Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
4. únor 2013

@helulela moje kamoska v tom taky odlatkovala dve deti 🙂 S cc se to srovnat neda, ty ja moc rada nemam.

aemmi
4. únor 2013

@kackaj za nás Anavy SIO taky ne, já ted dávám vv Anavy narovno na doma a Bamboolika máme na ven, takže bych to nakombinovala, na doma používám fleesáky, takže třeba celou výbavu bych na Bamboolikovi zase nestavěla. Ale ani s jedním nemám zkušenost na novorozeně, my máme výbavu dost nakombinovanou 🙂 a na noc dávám kalhotovky
@saaralota jestli jsi zvyklá na Anavy, tak tipuju, že tě HD pastelky nenadchnou

helulela
4. únor 2013

@kackaj já bych se u Bamboolika bála vaječiny, těžko bych nesla, aby mi protékala na svrchňáky. Anavy vv miluju, na kalhotkový sklad jsou super a později narovno taky dobré. Asi bych si pořídila bamboolikovské svrchňáky, do nich na mini mimi vv na kalhotkový sklad nebo čč na novosklad a později bych přidala SIO vnitřky a nakombinovala to ještě s kalhotkovými Anavy.

helulela
4. únor 2013

@jasekd já mám pastelku jednu a většinu času mi tu leží... i když tuhle jsem z ní vyrobila noční plínu na Víťu 🙂

abigail1
4. únor 2013

@lucysek Ahoj, nevím, na co přesně se ptáš, na jaký způsob jsem používala ty Krama žínky z Ikei? Jako vkládačky. Nebo jak jsem používala čč? Skládala jsem je na novosklad. Respektive skládám pořád.

kackaj
4. únor 2013

@helulela hm, to není špatnej nápad, to bych tak mohla udělat🙂

zlilly
4. únor 2013

já mám pastelky taky ráda. nedávám je teda na ven a na noc, ale když jsme uvnitř, ale ne doma (typicky u babiček) tak sou super.

andelka
4. únor 2013

@lucysek kalhotovky a na rychlé přebalení kapsovky. a nadoma ručník ikea narovno

betysek
5. únor 2013

@lucysek Já měla pro novrozence 50 ks čč a 10čč obrázkových -stačilo to na přebalování, ublinkávání, pod hlavičku a pod... Svrchňáků min. 4 ks. Nejlepší podle mě jsou Imse Vimse, pak nám docela sedly i jednovelikostí Anavy na SZ. A pak ty vkládačky - mám asi 30 ks. Různé - flanelová, froté, home made, bambusové z Anavy kalhotovek. Malá byla převážně v čč do 3 měsíců. Ty 4 ks svrchňáků jsou při novoskladu. Já dávala čč narovno, tak že spotřeba byla větší - měla jsem 2x IV NB, 2x IV S, 2x Anavy PUL jednovelikostní na SZ, 1 Anavy PUL na patentky. Od 3. měsíce jsem dávala na noc kalhotovku Anavy. Teď (7 měsíců) doma čč s vkládačkou, na noc noční Bamboolik, ven kalhotovku Anavy...

betysek
5. únor 2013

Pastelky jsem neměla, ale první dceru jsem odlátkovala v IV biofroté. 🙂 Dávala jsem ji vycpanou na noc flanelovými a froté vkládačkami až do 2 let a 3 měsíců (měla asi 18 kg v tom věku). Dnes mi to přijde naprosto nemožné.🙂 Poslední týdny jí to začínalo brutálně protékat a prala jsem komplet celou postel 2x - 3x týdně, ale myslím, že jí to pomohlo odplenkovat na noc. Tenkrát jsem o diskusích na MK nic nevěděla, nikdo kolem mě nelátkoval a protékala nám i jednorázovka....Bez pleny ve dne byla ve 22 měsících, ale v noci až když ji vyrostly poslední stoličky, nebo jí vadila ta děsně mokrá postel. Byla jsem z toho fakt zoufalá...

betysek
5. únor 2013

@kackaj Mám Aitu svrchňáky, ale jen natahovací flísové s PUL klínem. Zkoušela jsem je, když měla Julča asi 4 měsíce, ale moc se mi nelíbila manipulace s ležícím mimčem versus natahovací svrchňáky. Dala jsem je parkrát na kalhotovku, ale kalhotovka nebyla durch, tak že nevím, jak budou spolehlivé při větší zátěži. Myslím, že budou navlhat lemy. Uvidím, možná brzy zase vyzkouším. Jinak vícevrstvé vypadají pěkně, i cena je lákavá, ale porovnej si složení třeba s Anavy vícevrstvými. Aitu není jen bambus, jsou tam i bavlněné vrstvy,tak že savost asi nebuse taky taková. Koukala jsem právě kdysi i po kalhotovkách Aitu, připadala mi celkem dobrá cena, ale pak jsem zjistila,že v nich nejsou vkládačky, tak že když k nim ještě dokoupíš vkládačky, tak bude cena vyšší než třeba u Anavy kalhotovek.

betysek
5. únor 2013

@mairi Pokud by tě zajímaly pleny z USA, tak se podívej na uhanky.cz, co vím, tak jsou s nimi dobré zkušenosti. Jen ta cena je celkem dost vysoká. Holky si dost chválí svrchňáky Capri. Já mám PUL svrchňáky Blueberry na SZ a taky jsem spokojená.

saaralota
5. únor 2013

Díky za názory na pastelky, vypadá to nerozhodně 🙂. Ještě se chci zeptat, nemáte s nimi po delším čase problém se snappi sponkou? Když je to froté... já používám na snappi anavy vv na kalhotkový sklad, občas...a mám docela problém tam sponku přichytit. Zezačátku v pohodě, ale teď je to čím dál horší...

jasekd
5. únor 2013

@saaralota A neni to spis problem snapky, ze je tupa? My odplenkovali dve deti jen s pastelkou a trema snapkama, co je mame od zacatku, a drzelo to, trochu hur, ale to bylo skutecne spis starou snapi.
JInak kdyz tu ctu, ze dite neco pres dva roky melo 18 kg... Muj syn ma ted na 2r 9m 12! kg, dcera se odplenkovala, kdyz mela asi 11 kg, takze mozna i diky tomu to s nami Pastelky vydrzely az do konce 🙂

lucysek
5. únor 2013

@abigail1 jj jak dlouho si používala ty čč,jestli je používáš pořád až po učení na nočník,nebo jen chvilku a pak si přešla na něco jiného,tak to myslím 🙂

betysek
5. únor 2013

@lucysek Já jsem u první používala čč na rovno s vkládačkou až po odplenkování, jen na spaní a na ven jsem měla kalhotovky...Teď mám 7,5 měsíční holčičku a máme to stejně - doma čč s vkládačkou, když vím, že budu za chvíli přebalovat, tak třeba jen samotnou čč, ven a na cestování kalhotovku Anavy, na noc Bamboolik

aemmi
5. únor 2013

@lucysek já jsem čč používala asi do 3 měsíců na novosklad s vkládačkou a pak do 9 měsíců narovno taky s vkládačkou, pak začala o dost více čůrat, takže čč jsem poslala k ledu a čekají na druhé, já je mám teda ráda, ale celé plenkové období bych s nimi nevydržela 🙂 jo a dávala jsem jen vlastně jen na doma v bdělém stavu 🙂

lucysek
5. únor 2013

@aemmi jj už chápu a když mimčo začne více čůrat,tak potom je vhodné co dávat místo čč?nebo co používáš teď 🙂

betysek
5. únor 2013

@lucysek Buď kalhotovky nebo vícevrstvé pleny narovno. Já jsem volila čč s vkládačkou hlavně proto, že rychle schnou...

lucysek
5. únor 2013

@betysek moc děkuji,já mám zatím 20ks čč co sem dostala darem od mamčine kamarádky,tak pořád přemýšlím,jestli přikoupit další nebo třeba ty vv 🙂

aemmi
5. únor 2013

@lucysek jak píše betysek, bud kalhotovky a nebo vícevrstvé plenky, na ven SIO Bamboolik, všechno je to bambus, takže to krásně saje, ale o dost hůř schne...

lucysek
5. únor 2013

@aemmi takže teda asi postupně přikoupím ty vícevrstvé 🙂 zatím pořád študuju na netu a už tomu docela rozumím 🙂

betysek
5. únor 2013

@lucysek Kup si jich raději jen pár, kdyby jsi jim nepřišla na chuť.... Lepší je koupit od každého něco - třeba 2 ks, kalhotovek, 2 ks vícevrstvých, pár Bambooliku a teprve až si to vyzkoušíš, tak dokoupit, co se ti nejvíc osvědčí.....Mimčo do 3 měsíců budeš mít hlavně v čč a pak uvidíš. Já teď třeba mám už jen kombinaci kalhotovky Anavy a Bamboolik, mimo těch čč. Měla jsem i jiné, ale postupně jsem všechny prodala, na druhou stranu je dobré, že když ti látkovka nesedne, tak ji většinou s minimální ztrátou prodáš v bazárku...

aemmi
5. únor 2013

@lucysek já jsem taky dokupovala časem, z toho co máme ted, jsem na začátku neměla skoro nic, zkoušela jsem a dokupovala, je fakt, že tu výbavu máme hodně rozmanitou, něco jinýho jsem měla na malý miminko, něco jinýho jsem dávala okolo půl roku a ted jedeme zase na jiných plínách 🙂

abigail1
5. únor 2013

@lucysek čč používám pořád, jen ten rozměr 70x70 mu už byl malý, chtěla jsem koupit 80x80, ale zrovna v tu dobu jsem je nesehnala, tak jsem koupila čč 90x90, jsou to strašný plachty 😀 ale už jsou praním sražený a před skladáním novoskladu je ze stran ohrnu. Používám je pořád (synovi je 23 měsíců) hlavně doma, s žínkou z Ikea nebo doma šitou bambusovou vkládačkou. Syn není průtokáč, takže mu stále stačí. Na ven máme kalhotkový savější pleny.
Jestli Tě ty vícevrstvé nadchly, tak je kup. Když tak je prodáš. 🙂

lucysek
5. únor 2013

@abigail1 já spíš čtu jaký je v nich rozdíl nebo kterým dát přednost,aspoň na ten začátek u mimíska a to jak píšeš ty kalhotový pleny savější,tím myslíš jaké konkrétně?to myslíš ty AIO?ať vím o čem je vůbec řeč,já se v tom ještě tak nevyznám 😀

abigail1
5. únor 2013

@lucysek No těmi plenkami savějšími kalhotkovými jsem měla na mysli: Tots bots flexitot, tots bots bamboozle, baby lucy bamboo, haipa daipa pastelka s žínkou Ikea, Ellas house. Plenu AIO mám jen jednu Anavy a bohužel nám protéká, ale používám z ní ty vkládačky do jiných plen na noc.

betysek
5. únor 2013

@lucysek Nejlépe sajou bambusové kalhotovky - např. Anavy, já třeba mám hlavně Anavy na snapku, pak jsou dobré i Little Lamb nebo Lollipop. Sajou pěkně, ale dlouho schnou, tak jsem je prodala, ale měla jsem je ráda, mít víc místa na sušení, tak si je nechám. Anavy schnou celkem dobře. Mám ráda hlavně vkládačky z nich, které používám, kam se dá...AIO nemám vůbec, měly jsme jednu Anavy a taky protékala. Jinak mám po první denní Ella´s House a mám je moc ráda...

mahud
6. únor 2013

Pěkný den všem! 🙂 Mám dotaz ohledně použití natahovacích (tréninkových) kalhotek např. Anavy. Malá má 14 měsíců a protože si teď zvykla na papírové pleny (byla jsem v nemocnici) vidím to spíš už na hrníček a ty natahovací a na noc asi papír. Takže se chystám prodat plenkovou výbavu. Otázka zní: mám si do těch natahovacích nechat nějaké vkládačky? Mám např. ty malé Anavy bambus, velké BL bambus, vícevrstvé Anavy S, M. Nerada bych to prodala a pak zjistila, že by se hodily. 😅 Díky!

lemuritto
6. únor 2013

Ahoj holky!
Maloška bude mít čtyři měsíce. Zatím používám teda jen čč s bambusovýma vkládačkama, ale chtěla bych dokoupit i nějaké nové savější plíny. Mám teda 3 TT bambus kalhotovky (dobrý, ale dlouho schnou a teď v zimě je nepoužívám vůbec), a pak 11 vv popolini vel.M (zatím nepoužívám - na kalhotkový sklad je to už malý, na rovno velký) a ještě 6ks vv popolini vel.S ( dávám narovno, když vím, že budu brzo přebalovat). Nevím, zda se nemám těch vv zbavit, ale zase jsem je koupila za celkem dobrou cenu a jen tak na krátký použití jsou dobrý a zase to tak tragicky dlouho neschne...
Jo a ještě potřebuju nový svrchňáky. Takže co radíte?
Líbí se mi Anavy a Bamboolik, svrchňáky jsem ještě dostala radu Capri. U těch Anav bych koupila možná tak 2ks kalhotovek na parádu a pak třeba 10ks těch vv. Jsou dobré? A jakou velikost? M nebo radši L? Naše dítko má 7kg, tak aby jí to nějakou dobu vydrželo. Bamboolik se mi líbí moc, ale chtěla bych taky spíš na patentky, sucháče malušku dřou (vyzkoušeno IV, Thirsties, BL)., takže ještě posečkám a kdyžtak bych pořídila pak třeba tu denní testovací sadu...Safra, to bude peněz!!! ☹