Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

astrane
17. dub 2009

my dopláceli za elektřinu tolik,že bych musela mít 50 praček a ve všech denně prát 😠 a to nám přibylo jen jedno topení a ještě topilo jen navečer.....a taky zase podražili 😝 Myslím,že z toho se moc vycházet nedá....taky když se narodí mimčo,tak se v koupelně víc topí a to prakticky denně-já třeba při každým přebalování celý jaro a podzim pouštím ten infrazářič a to taky něco stojí....a kdo nekojí,tak ještě ohřev mlíka a sterilizace lahví....ono se to pak nasčítá...

jinak si jdu v pondělí koupit ještě jednu BL bambusku-zelenou....měla jsem teď pořád nervy,tak si tu radost zasloužím.... 😉

zmuzle
17. dub 2009

Holky, my doplaceli za elektriku taky desnou palbu. Prvne jsme byli v baraku a jak ted delaji vyuctovani jen jednou za rok, je to narez. Takze ty castky, co tu uvadite mi prijdou tak smesne malinky. Nam kdyz prisla slozenka, tak jsme malem padli. Teda nejen malem. Takze i kdyz bych ted prala pliny furt, uz me nic neprekvapi.

andy21
17. dub 2009

holky a vlněné svrchnáčky Crepe a Jersey Loveybums se taky musí lanolinovat???? a neprovlhají???

sakra nestrašte, já chlapovi furt jak plínkama šstříme, ho jebne
😀

schnek
17. dub 2009

andy, všechny vlňáky se musí lanolinovat 😉 to je to, co drží tu vlhkost 😉

sonulah
17. dub 2009

holky, vždyť to tu někdo počítal - i s nákladama 2000 ,- za 2 roky praní (za el. i vodu) jsme v plusu!!!! (haha, zvlášť když nemáme plnou skříň mešavic, lovíků, swb a dalších ferarísků) 😀

andy, jojo, vlňáčky se musí lanolínovat všechny! jinak to vlna neudrží 😉 mě moc neprovlhají, ale dávam na to víc bacha než u PULek (tj. dávam tam zásadně tlustou čč nebo vv atd., obyč-čč tam nedávam)

a jak se někdo ptal - používam je i do šátku (spíš ty crepe, ale zas takovej rozdíl v nich nevidim, když jsou jersey dost namatlaný, tak drží taky dobře)
ale my jsme bkm, takže přebalujem počurýse, jak jen to jde 😉

sonulah
17. dub 2009

cimrman 😠 😝 😀

evulebobule
17. dub 2009

ahoj, holky už vás delší dobu čtu a snažím se trochu zorientovat. Jaké čtvercovky by jste mi poradili?
Ne nějaké šunty, hlavně, aby byly kvalitní. A co je lepší. Čč + svrchňáčky nebo kalhotkové plenky?
Děkuju

lakme
17. dub 2009

http://www.latkovepleny.cz/node/128

na naší pračku - 60st s předepírkou 1,45kW + 60l vody spočítala takto :
** Praní
První 3 měsíce 1x za 2 dny, potom 1x za 3 dny do 2 let, tj. 258 praní
voda - 60 l = 0,06 m3 vody (vodné, stočné celkem –53 Kč/m3) = 3,18 Kč na jedno praní
elektřina - 1,45 kWh (4,77 Kč/kWh) = 6,92 Kč na jedno praní
prací prášek - cca 5 Kč na 1 praní
celkem náklady na jedno praní cca 15,1 Kč

Náklady na praní za 2 roky 258 x 15,1 = 3895,8 Kč

katarina82
17. dub 2009

Koukám na ty nedoplatky za elektřinu a my taky dopláceli 😖 Ale vzhledem k tomu, že jsme loni (bohužel) ještě hnuskovali 😔 , tak praním látkovek to nebude...

evule, to je těžko říct, jestli radší čč nebo kalhotkovky. To záleží, co ti bude víc vyhovovat a kolik peněz do toho chceš dát. Já nakoupila kalhotkovky a teď stejně radši jedu čč.

katarina82
17. dub 2009

evule, čč mám Kikko Lux Eco a Kikko bambusové barevné a oboje super 😵

matilko
17. dub 2009

lakme, úžasný prepočet 😉 takže sme na tom furt dobre, juchúúúú
evulebobule, vitaj 😉 čč sú výborné Kikko Lux Eco, sú cenovo dobre dostupné. ČČ doporučujeme na novoška a môžem to potvrdiť 😅 sú lacné, rýchlo schnú, malé mimi kaká do každej plienky, takže s kalhotkovými si to neviem predstaviť. Ja mám kalhotkových zatiaľ málo, ešte balím do novoskladu 🙂

astrane
17. dub 2009

mě se osvědčilo-čč na doma a kalhotovka na ven a na noc bambusová nebo froté(v noci už jsem nepřebalovala),ale to bylo na batole,na mimi nevím,taky jsme začali pozdě...

schnek
17. dub 2009

čč - kikko lux eco, kikko barevný bambusový 😉 kdybys chtěla 80x80, tak asi happy square, ale osobní zkušenost nemám, případně pokud by se ti podařilo koupit po někom imsevimse 100g ty starší, co jsou teď inovovaný 😉 kalhotovky používám jenom na cesty, když vím, že někde nejspíš nebudu nočníkovat, aby mi případnej kakanec neprotek + je to trochu lehčí na instalaci - jenom šoupnu a zapnu zip/patenty, nic se nerozmotá, nic nemusím zamotávat, ale jinak mám raději čč a vv 😉

sonulah
17. dub 2009

hm, no já peru fakt 2x tejdně, cca po 3 a půl dni (někdy i 4), spotřeba na můj program necelá 1 kwh, takže ty mešavice australský si užiju i bez výčitek svědomí stran financí !! 😀

fakt, já se už hrozně těšim na mešavky z austrošky, páč na rozdíl od zimy jsme pořád někde venku na delší dobu a mě na cesty strašně vyhovujou AIO plínky (mam 2 IB a jedny střeva navíc) - takže i když mam plín dost, tak je určitě teď využiju 🙂

schnek
17. dub 2009

sonulah, já teď řeším ten overlockovej stroj a nevím, jestli vzít levnej, nebo dražší fajnovější bazarovej bez záruky nebo přihodit litr a chlup a mít ten fajnovější novej... no dilema 😅 nám se to látkování moc nevyplácí 😀

schnek
17. dub 2009

ale zase s takovou mašinou můžu i děckám našít kde co 😉 no dilema 😅

schnek
17. dub 2009

proč my nemohli mít holku... bych se vyžila v šití šatiček a jiných kusů, úplně se mi na to třesou ruce a není komu šít... snad příště 😵

katarina82
17. dub 2009

Na procházky a na výlety bereme AIO, na doma a na ven okolo baráku dávám čč a na noc bambusovou kalhotkovku s prefoldem s mešavice 🙂

Kolik čč se asi tak otočí na novoška za jeden den, když se nenočníkuje?

astrane
17. dub 2009

schnek-tak tím se taky utěšuju,leč raději moc nedoufám 😀

schnek
17. dub 2009

katarino, to záleží na tom, jak často přebalíš a jestli přebaluješ v noci, počítej tak 8 - 10 určitě + slintací plíny, plíny přes prsa, když teče mlíko, na noc dávám do čč vv, někdy to koupí a BKM funguje, jen když vytáhnu M. při prvním zabroukání a to spíš nestíhám, takže do nočníku jde kakání, ale plína je počůraná, málokdy se mi povede suchá 😉

astrane, když ne třetí, tak možná zkusíme čtvrtý a jestli ne, tak jedině blázinec, 4-5 chlapům odmítám vařit a prát trenky 😀

laola
17. dub 2009

Jmisa, já jsem si koupila dva kýblíky s víkem, v jednom mám počůraný, v druhým předepraný pokaděný a je to v poho.

astrane
17. dub 2009

Tak já třetím klukem zbaběle končím.... 😀Stejně už přemýšlím,jak se bude ten chlapeček jmenovat🙂 A taky nemám peníze na větší auto a do normálního už 4 děti v sedačkách do zadu nenacpu...A taky máme malej dům-budou jen 3 dětský pokojíčky 😉 🙂A dál už moc není kam nafukovat....a manžela by asi trefilo 😀

schnek
17. dub 2009

jmeno nemáme ani pro případnýho třetího, Matoušem jsme vyčerpali poslední jmeno, na kterým jsme schopný se usnést a splňuje naše požadavky 😀 byt máme 4+1, tak nejhůř obětujeme naší ložnici, auto neřeším, to už by nejstarší byl pomalu plnoletej a co by se tahal s nemožnýma rodičema a miminem 😉 😀 aspoň bych se vyžila ve všech těch plínách, barvách, materiálech a kdo ví, co bude za 10 let za moderní látkový plínky 😉 MM má 7 sourozenců a měli obrovskýho psa, ten by to zvládnul 😉 😀

astrane
17. dub 2009

No fakt je,že než byli 4 děti,tak se mi stejně to auto co mám rozpadne 😀 Ale já to doma už neukecám,leda by to byli dvojčata 😵

marcelkad
17. dub 2009

já na novouše měla určitě 20 plen denně (o BKM jsem tehdy nevěděla) a dodnes nám nejde ☹ Mám pračku na 4,5kg a prala jsem denně, teď většinou každý 2den. Ale přebaluji hodně často, jakmile zjistím, že je mokrý, okamžitě přebaluji a je jedno, jestli máme čč nebo savější kalhotovku.

No, já taky doma říkám, že látkovýma šetříme, ale pořád se mi něco líbí a nakupuji. Dneska jsem to akorát počítala a jsme na 7.000Kč. Ale když to tak vezmu, i kdybych dala stejně jak za hnusky, máme zadek v bavlnce, různé barvičky, měšavoučky..... To u hnusek je to jednotvárné. Teď si chci půjčit od mámy overlock a zkusit nějakou ušít. Když člověk vidí ty návody, vypadá to snadno.

schnek
17. dub 2009

marcelko, jakej máte overlock?

ezi
17. dub 2009

holky, tak asi zacnu prispivat tady🙂
Dneska jsem dostala od zname plnou megatasku latkovek a vlnaku na male mimi, tak jsem nadsena... Nektere plinky jsem v zivote nevidela, bylo to nake rodinne dedictvi stare asi 40 let... tak musim nejak zjistit, jak se to na to dite vubec nanda🙂

Jste nekdo spokojeny s disanima zavazovackama?

katarina82
17. dub 2009

schnek, no BKM chci u příštího mimča určo zkusit 🙂 10 je málo, čekala jsem mnohem víc 😉 Vzpomínám, že okolo deseti hnusek byla spotřeba u D., když byla malinká. Chci ještě přikoupit barevné Kikko, tak si to odůvodňuju tím, že je budu stejně potřebovat na další miminko 😝

A ty pokusy o holčičku jsem měla taky v plánu 😀 . Tři pokusy bych dala určitě, ale povedlo se na poprvé 🙂

schnek
17. dub 2009

ezi, já jo, ale zatím na M. nevyužívám 😉

katarino, ono záleží na tom, jestli se ti dítko nabaští a pak 3h spí nebo je drak a ještě hodinu kouká, to ho pak třeba ještě přebalíš a taky jak spí v noci a jestli kaká 😉 někdo spotřebuje 10, někdo 20, to se těžko dopředu odhadne 😉 a pokusy? no věřím pevně, že potřetí to vyjde 😉

katarina82
17. dub 2009

Jinak jsme tu dneska měli na chviličku kámoše s 1,5 starou dcerkou v hnusce... Od té doby co přišli, jsem k ní čichala, jestli není pokakaná, ale nebyla 😝 To tak smrděla ta trochu počůraná hnuska 🙄 Už jsem zapoměla jaký to je puch 🤐 Zlatá látka 😵