bez žlučáku? Mě se totiž vaječina vždycky vyprala bez následků, i když teda hned po přebalení jsem to pořádně vysprchovala prudkou sprchou. A gratuluji samozžejmě! 😉

ivuska.h
17. říj 2010

@animal Tyjo, tak tomu říkám luxus, za ty prachy 😕

jasekd
17. říj 2010

@ivuska.h Ja si myslim, ze pro nas zbytecne, kor pro tebe 😀 Ja treba ruzne pliny nepoznam, jen ty, co mam, ale je super, ze takove porady jsou, at se chyti co nejvic lidi. Ja sama latkovani nikomu necpu, ale kdyz se nekdo zepta, rada vysvetluju a vychvaluju 😀
To sprchovani to vypere super, ja zlucakem peru jen separacky (asi zbytecne, ale mne proste fleky vadi 😝 ), akorat mi vadi, ze ta voda z toho strika vsude kolem 😠 Dneska uz jsem 2x desinf. umyvadlo, jeste pred mesicem jsme vsechno chytli, pokadenou plinu jsem neznala, a ted nekolikrat denne, prakticky nepoznam, ze se mu chce, driv to bylo hned po jidle, ted nejlepe tajne v postylce pri spani 😀 Davky jidla jsem nezvedala, ale presla z Nutrilonu AR 1 na 2 a ten je nejakej min betonovaci nebo co 😝 Ruce mam pekelne zniceny, asi ze zlucaku, ani v praci z desinfekce jsem to nemela tak strasny. Mate nejakej krem na suchy popraskany ruce (jinak jsem na klas. ekzem nejak netrpela, alergii nemam), uz jsem zkousela Indulony, Dermazulen, Garnier, mesick. mast, Marinu, Infadolan, vsechno marny... Budu muset vzit z prace rukavice, ale ty taky nejsou nic moc, a to nemam pudrovany...

helulela
17. říj 2010

@jasekd jestli máš po ruce někoho, kdo prodává Oriflame, tak bych o jednom krému věděla 😉

jasekd
17. říj 2010

@helulela Nemam... To je jako Avon, ze se neda koupit v krame? A co myslis obyc. vazelina... A jeste me napadla Neutrogena, ale to je asi dost drahy, tak se ptam na zkusenosti... V praci mne nejlip zabirala Marina obycejna (mazala jsem si obcas v prestavce mezi pacientama, pouzivam alk.desinfekci Spitaderm treba, ale takovy svinstvo, jako prepirani plinek, to nebyla zadna desinfekce 😝 ) Kdyz ja blbec, kdybych se na to vyprdla a nepredpirala tak, ale ja tam nechci zadnej flicek, ani na te separacce 😅 To same bodycka, mam kousky ze sekacku za 20 Kc, tak by se reklo, ze je to jedno, ale ja proste musim dostat tu mrkev pryc 😀

sussanah
17. říj 2010

@mooncaa gratulace 🙂 At se ma Eliska cile k svetu a zadecek pekne v latce 😀

sussanah
17. říj 2010

@jasekd Neutrogena je dobra, mamka ji pouziva, me moc nesedi. Je sice draha, ale dava se ji fakt jen zdibec. Ja hodne pouzivam Excipial, jde to i predepsat, takze to potom neni takova palka. Kdyz uz je extra problem (ja mela po porodu ruce az do krve, jak jsem si je porad myla), tak koupim klasickou calciovku v lekarne. Ted jsem jeste objevila od Saloos http://www.ecoobchudek.cz/biokarite-atopikderm-... s tim jsem moc spokojena, je to takove skoro sadlo 😀
@mooncaa ja teda taky nepouzivala zlucak, jen jsem namacela do vody s octem, vyprane jsem mela vse bez problemu.

suik
17. říj 2010

@mooncaa gratuluju! Ja taky zacala hned...a spotrebu zlucaku mam teda taky velkou, casto musim pretahnout i plinu, pac to zluty je skrz......@ivuska.h ja jsem bez zlucaku nezkousela, ale nektery mensi fleky jsem nechala a bohuzel se mi nekdy nevypraly....a fleky taky nesnasim. Ja mam stejnej jako prasek - od sodasanu, stoji asi euro patnact 😒 ....koukala jsem ale v rosmannovi co mam pobliz a tam meli zlucak jeste drazsi.
Juknu do toho DMka, ale mam ho trochu z ruky, na Sbahnu a tim nikam nemuzu, pac zrovna na ty trase co potrebuju predelavaj vytah 😠

ladida.l
18. říj 2010

@jasekd mě taky hodně praskají ruce, mám je přesušené a tvoří se mi na nich minitrhlinky. Nejvíc mi pomáhá obyčejná kosmetická vazelína. Vždycky to během dne několikrát natřu a zbytek utřu do ručníku. Na noc si natřu velkou vrstvu a vezmu si na to obyčejné bavlněné rukavice...

jasekd
18. říj 2010

Holky, diky za rady.

lynks
18. říj 2010

@helulela to je pravda, to se propije přes ty čč když mám náladu tak mydlím -obyč jelen mýdlo, jde skvěle, žlučák moc paráda neudělal, a když nemydlím, tak peru žlutý, nejdřív jsem zkoušela Eco gely_sodasan a ty, ale nic moc, takže holt musela Lanza vybělit, s tou to jde skvěle 🙂

michelle1
18. říj 2010

@silente no jo, ale můžu použít klasický prášek? nebude to moc agresivní na pokožku? 😒

blka
18. říj 2010

@michelle1 Já používám klasický prášek od narození, jen dávám dvojité máchání. Ono není až tak velký rozdíl v tom klasickém a dětském prášku. Zkoumala jsem složení a bylo to skoro to samé.

ivuska.h
18. říj 2010

Kamarádka prodává 5ks Bum Genius kapsovku/AIO a 2x Bitti d´lish AIO vel.S, vše za 1700 Kč. Nechcete někdo? Používané minimálně, nakonec nelátkuje. Barvy nutrální, nevím teď přesně, ale žlutá, zelená atd.

maly_prcek
18. říj 2010

@mooncaa Tak velká gratulace! 🙂 Taky máme žlučák z DM, není třeba to nějak přehánět, spíš jen přetřít... I když vyjímečně zůstaly fleky, časem se opraly. Hodně teda pobrala ten masážní proud sprchy, jak píše Ivuš.

@jasekd Mně teda zabírá na ruce Indluona, ale ta ti nepomohla... Určo rukavice a co nejmíň namáčet... Nemáš nějakou alergii?

mooncaa
18. říj 2010

Díky za gratulace.
Díky za tip na žlučové mýdlo. Bohužel tu DM-ko nemáme, ale mamka bydlí ve větším městě a za týden má přijet na návštěvu, tak se s ní domluvím a ona přiveze.

Taky čekám, co to neustálé máchání rukou udělá s mým atopákem, který je teď v klidu. Mě teda jako nejlepší krém na promaštění se osvědčila Lipobaze, třeba indulona mi přišla moc vodová.

Sprchu se bojím použít, bo mám na vaně udělaný přebalovák (přes celou vanu) a umyvadlo je mělké.

animal
18. říj 2010

@jasekd drahá židlička bloom = na 2 věci 😀 my máme klasické lehátečko. Když mám krizi a malej ne a ne spát, protože nám neustále zvrací, tak ho dám do toho lehátka se zvýšenou zádovou opěrkou vedle sebe do postele a to se mu někdy podaří i usnout. To bych s tou židlí udělat nemohla a musela bych mít lehátko. Tudíž další krám do bytu 🙂

suik
18. říj 2010

@lynks me sodasan taky moc nepere, ale v kombinaci se zlucakem to jde.

ivuska.h
18. říj 2010

@suik My jsme měli Sodasan do myčky a byla to naprostá tragédie 😖

sussanah
18. říj 2010

ad mycka, jsem asi dost opozdena, ale az teprve minuly tyden jsem zjistila, ze vetsina prasku do mycky obsahuje nechutne mnozstvi fosfatu, mnooohem vic jak praci prasky. Tak si rikam, jaky to ma vubec smysl snazit se prat v eko prascich, kdyz potom clovek pouziva mycku 😠 Existuje neco vubec alepson s trochou mene fosfatu do mycky? Pouzivame qualt

ivuska.h
18. říj 2010

@sussanah Já dávám eko tablety z DM, bez fosfátů, bez parfemace... Myjí skvěle, nepoužíváme leštidlo a všechno je hezky lesklé. Taky Ecover tablety myjí výborně, ale jsou o trochu dražší.