Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
28. kvě 2013

@anyysek ja ne

lucy222
28. kvě 2013

Ahojda. Od kdy vam prosim sedely Anavy Easy? Dekuji moc.

darrez
28. kvě 2013

@lucy222 od zacatku 😉 tzn. cca 2 týdny a 3,2kg

lucy222
28. kvě 2013

@darrez fakt? To je super. Ja bych rada latkovala az po sestinedeli.. par lidem Easy protekaly kolem nozicek,tak ted vaham jestli misto nich neprikoupit radeji BG kapsovky.

pampeliska1
28. kvě 2013

@anyysek také neznám

hanule04
30. kvě 2013

@lucy222 nám až tak od 6měsců, jinak portékaly kolem noiček, ale i ted když nechám dýl nebo hodně čůrá tak kolem nožiček navlhne ten PUL. Ale hrozně ráda je dávám na hraní, že jsou fakt málo objemný, dělají malej zadeček nebo když jedem na plavčo, jsou jat jednorázovka.

lucy222
30. kvě 2013

@hanule04 dekuji. Jak dlouho Ti tedy ted vydrzi? A s temi BG nemas nahodou zkusenost?
Dnes prislo prvnich par ks BG-provedeni moc pekne. Uvazuji jestli nezbehnu od Anavy k nim 🙂

hanule04
30. kvě 2013

anavy easy jsou ale jinak super. BG nemám zkušenost.

andelka
30. kvě 2013

@lucy222 Bum genius jsou u nás super..dávám je od 3- 4měsíců doteď. 🙂 savost záleží co dám dovnitř, dává i jiné než originální vkládačky, klidně vv naskládám, nebo prefold..

lucy222
30. kvě 2013

@hanule04 slyšela jsem právě chválu na oboje. Teď mám víc Anavy, tak dokoupím ještě nějaké BG a uvidíme 😎 Děkuji.
@andelka to ráda čtu. Děkuji. Tak snad budu i já spokojená. Zatím jsem nečetla špatné recence... 😵

mavi42
31. kvě 2013

Ahoj, zrovna jsem se chtěla zeptat, jestli někomu provlhají Anavy easy a Bamboolik (AIO). Nám oboje kolem nožiček skoro vždycky 😒 Malá má čtyři měsíce, je tedy šance, že až bude větší, zlepší se to? Nebo máte nějaké tipy, jak protékání zabránit už teď? A ještě jeden hloupý dotaz (jsem plenkující začátečník)...když je plenka uvnitř z fleecu, dává se na ni ještě separ. plena? Díky za rady!

zlatelevizeedna
31. kvě 2013

@mavi42 anavy easy provlhaly, když nyl syn mladší, teď (v 10m) sedí už dobře, i bamboolik sedí fajn - vladtně je to tvarově teď moje nejoblíbenější aio.
Separačka se dává i kvůli usnadnění praní, já třeba už teď nedávám nikdy - tuhou část vyklepu i bez ní😀.

betysek
31. kvě 2013

@mavi42 Anavy easy nemám. Bamboolik s flísovou vrstvou jsme měli zatím jednou a kolem nožiček mi přišlo, že provlhly, ale vím, že po té flísové vrstvě může při větší dávce čůrání stéct bokem, že se to nestačí vsáknout, tak že nevím.... PAk mám ještě AIO od Bamboolika s bambusovou dotykovou vrstvou, tu jsem použila asi 2x a ta byla v pohodě....Mám skoro roční holčičku.

annulinka
31. kvě 2013

Maminky help 🙂 čekáme druhého prcka .. Chtěla bych látkovat ale i přes to že už to týden studuju furt v tom plavu ..
Váhám jestli nakoupit výbavu aio nebo koupit kalhotovky se svrchňáčky ( nejvíc se mi líbí asi anavy ).. Co myslíte??

janinek
31. kvě 2013

@annulinka jestli jsi z Prahy, zajdi si do Brany k detem, tam si to muzes osahat. Idealni je vybavu namixovat.

betysek
1. čer 2013

@annulinka Já osobně IO moc nemusím, mám 2 ks, a používám jen pro hlídače a nebo někdy na přebalování na cesty, rychle se nasdí na mrskající se díte.

bettyna84
1. čer 2013

@mavi42 Anavy Easy (ale ten starší model) mi provlhaly snad vždycky, a když byl malý starší, začaly protékat také vrchem. Ale myslím, že to je problém všech AIO plen, prostě neudrží tolik. Kapsovky jsou lepší, třeba Bum Genius ty jsou parádní. Když je plenka uvnitř z fleesu, tak už bych separačku nedávala. Leda, že čekáš nálož, tak pak separačku rovnou vyhodíš.

elana
1. čer 2013

@mavi42 nám Anavy Easy provlhaly i 2012 verze (staré jsem ani neměla), všechny jsem prodala...prostě jsou děti, je jich asi méně než těch opačných, ale kterým nesednou a protékají. Kamarádce se to stávalo taky, přitom její holčička byla spíš buclatá-tj. úplně jiných proporcí než můj syn. Jsou věci mezi nebem a zemí... 🙂 Bamboolik ok.
@annulinka opravdu je lepší výbavu namixovat, resp. teď počítat s tím, že na novorozence nevyužiješ plně plenky, bez kterých se za půl roku, rok, neobejdeš (myslím tím konkrétně kalhotkové). Takže pokud máš finance na AIO, tak pro ten první půl rok Ti budou vyhovovat, dítko bude rychle přebalené, bude mít malinký zadeček-takže se bude dobře hýbat atd. a jelikož přebaluješ často, tak nevadí, že méně nasajou. Pak se priority změní, bude třeba spíš vícekapacitní plenku a AIO přestanou obvykle stačit, takže přijde řada na ty kalhotkovky a noční kalhotkovky (jednovelikostní Anavy je zlatý standard, který snad sedí každému, já je dávám dokonce ve dvou letech jako noční plenu-ale spíš je syn výjimka, na noc si holky moc chválí noční Bamboolik nebo Anavy). Kapsovky jsou skutečně takový trochu kompromis AIO a kalhotkovky, nasají méně než. k., ale víc než AIO (dají se dobře dovycpat).

petitlulu
2. čer 2013

@annulinka jen aio bych rozhodně nekupovala, spíš pro zpestření, k doktorovi, někam ven, kde se hůře přebaluje. Nám vyhovují nejvíce kalhotkové pleny s vkládačkou a flísovou separačkou a přes to PUL svrchňáčky. Vlňáčky také nejsou k zahození.

leeena_4
2. čer 2013

@annulinka ahoj. Já Anyvy AIO taky nedoporučuju - protékaly a to mám bucláče. Prodala jsem je. Já mám 4 AIO na parádu a na výlety. Jjinak mám výbavu z kalhotovek, vícevrstvých plenek, nočních a i obyč čtverce mám ráda na doma.

betysek
3. čer 2013

@annulinka Nebo vyzkoušej SIO - my máme SIO Bamboolik a jsme moc spokojeni. Dávám je taky hlavně pro hlídače a na cesty. Vkládačky jsou do svrchňáku připnuté, tak že taky vlastně zapínáš jen jeden sucháč nebo patentky....Dají se měnit ve svrňácích jen ty vkládací pleny, ale já raději nechám svrchňáky větrat po každém přebalení, tak střídám alespoň 2 svrchňáky...

elana
3. čer 2013

@annulinka jo, taky jsem nemyslela klasický AIO, ale ten SIO systém-dneska už je to v podstatě synonymum pro AIO, většina výrobců to tak dělá, protože je to praktické na údržbu a vyjde to finančně líp. Za sebe z těch SIO systémů doporučuju jednak již zmiňovaný Bamboolik a pak Best Bottom a taky GroVia-ty dělají malý zadeček a většině dětí hezky sedí; sice savá jádra nejsou z bambusu a nemají takovou kapacitu, ale já je vcelku s úspěchem a s jednou vkládačkou (strkám tam tu Best Bottom) navíc dávám i u dvouletýho na domácí hraní a v pohodě-dvě vyčurání dají a to u takhle starého dítěte představuje klidně 2-3 hodiny provozu.

cervena_vila
3. čer 2013

Já to napíšu sem, protože v "perličkách" by to tak nevyznělo.
Manžel večer z vany a rozverně se mě ptá, co jsem dělala, že na sprše byl masážní proud. Dostala jsem záchvat smíchu. Měly byste vidět jeho výraz, když jsem řekla, že jsem splachovala bobek z plíny 😀

annulinka
5. čer 2013

Holky děkuju moc a moc , už jsem trochu změnila názor .. A pomalu koukám po bamboolikovi 😉 fakt se tak nevyplatí koupit celou výbavu najednou ?? Budu mít ty finance asi najednou a když to za to najednou nenakoupím tak se penízky rozutečou ☹

kalipso
5. čer 2013

Holky, prosím opravdu se dají separačky (mám od Popolini) spláchnout do záchodu? Já je vyhazuju do koše, ale kamarádka mi tvrdí, že je můžu spláchnout. Myslela jsem, že když se dají prát tak do záchodu nepatří 😕 😅

betysek
5. čer 2013

@annulinka Nejde o to, jestli se to vyplatí nebo ne. Jen je lepší nakombinovat více značek a druhů plen, každému vyhovuje trochu něco jiného a ne každému miminku může všechno sednout. Já mám nakonec kombinaci Bamboolik, Anavy a čč a jsem spokojená... Klidně nakup, při nejhorším pak můžeš nějaké plenky, které ti nebudou vyhovovat prodat a koupit jiné. Trochu na tom ztráta bude, ale zase ne tak strašná...

betysek
5. čer 2013

@kalipso Záleží na tom, jestli víš, že máte větší průměr odpadních trubek. Osobně bych to neriskovala, měla bych strach z ucpání....

annulinka
5. čer 2013

@betysek vidíš to je asi kombinace do čeho bych se pustila .. Mohla bych tě poprosit jak jsi na tom počtama ??

consti
5. čer 2013

Ahoj holky. Taky chceme látkovat a tak postupně nakupuji plínky. Nejvíc se mi líbí ty jednovelikostní na patentky a na to fleece svrchňáčky nebo PUL...Většinu chci Anavy, ale nakoupila jsem i nějaké Bamboolik a Tots Bots. Chci se zeptat, jak jste řešily plínky na noc a kolik a jakých případně nakoupit? Jde mi teď hlavně o novorozence...Kolik jich za noc tak použijete? Nemám vůbec představu, zatím jsem koupila jen jednu noční pro malá mimča a to tuším, že zrovna ten Bamboolik. 😉

betysek
5. čer 2013

@annulinka Mám 50ks čč Libštátské - do 3 měsíců jsem jela hlavně čč. Měla jsem ještě 4 Imse Vimse bioflanel, ty jsem používala do 3 měsíců, pak už by se musely hodně vycpávat... 9ks Anavy na snapku jednovelikostní, 1 ks Merinostar na snapku jednovelikostní, 2 ks Anavy jednovelikostní na SZ, 6 ks Bamboolik noční (3 na SZ a 3 na patentky) - mám bez všité vkládačky. Pak mám Batolecí testovací sadu od Bamboolika. 3x vv Bamboolik, 1x vv Anavy S, 1x vvAnavy M. PAk mám ještě 3x Ella´s House po první dceři. Doma jedu převážně čč, kalhotovky na spaní a na cesty, tak ře jich mám i víc než potřebuju, ale když měla Julča průjem, tak jsem za ně byla ráda...JO a mám nově ještě 2 AIO Bamboolik, ale zatím moc neodzkoušeno, ale spíše pro starší mimčo, je nám 12 měsíců, je lepší s bambusovou dotykovou vrstvou..
Svrchňáků mám taky celkem víc než potřebuju, ale jsem se všemi spokojená. Mám IV soft po první dcerce, ale nerisknu je dát už ven, jen na doma. Pak Anavy PUL na SZ, Bamboolik na SZ, Petit Lulu, Blueberry na SZ, Imse Vimse vlňáčky na spaní...Na novorozence jsem měla nejraději IV soft NB....
Jestli budeš mít ještě nějaké dotazy, tak se klidně ptej.